BiH
Srbija, Crna Gora i RS: Orlić, Mandić i Stevandić tajno potpisali Deklaraciju za Savez srpskih zemalja?!
– Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić se susreo sa predsjednikom Narodne skupštine Republike Srbije Vladimirom Orlićem i predsjednikom Skupštine Crne Gore Andrijom Mandićem 16. i 17. novembra, u Budimpešti na 11. konferenciji predsjednika parlamenata Jugoistočne Evrope, sa temom – proširenje Evropske unije. Sastanku su prisustvovali i predsjednici parlamenata Mađarske, Albanije, Sjeverne Makedonije, Federacije BiH, BiH i nepriznatog Kosova. Kao i Oliver Varhelyi, evropski komesar za susjedstvo i proširenje i predsjednik Donjeg doma italijanskog parlamenta Lorenzo Fontana. Tema svih razgovora je bila proširenje EU-a.
Vaše insinuacije i neprovjerene informacije, gdje je bio sastanak, o čemu se pričalo i ko je prisustvovao, su samo već poznati model stvaranja antisrpske histerije. Ili možda smatrate da su i predstavnici Albanije, Sjeverne Makedonije, Federacije BiH i “nepriznatog Kosova” razgovarali, a kasnije i potpisali nekakvu deklaraciju o “velikoj Srbiji”? Iskreno mi je žao što se još nismo susreli u Beogradu, ali sam siguran da vam nećemo uskratiti to zadovoljstvo – poručio je Stevandić.
Crnogorskiportal.me objavio je ekskluzivno prvi informaciju o Deklaraciji, kao i njen sadržaj. Naveli su da su informacije dobili od visoke zvaničnice u Skupštini Srbije.
Pokret za Savez Srpskih Zemalja je organizacija nastala iz udružene inicijative ideoloških i političkih istomišljenika, a sa specifičnim ciljevima koji će biti definisani u daljem tekstu ove deklaracije, usvojene od strane dole potpisanih, predsjednika skupština: Republike Srbije Vladimira Orlića, Republike Srpske Nenada Stevandića i Crne Gore Andrije Mandića, u Beogradu 16. novembra 2023g.
1. Pokret za Savez Srpskih Zemalja (u daljem tekstu: Pokret) je organizacija slobodno i dobrovoljno udruženih građana osnovana radi ostvarivanja ciljeva u skladu sa tačkama ove Deklaracije, na području Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, kao tri državna entiteta predominantno naseljena srpskim stanovništvom i historijski i duhovno utemeljena u tradiciji srpskog naroda.
2. Aktivnosti Pokreta vođene su namjerom da srpski narod, na teritorijama koje predominantno naseljava, konačno zadobije zasluženi politički, historijski i kulturološki status i utjecaj. Društvene i političke prilike u zemljama regiona ne odražavaju u potpunosti realnost koja se tiče pomenutog statusa Srba na ovim prostorima. Srbima se i dalje podmeću i nameću historijski i identitetski falsifikati, te im se na razne načine uskraćuje realna politička moć i društveni značaj.
3. Cilj Pokreta je da svojim djelovanjem na političkom, socijalnom, edukacionom, kulturološkom i drugim društvenim poljima, afirmiše i uspostavi što jaču povezanost i integraciju pripadnika srpskog naroda na teritorijama Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, samim tim i integrisanje ovih teritorija u jedan zajednički državni entitet.
Pokret će se baviti očuvanjem i afirmisanjem srpske nacionalne tradicije kroz saradnju sa političkim subjektima, civilnim sektorom, prosvjetnim i kulturnim poslenicima na teritorijama Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.
4. Decenijama srpsko nacionalno biće u Crnoj Gori je trpjelo udare od strane ovog režima koji je imao jasnu namjeru da poništi srpski identitet kroz ukidanje srpskog jezika i nametanje historijskih falsifikata stvarajući kvazi-institucije kao što su Fakultet za Crnogorski jezik i Književnost i tzv. Crnogorska pravoslavna crkva. Budući da su politički predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori konačno konstituitenti vlasti, isti su u obavezi da isprave historijske nepravde i historijski diskontinuitet, koji su pothranjivani prethodnih decenija. Popis u Crnoj Gori pokazat će kao realnost to da je većinski narod u Crnoj Gori srpski, da govori srpskim jezikom, te da duhovno pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Nakon pada autokratskog režima u Crnoj Gori, stvorili su se realni uvjeti za ostvarivanje gore proklamovanih ciljeva.
5. Obaveza predstavnika srpskog naroda u strukturama vlasti u Crnoj Gori je da ova realnost bude preslikana u društveno-političke prilike u državi. U ovom smislu moraju iskoristiti svoje pozicije za uspostavljanje srpskog jezika kao zvaničnog službenog jezika u Crnoj Gori; raditi na još jačem utemeljenju Srpske pravoslavne crkve kao jedine legitimne institucije koja okuplja pravoslavne vjernike u Crnoj Gori.
6. U okvirima svojih nadležnosti predstavnici srpskog naroda koji su dio vlasti trebaju raditi na uspostavljanju zajedničkih odbora i radnih tijela između Republike Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, na poljima sigurnosti, vanjskih poslova, kulture i obrazovanja, a što bi sve zajedno vodilo ka većoj integraciji ovih državnih entiteta stvarajući temelje za formiranje Saveza srpskih zemalja kao konfederativne zajednice srpskog naroda.
7. Sve aktivnosti Pokreta za svoj krajnji cilj imaju stvaranje društvene i političke atmosfere u kojoj bi pripadnicima srpskog naroda bilo omogućeno da legitimno, kroz određene demokratske procese formiraju Savez srpskih zemalja kao konfederativnu državnu zajednicu.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 21 sat
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 22 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 23 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 23 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 22 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 21 sat
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad