Connect with us

BiH

Schmidt za Spiegel o “preglasavanju Hrvata” i nametanju Izbornog zakona: “Neka me ne podcjenjuju”

Published

on

Christian Schmidt je tri decenije bio član Bundestaga CSU. Za to vrijeme nije privukao pažnju svojim diplomatskim vještinama. 2017. godine, kao ministar poljoprivrede, glasao je za EU da produži odobrenje biljnog otrova glifosata – suprotno uputama savezne vlade.

Nakon napuštanja Bundestaga 2021. godine, navodi se da je Schmidt zapravo želio postati šef stranačke fondacije Hanns Seidel. To nije upalilo. Umjesto toga, njemačka vlada ga je postavila za “visokog predstavnika” međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, piše der Spiegel.

 

Ured visokog predstavnika (OHR) osnovan je nakon završetka rata u BiH 1995. godine. Podređena je vijeću od 50 država i organizacija i trebala je pratiti poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma o kojem su se sukobljene strane svojevremeno dogovorile.

O pitanju “preglasavanja Hrvata” Schmidt je rekao: “Neko mi je iz bošnjačkog stranačkog miljea jednom rekao da naravno nije pravo hrvatsko predstavljanje ako se neko sa prepoznatljivim bošnjačkim porijeklom izjašnjava kao Hrvat“.

 

Schmidt insistira da se drži svojih planova, ali nakon izbora.

Već smo bili preblizu izbora za velike intervencije“, rekao je, objašnjavajući zašto je privremeno odustao. Nakon izbora mogao bi intervenisati: “Blokada još nije riješena.”

Schmidt tvrdi da će, ako donese odluku o promjeni, to učiniti na način koji neće biti pravno sporan.

“Kada budem donosio odluke, donosit ću ih na način da mogu i proceduralno da stoje i da budu pravno obavezujuće. Inače je ne bih započeo”, rekao je Schmidt za Spiegel.

Upitan u kojoj mjeri ima podršku SAD, Brisela i Berlina za svoje planove, Schmidt je odgovorio da se, naravno, konsultovao sa drugima, „(…) Takođe sam svima jasno stavio do znanja kako ja vidim svoj opis posla. Ja nisam izvršni sekretar dejtonskih partija”.

Što se tiče njegovih protivnika u Bosni, djelovao je prkosno.

“Također bih želio savjetovati neke domaće igrače u Bosni i Hercegovini da ne potcjenjuju moju nezavisnost”, kazao je Schmidt.

Novinar Spiegela je na Twitteru napisao da je imao utisak da je Schmidt na čistom putu ka neuspjehu, jer ne može pobijediti.

Radiosarajevo.ba

BiH

Izvučeno tijelo rudara Asima Šehanovića koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje

Published

on

By

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Spasilačke ekipe su danas, petog dana potrage, iz jame Rudnika Mramor kod Tuzle izvukle beživotno tijelo rudara Asima Šehanovića.

Spasilačka akcija odvijala se u teškim uslovima. Nakon što su timovi za spašavanje prije tri dana došli do njegove bušilice, postojala je nada da će akcija spašavanja uspjeti, ali ishod potrage je ipak završio tragično.

Spasilački timovi primjenjivali su sve što znaju i umiju kako bi što prije došli do rudara koji je bio zatrpan 170 metara ispod zemlje.

Podsjetimo, do ove nesreće je došlo usljed naglog oslobađanja pritiska, odnosno obrušavanja mase koja je rudara živog zatrpala.

Kako je ranije saopćeno iz Rudnika Mramor, za zatrpanim rudarom su mogla tragati samo dva čovjeka zbog veoma skučenog prostora uzrokovanog obrušavanjem mase.

Nastavi čitati

BiH

Mašić: Rušenje Arnaudije nije bilo “greška”, već zločin genocidnog dvojca koje na sva usta slaviš Milorade

Published

on

By

Zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić prokomentarisao je obraćanje Milorada Dodika u Banjoj Luci na otvaranju obnovljene džamije Arnaudije.
“Rušenje ove džamije bila je greška, bio je čin bezumlja”, tim riječima je Dodik započeo svoj današnji govor, dodavši da se rušenjem “ne može zaustaviti ni narod ni vrijeme”.

Istaknuo je da obnavljanje Arnaudije 30 godina nakon rušenja upravo simbolizuje besmisao njenog rušenja.

Mašić je prokomentarisao rekavši da rušenje nije bila greška, već zločinački poduhvat ratnog rukovodstva paradržave Republike Srpske.

“Nažalost, rušenje Arnaudija džamije, jedne od 534 srušene džamije u RS-u,nije bila ‘greška’ već planiran zločinački poduhvat od strane vojnog i političkog rukovodstva tadašnjeg RS-a i genocidnog dvojca Karadžić-Mladić koje danas na sva usta slaviš Milorade”, poručio je Mašić.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković na otvaranju Arnaudije: “Da oprostimo jedni drugima što se može oprostiti…”

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković danas je tokom ceremonije otvaranja obnovljene Arnaudija džamije u Banjoj Luci poželio da vjernicima mnogo godina, decenija i vjekova Arnaudija džamija bude na molitvenu upotrebu.

“Životno breme naroda koji žive na ovim prostorima mjeri se u tome da pogledamo jedni druge i oprostimo ono što se može oprostiti, a ono što ne može, svaki vjernik da ode u svoju bogomolju i zamoli Boga da mu da dodatnu snagu za oprost”, kazao je Stanivuković.

Istakao je da mu je posebno drago da je “Banja Luka obnovila sve bogomolje koje su tokom rata srušene u ovom gradu”.

Kazao je da Arnaudija, koja se danas otvara, nije samo bogomolja, “nego je i most zato što je ona posljednja džamija koja je morala biti obnovljena kako bismo postali bliži jedni drugima”.

Između ostalog, naglasio je da mu je drago što može kazati da je Banja Luka završila jedan važan zadatak.

“Obnovila je sve džamije, katedrale i crkve. Žao mi je što su neki otkazali dolazak bojeći se da neće biti bezbijedno”, dodao je.

Na kraju je rekao da se nada da će 21. vijek biti “religiozni vijek”.

 “Nakon svih stradanja koja su se desila u svijetu, ako 21. vijek ne bude religiozan neće ga ni biti. Ja želim da nam 21. vijek bude religiozan. Dobrodošli u našu Banju Luku i drago mi je da ovdje prisustvujem”, zaključio je Stanivuković.

(Preporod.info)

Nastavi čitati

Najčitanije