Connect with us

BiH

Senad Hadžifejzović: Bakir Izetbegović je najveći negator genocida! (VIDEO)

Published

on

Silne pare je Turska uložila ovdje u SDA medije, ali i pored miliona, ti mediji nisu postali neki… neki Faktor, kaže Hadžifejzović

Vlasnik i urednik “Face TV” Senad Hadžifejzović analizirao je intervju sa Noamom Čomskim (Chomsky), vodećim svjetskim intelektualcem, lingvistom, pisem i filozofom koji je prije deset dana gostovao u Centralnom dnevniku.

– SDA u BiH ima svoje, tj. turske medije. Silne pare je Turska uložila ovdje u SDA medije, ali i pored miliona, ti mediji nisu postali neki… neki Faktor. Ti mediji imaju samo jedan cilj – zastupati Stav, stav SDA – započeo je Hadžifejzović.

– Nakon intervjua Čomskog, SDA je, misleći da je neki Faktor, zauzela stav da Čomsog nisam pitao ništa o prošlosti, što je tačno. Čomskog sam pitao isključivo o sadašnjosti i budućnosti, o njegovim kataklizmičnim prognozama da cijelom čovječanstvu prijeti kraj.

 

 

 

Predstava Izetbegovića

Da sam ga pitao o prošlosti, morao sam ga pitati i šta mu znači, nekoliko puta ponovljena tvrdnja u intervjuima i u njegovim knjigama, da je Klinton (Bill Clinton) nagovarao Izetbegovića (starijeg) da ne prihvati mirovne sporazume i da produži rat, jer je to Klintonu odgovaralo, navodno, zbog izbora.

Da sam Čomskog pitao o genocidu, a ne slažem se ni u gramu njegovog stava o genocidu, morao sam ga pitati šta misli, zašto je Izetbegović mlađi svjesno uništio, minirao tužbu BiH protiv Srbije za genocid u BiH. Poruka za one koji misle da su neki Faktor i da imaju stav o genocidu: najveći negator genocida je predsjednik SDA.

On je lično, po sopstvenom priznanju, uništio tužbu za genocid. On je, po sopstvenom priznanju, svjesno režirao predstavu u Vijećnici, glumio u toj predstavi zastupnika žrtava genocida, a prije te historijske prevare svog naroda učinio sve, deset godina je to trajalo, da tužba propadne… onda je, po sopstvenom priznanju, sve to priznao i optužio savjetnike da su ga pogrešno savjetovali… nisu 10 godina njemu bili isti savjetnici i ako su oni krivi zašto su nakon toga unaprijeđeni i dobili bolja radna mjesta u državi – ističe Hadžifejzović.

Hadžifejzović kaže da je jedino neočekivano pitanje koje je postavio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću bilo ono “kako ga je, kojim putem, kanalima, preko koga Izetbegović, prije laži u Vijećnici, obavijestio da će se održati predstava za narod, ali da od toga nema ništa, da će on to samo odigrati”.

Zašto je odugovlačio s tužbom?

– Maestralni novinar Euronews-a, samo nekoliko dana nakon našeg intervjua s Vučićem, dobio je direktno priznanje od Izetbegovića: “Da, poslao sam emisare Vučiću, da, predstava u Vijećnici je bila laž”.

Zašto je Izetbegović 10 godina odugovlačio s tužbom, zašto je odbio savjete, apele najvećih svjetskih pravnika da požuri s tužbom, zašto je glumio i lagao – odgovorit će historija. Možda će historija zaključiti da je to bila izdaja ili veleizdaja. Mi znamo da se tužba mogla predati i mogla dobiti na sudu u Hagu, kao što znamo da će vrlo brzo svjetski autoriteti objaviti, potvrditi, stručnije, ovo što govorim.

Prije nego ja pitam Čomskog, a vi bilo koga, da li negira genocid, pitajte tadašnjeg predsjednika BiH zašto je prevarom uništio tužbu za genocid. Prije nego ja pitam Čomskog o genocidu, neka prvo ti Bošnjaci, koje finansira Turska, koji su kao neki Faktor i kao imaju neki svoj Stav, pitaju predsjednika velike Narodne skupštine Republike Turske zašto turska Skupština nikada nije usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici?

Hajde, mangupi, pitajte zašto turska Skupština ne usvaja rezoluciju o srebreničkom genocidu iako, verbalno, turski predsjednik izgovara “srebrenički genocid”. Ako hoćete stručnu analizu tog intervjua, ukratko, evo vam od autora: višak pitanje, sasvim nepotrebno, bezveze bilo je moje pitanje Čomskom o Dodiku. Ne pita se veliki čovjek za malog – poručio je Hadžifejzović u “Centralnom dnevniku” Face televizije.

 

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije