Connect with us

Cazin

Ratni zločinac Amir Ćoralić otkupio kaznu od 36.500 KM za silovanje maloljetnice u Cazinu

Published

on

Otmica, prijetnje i silovanje četrnaestogodišnje djevojčice. Ratni zločin u blizini Cazina počinjen u zimu 1993. godine, a dvadesetak godina kasnije novčano kažnjen, piše Radio Slobodna Evropa.

Najmanje 14 osoba zamijenilo je, u zadnjoj deceniji u Bosni i Hercegovini, kaznu zatvora zbog ratnog zločina za novčanu, podaci su do kojih je Radio Slobodna Evropa (RSE) došao u sudovima i Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE). Među njima su i oni osuđeni za silovanje u ratu.

“Zaista je sramno da se trguje s takvim zločinima, pogotovo nad ženama koje su pretrpile silovanje”, kaže za Radio Slobodna Evropa Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Upravo zbog ratnih zločina u Foči, Haški tribunal je prvi put u historiji međunarodnog humanitarnog prava seksualno ropstvo u ratu kvalifikovao kao zločin protiv čovječnosti.

Za silovanje maloljetnice u Cazinu, Amir Ćoralić, bivši vojnik takozvane Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, platio je kaznu od 36.500 maraka.

Zajedno s dvojicom naoružanih suboraca, on je sredinom decembra 1993. godine, dva sata iz ponoći, odveo dvije djevojčice iz njihovih porodičnih kuća.

Kasnije je u automobilu silovao jednu od njih, a za to je pred Kantonalnim sudom u Bihaću 2015. godine osuđen na godinu zatvora.

Iako zakon predviđa minimalno pet godina zatvora za ratni zločin protiv civila, sporazum o priznanju krivice Ćoraliću je omogućio blažu kaznu, što je sud prihvatio kao olakšavajuću okolnost. On je potom iskoristio zakonsku pogodnost i zatvorsku kaznu “otkupio”.

Njegov tadašnji branilac Omer Abdagić smatra da je obzirom na “visinu kazne”, svrha kažnjavanja postignuta.

“Obzirom na način počinjenja krivičnog djela i posljedice koje su proistekle iz svega toga, smatram da je u to vrijeme kazna adekvatna počinjenom djelu”, komentariše Abdagić. On dalje za RSE kaže da je sud u potpunosti prihvatio prijedlog odbrane za izricanjem novčane kazne.

“A istovremeno da se žrtva u postupku obešteti u cjelosti. Što je i učinjeno”, navodi cazinski advokat.

Kako se umjesto zatvorskih izriču novčane kazne?

Na suđenjima za genocid i ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, sudovi u Bosni i Hercegovini uglavnom primjenjuju Krivični zakon iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) iz 1976. godine.

Praksa je to otkako je Evropski sud za ljudska prava, odlučujući u predmetu “Maktouf i Damjanović”, 2013. godine zabranio retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH iz 2003.

Krivični zakon iz bivše Jugoslavije predviđa blaže kazne za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, u odnosu na postojeće krivične zakone u BiH.

Za ratni zločin predviđa kaznu od minimalno pet godina zatvora, ali, ukoliko sud uvaži “olakšavajuće” okolnosti, omogućava izricanje i blažih kazni. Tako su sudovi u BiH proteklih godina kao “olakšavajuće” okolnosti uzimali u obzir priznanje krivnje, porodični status i raniju neosuđivanost.

Obeshrabrenje za žrtve

Kakav je odnos pravosuđa prema žrtvama i kakvu poruku ova praksa šalje pita se Midheta Kaloper iz fočanskog udruženja žrtava rata. Ona, dodaje, nije ni imala informacije da zakon u BiH omogućava osuđenim ratnim zločincima da otkupe zatvorsku kaznu.

Kaloper ističe da takva situacija može dodatno demotivirati žrtve da svjedoče u sudskim procesima protiv optuženih za ratne zločine.

“To nameće pitanje da li se uopće isplati svjedočiti, ako oni mogu da otkupe takav zločin. Mi željno iščekujemo bilo kakvu presudu, pa taman ona bila i godinu zatvora, ali da se zločin osudi”, navodi Kaloper.

U Foči, mjestu na jugoistoku BiH, dogodila su se neka od najvećih ratnih stradanja u ratu u BiH, u kojima je ubijeno 3.000 Bošnjaka, među kojima 586 žena, podaci su Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Cazin

Saobraćajna nesreća u cazinskom naselju Kovačevići

Published

on

By

U mjestu Kovačevići došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj su učestvovala dva vozila.

Na sreću, prema prvim informacijama, nije bilo teže povrijeđenih, ali je zabilježena materijalna šteta.

Zbog udesa, saobraćaj se na ovom dijelu puta odvijao otežano, a vozačima se savjetuje oprez. Na licu mjesta intervenisala je policija, koja je obavila uviđaj.

Nastavi čitati

Cazin

GFC Sarajevo pjesmom Dine Merlina “bocnuo” svog igrača nakon prelaska u redove Bubamare

Published

on

By

Senzacionalan transfer danas se dogodio u bosanskohercegovačkom futsalu, gdje je jedan od najboljih igrača Premijer lige BiH promijenio dres.
Faruk Brkanić je iz redova GFC Sarajevo prešao u cazinsku Bubamaru, koja je najbolji tim lige iako joj je ovo premijerna sezona u elitnom rangu.

ako je Brkanić napustio redove viceprvaka BiH usred sezone, a to će mu u Sarajevu očito teško oprostiti, pošto su ga “bocnuli” putem zvanične stranice koristeći stihove čuvene pjesme Dine Merlina.

https://www.facebook.com/watch/?v=1581809169142469

“Nešto je u nama, do pola sveto, a od pola prokleto. Nije sreća para puna vreća, to znaju oni što je imaju”, dio je poznatog hita “Godinama”, koji je Dino Merlin u duetu otpjevao sa Ivanom Banfić, a koji je GFC Sarajevo podijelio na zvaničnoj stranici.

Brkanić je 22-godišnji reprezentativac Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.

Bubamara je nakon devet kola Premijer lige lider na tabeli sa 25 bodova, jednim više od ekipe Mostar SG Staklorada, a treća je Sloga sa 21 bodom.

GFC Sarajevo trenutno zauzima šesto mjesto sa devet bodova.

Klix

Nastavi čitati

Cazin

Veliki transfer u bh. futsalu: Cazinska Bubamara dovela najboljeg igrača GFC Sarajevo

Published

on

By

Malonogometni klub Bubamara je objavila da je kompletirala veliki transfer u bh. futsalu.

Najbolji igrač aktuelnog viceprvaka GFC Sarajevo Faruk Brkanić je postao novi futsaler Bubamare.

Radi se o 22-godišnjem reprezentativcu Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.

Brković je s ekipom iz Cazina potpisao ugovor do ljeta 2027. godine i sasvim sigurno će im biti veliko pojačanje u pohodu na tiulu prvaka.

Nastavi čitati

Cazin

Saobraćajna nesreća u Cazinu, udaren pješak

Published

on

By

Na Ćupriji je danas došlo do nesreće u kojoj je automobil udario pješaka. Prema riječima očevidaca, pješak je zadobio povrede, ali je zahvaljujući brzoj reakciji prolaznika dobio prvu pomoć prije dolaska hitne pomoći, piše Cazin.com.
Prolaznici su odmah priskočili kako bi unesrećenom pomogli i osigurali mjesto nesreće. Vozilo hitne pomoći stiglo je ubrzo nakon dojave, a povrijeđeni je prebačen u bolnicu na dalju medicinsku obradu.
Policija je izašla na teren i obavila uviđaj kako bi se utvrdili tačni uzroci nesreće. Za sada nije poznato u kakvom je stanju povrijeđeni, a više informacija očekuje se nakon istrage.

Nastavi čitati

Cazin

Postavljeni solarni radari na dvije lokacije u Cazinu

Published

on

By

U ulicama Generala Izeta Nanića, ispred Srednjoškolskog centra, i Žrtava Domovinskog rata, kod JU OŠ Cazin II, instalirani su solarni maxi radari za kontrolu brzine.

Cilj postavljanja ovih uređaja je unapređenje sigurnosti svih učesnika u saobraćaju i podizanje svijesti vozača o važnosti pridržavanja propisa, piše Cazin.com.
Solarni radari funkcionišu tako da prilikom nailaska vozila prikazuju trenutnu brzinu kretanja. Ako je brzina veća od dopuštene, radar šalje upozorenje “USPORI!”, dok poruka “HVALA” nagrađuje vozače koji poštuju ograničenja.
Postavljanje ovih radara posebno je značajno za povećanje sigurnosti u blizini škola i frekventnih saobraćajnica.

Nastavi čitati

Cazin

Podijeljena mišljenja: Cazinjani o zabrani pušenja u zatvorenim objektima

Published

on

By

Na području Cazina sprovedena je anketa u vezi s novim zakonskim propisima koji se odnose na zabranu pušenja u zatvorenim objektima. Prema novim pravilima, svi zatvoreni objekti veći od 50 m² bit će obavezni osigurati posebno odvojene prostorije za pušače, što je izazvalo različite reakcije među građanima.

Iako je većina građana izrazila mišljenje da zabrana pušenja u manjim zatvorenim objektima može biti korisna za očuvanje zdravlja, nisu svi dijelili isto stajalište. Neki su smatraju da bi ove mjere mogle negativno utjecati na rad ugostiteljskih objekata, posebno manjih kafića i restorana koji ne mogu priuštiti dodatne prostorije za pušače.

Ova zabrana pušenja i dalje izaziva žustre debate, a mišljenja građana i dalje variraju. Dok jedni podržavaju mjere za smanjenje izloženosti pasivnom pušenju, drugi smatraju da zakon ide predaleko i narušava slobodu izbora.

Pogledajte cijeli video s reakcijama građana i razmislite o njihovim stavovima u vezi s novom zabranom.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije