Connect with us

BiH

Schmidt u Vijeću sigurnosti: Vladajuća stranka u RS se zalaže za razlaz države, postoji mogućnost i da formiraju entitetsku vojsku

Published

on

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se danas Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, kazavši kako je prošlo devet mjeseci otkako je preuzeo ovu ulogu, što nije lak zadatak, ali je vrijedan poduhvat.

“Narod BiH zaslužuje razumijevanje i posvećenost međunarodne zajednice, iako postoje prijetnje ustavnom poretku BiH, prvenstveno iz jedno dijela države.

U aprilu je obilježeno 30 godina od početka rata u BiH. Od prošle godine se špekuliše o mogućnosti novog rata. U Sarajevu su se nedavno ispred moga ureda okupili demonstranti, pozivajući na moju intervenciju kako bih spriječio novi sukob. Više od 26 godina od potpisivanja Dejtona, BiH je traumatizirana ratom. Svaka soba koja ga je preživjela je i dalje ranjena. Želja da se očuva mir je prisutna. Kolektivno sjećanje baca sjenu i na mlađe generacije koje zbog nestabilnosti napuštaju zemlju. Sukob u Ukrajini koji nije daleko je podsjetnik da i rat na evropskom tlu nije nemoguć. Senator SAD je nedavno u Sarajevu rekao da je ovo zabrinjavajući period za BiH, iako nema konkretne opasnosti od rata. Podizanje tenzija je prisutno”, kazao je Scmidt.

Dodao je kako je zahvalan na prisustvu misije Althea kao mehanizma zaštite mira u BiH te obrazložio zašto je prisustvo međunarodne zajednice u BiH i dalje potrebno.

“U prethodnom periodu vlasti RS su nastavile sa retorikom i aktivnostima, uključujući i donošenje zakona kojima se podriva ustav BiH. U decembru je vlast u RS donijela zaključke kojima se prenose ovlasti sa državnog na entitetski nivo. Ovim zaključcima je obavezana Vlada RS da donese entitetske zakone sa odredbama u kojima se državni zakoni proglašavaju neprimjenjivima u entitetu. To bi značilo povlačenje RS iz Oružanih snaga BiH.

Potencijalno je moguće formiranje vlastite vojske. Ovi pokušaji su se mogli zaustaviti i uz pomoć međunarodne zajednice. Vladajuća stranka u RS se zalaže za miran razlaz države i govori o cilju stvaranja nezavisne RS u okvirima Dejtona. Imao sam razmjenu mišljena sa šefovima država u regiji i jedan mi je rekao da ne postoji miran razlaz u ovoj regiji.

Fraza prvobitni Dejton ukazuje na nepoštovanja Ustava BiH. Promjene Ustava se ne mogu donositi jednostrano, nego parlamentarnim odlukama i moraju se poštovati odluke Ustav suda. Pozivao sam na razgovore o unapređenju strukture Ustava, ali nisam dobio nikakav odgovor”, kazao je Schmidt.

On je podvukao kako vlasti BiH postoje u skladu sa Ustavom, da oni oni ustavni dio države i nemaju pravo da se povuku.

“Najavljeni koraci vlasti RS podrivaju suverenitet BiH. Ja kao visoki predstavnik i PIC smo posvećeni održavaju suvereniteta ove države. Međunarodna zajednica je opredjeljenja očuvanju prava. Prošle godine sam sa sastao sa majkama i ženama Srebrenice. One su živi podsjetnik cijene rata. Međunarodna zajednica mora razmotriti sve mjere da se mir u BiH sačuvao i mora nastojati da se ostvari pomirenje i društvena kolizija.

Različitosti se moraju poštovati, ali moraju doprinijeti miru. Od prošle godine, BiH se nalazi u krugovima kriza koje pokreću politički lideri.

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije