Connect with us

BiH

Republici Srpskoj nedostaje novca: “Pitanje je dana kada će sistem pući kao balon”

Published

on

“Nema nikakvih priča o tome da idemo sa novom emisijom međunarodnih obveznica londonske ili bečke berze, nema povoljnih vijesti iz Mađarske ili Rusije da će taj novac doći”

Vlada Republike Srpske ovih dana je suočena sa pitanjima o stanju u budžetu, dugovanjima i nedostatku novca. Premijer Radovan Višković uvjerava da će penzije i plate u javnom sektoru biti redovne. Istovremeno, postoje procjene da će deficit premašiti budžetom planiranih 200 miliona maraka.

Republika Srpska je, hvali se premijer Višković, za četiri mjeseca otplatila 317 miliona maraka duga, a zadužila se 155 miliona. Pred prvomajske praznike obradovala je penzionere sa prijevremenom isplatom aprilske penzije.

O stotinama miliona maraka dugova privredi, dobavljačima i izvođačima javnih radova, kako je glasilo poslaničko pitanje, kaže:

“Rupa” u budžetu”

-Dugovanja prema svim kategorijama, od privrednika do poljoprivrednika, na današnji dan su oko 72 miliona KM. Izvođači izmireni u potpunosti. Možda nisu zadnje fakture u zadnjih 15 dana, i nikome drugom se ništa ne duguje.

Odgovor pred parlamentom izazvao je sugestivna pitanja poslanika o konkretnim projektima.

-To znači da su izvođačima radova isplaćeni dugovi koji kasne i da radovi koji su obustavljeni mogu da budu nastavljeni? I izvođač koji pravi garažu na UKC-u, tvrdi Tanja Vukomanović, zastupnica PDP-a u NSRS.

Na potencijalnu „rupu“ u budžetu ukazuje informacija da je Vlada već prekoračila plan zaduženja na domaćem finansijskom tržištu, a bezuspješno traga za 850 miliona maraka na međunarodnom, javlja BHRT.

-Nema nikakvih priča o tome da idemo sa novom emisijom međunarodnih obveznica londonske ili bečke berze, nema povoljnih vijesti iz Mađarske ili Rusije da će taj novac doći. Što pokazuje, kada to podijelimo na 12 mjeseci, da već sada je budžet kratak za nekih 400 miliona KM, rekao je Siniša Vukelić, urednik portala Capital.

Povećanjem minimalne plate rastao je dio javnih prihoda i između ostalog popravio saldo javnih fondova, ali to je jedna strana medalje. Nedavna analiza Ministarstva finansija ukazuje na pad udjela Republike Srpske u krajnjoj potrošnji Bosne i Hercegovine. To bi moglo da umanji procenat raspodjele prihoda od PDV-a. Vladajući ipak ne pokazuju zabrinutost.

Negativni ekonomski trendovi

-Cijenimo da nema značajnijih izazova za ukupan okvir budžeta i izvršavanje obaveza. S tim da u nekoj dinamici je moguće da dođe do malih zastoja, ali ne na penzijama, platama, socijalnim davanjima i dugu prema inostranstvu, poručio je predsjednik entiteta Milorad Dodik.

-Pitanje je samo dana kada će prenapregnuti sistem da pukne kao jedan balon i kada ćemo svi osjetiti na svojoj koži posljedice godina koje su pojeli skakavci kriminala, zloupotreba, korupcije, poručuje Nebojša Vukanović, zastupnik u NSRS-u.

Nisu ohrabrujući ni najnoviji podaci o padu proizvodnje i zaposlenosti u industriji u prva četiri mjeseca.

Pad izvoza i rast uvoza također spadaju u negativan ekonomski trend koji može da ima uticaja na sposobnost ekonomije. Privrednici strahuju da bi Vlada mogla pribjeći krajnjoj mjeri – povećanju poreza.

BiH

Dodik: Јe li vam nedovoljno sve vaše bogatstvo, pa biste i ovo naše malo da uzmete

Published

on

By

Imaju li Srbi, Bošnjaci i Hrvati pravo na neki svoj interes u BiH ili je samo važan interes SAD, a sva tri naroda treba da služe tom interesu, upitao je sam sebe predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.

-“Mirno razdruživanje je prijetnja interesima SAD-a”, reče juče ambasador Amerike u BiH Michael Murphy. Imaju li pravo Srbi, Bošnjaci i Hrvati sami da se dogovore?

Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ili treba da budemo pokusni kunići u nečijem eksperimentu. Јe li vam nedovoljno sve vaše bogatstvo, pa biste i ovo naše malo da uzmete, poručio je Dodik na društvenim mrežama

Navodi da je najveća zabluda bošnjačkih političara da Amerika želi da ostvari interese Bošnjaka.

– Naš narod kaže: “Tuđa ruka svrab ne češe”. Nije Austrija anektirala BiH da bi je razvila, već da bi odavde odvukla sve što se moglo odvući. Kako je bilo tada, tako je i danas, samo je drugi protagonista, poručio je Dodik.

– Ameriku interesuju samo njeni interesi, a za Bošnjake, Srbe i Hrvate ih briga kao za lanjski snijeg.

– Kao što ih nije bila briga za Iračane, Sirijce, Libijce, Egipćane, Avganistance, u čijim zemljama su napravili haos isključivo zbog svog interesa. Amerika nikada i nikome nije davala, već je uzimala. Ne znam zašto bošnjački političari naivno vjeruju da su oni posebni i da će njima nešto dati, tvrdi Dodik.

-Ako je neko i imao iluzije, Marfi ih je juče raspršio. Bošnjaci svoj interes, kao i Srbi i Hrvati, mogu ostvariti samo međusobnim dogovorom, poručio je očajni Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Kolege iz regije mu “zavide”: Služba Milorada Dodika u samo šest mjeseci utrostručila troškove za hotele i restorane

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, očito ima namjeru mnogo više vremena provesti na putu nego u Banjaluci, pa je tako njegova služba u samo šest mjeseci utrostručila planirane troškove za hotele i restorane u zemlji i inostranstvu.

Kako piše Srpskainfo, početkom godine služba Predsjednika Republike Srpske raspisala je dva javna tendera koja se tiču usluge hotela i restorana, kao i reprezentacije u zemlji i inostranstvu, te su za te namjene bili predvidjeli ukupno 163.000 KM bez PDV.

Međutim, nedavno su poslali ispravku obavještenja za oba javna tendera iz čega je vidljivo da su troškove za navedene usluge “digli” na 408.000 KM, što je skoro tri puta više.

Prvi tender se odnosi na usluge hotela, restorana i trgovine na malo, odnosno usluge reprezentacije u zemlji i inostranstvu.

Za ove namjene služba Predsjednika RS planirala je da potroši 85.000 KM bez PDV, i to za godinu dana. U tenderu se traži ponuda više ponuđača.

U ispravci obavještenja, koja je u međuvremenu poslana iz službe Predsjednika Republike, ta stavka je utrostučena, i iznosi 220.000 KM.

Drugi tender odnosi se na usluge hotelskog smještaja u zemlji i inostranstvu, a za te namjene iz budžeta je prvobitno planirano da se izdvojeno 77.000 KM bez PDV, takođe za godinu dana. I za ovaj tender se traže ponude više ponuđača u zemlji i inostranstvu.

Međutim, kako se može vidjeti na Portalu javnih nabavki, u ispravci obavještenja navodi se da će za te namjene biti utrošeno 188.000 KM.

Veći budžet entitetskog predsjednika od predsjednika država
S obzirom na to da je tek juni, nije isključeno da do kraja godine troškovi dodatno porastu posebno ako se uzme u obzir da budžet predsjednika Republike Srpske za 2024. godinu iznosi 56.488.200 KM i da novca ne manjka.

Zanimljvo je da u obrazloženju budžeta predsjednika RS za ovu godinu, između ostalog, stoji da je za putovanja i smještaj predviđeno da se potroši 280.000 KM.

Međutim, već sad je vidljivo da će ta suma biti 2 ili 3 puta veća.

Podsjećamo, kako su mediji već ranije objavili prema novcu koji ima na raspolaganju, Milorad Dodik je “najmoćniji” predsjednik u regionu, i to samo entiteta.

Tako, na primjer, Aleksandar Vučić raspolaže 17 puta manjim budžetom.

Još manje sredstava na raspolaganju ima predsjednik Crne Gore.

Predsjednik Hrvatske, za razliku od Dodika, raspolaže sa 10,6 miliona maraka, a manje od Dodika na raspolaganju ima i predsjednica Slovenije, najrazvijenije zemlje bivše zajedničke države.

Nastavi čitati

BiH

Kozar: “Helikopter u Trebinju nije za gašenje požara, u njega može stati 12 vojnika koji mogu izvršiti desant” (VIDEO)

Published

on

By

U sedmici iza nas ništa novo u Bosni i Hercegovini. Ponovo su pojedinci i firme iz naše države stavljeni na crnu listu SAD zbog podrivanja Daytonskog sporazuma i sigurnosti naše države. Pored ovoga održana je sjednica PIC-a na kojoj se vodila rasprava o ukidanju OHR i ispunjavanju uvjeta ‘5+2’ čime bi se ured Visokog predstavnika konačno zatvorio.

Da povratnici u manjem bh. entitetu nisu pušteni na miru svjedočili smo ponovo ove sedmice. Direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić je pozivan na saslušanaj u PU Zvornik kako se navodi zbog ugrožavanja sigurnosti.

Vojno-politički analitičar Đuro Kozar kaže za televiziju Hayat da “dolazak helikoptera je nezakonit i ne ide u prilog dobrosusjedskih odnosa”.

To nije helikopter za gašenje požara. U njega može stati 12 vojnika koji mogu izvršiti desant. Možda ne bi imao borbene zadatke ali njegovo prisustvo je izazvalo strah kod ljudi. Ovaj snedavno održani sabor, na kojem je i dogovorena ova saradnja, je predstavio BiH kao teritoriju a manji bh. entitet RS kao državu”, kaže Kozar.

Helikopter koji je doletio u Trebinje iz Srbije nije dobio potrebno odobrenje. Nije bilo adekvatnih reakcija od onih političara koji za sebe kažu da rade u interesu države BiH. Kozar ističe da nije ni očekivao da ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić reaguje jer on ipak odobrava ovaj dolazak helikoptera MUP-a Srbije.

Nisam ni očekivao da će Nešić reagirati. Mislio sam da će Konaković i Helez reagirati jer je helikopter došao nenajavljen. Da je upućena nota ne znam da li bi je naš amabasador prenio jer više radi za bh. entitet RS nego za državu BiH”, ističe Kozar.

Krajem radne sedmice održana je sjednica PIC-a na kojoj je pružena podrška Visokom predstavniku. Naš gost je istakao kako je dobro da se mandat OHR-a nije promijenio te kako je važno ko je zamjenik Visokog predstavnika koji je ujedno i supervizor za Brčko distrikt.

“PIC je ustanovljen da daje podršku Visokom predstavniku, nebitno ko je on. PIC je dao podršku i u tome vidim njegovu najveću vrijednost da može da raspolaže bonskim ovlastima. Drago mi je da se nije promijenio mandat Visokog predstavnika. Drago mi je također da je Luis Krožik imenovan kao prvi zamjenik koji je ujedno i supervizor za Brčko. A znamo da Dodik ima određene aspiracije da Brčko bude dio manjeg bh. entiteta RS. Više puta su isticali da se ukine taj arbitražni sud i da se ukine supervizor. Tako bi se Brčko distrikt pustilo na milost i nemilost Srbima koji su većina jer se Bošnjaci nisu nažalost vratili u taj dio BiH“, poručuje Kozar.

