BiH
Respiratori, diploma… Pored ovakvog tužilaštva, Sebiji Izetbegović ne treba advokat
Ako je tužilaštvu ogroman problem utvrditi validnost jedne diplome, šta tek treba očekivati u slučaju krivičnih prijava za greške i propuste u liječenju brojnih pacijenata na KCUS-u tokom pandemije…
Decembar je u ovdašnjem pravosudnom sistemu postao tradicionalno mjesec podizanja optužnica. Glede toga, mirna može biti direktorica. Ako se pitate ko je direktorica, samo jedna traži da je isključivo tako oslovljavaju, Sebija Izetbegović, piše Žurnal.
Prva od tri istrage je i zvanično okončana. Tužilaštvo Kantona Sarajevo neće provoditi istragu protiv ljekara i direktorice Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu zbog nepružanja medicinske pomoći djevojčici Nadin Smajlović. Za Tužilaštvo je odbijanje ljekara “hipotetičko” a iznošenje podataka bez umišljaja!?
Obrazloženje za epilog druge istrage, one o validnosti diplome direktorice, u sarajevskom tužilaštvu još definišu. Teška je to istraga, koja je ušla u drugu godinu „rada“. Tužilaštvu „problem“ zadaju nadležne ustanove uključene u ocjenu validnosti i akademske karijere Direktorice.
– Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu je uvidom u evidenciju studenata postdiplomskog studija “Ultrasound in clinical medicine” u akademskoj godini 1992./1993. potvrdio da je u prvu godinu upisana Sebija Izetbegović, dr. med, ali da u dosjeu imenovane ne postoji dokumentacija na osnovi koje bi mogli potvrditi vjerodostojnost podataka navedenih u indeksu.
– Inspektorima Kantonalne uprava za inspekcijske poslove su predočena dva lista tzv. reciklažnog papira na kojima je rukom napisano 10 ispita sa ocjenama prema kopiji indeksa i 9 naziva predmeta (na maternjem jeziku) bez ocjena.
Nalaz inspekcije direktorica KCUS-a je za Oslobođenje okarakterisala je kao „prljavi politički napad“, te optužila osoblje Medicinskog fakulteta u Sarajevu za nestanak dokumentacije iz njenog dosjea!?
Ako je tužilaštvu ogroman problem utvrditi validnost jedne diplome, šta tek treba očekivati u slučaju krivičnih prijava za greške i propuste u liječenju brojnih pacijenata na KCUS-u tokom pandemije i prije svega načinom upotrebe respiratora. Primjera radi, više od godinu i pol dana porodice Seada Palića i Atifa Hote čekaju makar kurtoazni odgovor tužilaštva o statusu istrage. Unatoč zakonskoj obavezi, odgovora nema. Ova istraga odugovlači se iz više razloga, ne samo kako bi se zaštitila Direktorica.
Takozvane „malina respiratore“ zbog kojih se trenutno sudi federalnom premijeru Fadilu Novaliću prihvatale su bolnice gdje vlada SDA ili su direktori njihovi ljudi. Iako respiratori nisu dobili upotrebnu dozvolu, korišteni su za „liječenje“ pacijenata kako bi se dokazala njihovu upotrebljivost i realitivizirao proces protiv Novalića i ostalih optuženih.
„Kada sam otišla po otpusno pisamo izašao je jedan medicinar. Pitam ga kako da saznam da li je majka bila na malina respiratorima. On je rekao nema šanse, ne znaju ni oni. Gospođo, kaže, mi tehničari smo intubirali pacijente. Ja pitam koliko cola kisika da stavim, kažu nemam pojma, stavi na 82. Sve sam vam rekla..“, svjedočila je za Žurnal kćerka jedne od brojnih preminulih respiratornih pacijenata.
Za tužilaštvo vjerovatno nije alarmantno što su „malina respiratore“ odbili za korištenje sarajevska Opća bolnica i Sveučilišna klinička bolnica Mostar, nije relevatno ni to što je 13 anesteziologa Kliničkog centra u pismu nadležnim navelo kako respiratori tipa ACM 812A uvezenih iz Kine, ne posjeduju kvalitetne postavke i da stvaraju probleme pri liječenju pacijenata. Biće da je relevantnije što su izjavili supružnici Izetbegović.
„Nijedan respirator nije ubio čovjeka, pomaže, ne ubija ga“, reći će Direktorica, dok je predsjednik SDA bio slikovitiji.
„Prije svega respirator očigledno nije neka klasa ali i Yugo i stojadin je auto koje vas može spasiti da možete pobjeći iz neke situacije. Tako da su to neke čudne greške urađene, neka preplaćivanja za respirator koji nije čemu ali radi svoj posao“, izreče tada Bakir Izetbegović.
Pitanje svih pitanja jeste koje je dokaze u ovom predmetu, tužilaštvo izuzelo ili provelo, od medicinske dokumentacije liječenja pacijenata do tehničke specifikacije upotrebe respiratora i druge opreme. Žurnal je razgovarao sa stručnjacima iz oc oblasti, koji su nam predočili osnovne stvari koje je tužilaštvo trebalo uraditi, odnosno izuzeti ključne dokumente i nalaze faktičkog stanja.
Ukoliko nije kasno i ukoliko dokazi nisu uništeni ili “modifikovani” evo nekih od njih.
– Ovjereni projekat o postavljanju novih kisičnih instalacija
– Ko je izvodio radove na instalaciji razvoda novog kisika i ko je iskontrolirao njihov rad prije puštanja u funkciju? (sve instalacije su improvizacija što je uzrok lošeg kisičkog sistema i smrti pacjenata u trenucima kad padne sistem snabdijevanja kisikom, navode naši izvori)
– Dokaz o pročišćavanju starih instalacija (u Respiratornom centru na Staroj hirurgiji), prije puštanja u upotrebu. Iste su bile izvan funkcije od 2014.
– Negativni brisevi iz utičnica na koje su prikopčani respiratori.
– Ko je odobrio unos „malina respiratora“?
– Atest o probnom uključenju respiratora i njihov funkcionalni nesmetan rad.
Nagradno pitanje: Vjerujete li da je sve ovo i još više Tužilaštvo uradilo te da Direktorici ipak treba advokat?
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 4 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 5 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 14 sati
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
You must be logged in to post a comment Login