Connect with us

BiH

Schmidt podnosi izvještaj o BiH: Ima zeleno svjetlo SAD-a, kontra Rusije i Kine!

Published

on

Vijeće sigurnosti: Razgovarat će se o budućoj ulozi OHR-a. Rusija i Kina su izolovani u stavovima u našoj državi

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) u toku ovog mjeseca održat će svoju polugodišnju debatu o Bosni i Hercegovini. Precizan termin zasjedanja treba još da se zakaže, a očekuje se da će visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izvijestiti svijet o najnovijim dešavanjima u našoj državi.

PIŠE: A. DUČIĆ

Prema izvorima svjetske nevladine organizacije Security Council Report koja godinama izvještava o dešavanjima u ovoj organizaciji, uloga OHR-a ostaje ključno pitanje za Vijeće sigurnosti UN-a.

Ističe se da zvaničnici RS-a nisu priznali Schmidta kao i njegove poteze, odnosno donošenje Bonskih ovlasti, iako su to nepobitne činjenice, dok s druge strane Vijeće sigurnosti nije usvojilo nacrt rezolucije koji su Kina i Rusija podnijele 22. jula 2021. godine, a kojom se, iako se podržava Schmidtovo imenovanje za visokog predstavnika za BiH, poziva na zatvaranje OHR-a do 31. jula 2022. Rezolucija je tada dobila dva glasa za (Kina i Rusija), a 13 članica je bilo suzdržano.

– Tokom debate o BiH u novembru 2021., Rusija je očigledno blokirala Schmidtov brifing prijeteći da će staviti veto na obnovu ovlaštenja EUFOR-ove misije ALTHEA. Kao predsjedavajući Vijeća sigurnosti sada na sjednici u maju, SAD bi mogle pokušati pozvati Schmidta da informiše Vijeće, shvaćajući da Kina i Rusija vjerovatno neće moći dobiti dovoljnu podršku članova Vijeća da blokiraju njegovo učešće pozivanjem na proceduralno glasanje – navodi se u izvještaju.

Uz to, treba naglasiti da je Rusija već izbačena iz Vijeća UN-a za ljudska prava, dok je u UN-u nedavno usvojena rezolucija prema kojoj se zahtijeva od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti, među kojima je i Rusija, da opravdaju korištenje veta.

– Ostala ključna pitanja o kojima će se raspravljati kada je riječ o BiH uključuju potrebu da se ova država uhvati u koštac sa rastućom nacionalističkom retorikom, posebno uoči opštih izbora u BiH 2. oktobra, i potrebu da se pozabavi povećanim naporima RS da se povuče iz institucija BiH. Scmidtova uredba kojom se suspenduje zakon donesen u NSRS u vezi sa državnom imovinom koju koriste vlasti RS poslužiće kao lakmus test, koji će odrediti u kojoj mjeri je rukovodstvo RS spremno da potkopa Schmidtov autoritet i u kojoj mjeri je Schmidt spreman da sprovede njegove naredbe ako RS odluči da ovo učini – navodi se u analizi.

Članovi Vijeća sigurnosti mogli bi i razmotriti izdavanje predsjedničke izjave kojom se podržava kontinuirana relevantnost Dejtonskog sporazuma i pozivaju sve strane da se suzdrže od retorike i akcija koje izazivaju podjele. Špekulira se i da bi se mogla predložiti revizija buduće uloge OHR-a u zamjenu za priznanje Schmidtovog legitimiteta kao visokog predstavnika od strane RS-a i vraćanje pune ovlasti institucijama BiH. Da li će se ovakvi ustupci desiti ostaje da se vidi.

Nadalje, navodi se i da duboke podjele u vezi sa euroatlantskim integracijama BiH i mogućim pristupanjem NATO-u, posebno između Rusije s jedne strane i američkih i evropskih članica Vijeća s druge strane, umnogome utječu na dinamiku unutar Vijeća sigurnosti u vezi sa budućih stavova o BiH.

– Situacija u Ukrajini će vjerovatno prožimati angažman Vijeća sigurnosti u vezi sa BiH i doprinijeti daljoj podjeli između ova dva tabora. Moskva je u nekoliko navrata zaprijetila djelovanjem ukoliko BiH traži članstvo u NATO-u. Dana 17. marta, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov je rekao novinarima da „primjer Ukrajine pokazuje šta se može očekivati“ kao odgovor Rusije ako BiH preduzme korake ka pridruživanju NATO-u. Istog dana, američka ambasada u Sarajevu opisala je Kalabuhovljevu izjavu kao “opasnu, neodgovornu i neprihvatljivu”, dodajući da “nijedna treća strana nema pravo glasa u sigurnosnim aranžmanima između NATO-a i suverenih zemalja” – ističe se u analizi.

Dodaje se da su stavovi RS i FBiH i dalje oštro podijeljeni po pitanju situacije u Ukrajini. Nakon što je BiH najavila da će podržati rezoluciju Generalne skupštine od 2. marta kojom se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu, Dodik je 28. februara predao pismo Rusiji, u svojstvu predsjednika Vijeća sigurnosti u februaru, opisujući taj potez BiH kao “jednostrano i neovlašteno” i izjavljujući da BiH nije “postigla jednoglasan stav o događajima u istočnoj Ukrajini u smislu osude Ruske Federacije”.

– Većina članova Vijeća sigurnosti je kritična prema retorici podjela lidera RS-a i nedavnim mjerama za povlačenje iz institucija BiH, za koje smatraju da predstavljaju izazov za suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Rusija, međutim, više podržava stavove vlasti RS i dugo je kritikovala OHR, tvrdeći da njegovo izvještavanje nije objektivno. Ni Kina ni Rusija ne priznaju Schmidtov autoritet kao visokog predstavnika i mogu još jednom pozvati na prijevremeno zatvaranje OHR-a – kaže se u analizi.

Inače, Grupa za koordinaciju i izradu nacrta Vijeća sigurnosti o BiH trenutno se sastoji od Albanije, Francuske, Njemačke, Italije, Rusije, Velike Britanije i SAD, piše Fokus.

 

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Trojka bi bila pometena da su novi izbori, Konaković šuti kada se psuje genocid

Published

on

By

Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) danas je održao konferenciju za medije na kojoj je govorio o svima aktuelnim političkim dešavanjima.

Na samom početku razgovora Izetbegović osvrnuo se na izborne rezultate u proteklom periodu.

“Izbori su završeni. SDA je najjača i što je još važnije najbrže rastuća stranka. 285 hiljada smo osvojili, 12 posto više nego na prošlim izborima. U RS-u smo izašli sa raznovrsnim koalicijima, osvojili smo 62 vijećničkih pozicija. Srebrenica, podrška glasača SDA je nešto manje. I to je tako u čitavom RS-u”, kazao je.

Potom je dodao:

“Na račun SDA jačaju druge probosanske stranke. U Srebrenici se osjeća zamor glasača. Začuđeni smo apstencijom Bošnjaka. Ne smijemo biti ljuti na Srebreničane s obzirom na sve što su prošli. Dobro je da imaju volje ikako za glasanje. Na nama je da pomognemo tim ljudima”. 

No, Izetbegović navodi kako je SDA imala podršku u poplavljenim područjima.

“Što se tiče poplavljenih područja dobili smo podršku glasača. Narod se okreće ka SDA kada ima prave problem. Mostar- podrška manja nego 2020. godine. Zabrinjavajući odnos Trojke. Izostankom kampanje za gradonačelnika, Trojka je tiho pružila podršku HDZ-u. Trojka polako nestaje u Hercegovini”, tvrdi Izetbegović.

Smatra da će SDA se vratiti u pojedinim kantonima jača nego ikada.

“SDA će prije ili kasnije završiti za šta je zainteresirana. U Sarajevu u posljednjih šest godina smo pretrpjeli najteže pritiske. Potrebno je vrijeme da se saniraju posljedice ovoga.  U Tuzlanskom kantonu se završio taj proces. SDA se vratila jača nego što smo bili. U Sarajevu će trebati još vremena, ali proces ide u tom smjeru”, kazao je, a zatim dodao:

“SDA najbolji rezultati u posljednje dvije decenije. Prvi razlog je mogućnost poređenja onog što su radili i radile vlade predvođene SDA. Poređenje sa onim što rade/ ne rade vlade Trojke. Drugi razlog su nova, mlada lica. Trojka nije izbor narod, nego stranaca. Svi se zapitajmo da li ćemo moći imati ovakve rezultate. Da su novi izbori mi bi Trojku pomeli”. 

U svom obraćanju javnosti iznio je niz optužbi na trenutnu vlast.

“Imamo gomilanje duga. Potrošeno je sve što je ostalo iza Fadila Novalića. Zadužili se milijardu maraka. Kanton Sarajevo koji ima duplo veći budžet od Tuzlanskog Kantona, gomila dugove. KCUS se raspada i tone u dugove pred našim očima.  Oslanja se na Zavod zdravstvenog osiguranja. Sve to uspiju potrošiti. To se sve dešava unutar dvije godine”, navodi Izetbegović.

 

Lider SDA navodi kako je najagresivniji kreator Trojke Elmedin Konaković.

“Kola su se slomila na NiP-u. Stranka koja je imala uzlet. Doživljava strmoglavi pad u KS. Problem je u Elmedinu Konakoviću, najagresivniji kreator Trojke. Narod ne voli izdajnike, petljance, drske, koji se pozivaju na pravdu a ne vrše je, petljaju se sa kriminalcima. Narod to ne voli i treba vremena da ih prezre. To se već desilo prethodnicima Konakovića. On ne može funkcionisati drugačije, nastavit će sa spinovima, sa blentavim riječima. Šutio je u Konjicu kada je Dodik opsovao Srebrenički genocid. Bit će hrabar kada treba vrijeđati svoje. Vidjet ćemo šta će još sve lagati, mutiti i petljati”, zaključio je Bakir Izetbegović.

 

Odgovarajući na pitanje novinara dokle je BiH na putu ka EU, Izetbegović je kazao:

“U zastoju smo. Ljudi se trude i pokušavaju nam pomoći. Kažu nešto i što ne misle. Naprave izvejštaj o našem napretku koji je depresivan. Isključili su glavnom generator i motor BiH. Koji su znali kako će akterima koji možda i ne vole BiH. Nemam bolji odgovor od ovog. Sve je u zastoju i kada je pitanje EU i NATO.”, kazao je te na kraju naveo:

“Mi smo jako iskusni političari. Znamo i kako ćemo sa onima koji ne žele BiH. Trojku čine neiskusni političari. Koji se sada uče kakako da budu političari, sada nije vrijeme za to. SDA je stub, sve ostalo je iza njega. Štetan potez je napravljen za ovu zemlju. SDA ima najbitnije zasluge za sve u ovoj zemlji. “

N1

Nastavi čitati

Najčitanije