BiH
Putujete u Hrvatsku? Znate li šta je putnicima iz BiH zabranjeno prenijeti preko granice?
Putnici koji privremeno dolaze u Hrvatsku mogu unijeti i lične predmete veće vrijednosti uz potpuno oslobođenje od uvoznih davanja, ali uz uslov da ih prijave carini
Putnici ili turisti prilikom ulaska u susjednu nam Hrvatsku imaju pravo na unos ličnog prtljaga, uključujući hranu, lijekove, oružje i ostale stvari u skladu s carinskim propisima.
Od plaćanja carine oslobođena je i propisana količina i vrijednost robe koja ne ulazi u kategoriju ličnih stvari.
Ograničenja koja se odnose na unos robe nekomercijalne naravi ovise o vrsti prevoza i zemlji iz koje putnik dolazi (članice Evropske unije ili treće zemlje).
Putnici koji privremeno dolaze u Hrvatsku mogu unijeti i lične predmete veće vrijednosti uz potpuno oslobođenje od uvoznih davanja, ali uz uslov da ih prijave carini.
Lični prtljag
Roba u ličnom prtljagu putnika podrazumijeva lične stvari opravdano potrebne za putovanje i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta, kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine, prenosni elektronički uređaji (mobilni telefon, laptop itd.), za ličnu upotrebu putnika ili članova njegove porodice, u razumnoj količini.
Sadržaj lične prtljage putnika podrazumijeva i ostalu robu, onu koja ne ulazi u navedenu kategoriju ličnih stvari opravdano potrebnih za putovanje, koju uglavnom čini trgovačka roba raznog opisa, vrste i količine kao što su npr. prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za ličnu upotrebu, predmeti opće uporabe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti za kućanstvo, luksuzni predmeti, odjeća, obuća itd.
Roba nekomercijalne naravi koja se uvozi u ličnom prtljagu putnika oslobođena je od plaćanja carine, PDV-a i trošarine pod uslovom da ne premašuje ukupnu vrijednost od 3.200 kuna za putnike u pomorskom i zračnom prometu, 2.200 kuna po putniku za ostale vrste prijevoza, odnosno 1.100 kuna za putnike mlađe od 15 godina, neovisno o prevoznom sredstvu kojim putuju.
Premašuje li vrijednost pojedinog predmeta navedene vrijednosne limite, podjela vrijednosti takvog predmeta nije dopuštena, niti se njegova vrijednost može dijeliti na dvije ili više osoba.
Isto tako, limitirana je količina roba nekomercijalne naravi koje se uvoze u ličnom prtljagu. Tako se, primjerice, u cestovnom i željezničkom saobraćaju može unijeti maksimalno 40 cigareta, litra alkoholnog pića i četiri litre vina. Dozvoljeno je unijeti 16 litara piva.
Putnici u zračnom prometu u Hrvatsku mogu unijeti nešto više duhanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima prometa.
Privremeni uvoz i izvoz
Strani državljani, kao i hrvatski državljani s uobičajenim boravištem u trećim zemljama, mogu uz potpuno oslobođenje od uvoznih davanja privremeno unositi (uz obvezu ponovnog iznošenja) razne predmete radi njihova korištenja za svoje lične potrebe, kao i potrebe članova porodice za vrijeme boravka u EU.
Isto tako, osobe s prebivalištem u EU mogu privremeno iznositi predmete koji su im potrebni za vrijeme boravka u trećim zemljama.
Lični predmeti putnika obuhvaćaju sve predmete, nove ili korištene, što ih putnik s razlogom može trebati radi lične upotrebe za vrijeme putovanja, uzimajući u obzir sve okolnosti putovanja, ali isključujući svu robu koja se uvozi u komercijalne svrhe. Pod ličnim predmetima smatraju se naprimjer videokamere, prenosni TV aparati i audiouređaji, fotoaparati, prenosna džepna računala, prenosna lična računala, oprema za kampiranje, jedrenje, ronjenje, skijanje, klizanje, planinarenje, kamp-kućice, plovila za razonodu, prijenosni medicinski uređaji s priborom (ako su neophodni putniku ) i slično.
Unos ove robe obavlja se bez posebnih carinskih formalnosti uz usmeno deklarisanje na graničnom prijelazu. Ponovno iznošenje navedenih predmeta obavlja se na isti način.
Lijekovi i opojne tvari
Unošenje gotovih lijekova za lične potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim za liječenje do mjesec dana (uz uslov da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača) i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (kopija nalaza i potvrde ljekara).
Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za lične potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše pet dana, i to također uz posjedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja lijeka (kopija recepta za lijek, kopija istorije bolesti ili ovjerene ljekarske potvrde). Ako se radi o osobama koje su na supstitucijskoj terapiji bolesti ovisnosti, odnosno terapiji malignih bolesti, količina lijeka može biti za 15 dana lične uporabe.
Unos proizvoda životinjskog porijela
Pravila unosa proizvoda životinjskog porijekla, mješovitih proizvoda i proizvoda dobivenih od nusproizvoda životinjskog podrijetla u ličnoj prtljazi putnika ovise o zemlji iz koje putnik dolazi.
Primjerice, putnicima koji dolaze iz trećih zemalja (Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Kosova) nije dopušten unos nikakvog mesa, mlijeka ili mliječnih i mesnih proizvoda.
Bez ograničenja ili u količini za ličnu upotrebu svi putnici u Hrvatsku mogu unijeti hljeba, kolača, keksa, vafli i oblatni, dvopeka, tostiranog hljeba i sličnih prepečenih proizvoda s manje od 20 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi ili su tokom proizvodnje bili podvrgnuti potpunom kuhanju ili postupku toplinske obrade jednoliko u cijelom proizvodu, tako da je sav sirov proizvod denaturiran.
Bez ograničenja se mogu unijeti i brojni drugi proizvodi poput čokolade i slastica (uključujući slatkiše) s manje od 50 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi ili su tokom proizvodnje bili podvrgnuti potpunom kuhanju ili postupku toplinske obrade.
Proizvodi životinjskog prijekla koji ne ispunjavaju naprijed navedene uslove smatraju se da nisu u skladu s propisama te se obvezno oduzimaju putniku radi njihova uništavanja. Također, propust da ih se izričito prijavi carinskim službenicima predstavlja kažnjivu radnju za koju je propisana novčana kazna.
Detaljne upute, odnosno obavijesti o unosu pojedinih predmeta, biljaka i životinja u Hrvatsku mogu se pronaći OVDJE.
BiH
Muškarac iz BiH preminuo u Medini nakon što je obavio Umru sa porodicom
Izudin Karalić iz Novog Travnika preminuo je u Medini.
Prije desetak dana, zajedno sa svojom porodicom, krenuo je na put u Saudijsku Arabiju kako bi obavio Umru.
Nakon što je uspješno obavio ovaj sveti obred, Izudin se uputio u Medinu, gdje je, nažalost, preminuo.
U Medini će mu biti klanjana dženaza-namaz, a tijelo će biti ukopano u mezarju Bekijja, jednom od najpoznatijih i najsvetijih mjesta za muslimane.
Termini dženaze-namaza bit će poznati nakon što se završe sve potrebne proceduralne radnje, piše Crna hronika.
BiH
Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
-
Cazinprije 1 dan
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 1 dan
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 1 dan
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 1 dan
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
Smrtovniceprije 1 dan
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
Vučić: 2026. ćemo sve pripremiti, 2027. počinjemo koristiti leteće automobile
You must be logged in to post a comment Login