Prema Daytonu, manji bh. entitet RS može da uspostavlja veze sa drugim država ali nakon odobrenja Parlamenta. U međuvremenu, Srbija je iskoristila nedostatke mirovnog sporazuma te mimo Parlamenta BiH uspostavlja saradnju sa manjim bh. entitetom RS. U tom tonu predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, sebi daje za pravo da se miješa u pitanje državne imovine BiH.

“Srbija je jedna od potpisnika Daytonskog sporazuma i partnerska zemlja bh. entitetu RS u skladu sa Daytonom. Smatraju da imaju sva prava jer im to Dodik dozvoljava. Međutim, i Trojka i HDZ tolerišu takvo miješanje. Ne može niko da dodjeljuje nekome prava na imovinu. Sukcesijom nakon raspada Jugoslavije je usvojena odluka u PSBiH prema kojoj imovina pripada državi. Oni to zanemaruju i kažu da to pripada bh. entitetu RS. Entitetima pripada teritorija a ne imovina“, ističe Kozar.

To nije helikopter za gašenje požara. U njega može stati 12 vojnika koji mogu izvršiti desant. Možda ne bi imao borbene zadatke ali njegovo prisustvo je izazvalo strah kod ljudi. Ovaj snedavno održani sabor, na kojem je i dogovorena ova saradnja, je predstavio BiH kao teritoriju a manji bh. entitet RS kao državu”, kaže Kozar.

Helikopter koji je doletio u Trebinje iz Srbije nije dobio potrebno odobrenje. Nije bilo adekvatnih reakcija od onih političara koji za sebe kažu da rade u interesu države BiH. Kozar ističe da nije ni očekivao da ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić reaguje jer on ipak odobrava ovaj dolazak helikoptera MUP-a Srbije.

Nisam ni očekivao da će Nešić reagirati. Mislio sam da će Konaković i Helez reagirati jer je helikopter došao nenajavljen. Da je upućena nota ne znam da li bi je naš amabasador prenio jer više radi za bh. entitet RS nego za državu BiH”, ističe Kozar.

Krajem radne sedmice održana je sjednica PIC-a na kojoj je pružena podrška Visokom predstavniku. Naš gost je istakao kako je dobro da se mandat OHR-a nije promijenio te kako je važno ko je zamjenik Visokog predstavnika koji je ujedno i supervizor za Brčko distrikt.

“PIC je ustanovljen da daje podršku Visokom predstavniku, nebitno ko je on. PIC je dao podršku i u tome vidim njegovu najveću vrijednost da može da raspolaže bonskim ovlastima. Drago mi je da se nije promijenio mandat Visokog predstavnika. Drago mi je također da je Luis Krožik imenovan kao prvi zamjenik koji je ujedno i supervizor za Brčko. A znamo da Dodik ima određene aspiracije da Brčko bude dio manjeg bh. entiteta RS. Više puta su isticali da se ukine taj arbitražni sud i da se ukine supervizor. Tako bi se Brčko distrikt pustilo na milost i nemilost Srbima koji su većina jer se Bošnjaci nisu nažalost vratili u taj dio BiH“, poručuje Kozar.

Prema Daytonu, manji bh. entitet RS može da uspostavlja veze sa drugim država ali nakon odobrenja Parlamenta. U međuvremenu, Srbija je iskoristila nedostatke mirovnog sporazuma te mimo Parlamenta BiH uspostavlja saradnju sa manjim bh. entitetom RS. U tom tonu predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, sebi daje za pravo da se miješa u pitanje državne imovine BiH.

“Srbija je jedna od potpisnika Daytonskog sporazuma i partnerska zemlja bh. entitetu RS u skladu sa Daytonom. Smatraju da imaju sva prava jer im to Dodik dozvoljava. Međutim, i Trojka i HDZ tolerišu takvo miješanje. Ne može niko da dodjeljuje nekome prava na imovinu. Sukcesijom nakon raspada Jugoslavije je usvojena odluka u PSBiH prema kojoj imovina pripada državi. Oni to zanemaruju i kažu da to pripada bh. entitetu RS. Entitetima pripada teritorija a ne imovina“, ističe Kozar.

Nastavi čitati

Najčitanije