Connect with us

BiH

Samo kod nas: Muž brutalno pretukao suprugu, a policija mu rekla “Nemoj je pred nama”

Published

on

Statistike pokazuju da je porodično nasilje u porastu i u Hercegovini.
Broj prijava za porodično nasilje se od 2021. godine utrostručio se u Zapadnohercegovačkom kantonu, a i u Hercegovačko-neretvanskom kanton-u je povećan za 20 posto.

Redakcija portala Hercegovina.info razgovarala je sa žrtvom porodičnog nasilja s područja HNK-a. Suprug ju je izmlatio u toj mjeri da je sedam dana provela u bolnici, no osjetila se dvaput pretučenom, nakon neprofesionalne reakcije policijskih službenika u njezinom gradu.

Od nemilog događaja proteklo je više od godinu dana, no žrtva, čiji su identitet odlučili zaštititi sjeća se svakog detalja kobne noći i dana.

“28. veljače 2023. izlazim iz noćne smjene i dolazim kući iza prijetnji mog muža, koji mi je prijetio cijelu noć. Zvao me je i govorio koješta. Pitao je gdje sam ja, šta radim. Naravno bila sam na poslu, međutim njemu se to nije moglo dokazati. Ujutro u 7. 10 dolazim na vrata. On me odmah dočeka, zvekne mi šamar s moje lijeve strane, tako da sam ja ne nadajući se tome udarila u zid. Kako sam udarila u zid vidim moja kćerka sjedi na trosjedu. Kćerka je punoljetna, ona skače s kreveta i govori mu: „Nemoj je udarati! On hvata nju za vrat, gura je od sebe i baca je na fotelju. Kako je on nju bacio na fotelju, uhvatio je ispod vrata i za čeljust ja dolazim sebi od tog udarca i svega ja skačem na njega i odgurujem ga s nje. Kako sam ja njega povukla za majicu i odgurivala s nje on je mene udario šakom tako jako da sam pala na pod. Tu me je jako oblila krv. Ležim na podu, a on mi govori najgore stvari. Pita gdje sam bila, šta sam radila. On je sumnjao da sam ja negdje gdje ne bi smjela biti, da sam tamo s nekim ljubavnikom. Govorim mu: „Šta ti je, ‘de prekrsti se!“. On mene tada nastavlja udarati nogama, kao nogometnu loptu. Tako me nogama mlatio u predjelu stomačne tančine, po rebrima. Nisam gubila svijest, ali sam bila tako jadno sklupčana na podu. Onda me uhvatio za kosu i vukao po podu, krvi je bilo svukuda. Ponovno me udario šakom u oko govoreći: „Nemoj ti meni govoriti, tko sam ja ovdje, ja sam tebi sve u životu ostvario, sve sam vam dao, a vi se tako ponašate! U tome dolazi moja kćerka i opet ga vuče za majicu i govori: „Nemoj je dirati, ubit ćeš je!, a on odgovara: Neka ću! Pri jednom zamahuo šakom, da me dolje na podu opet udari, zatvorila sam lice, govorio je: „Šta je, čuvaš zube, sve ću ti ih izbiti! Onda me je opet uzeo za kosu i odvukao me na pločice kuhinje. Tu me dva puta zveknuo glavom od pločice. Nisam gubila svijest, samo sam u trenutcima zažmirila i govorila „Bože pomozi, bože pomozi“. Kad me dovukao tamo na pločice, ništa više nisam vidjela, ni kćerku, ništa više ne vidim. On je stavio nogu meni na glavu i govori „Sad ću te ubiti!“. Ta noga nad mojim očima je zadnje što sam vidjela”

Stiže li s policijom spas?

Dolazi policija, žrtva očekuje da je to za nju spas, no ne biva onako kako je očekivala. Nasuprot.

„Pogledam, odmaknuo se odjednom (opa. policija dolazi pred kuću), sjeo na fotelju. Govori mi „Diži se brže!“. Ja sam nekako ustala, četveronoške. Kako sam bila u bijelom odijelu, došla sam s posla, sva sam bila krvava. Nekako sam ustala, a on govori: „Zalij nam tu kavu, i da znaš nećeš više ići na posao!“. Ja pogledam kroz prozor, policijsko auto je tu i netko zvoni. On je ustao i pita „Tko je zvao policiju“. Policiju je zvala kćerka. On joj tada govori: Marš mi iz kuće i da se više nikada nisi pojavila!“ i nogom prema njoj. Drugi put zvone, on tada otvara vrata, policija ga pozdravlja: „O …., šta ima? On im odgovara: „Evo, nema ništa“. „Pa kako si“, pitaju se s njim kao da su došli onako, a on odgovara „Pa dobro!“. A ja kako sam vidjela policajce na vratima sklopim ruke iza njegovih leđa i molim da uđu, da mi pomognu, jer čekam pomoć. Policajac ne ulazi, a pita njega: Šta je bilo ….? (oslovljava ga jedan od policajaca imenom). On na to odgovara: „Ništa nije bilo, hoćete li ući, popiti nešto? Prvi policajac tada ulazi, prolazi gledajući taj krvavi pod i sjeda. Govori: „Da vidimo!“. Drugi policajac stoji žvače žvaku, kao da je došao na neki party. Ja sam sva u šoku, razočarana, prvom činom koji mi se zbio, drugo tim njihovim nastupom. Taj koji je sjeo počinje da piše. Pita „šta je bilo“. Suprug odgovara: „Evo uhvatio sam ženu u laži. I govori mi, zovi odmah tamo tu svoju firmu i reci da nećeš više raditi. Pred njima mi se tako obraća i govori da mi … Bog majku i da će mi napraviti još dulum plastenika, da neću izaći iz njega. Šta misliš da oni meni nešto mogu, odvesti ću te na trg pred općinu pa ću te tamo prebiti. Taj policajac koji je pošao da piše govori: Ništa, hajde gospođo, idemo mi!“.

Ostavljaju ga kod kuće, on briše krv po podovima

Policija ovdje pravi propust, ne lišava slobode nasilnika, ne osigurava mjesto događaja. On ostaje sam u porodičnoj kući, bez policijskog nadzora, mijenja mjesto događaja i briše tragove krvi nastale uslijed nasilničkog pohoda na vlastitu obitelj.

„Ja sam bila u šoku, gdje ja idem, zašto ne ide on. Govore mi da me vode do Doma zdravlja. Ustajem, kćerka silazi niz stepenište, ona je već spremila stvari kako joj je rekao da napusti kuću. Idemo obje, a policija je iza nas. On je otišao u kupatilo. Kažu nije svjestan!? On je otišao u kupatilo da nakvasi ručnik da može obrisati tu krv. Ja idem prema autu, budi se moj sin. Dijete je spavalo, budi se i izlazi. Obukao je donji dio trenerke, oblači gornji dio i trči za mnom i plače. Ja stojim pored auta od policije, jer je u njih na stražnjem sjedištu svega i svačega nabacano. Oslobađaju mjesto meni i kćerki da mi možemo sjesti. Ja pitam šta ću sa sinom, dijete mi je tu. U tome je suprug to shvatio i dere se: „Hoćeš sad da te zveknem, gdje si povela dijete, hvata dijete za majicu, hoćeš sad da te opet udarim i krene prema meni, a policajci mu govore: Šta je …., nećeš je pred nama tući! Oni njemu to govore!? Kćerka je sjela, ja sam sva izbezumljena, dijete mi ostaje, a suprug je u takvom stanju“, priča dalje žrtva. Kćerka i ona odlaze s policijom prvo po liječničku pomoć.

Žrtvu voze u hitnu

„Dovoze me u hitnu, prolazim kroz onu svu gužvu, policajac se povukao, ostala sam tamo. Pregledali su me i kažu da sam za CUM (Centar urgentne medicine SKB-a Mostar). Pitam tko me vozi na CUM, kažu nitko. Hitna vozi samo smrtno ugrožene, a policiji to nije u praksi… Ja izlazim onakva krvava, koji je to osjećaj kad ideš među onom ruljom, ujutro su i nalazi i sve, koji je to osjećaj kada ideš isprebijan među ruljom…“, dramatična je ispovijest žrtve nasilja iz HNK-a.

Kantonalno Tužilaštvo dobro je upoznato s ovim slučajem, a potvrđuju za Hercegovina.indo da je u ovom predmetu podignuta i optužnica protiv počinitelja porodičnog nasilja iz priče, i to po dvije točke: „Zbog osnovane sumnje da je dana 28.02.2023. godine u Čapljini počinio kazneno djelo ,,nasilje u obitelji” iz čl.222.st.2. KZ F BiH i kazneno djelo ,,laka tjelesna ozljeda” iz čl.173.st.2. KZ F BiH, na štetu supruge i kćerke, kao i da je od mjeseca listopada 2023. godine, u više navrata, unatoč izrečenoj mu zabrani približavanja žrtvama nasilja u obitelji, točnije zabrani pristupa na udaljenosti od 200 metara članovima obitelji počinio kazneno djelo ,,ugrožavanje sigurnosti” iz čl.183.st.3. KZ F BiH, na štetu supruge i djece.

Dana 02.04.2024. godine Općinski sud u Čapljini je u cijelosti potvrdio optužnicu, te je zakazano ročište za izjašnjenje o krivnji.

MUP HNK-a upit o ovom slučaju primio je prije šest dana. Nadležna policijska uprava do objave članka se nije očitovala na naša pitanja jesu li propusti policajaca koji su bili na ovoj intervenciji sankcionirani, zašto nasilnika odmah nisu lišili slobode, zašto maloljetnog dječaka ostavljaju samog u kući s nasilnikom, razdvajaju od majke, jesu li policajci educirani o tome kako se postupa sa žrtvama porodičnog nasilja, i kakva je praksa – tko izlazi na teren kada je u pitanju prijava za porodično nasilje.

BiH

Sankcije otkrile da je Dodik formirao radnu grupu za planiranje nezavisnosti RS-a, među njima Siniša Karan

Published

on

By

Američko ministarstvo finansija objavilo je danas novu listu sankcionisanih političara iz Republike Srpske, ali posebno su istakli da je rađeno i na planovima za otcjepljenje ovog entiteta.

Kako se navodi u saopćenju OFAC-a povodom sankcija, ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan i generalni sekretar RS-a Dalibor Panić su od Milorada Dodika dobili zadatak da rade na otcjepljenju Republike Srpske.

“Osim ovih napora, Dodik je 2024. godine zadužio nekoliko dužnosnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da sazovu radnu skupinu za izradu plana otcjepljenja RS-a od BiH. I Karan i Panić bili su dio te secesionističke radne skupine koja je izradila Dodikov plan za otcjepljenje”, navodi se u listi sankcionisanih.

Iz OFAC-a su naveli da je Milorad Dodik upravljao i planiranjem Dana RS-a 2025. godine i uputio javne dužnosnike, uključujući Dragičevića, Karana, Milankovića, Selmana i Panića, da podrže razne radnje u organizaciji.

“Svi ovi dužnosnici pristali su slijediti Dodikove upute i radili su na tome da događaji za Dan RS-a 2025. budu organizovani u skladu s njegovim željama. Karan, Dragičević, Raković, Panić, Milanković, Selman i Kuzmanović formalno su imenovani u Organizacioni odbor Dana RS-a 2025. godine od NSRS-a. Unatoč opetovanim izjavama od strane Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika, ovi dužnosnici su nastavili s ponašanjem koje podriva Dejtonski mirovni sporazum”, navodi se.

Klix

Nastavi čitati

BiH

U poplavama izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće: “Ni marke od države”

Published

on

By

Hanadi Maslo iz Donje Jablanice izgubila je bebu u osmom mjesecu trudnoće dok se u porodičnoj kući borila s vodom i muljem. Danas vjeruje da joj je kćerka, koju nikada nije upoznala, spasila život. Nakon što je preživjela, pomogli su joj spasioci i ljekari, ali još uvijek čeka pomoć vlasti.

Četiri mjeseca nakon što se u porodičnoj kući borila za život, dvadestosmogodišnja Hanadi gleda na mjesto na kojem nije ostao ni njen temelj dok pod ruku drži muža Alena. U poplavama u kojima je 19 njenih komšija izgubilo život, Hanadi je izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće, piše Detektor.

U noći poplava početkom oktobra padala je kiša kakvu nikada prije nije doživjela. Ustala je da pojede nešto kada je čula snažan udar, koji je probudio njenog muža. Za samo nekoliko trenutaka – kojih se danas sjeća kroz maglu – voda i mulj koji su napunili sobu pritisnuli su njeno trudničko tijelo za plafon sobe.

Došla u posjetu

“Tad sam osjetila u stomaku taj pritisak, znala sam da je to to. Ja sam samo počela izgovarati šehadet, samo čekam šta će se desiti dalje. Šta je to nakon smrti, jer ja sam mislila to nema, to je gotovo”, opisuje Hanadi.

S mužem je u Donju Jablanicu s hrvatskog otoka Hvara, gdje su radili i živjeli, došla na samo nekoliko dana, da posjete Alenove roditelje u porodičnoj kući. U noći 4. oktobra sjedila je s porodicom, a onda otišla leći. Probudilo ju je jako nevrijeme.

“Baš je jaka kiša padala, sijevalo, ja ne znam kad je onako sijevalo, svaku sekundu je samo blicalo”, prisjeća se Hanadi.

Tada je voda počela nadirati kroz prozore i vrata. Dok je s mužem pokušavala izaći, voda ih je počela podizati. Tada ju je muž podigao na krevet. Ona se prisjeća da je tada mislila da će sigurno umrijeti. U tom trenutku kuća je počela da se ruši.

“Kako je pukla kuća, njih je razbacalo sve okolo, ali ja sam ostala”, kaže Hanadi.

Tada su je nanosi počeli nositi, i kaže da se samo pustila jer nije mogla uraditi ništa. Kada se zaustavila, ugledala je sklonište, ali joj je trebalo nekoliko sati da dođe do njega iako nije bila daleko.

“Ne osjetim ja neku bol, ali je toliko hladno, taj adrenalin, taj strah, baš čovjek u toj situaciji samo gleda da se izvuče, gledam da se izvučem – nema gdje, samo gore vidim neke lampe svijetle, nešto, ali ja se ne mogu zaderati. U mene su tri rebra bila slomljena, ja se ne mogu zaderati, em što me ne čuje od bujice, em što nemam snage toliko da se zaderem”, prisjeća se ona.

U zoru su je pronašle komšije. Tada je saznala da su njen muž i porodica preživjeli. Hanadi su morali odvesti u bolnicu u Mostar na pregled.

“Imala sam tri slomljena rebra, probijenu plućnu maramicu, hitan carski rez je bio”, kaže Hanadi.

“Ja nju nisam vidjela, nisam je dodirnula, nisam je osjetila, nisam je pomirisala, znači ništa”, kaže ona o kćerki koju je izgubila u stomaku.

Frustira je odnos države

Danima nije mogla spavati i kaže da su joj se vraćale slike bujice, vode i kuće. U Donju Jablanicu se ne planira vratiti i sa suprugom želi živjeti u Mostaru.

Tri mjeseca od poplava frustira je odnos države u kojoj živi. Podaci koje je prikupio Detektor pokazuju da Jablanica i druge poplavljene općine još nisu počeli dijeliti pomoć građanima koju su prikupili kroz donacije.

Osim pomoći ljekara i donacija građana kroz humanitarnu organizaciju Pomozi.ba za kupovinu kuće, Hanadi kaže da još nikada nisu dobili bilo kakvu pomoć od vlasti iako su skupljene stotine hiljada maraka donacija.

“Dovoljno vam je, znači, to da smo mi o svom trošku morali sve dokumente nanovo vaditi. Sve – lične, vozačke, sve što je trebalo – sve je išlo o našem džepu, ne o državnom. Eto, da su nam bar to pokrili, nisu ni to”, kaže Hanadi.

Nastavi čitati

BiH

Mladen Bošković, dopredsjedavajući u Zastupničkom domu FBiH, primio otpremninu od 22.908 KM i nastavio raditi

Published

on

By

Zakon dozvoljava da se može nastaviti raditi, ne samo izabrani dužnosnici već svi. I to se kasnije uračunava u penziju, govori Mara Đukić
Dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mladen Bošković (HDZ) koji je stekao uvjete za penziju, prošle godine je primio otpremninu od 22.908 KM i nastavio raditi u Parlamentu FBiH.

Federalna zastupnica Mara Đukić (DF), koja je član Administrativne komisije Zastupničkog doma, kazala nam je kako Boškoviću to dozvoljava zakon.
– Unazad dvije-tri godine svako poslije penzionisanja može da radi, ne samo zastupnici, do 70. godine. Onaj ko može da ostvari pravo na starosnu penziju, može da ide u penziju i poslije toga da nastavi raditi i primati plaću, piše Faktor.
Bošković kao i svi drugi imao je pravo da podnese zahtjev za penziju. Tako je i u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Dakle, zakon dozvoljava da se može nastaviti raditi, ne samo izabrani dužnosnici već svi. I to se kasnije uračunava u penziju – kazala nam je Đukić.
Prema Zakonu o plaćama i naknadama u FBiH, izabrani dužnosnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici imaju pravo na isplatu otpremnine prilikom odlaska u penziju u iznosu od pet njegovih prosječnih plaća isplaćenih u prethodnih pet mjeseci.
Bošković je samo na ime plaće u 2024. godini inkasirao više od 49.000 KM. On prima određene naknade i kao predsjednik Komisije za izbor i imenovanje kao i Ustavne komisije.
Nastavi čitati

BiH

Muškarac iz BiH nestao tokom bračnog putovanja u Istanbulu, pronađen nakon čak 20 dana

Published

on

By

Enver Burić, muškarac iz Visokog, pronađen je čak 20 dana nakon što je nestao u Istanbulu.

On je sa suprugom Sanelom bio na bračnom putovanju u Istanbulu. Supruga je njegov nestanak prijavila 30. decembra nakon što mu se izgubio svaki trag više od 24 sata. Nestanak je prijavljen policiji u Istanbulu, a obaviješten je bio i Generalni konzulat BiH u ovom turskom gradu, kao i Ambasada BiH u Ankari.

Nakon višednevne potrage u Istanbulu, supruga se vratila u BiH i u Visokom Policijskoj stanici također prijavila slučaj.

Kako nam je rekao portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona Samir Valentić, Sanela Burić je danas pozvala Policijsku stanicu u Visokom i informisala ih da joj je iz Ambasade BiH u Ankari saopćeno da je njen suprug pronađen.

“On se trenutno nalazi u deportacijskom centru i uskoro će krenuti za BiH”, kazao nam je Valentić.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Srpski lobisti pripremaju teren: Olga Ravasi jedna od kandidatkinja za ambasadoricu SAD-a u Sarajevu?!

Published

on

By

Olga Ravasi jedna je od kandidatkinja za novu ambasadoricu SAD-a u Bosni i Hercegovini, saznaje Istraga.ba iz diplomatkih izvora.

Konačna odluka još nije donesena, ali je Ravasi, za sada, jedna od  opcija buduće administracije sa predsjednikom Donaldom Trumpom na čelu. Olga Ravasi na čelu je organizacije “Srbi za Trampa”.

Srpska dijaspora pokušava lobističkim akcijama u SAD-u promovirati Ravasi za novu ambasadoricu u BiH. Kako se na svom X nalogu pohvalila organizacija Srbi za Trumpa, Olga Ravasi je pozvana na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trampa u ponedjeljak, 20. januara, u Vašingtonu.

“Uzbuđeni smo što ćemo vas i do šest gostiju dočekati na inauguraciji Donalda Trampa kao 47. predsjednika SAD i DŽej Di Vensa kao 50. potpredsjednika SAD u Vašingtonu u ponedeljak, 20. januara”, piše u pozivnici upućenoj Olgi Ravasi.

Olga Ravasi godinama je u SAD-u lobirala za Milorada Dodika, a bila je i čest gost i na RTRS i drugim proruskim medijima.

“Za Srbe, Republiku Srpsku i srpski narod je bitno da Donald Tramp pobijedi na predsjedničkim izborima u Americi, izjavila je z izbornoj noći za RTRS predsjednica organizacije “Srbi za Trampa” Olga Ravasi.

Na njenoj službenoj web stranici piše da je “dr. Ravasi je stručnjakinja za pitanja Balkana, Jugoistočne Evrope i Bliskog Istoka, te nosi naziv Visoko Kvalifikovani Stručnjak po DNI. Savjetuje klijente iz američkog korporativnog sektora, vlade i nevladinih organizacija o pitanjima koja utiču na njihove planove, interese i operacije u ovim regijama. Trenutno, ona je članica Upravnog odbora, regionalna stručnjakinja i savjetnica Organizacije Crime Stoppers Global Solutions (CSGS), međunarodne nevladine organizacije sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama koja se posvećuje borbi protiv transnacionalnog kriminala.
Olga je imala ključnu ulogu u olakšavanju uvođenja CSGS-a i njegovom angažmanu u Republici Srbiji kako bi se osnovala organizacija sa sjedištem u Srbiji i njen centar u balkanskoj regiji. Razvila je, implementirala i vodi strategiju integrisanog komuniciranja, odnosa s vladom, medija i razvoja saveza u Srbiji”.

U junu 2021. godine Olga Ravasi je iznosila skandalozne stavove i u vezi sa rušenje crkve u dvorištu Fate Orlović u Konjević Polju.

“Nana Fata” nije htjela prihvatiti nikakav kompromis. Svi prijedlozi za kupovinu sporne parcele, kao i sva druga moguća obeštećenja i rješenja koja su se se nudila, a koja ne podrazumevaju rušenje, žestoko su odbijeni. Izričita je bila Alahova sljedbenica, rušenje ili ništa, i to će biti nešto što ona, a i oni koji su je na ovo nagovorili, nose na svojoj svijesti, a pitanje je da li je imaju. Jer da se razumijemo, nije Fata kapacitet ni za do svog praga, a kamoli do Strazbura, ali oni kojima odgovara razdor, mržnja i netrpeljivost jesu. Vjerujem, da su sporna bila 3 metra za neku bilo koji drugi objekat, solucija bi se iznjedrila. Ali za srpsku crkvu ne, jer nakon rušenja, Fata Orlović objavi kako je popila najslađu kafu tog jutra, bez da u bogomolju gleda. A gle ironije, Fata od Orlovića nosi jedno od najstarijih srpskih plemićkih prezimena. I tako, propraćena svjetskim (fake news) medijima, u 21 vijeku, 2021. ljeta gospodnjeg, kada napredni svjetovi streme ka novim civilizacijskim dometima, Bošnjacima se rodila heroina “Nana Fata”. Ne znam da li je bijedno, tužno, ili smiješno”, izjavila je tada Olga Ravasi.

Podajetimo, aktualni ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy uskoro odlazi. Administracija Joe Bidena za novog je ambasadora bila predložila Douglasa Jonesa. Međutim, zbog isteka rokova on nije potvrđen u Senatu. Sada se očekuje da Trumpova administracija predloži novo ime, a prema informacijama iz Washingtona jedna od kandidatkinja je Olga Ravasi koja ima dobre veze u republikanskim krugovima. Posebne veze njena organizacija imala je sa Richardom Grenelom, jednim od najbitnijih Trumpovih saradnika. No, to što je neko kandidat, ne znači da će biti i imenovan.

Nastavi čitati

BiH

Adnan i Sanel napali i opljačkali novinara Ekrema Avdića, žrtva im je bila i starica

Published

on

By

Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona predložilo je Općinskom sudu Tuzla određivanje mjere jednomjesečnog pritvora za Adnana Kunosića (37) i Sanela Muminovića (42) iz Tuzle zbog postojanja osnovane sumnje da su kao saučesnici počinili krivično djelo razbojništvo u sticaju sa krivičnim djelom teška krađa, kao i da su pojedinačno počinili krivično djelo razbojništvo, a Kunosić i krivično djelo teška krađa.

Oni su osumnjičeni da su kao saučesnici 14. januara ove godine u liftu stambene zgrade u Tuzli, uz upotrebu sile, od sedamdesetrogodišnjeg novinara Ekrema Avdića iz Tuzle uzeli novčanik sa određenim iznosom novca, bankovnom karticom i dokumentima. Također, su zajedno 23. decembra 2024. godine na naročito drzak način u tuzlanskom naselju Slatina od jedne žene iz ruke istrgli vrećicu u kojoj se nalazio novac i bankovne kartice.

– Kunosić je osumnjičen i da je 13. januara ove godine u ulazu jedne zgrade napao starijeg čovjeka, odgurnuo ga i uzeo mu novčanik sa novcem, bankovnom karticom i dokumentima, a 7. septembra 2024. godine iskoristio je nepažnju jednog muškarca i iz zadnjeg džepa njegovih pantalona uzeo novčanik sa novcem, bankovnom karticom i dokumentima. Muminović je osumnjičen da je 15. decembra u Tuzli prišao ženi na parkingu ispred jednog marketa, poprskao joj sprej suzavac u lice, udario je nogom u leđa, te joj uzeo torbicu sa novčanikom, bankovnom katicom i novcem – navode iz Kantonalnog tužilaštva TK.

Istražitelji Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla su poduzimanjem istražnih i operativnih radnji utvrdili identitet osumnjičenih nakon razbojništva koje su počinili nad novinarom Ekremom Avdićem 14. januara, te su lišeni slobode. Nad njima je obavljena kriminalistička obrada i uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu su predati u nadležnost Tužilaštva.

Postupajući tužilac je donio naredbu o provođenju istrage i ispitao osumnjičene. Istražne radnje su u toku.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije