BiH
Šest plata za jedan dan rada: Skupštinarima 100 hiljada za jednu sjednicu
Okvirno je toliko, na ime odborničkih dodataka i plata, aktuelni saziv SO Gacko za šest mjeseci koštao stanovnike ove opštine. Za to vrijeme radno su se sastali samo jednom, a paradno, što će reći na svečanoj sjednici da podijele priznanja zaslužnim, još jednom. Načelnik Ognjen Milinković kaže da Gacko u tome nije izuzetak i da uskoro očekuje zasjedanje
Da je skupštinska većina u Gacku nestabilna bilo je jasno svima kada na sjednici većina tačaka nije usvojena, uključujući i Prijedlog rebalansa budžeta, zbog čega je načelnik Ognjen Milinković doveden u prilično delikatan položaj, jer je na nekim pozicijama budžet prekoračen u značajnom procentu.
Ipak, balans je povratio 4. marta, na prvom zasjedanju u ovoj godini, a na kojem je usvojen budžet opštine. Tada se pominjalo da je na stabilnost većine uticala viša sila oličena u predsjedniku SNSD-a, ali, naravno, sve je ostalo na nivou pretpostavke.
Na prvom mjestu zakonska procedura
Ono što je činjenica jeste da se odbornici nakon toga nisu okupili nijednom da se pozabave konkretnim stvarima važnim za život opštine. Zasjedali su kratko, krajem maja, na svečanoj sjednici da odluče ko su dobitnici opštinskih priznanja za ovu godinu.
Od tada se nisu sabrali, mada je za pola godine trebalo da budu još najmanje tri redovne sjednice.
Načelnik opštine Ognjen Milinković tvrdi da zbog odsustva skupštinskih zasjedanja ništa nije morao da uradi mimo zakona. “Stvorili su se neki uslovi koje smo morali da ispoštujemo. Naravno da je na prvom mjestu zakonska procedura”, bio je kategoričan, ali je i ocijenio da ova svojevrsna paraliza skupštinskog rada “relativno” utiče na život u opštini.
“Relativno utiče, naravno, zbog donošenja nekih odluka, sad za sad je neko stanje status kvo”, rekao je načelnik Gacka u izjavi za “Direkt” i dodao da se sjednica Skupštine može očekivati uskoro.
Na pitanje novinara Direkta da li je razlog za nerad lokalnog parlamenta nepouzdanost skupštinske većine, rekao je da je politička situacija složena i izrazio optimizam.
“U suštini, možda (skupštinska većina) i nije problem. Vidjećemo u narednom periodu. Vi znate da imamo slučajeve u susjednim opštinama da nije bilo Skupštine po pola godine. Ja ovdje uskoro očekujem zasjedanje”, tvrdi Milinković.
Mnogo nepravilnosti i kršenja zakona
Za Vukotu Govedaricu, nekadašnjeg odbornika u SO Gacko i trenutnog poslanika u NSRS postoji dosta razloga za podnošenje prekršajnih i krivičnih prijava protiv načelnika opštine.
Ističe da nema nikakve dileme da je u Gacku na sceni jedna politička kriza u lokalnom parlamentu koju su izazvali odbornici koji pripadaju aktuelnoj skupštinskoj većini, a koja se manifestuje praktično od početka mandata.
“Zakon je predvidio da se sjednice moraju održavati najmanje jednom u 60 dana. I tu vidimo da se zakon ne poštuje. Međutim, zakon nije predvidio kaznu za takvo kršenje. Nije dobro što parlament ne radi svoj posao. Ovdje je, uslovno rečeno, sreća to što je ovaj parlament usvojio budžet za ovu godinu. Ali nije dobro što se ostale odluke ne usvajaju.
Prošle godine je bila kriza posrijedi pa lokalna skupština nije usvojila rebalans budžeta. To znači da je načelnik prekršio Zakon o budžetskom sistemu. Nije smio da troši više sredstava nego što mu je to odobreno budžetom. Međutim, on ih je trošio računajući na rebalans i na taj način popeglao stvari koje nije isplanirao u budžetu”, pojašnjava Govedarica.
Šest plata za jedan dan rada
Odbornik Radoica Antunović ocjenjuje da situacija nije prihvatljiva ni sa moralne ni sa zakonske strane. Po njemu je za trenutnu situaciju odgovorno skupštinsko rukovodstvo, a načelnik je morao o ovome da se oglasi u javnosti.
“Skupštinsko rukovodsvo – predsjednik, sekretar i skupštinska većina su jedini odgovorni što do sada sjednica nije zakazana. Morali su zakazati sjednicu, po cijenu da se neke tačke i ne usvoje. Ne znam koliko je moralno da ljudi prime šest plata za jedan dan rada u ovoj godini. To nema nigdje na svijetu.
Načelnikova odgovornost je bila u tome što nije javno istupio i rekao da li je uopšte pripremio materijale za skupštinu i poslao u skupštinsku proceduru. Ako jeste, trebao je javno da kaže da je sve pripremio i da ne zna zašto skupština ne zasjeda i ne usvaja materijale. Nije normalno da se za pola godine održi samo jedna sjednica, a trebale su, recimo, četiri ili pet. Ulazimo u ljetni period gdje vjerovatno neće biti sjednica, ulazimo u predizbornu kampanju od oktobra, tako da se ja pitam hoćemo li u ovoj godini imati više ijednu sjednicu”, mišljenja je ovaj odbornik opozicije.
Ističe da je prošle sedmice bio zakazan kolegijum koji prethodi svakom zasjedanju, ali je potom otkazan bez obrazloženja. Ono što je nezvanično moglo da se čuje da je prije toga trebao da bude kolegijum skupštinske većine, ali da ni do njegovog održavanja nije došlo.
Izvršenje budžeta – kost u načelnikovom grlu
U međuvremenu je mnogo toga propušteno. Antunović kaže da su mu posebno dvije tačke bile interesantne – izvještaj o izvršenju budžeta za prošlu godinu i izvještaj o radu načelnika.
“Pošto nije bilo rebalansa, iz izvještaja o izvršenju budžeta ćemo vidjeti kako je planiran budžet, a kako je potrošen. Tu će se tačno pokazati koliko je para potrošeno mimo plana. Ima i drugih tačaka od značaja za svakodnevni život naših sugrađana”.
Antunović podsjeća da su već trebali da idu sa prijedlogom rebalansa, ali naniže, jer će sigurno pad sredstava od indirektnih poreza biti manji za 15-20% u odnosu na planirano.
“Tako da je i to jedna od stvari koji su morali da pripremaju”, govori Antunović.
Da je bilo nepravilnosti i da će odgovorni u opštini Gacko, prvenstveno načelnik Milinković, snositi posljedice mišljenja je i Vukota Govedarica. Rad lokalne samouprave u prošloj godini trenutno provjerava Služba za reviziju javnog sektora.
“Da živimo u nekom odgovornom sistemu, budžetska inspekcija Ministarstva finansija bi odavno bila u opštini Gacko, izvršila svoj nadzor sa apsolutnim pravom da podnesu i prekršajne i krivične prijave načelniku opštine, odnosno načelniku za finansije koga mi nemamo. Eto, još jedna dosjetka kako funkcioniše ovde sistem”, smatra on.
Govedarica kaže da mu nije poznato da postoji primjer opštine koja nema načelnika za finansije.
“Kada Revizija napravi izvještaj, imaćemo presjek stanja šta se to stvarno desilo u prošloj godini. Rebalansa nije bilo, budžetska komisija nije došla niti će doći, jer ona očito dolazi po političkoj liniji, prekršen je Zakon o budžetskom sistemu što sa sobom povlači i prekršajne i krivične prijave i ono što je svakako obaveza u ovoj godini, to je izvještaj o izvršenju budžeta za 2022. U ovakvom ambijentu on sigurno neće moći biti usvojen, a to za sobom povlači pomenute prijave koje će postati izuzetno argumentovane”, objašnjava Govedarica.
Ipak, čini se da načelnika Milinkovića to ne brine. Tvrdi da je sve rađeno po zakonu i odbacuje bilo kakvu pomisao da je prekršio zakon.
“Naravno da je na prvom mjestu da se ispoštuje zakonska procedura i toga se držimo”, kategoričan je Milinković.
BiH
Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”
Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.
Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.
“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.
On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.
“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.
On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.
“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
BiH
Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.
Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.
“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.
Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.
Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.
“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.
Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.
Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.
“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.
Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.
Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.
BiH
Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih
Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.
Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.
Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.
Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.
-
BiHprije 7 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 5 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 2 dana
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 2 dana
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM