Connect with us

BiH

Schmidt podnio izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a: ‘Sejdić-Finci’ i presude iz Strazbura neka provode domaći političari

Published

on

Visoki predstavnik Christian Schmidt dostavio je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija svoj polugodišnji izvještaj o Bosni i Hercegovini. No, Schmidt se ponovo neće obratiti Vijeću sigurnosti, jer se tome protive Ruska Federacija i Kina. Istraga.ba u posjedu je ovog izvještaja i kompletan sadržaj čitajte na Istraga.ba.

Visoki predstavnik u svom izvještaju ukratko ističe rezultate posljednjih izbora, te poraz Bakira Izetbegovića u utrci za člana Predsjedništva BiH iz reda Bošnjaka naziva “iznenađujućim”. Osim izbornih rezultata, Schmidt izvještava Vijeće sigurnosti UN-a o svojim odlukama u vezi sa nametanjem izmjena Ustava FBiH i Izbornog zakona. Za Bonske ovlasti, ističe, odlučio se nakon što su propali pregovori o izmjenama Izbornog zakona.

“Političke stranke su nekoliko mjeseci bile uključene u dijalog o izbornoj reformi u cilju otklanjanje političkih zastoja u Federaciji Bosne i Hercegovine, uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.  S obzirom na neuspjeh ovog dijaloga i s obzirom na visok rizik da formiranje institucija nakon izbora ponovo bude blokirano, donio sam 2. oktobra Odluku kojom se donose izmjene i dopune Ustava Federacije Bosne i Hercegovine i Odluka o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. Ovaj takozvani funkcionalni paket sadrži skup mjera koje omogućavaju brzo uspostavljanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih tijela nakon izbora. U vezi sa odlukom birača, ovu odluku sam objavio nakon zatvaranja biračkih mjesta i prije objavljivanja prvih preliminarnih rezultata izbora. Odluka ne utiče ni na prebrojavanje glasova”, napisao je Schmidt.

On, dalje, navodi da je povećao broj delegata u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine “kako bi omogućio raspodjelu mjesta na način da se ispravi prekomjerna zastupljenost sva tri konstitutivna naroda u nekim kantonima.

Visoki predstavnik se, dalje, hvali kako je “prvi put Ostalima iz svih kantona omogućio da budu zastupljeni u Domu naroda FBiH”.

“Ali provedba presuda Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci i funkcionalna neusklađenost Doma naroda Federacije – koji je ujedno opći zakonodavni drugi dom i predstavničko tijelo tri konstitutivna naroda i Ostalih – izvan su dosega ove odluke i njima se moraju pozabaviti domaći politički akteri”, konstatirao je Schmidt.

Visoki predstavnik u svom izvještaju podsjeća i na izjavu Bakira Izetbegovića o “probrojavanju”, te na izjave hrvatskih zvaničnika kojima se ‘negira teritorijalni integritet”. Ipak, Schmidt u svom izvještaju pohvaljuje Dragana Čovića.

“Međutim, 10. listopada 2022. godine, u pismu međunarodnoj zajednici, Dragan Čović je potvrdio da “Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine ostaje privržen suverenitetu, teritorijalnom i institucionalnom Bosne i Hercegovine retorika koja cjelovitosti kao i euroatlantskom putu Bosne i Hercegovine”, navodi Schmidt.

S obzirom na trenutnu političku situaciju, Schmidt preporučuje “pojačan angažman međunarodne zajednice kako bi se osigurala potpuna usklađenost s Općim okvirnim sporazumom za mir i omogućile ključne reforme”.

Schmidt problematizira i odluku Suda BiH da odgodi izvršenje presude kojom se Uprava za indirektno oporezivanje obavezuje da Republici Srpskoj isplati 30 miliona maraka.

“Neuspjeh u rješavanju ovih i sličnih pitanja s finansijskim implikacijama utječe na funkcioniranje jedinstvenog sistema indirektnog oporezivanja i povjerenje u njegovu institucionalnu strukturu. Nadalje, daje izgovor Republici Srpskoj da osporava ovlasti države u neizravnom oporezivanju i zalaže se za vraćanje te ovlasti entitetima, što je i pokazano 10. decembra 2021. godine, kada je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Zaključak u vezi s Informacija o prijenosu nadležnosti iz oblasti indirektnog oporezivanja”, naveo je Schmidt.

Zbog političkih tenzija u BiH, Schmidt ističe da “EUFOR-ALTHEA nastavlja igrati ključnu ulogu u čuvanje mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini, omogućavanje mom uredu i mnogim drugim međunarodnim organizacijama da ispune svoje mandate”.

“Prisustvo EUFOR-a ALTHEA u Bosni i Hercegovini ostaje nezaobilazno”, napisao je visoki predstavnik.

On u izvještaju dalje konstatira da su Sjedinjene Američke Države sankcionirale federalnog premijera Fadila Novalića, državnu tužiteljicu Dianu Kajmaković, predsjednika Federacije Marinka Čavaru…

Navodi da je smanjeno negiranje genocida ali da Tužilaštvo BiH nikoga nije procesuiralo zbog negiranja ratnih zločina i genocida. Podsjeća i da Vlada FBiH nije imenovala direktora FUP-a. Također konstatira i sutiaciju u vezi sa obnovom zadruge u Kravici.

“Lokalne općinske vlasti Bratunca u Republici Srpskoj poduzele su obnovu Kravice, jednog od mjesta masovnih ubistava tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine, gdje je ubijeno više od 1.300 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Obnova je izazvala niz oštrih reakcija, posebice među rodbinom žrtava, te aktualizirala problem očuvanja i obilježavanja mjesta masovnih stradanja. Zahtjeve da se obilježe mjesta masovnih stratišta na širem području Srebrenice pratili su slični pozivi drugih bošnjačkih predstavnika diljem cijele Republike Srpske (poput Foče, Kalinovika i Prijedora)”, napisao je Schmidt.

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Trojka bi bila pometena da su novi izbori, Konaković šuti kada se psuje genocid

Published

on

By

Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) danas je održao konferenciju za medije na kojoj je govorio o svima aktuelnim političkim dešavanjima.

Na samom početku razgovora Izetbegović osvrnuo se na izborne rezultate u proteklom periodu.

“Izbori su završeni. SDA je najjača i što je još važnije najbrže rastuća stranka. 285 hiljada smo osvojili, 12 posto više nego na prošlim izborima. U RS-u smo izašli sa raznovrsnim koalicijima, osvojili smo 62 vijećničkih pozicija. Srebrenica, podrška glasača SDA je nešto manje. I to je tako u čitavom RS-u”, kazao je.

Potom je dodao:

“Na račun SDA jačaju druge probosanske stranke. U Srebrenici se osjeća zamor glasača. Začuđeni smo apstencijom Bošnjaka. Ne smijemo biti ljuti na Srebreničane s obzirom na sve što su prošli. Dobro je da imaju volje ikako za glasanje. Na nama je da pomognemo tim ljudima”. 

No, Izetbegović navodi kako je SDA imala podršku u poplavljenim područjima.

“Što se tiče poplavljenih područja dobili smo podršku glasača. Narod se okreće ka SDA kada ima prave problem. Mostar- podrška manja nego 2020. godine. Zabrinjavajući odnos Trojke. Izostankom kampanje za gradonačelnika, Trojka je tiho pružila podršku HDZ-u. Trojka polako nestaje u Hercegovini”, tvrdi Izetbegović.

Smatra da će SDA se vratiti u pojedinim kantonima jača nego ikada.

“SDA će prije ili kasnije završiti za šta je zainteresirana. U Sarajevu u posljednjih šest godina smo pretrpjeli najteže pritiske. Potrebno je vrijeme da se saniraju posljedice ovoga.  U Tuzlanskom kantonu se završio taj proces. SDA se vratila jača nego što smo bili. U Sarajevu će trebati još vremena, ali proces ide u tom smjeru”, kazao je, a zatim dodao:

“SDA najbolji rezultati u posljednje dvije decenije. Prvi razlog je mogućnost poređenja onog što su radili i radile vlade predvođene SDA. Poređenje sa onim što rade/ ne rade vlade Trojke. Drugi razlog su nova, mlada lica. Trojka nije izbor narod, nego stranaca. Svi se zapitajmo da li ćemo moći imati ovakve rezultate. Da su novi izbori mi bi Trojku pomeli”. 

U svom obraćanju javnosti iznio je niz optužbi na trenutnu vlast.

“Imamo gomilanje duga. Potrošeno je sve što je ostalo iza Fadila Novalića. Zadužili se milijardu maraka. Kanton Sarajevo koji ima duplo veći budžet od Tuzlanskog Kantona, gomila dugove. KCUS se raspada i tone u dugove pred našim očima.  Oslanja se na Zavod zdravstvenog osiguranja. Sve to uspiju potrošiti. To se sve dešava unutar dvije godine”, navodi Izetbegović.

 

Lider SDA navodi kako je najagresivniji kreator Trojke Elmedin Konaković.

“Kola su se slomila na NiP-u. Stranka koja je imala uzlet. Doživljava strmoglavi pad u KS. Problem je u Elmedinu Konakoviću, najagresivniji kreator Trojke. Narod ne voli izdajnike, petljance, drske, koji se pozivaju na pravdu a ne vrše je, petljaju se sa kriminalcima. Narod to ne voli i treba vremena da ih prezre. To se već desilo prethodnicima Konakovića. On ne može funkcionisati drugačije, nastavit će sa spinovima, sa blentavim riječima. Šutio je u Konjicu kada je Dodik opsovao Srebrenički genocid. Bit će hrabar kada treba vrijeđati svoje. Vidjet ćemo šta će još sve lagati, mutiti i petljati”, zaključio je Bakir Izetbegović.

 

Odgovarajući na pitanje novinara dokle je BiH na putu ka EU, Izetbegović je kazao:

“U zastoju smo. Ljudi se trude i pokušavaju nam pomoći. Kažu nešto i što ne misle. Naprave izvejštaj o našem napretku koji je depresivan. Isključili su glavnom generator i motor BiH. Koji su znali kako će akterima koji možda i ne vole BiH. Nemam bolji odgovor od ovog. Sve je u zastoju i kada je pitanje EU i NATO.”, kazao je te na kraju naveo:

“Mi smo jako iskusni političari. Znamo i kako ćemo sa onima koji ne žele BiH. Trojku čine neiskusni političari. Koji se sada uče kakako da budu političari, sada nije vrijeme za to. SDA je stub, sve ostalo je iza njega. Štetan potez je napravljen za ovu zemlju. SDA ima najbitnije zasluge za sve u ovoj zemlji. “

N1

Nastavi čitati

Najčitanije