Connect with us

BiH

Rusija i Srbija u specijalnom ratu protiv BiH: Otmice, atentati i Dodikov alibi za bijeg iz BiH!

Published

on

Milorad Dodik već danima pokušava napraviti ambijent u kojem pokazuje svoju tobožnju ugroženost, a mnogi sumnjaju da je takvo ponašanje unaprijed osmišljen plan za njegov bijeg u Beograd ili Moskvu.

Piše: A. Čorbo-Zećo

Dodik nesumnjivo ima potporu Rusije i Srbije u svom političkom teroru nad Bosnom i Hercegovinom, i to manifestira napadom na institucije BiH, organe uprave, agencije, pojednostavljeno ruši državni poredak. Teror i terorizam su oblik specijalnog rata, te s obzirom da Rusija i Srbija stoje uz Dodika lako se da zaključiti ko vodi specijalni rat protiv BiH.

Konstantno obrtanje teza u slučaju Dodika dovelo je do priče o njegovoj ugroženosti, navodnim pričama o otmici, baš po uzoru na mentora Vučića koji je do sada preživio najavljenih na desetine atentata, a što sve skreće pažnju s činjenice da Dodik ugrožava sigurnost građana BiH.

Iz MUP-a RS ekspresno su reagirali na navodnu ugroženost Dodika, ističući da su tu informaciju dobili od partnerskih službi. Naravno, nikad nije obznanjeno od kojih službi.
To što Dodik ugrožava stabilnost i mir, a na šta upozorava pola svijeta, nije dovoljno ni za Tužilaštvo BiH, a eto ni MUP RS da makar sasluša Dodika.

Trend ugrožena sigurnost raste u regionu. Prvo nam je Zoran Milanović otkazao posjetu Travniku zbog navodnih saznanja da bi mu bila ugrožena sigurnost, pa u međuvremenu najavljena dva tri atentata na Vučića, a evo sada i Dodiku se sprema otmica!?

Svaki sigurnosni stručnjak vrlo jednostavno može zaključiti – specijalni rat protiv Bosne je poprimio neviđene oblike i sadržaje.

Od činjenice da Dodik jedan cijeli narod, Bošnjake svodi na religijsku skupinu i planski, skoro sihronizovani s Milanovićem I HDZ-om u BiH dodaju pridjeve “radikalni”, “opasni”, “netolerantni”, “agresivni”.

Također negiranje genocida i otvoreno vrijeđanje žrtava je dio političkog projekta dehumanizacije bošnjačkog naroda.

Ustvrdit će to i prof. dr. Senadin Lavić – pokušava se između narodnih grupa uspostaviti konflikt i mržnja kao da je moguće da cijeli narodi stupaju u konfliktne odnose jedni protiv drugih.

“Širenje mržnje i konflikta dio je strategije četničke ideologije koja se planski usmjerava protiv Bosne iz Beograda. Građani ne smiju nasjesti na projekte širenja mržnje i nepoštivanja povijesno nastalih identitetnih specifičnosti”.

Kada znamo da je i Rusija sve aktivnija, jasno je ko vodi specijalni rat, a i kojim sredstvima. Države agresori u specijalnom ratu najčešće za cilj imaju destabilizaciju napadnute države, urušavanje njenih institucija i rušenje vlasti i politike.

Bosna i Hercegovina trenutno se nalazi u situaciji kada se protiv nje s više strana vodi specijalni rat. Nešto slično vodi se i protiv naših susjeda Crne Gore, članice NATO-a.
Rusija i Srbija su uz pomoć Srpske pravoslavne crkve koja je omasovila podršku u Crnoj Gori uspjele izdejstvovati svoju vlast. Ali, nisu računali na žestok otpor Mile Đukanovića, pa je na kraju ta vlada pala. Ipak nemiri ne prestaju.

U Bosni i Hercegovini, pak, nije im cilj preoteti vlast, jer oni i jesu vlast!

Glavni cilj koju provode Rusija i Srbija, ali i Hrvatska je nestanak Bosne i Hercegovine u njenom današnjem obliku. Bolje reći podjela Bosne i Hercegovine na dijelove koji će biti pripojeni Srbiji i Hrvatskoj.

Preko pitanja državne imovine pokušavaju to uraditi na ‘miran način’. S obzirom da im je polazi za rukom olako preuzimanje vlasništva nad državnom imovinom, agresivnost metoda specijalnog rata raste, pa otmica Dodika nije nikakvo iznenađenje.

Patria

BiH

Zastupnici NES-a u Parlamentu FBiH uputili inicijativu da najniža penzija iznosi minimalno 700 KM

Published

on

By

Nakon što su propali pregovori penzionera i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Klub zastupnika Narodnog evropskog saveza (NES) BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH podnio je inicijativu kojom bi najniža penzija iznosila 700 KM.

U obrazloženju se navodi da je u FBiH u julu 2024. godine broj penzionera iznosio 450.169. Od ukupnog broja penzionera 252.000 penzionera prima minimalnu penziju. To znači da 56 posto penzionera živi na ivici siromaštva.

Najniža penzija u Federaciji uvećana je u aprilu 2024. godine za 6,5 posto tako da je sa 565,18 KM uvećana na 573,53 KM, a zajamčena penzija s 674,52 KM na 684,48 KM.

Inicijativa

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mjesec juli 2024. godine iznosi 2.977,80 KM. Pošto se radi potrošačkoj korpi za četveročlanu porodicu onda proizilazi da je za jednog člana potrebno 744 KM za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Ako uporedimo potrošačku korpu i visinu minimalne penzije vidjet ćemo da minimalna penzija za penzionera koji živi sam pokriva tek 77 posto potrošačke korpe, dok za penzionera koji ima još jednog člana domaćinstva bez redovnih primanja, pokrivenost potrošačke korpe sa visinom penzije iznosi tek 38 posto. Zbog toga iniciramo donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Federacije, kojim će se utvrditi najniža penzija za 2025. godinu u iznosu od 700 KM. To bi značilo povećanje najniže penzije za 22 posto.

Također je potrebno istim zakonom utvrditi usklađivanje penzija sa prosječnom platom u Federaciji Bosne i Hercegovine, što znači da će se penzije isplaćivati u uvećanim procentima koji će pratiti procente uvećanja prosječne plaće. Tako bi izbjegli sramotan odnos prema penzionerima i njihovo ponižavanje, jer se plate povećavaju u znatno većem iznosu od povećanja penzija, saopćili su z NES-a.

Nastavi čitati

BiH

Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom: Dobio godinu zatvora koju je otkupio

Published

on

By

Glumac Moamer Kasumović osuđen je na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela bludničenje nad maloljetnikom, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

“Na osnovu evidencija Tužilaštva KS informiramo vas da se protiv navedene osobe vodio postupak zbog krivičnog djela bludne radnje koji je pravosnažno okončan pred Općinskim sudom u Sarajevu. Oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine”, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Ovu informaciju prvi je objavio Raport koji navodi da je nakon predstave Beogradskog narodnog pozorišta “Tiho, tiše”, koja je izvedena u sklopu 6. Sarajevo Festa 16. septembra, u Narodnom pozorištu Sarajevo, upriličen razgovor o predstavi koja govori o vršnjačkom nasilju.

Pišu da je tokom tog razgovora iz publike ustao mladić te šokirao sve svojom izjavom. On je, između ostalog, rekao da je bio žrtva pedofilije kada je imao 14 godina, a da je počinilac poznati glumac. Iz publike su ga pitali o kome se tačno radi, na šta je mladić odgovorio – Moameru Kasumoviću (43).

Slučaj se dogodio 2021. godine, a nakon toga je uslijedila prijava i sudski proces koji je rezultirao presudom u kojoj je Kasumović dobio godinu dana zatvora.

S obzirom da zakon dopušta da se može “otkupiti” do godine zatvora (jedan dan oko 100 KM), pretpostavlja se da je bh. glumac to i učinio zbog čega nikada nije otišao iza rešetaka. Raportu iz Općinskog i Kantonalnog suda nisu željeli govoriti o ovom slučaju.

Nastavi čitati

BiH

Parlamentarcima je najbolje: Na posao ne dolaze, a primaju platu i do 7.000 KM

Published

on

By

Moto naših političara je da se ništa ne uradi, a to ništa dobro naplati. Uprkos tome najplaćeniji su u regiji jer oni platu ne zarade, već je dobiju na poklon

Plate naših “izabranika”, političara, ministara, zastupnika, premijera su i do šest puta veće u odnosu na prosječna primanja građana. Iako zvuči nerealno, oni nemaju nikakvu odgovornost za rad, nerad, ispunjeno, neispunjeno. Plate su tu bez obzira na njihovu efikasnost.

Radio, ne radio

Prema podacima CIN-a, plata Denisa Bećirovića, kao člana Predsjedništva, iznosi 6.491 KM. Željka Cvijanović ima čak 6.636 KM, dok je “najskromniji” Željko Komšić sa 6.183 KM. Na jednako visokoj nozi žive i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji u zbiru (komisije, putovanja) imaju primanja približno 6.000 KM mjesečno. Visoku platu od 6.569 maraka ima i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, dok ministri na nivou BiH imaju plate otprilike 5.600 KM. Kako se spuštamo prema nižim nivoima vlasti, tako i plate funkcionera padaju. Milorad Dodik nije objavio podatak o tome kolika mu je plata kao predsjednika RS-a, ali ona je u prošlom mandatu na ovoj funkciji (2014-2018) iznosila gotovo 5.000 KM. Radovan Višković, kao premijer RS-a, ima bruto platu od 4.700 KM. Ministri u entitetu RS, s druge strane, imaju plate u prosjeku 3.480 KM. Nešto skromniju platu ima premijer Federacije Nermin Nikšić koja doseže približno 3.500 KM. Identična primanja ima i Lidija Bradara kao predsjednica entiteta. Kada je riječ o zastupnicima u Parlamentu FBiH, njihove plate kreću se između 3.500 i 4.000 KM.

Sociolog Esad Bajtal odavno je shvatio da moralni integritet kod većine onih koji su u BiH političari ne postoji.

Esad Bajtal: Plata bi se morala zaraditi

– Već ne znam treba li o tome išta misliti, je li to očigledno, dakle, sama činjenica da te paralele pokazuju to što pokazuju dovodi u pitanje moralni moment onoga što se ovdje zove plata. To bi moralo da se mijenja, a prije svega u jezičkoj ravni. Kad bi se to zvalo zarada, kad bi se plata zvala zarada, pitanje je da li bi nezarađeno moglo da se isplaćuje kao zarada na taj način na koji se isplaćuju plate, tako apsurdno, paradoksalno, neshvatljivo, iracionalno, kaže Bajtal.

Iz BiH se ne odlazi. Odavde se bježi. U takvoj atmosferi naravno da mogu raditi to što rade, smatra Esad Bajtal

Dodaje kako se to pokazalo “na brojnim sjednicama, analizama učinaka u prošlim godinama, donesenih zaključaka, zakona ovoga ili onoga…”

Nastavi čitati

Najčitanije