Connect with us

BiH

Šest plata za jedan dan rada: Skupštinarima 100 hiljada za jednu sjednicu

Published

on

Okvirno je toliko, na ime odborničkih dodataka i plata, aktuelni saziv SO Gacko za šest mjeseci koštao stanovnike ove opštine. Za to vrijeme radno su se sastali samo jednom, a paradno, što će reći na svečanoj sjednici da podijele priznanja zaslužnim, još jednom. Načelnik Ognjen Milinković kaže da Gacko u tome nije izuzetak i da uskoro očekuje zasjedanje

Da je skupštinska većina u Gacku nestabilna bilo je jasno svima kada na sjednici većina tačaka nije usvojena, uključujući i Prijedlog rebalansa budžeta, zbog čega je načelnik Ognjen Milinković doveden u prilično delikatan položaj, jer je na nekim pozicijama budžet prekoračen u značajnom procentu.

Ipak, balans je povratio 4. marta, na prvom zasjedanju u ovoj godini, a na kojem je usvojen budžet opštine. Tada se pominjalo da je na stabilnost većine uticala viša sila oličena u predsjedniku SNSD-a, ali, naravno, sve je ostalo na nivou pretpostavke.

Na prvom mjestu zakonska procedura

Ono što je činjenica jeste da se odbornici nakon toga nisu okupili nijednom da se pozabave konkretnim stvarima važnim za život opštine. Zasjedali su kratko, krajem maja, na svečanoj sjednici da odluče ko su dobitnici opštinskih priznanja za ovu godinu.

Od tada se nisu sabrali, mada je za pola godine trebalo da budu još najmanje tri redovne sjednice.

Načelnik opštine Ognjen Milinković tvrdi da zbog odsustva skupštinskih zasjedanja ništa nije morao da uradi mimo zakona. “Stvorili su se neki uslovi koje smo morali da ispoštujemo. Naravno da je na prvom mjestu zakonska procedura”, bio je kategoričan, ali je i ocijenio da ova svojevrsna paraliza skupštinskog rada “relativno” utiče na život u opštini.

“Relativno utiče, naravno, zbog donošenja nekih odluka, sad za sad je neko stanje status kvo”, rekao je načelnik Gacka u izjavi za “Direkt” i dodao da se sjednica Skupštine može očekivati uskoro.

Na pitanje novinara Direkta da li je razlog za nerad lokalnog parlamenta nepouzdanost skupštinske većine, rekao je da je politička situacija složena i izrazio optimizam.

“U suštini, možda (skupštinska većina) i nije problem. Vidjećemo u narednom periodu. Vi znate da imamo slučajeve u susjednim opštinama da nije bilo Skupštine po pola godine. Ja ovdje uskoro očekujem zasjedanje”, tvrdi Milinković.

Mnogo nepravilnosti i kršenja zakona

Za Vukotu Govedaricu, nekadašnjeg odbornika u SO Gacko i trenutnog poslanika u NSRS postoji dosta razloga za podnošenje prekršajnih i krivičnih prijava protiv načelnika opštine.

Ističe da nema nikakve dileme da je u Gacku na sceni jedna politička kriza u lokalnom parlamentu koju su izazvali odbornici koji pripadaju aktuelnoj skupštinskoj većini, a koja se manifestuje praktično od početka mandata.

“Zakon je predvidio da se sjednice moraju održavati najmanje jednom u 60 dana. I tu vidimo da se zakon ne poštuje. Međutim, zakon nije predvidio kaznu za takvo kršenje. Nije dobro što parlament ne radi svoj posao. Ovdje je, uslovno rečeno, sreća to što je ovaj parlament usvojio budžet za ovu godinu. Ali nije dobro što se ostale odluke ne usvajaju.

Prošle godine je bila kriza posrijedi pa lokalna skupština nije usvojila rebalans budžeta. To znači da je načelnik prekršio Zakon o budžetskom sistemu. Nije smio da troši više sredstava nego što mu je to odobreno budžetom. Međutim, on ih je trošio računajući na rebalans i na taj način popeglao stvari koje nije isplanirao u budžetu”, pojašnjava Govedarica.

Šest plata za jedan dan rada

Odbornik Radoica Antunović ocjenjuje da situacija nije prihvatljiva ni sa moralne ni sa zakonske strane. Po njemu je za trenutnu situaciju odgovorno skupštinsko rukovodstvo, a načelnik je morao o ovome da se oglasi u javnosti.

“Skupštinsko rukovodsvo – predsjednik, sekretar i skupštinska većina su jedini odgovorni što do sada sjednica nije zakazana. Morali su zakazati sjednicu, po cijenu da se neke tačke i ne usvoje. Ne znam koliko je moralno da ljudi prime šest plata za jedan dan rada u ovoj godini. To nema nigdje na svijetu.

Načelnikova odgovornost je bila u tome što nije javno istupio i rekao da li je uopšte pripremio materijale za skupštinu i poslao u skupštinsku proceduru. Ako jeste, trebao je javno da kaže da je sve pripremio i da ne zna zašto skupština ne zasjeda i ne usvaja materijale. Nije normalno da se za pola godine održi samo jedna sjednica, a trebale su, recimo, četiri ili pet. Ulazimo u ljetni period gdje vjerovatno neće biti sjednica, ulazimo u predizbornu kampanju od oktobra, tako da se ja pitam hoćemo li u ovoj godini imati više ijednu sjednicu”, mišljenja je ovaj odbornik opozicije.

Ističe da je prošle sedmice bio zakazan kolegijum koji prethodi svakom zasjedanju, ali je potom otkazan bez obrazloženja. Ono što je nezvanično moglo da se čuje da je prije toga trebao da bude kolegijum skupštinske većine, ali da ni do njegovog održavanja nije došlo.

Izvršenje budžeta – kost u načelnikovom grlu

U međuvremenu je mnogo toga propušteno. Antunović kaže da su mu posebno dvije tačke bile interesantne – izvještaj o izvršenju budžeta za prošlu godinu i izvještaj o radu načelnika.

“Pošto nije bilo rebalansa, iz izvještaja o izvršenju budžeta ćemo vidjeti kako je planiran budžet, a kako je potrošen. Tu će se tačno pokazati koliko je para potrošeno mimo plana. Ima i drugih tačaka od značaja za svakodnevni život naših sugrađana”.

Antunović podsjeća da su već trebali da idu sa prijedlogom rebalansa, ali naniže, jer će sigurno pad sredstava od indirektnih poreza biti manji za 15-20% u odnosu na planirano.

“Tako da je i to jedna od stvari koji su morali da pripremaju”, govori Antunović.

Da je bilo nepravilnosti i da će odgovorni u opštini Gacko, prvenstveno načelnik Milinković, snositi posljedice mišljenja je i Vukota Govedarica. Rad lokalne samouprave u prošloj godini trenutno provjerava Služba za reviziju javnog sektora.

“Da živimo u nekom odgovornom sistemu, budžetska inspekcija Ministarstva finansija bi odavno bila u opštini Gacko, izvršila svoj nadzor sa apsolutnim pravom da podnesu i prekršajne i krivične prijave načelniku opštine, odnosno načelniku za finansije koga mi nemamo. Eto, još jedna dosjetka kako funkcioniše ovde sistem”, smatra on.

Govedarica kaže da mu nije poznato da postoji primjer opštine koja nema načelnika za finansije.

“Kada Revizija napravi izvještaj, imaćemo presjek stanja šta se to stvarno desilo u prošloj godini. Rebalansa nije bilo, budžetska komisija nije došla niti će doći, jer ona očito dolazi po političkoj liniji, prekršen je Zakon o budžetskom sistemu što sa sobom povlači i prekršajne i krivične prijave i ono što je svakako obaveza u ovoj godini, to je izvještaj o izvršenju budžeta za 2022. U ovakvom ambijentu on sigurno neće moći biti usvojen, a to za sobom povlači pomenute prijave koje će postati izuzetno argumentovane”, objašnjava Govedarica.

Ipak, čini se da načelnika Milinkovića to ne brine. Tvrdi da je sve rađeno po zakonu i odbacuje bilo kakvu pomisao da je prekršio zakon.

“Naravno da je na prvom mjestu da se ispoštuje zakonska procedura i toga se držimo”, kategoričan je Milinković.

Foto: Direkt-portal.com

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije