Connect with us

BiH

Šest plata za jedan dan rada: Skupštinarima 100 hiljada za jednu sjednicu

Published

on

Okvirno je toliko, na ime odborničkih dodataka i plata, aktuelni saziv SO Gacko za šest mjeseci koštao stanovnike ove opštine. Za to vrijeme radno su se sastali samo jednom, a paradno, što će reći na svečanoj sjednici da podijele priznanja zaslužnim, još jednom. Načelnik Ognjen Milinković kaže da Gacko u tome nije izuzetak i da uskoro očekuje zasjedanje

Da je skupštinska većina u Gacku nestabilna bilo je jasno svima kada na sjednici većina tačaka nije usvojena, uključujući i Prijedlog rebalansa budžeta, zbog čega je načelnik Ognjen Milinković doveden u prilično delikatan položaj, jer je na nekim pozicijama budžet prekoračen u značajnom procentu.

Ipak, balans je povratio 4. marta, na prvom zasjedanju u ovoj godini, a na kojem je usvojen budžet opštine. Tada se pominjalo da je na stabilnost većine uticala viša sila oličena u predsjedniku SNSD-a, ali, naravno, sve je ostalo na nivou pretpostavke.

Na prvom mjestu zakonska procedura

Ono što je činjenica jeste da se odbornici nakon toga nisu okupili nijednom da se pozabave konkretnim stvarima važnim za život opštine. Zasjedali su kratko, krajem maja, na svečanoj sjednici da odluče ko su dobitnici opštinskih priznanja za ovu godinu.

Od tada se nisu sabrali, mada je za pola godine trebalo da budu još najmanje tri redovne sjednice.

Načelnik opštine Ognjen Milinković tvrdi da zbog odsustva skupštinskih zasjedanja ništa nije morao da uradi mimo zakona. “Stvorili su se neki uslovi koje smo morali da ispoštujemo. Naravno da je na prvom mjestu zakonska procedura”, bio je kategoričan, ali je i ocijenio da ova svojevrsna paraliza skupštinskog rada “relativno” utiče na život u opštini.

“Relativno utiče, naravno, zbog donošenja nekih odluka, sad za sad je neko stanje status kvo”, rekao je načelnik Gacka u izjavi za “Direkt” i dodao da se sjednica Skupštine može očekivati uskoro.

Na pitanje novinara Direkta da li je razlog za nerad lokalnog parlamenta nepouzdanost skupštinske većine, rekao je da je politička situacija složena i izrazio optimizam.

“U suštini, možda (skupštinska većina) i nije problem. Vidjećemo u narednom periodu. Vi znate da imamo slučajeve u susjednim opštinama da nije bilo Skupštine po pola godine. Ja ovdje uskoro očekujem zasjedanje”, tvrdi Milinković.

Mnogo nepravilnosti i kršenja zakona

Za Vukotu Govedaricu, nekadašnjeg odbornika u SO Gacko i trenutnog poslanika u NSRS postoji dosta razloga za podnošenje prekršajnih i krivičnih prijava protiv načelnika opštine.

Ističe da nema nikakve dileme da je u Gacku na sceni jedna politička kriza u lokalnom parlamentu koju su izazvali odbornici koji pripadaju aktuelnoj skupštinskoj većini, a koja se manifestuje praktično od početka mandata.

“Zakon je predvidio da se sjednice moraju održavati najmanje jednom u 60 dana. I tu vidimo da se zakon ne poštuje. Međutim, zakon nije predvidio kaznu za takvo kršenje. Nije dobro što parlament ne radi svoj posao. Ovdje je, uslovno rečeno, sreća to što je ovaj parlament usvojio budžet za ovu godinu. Ali nije dobro što se ostale odluke ne usvajaju.

Prošle godine je bila kriza posrijedi pa lokalna skupština nije usvojila rebalans budžeta. To znači da je načelnik prekršio Zakon o budžetskom sistemu. Nije smio da troši više sredstava nego što mu je to odobreno budžetom. Međutim, on ih je trošio računajući na rebalans i na taj način popeglao stvari koje nije isplanirao u budžetu”, pojašnjava Govedarica.

Šest plata za jedan dan rada

Odbornik Radoica Antunović ocjenjuje da situacija nije prihvatljiva ni sa moralne ni sa zakonske strane. Po njemu je za trenutnu situaciju odgovorno skupštinsko rukovodstvo, a načelnik je morao o ovome da se oglasi u javnosti.

“Skupštinsko rukovodsvo – predsjednik, sekretar i skupštinska većina su jedini odgovorni što do sada sjednica nije zakazana. Morali su zakazati sjednicu, po cijenu da se neke tačke i ne usvoje. Ne znam koliko je moralno da ljudi prime šest plata za jedan dan rada u ovoj godini. To nema nigdje na svijetu.

Načelnikova odgovornost je bila u tome što nije javno istupio i rekao da li je uopšte pripremio materijale za skupštinu i poslao u skupštinsku proceduru. Ako jeste, trebao je javno da kaže da je sve pripremio i da ne zna zašto skupština ne zasjeda i ne usvaja materijale. Nije normalno da se za pola godine održi samo jedna sjednica, a trebale su, recimo, četiri ili pet. Ulazimo u ljetni period gdje vjerovatno neće biti sjednica, ulazimo u predizbornu kampanju od oktobra, tako da se ja pitam hoćemo li u ovoj godini imati više ijednu sjednicu”, mišljenja je ovaj odbornik opozicije.

Ističe da je prošle sedmice bio zakazan kolegijum koji prethodi svakom zasjedanju, ali je potom otkazan bez obrazloženja. Ono što je nezvanično moglo da se čuje da je prije toga trebao da bude kolegijum skupštinske većine, ali da ni do njegovog održavanja nije došlo.

Izvršenje budžeta – kost u načelnikovom grlu

U međuvremenu je mnogo toga propušteno. Antunović kaže da su mu posebno dvije tačke bile interesantne – izvještaj o izvršenju budžeta za prošlu godinu i izvještaj o radu načelnika.

“Pošto nije bilo rebalansa, iz izvještaja o izvršenju budžeta ćemo vidjeti kako je planiran budžet, a kako je potrošen. Tu će se tačno pokazati koliko je para potrošeno mimo plana. Ima i drugih tačaka od značaja za svakodnevni život naših sugrađana”.

Antunović podsjeća da su već trebali da idu sa prijedlogom rebalansa, ali naniže, jer će sigurno pad sredstava od indirektnih poreza biti manji za 15-20% u odnosu na planirano.

“Tako da je i to jedna od stvari koji su morali da pripremaju”, govori Antunović.

Da je bilo nepravilnosti i da će odgovorni u opštini Gacko, prvenstveno načelnik Milinković, snositi posljedice mišljenja je i Vukota Govedarica. Rad lokalne samouprave u prošloj godini trenutno provjerava Služba za reviziju javnog sektora.

“Da živimo u nekom odgovornom sistemu, budžetska inspekcija Ministarstva finansija bi odavno bila u opštini Gacko, izvršila svoj nadzor sa apsolutnim pravom da podnesu i prekršajne i krivične prijave načelniku opštine, odnosno načelniku za finansije koga mi nemamo. Eto, još jedna dosjetka kako funkcioniše ovde sistem”, smatra on.

Govedarica kaže da mu nije poznato da postoji primjer opštine koja nema načelnika za finansije.

“Kada Revizija napravi izvještaj, imaćemo presjek stanja šta se to stvarno desilo u prošloj godini. Rebalansa nije bilo, budžetska komisija nije došla niti će doći, jer ona očito dolazi po političkoj liniji, prekršen je Zakon o budžetskom sistemu što sa sobom povlači i prekršajne i krivične prijave i ono što je svakako obaveza u ovoj godini, to je izvještaj o izvršenju budžeta za 2022. U ovakvom ambijentu on sigurno neće moći biti usvojen, a to za sobom povlači pomenute prijave koje će postati izuzetno argumentovane”, objašnjava Govedarica.

Ipak, čini se da načelnika Milinkovića to ne brine. Tvrdi da je sve rađeno po zakonu i odbacuje bilo kakvu pomisao da je prekršio zakon.

“Naravno da je na prvom mjestu da se ispoštuje zakonska procedura i toga se držimo”, kategoričan je Milinković.

Foto: Direkt-portal.com

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati

BiH

Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?

Published

on

By

U Federaciji BiH i dalje postoje poslodavci koji ne uplaćuju redovno doprinose za penzijsko uposlenicima. To radnicima uzrokuje probleme jer neće imati dovoljno plaćenog staža kod odlaska u penziju. Iz tih razloga ljudi se odlučuju da sebi uplaćuju staž.
– Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2025. godini je 359,89 KM, a koji je baziran na prosječnoj plaći iz 2024. godine – kazao nam je Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno.
U prošloj godini dobrovoljno osiguranje iznosilo je 329,63 KM.
Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obaveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu.
Staž se počinje računati od trenutka predaje dokumentacije, piše Faktor.
Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO osoba mora donijeti i ljekarsko uvjerenje, Kvesića smo pitali zašto.
– Zakon kaže da za ostvarivanje prava na dobrovoljno osiguranje treba ispunjavati opću zdravstvenu sposobnost – kazao nam je Kvesić.
Kod uplate dobrovoljnog osiguranja osobi ne treba firma kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao penzijski, odnosno, redovni staž.
U Zavodu PIOFBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u penziju sa 65 godina života.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije