Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Srceparajuće scene u Gazi: Žene i djeca po smeću traže hranu kako bi preživjeli

Published

on

Stanovnici u Pojasu Gaze sve više se suočavaju sa velikom nestašicom hrane zbog izraelskih napada koji traju već devet mjeseci.

Reporterska ekipa agencije Anadolu zabilježila je srceparajući snimak dok žene i djeca po smeću pokušavaju naći hranu u Pojasu Gaze gdje su sve češći smrti slučajevi izazvani glađu.

Tokom izraelskih napada, muškarci u regiji pokušavaju pomoći ljudima koji su ostali zarobljeni pod ruševinama uništenih kuća, a žene i djeca satima traže hranu po smeću i poljima.

Palestinka koja je s djecom tražila hranu po smeću rekla je da se nalaze u teškoj i beznadežnoj situaciji, optuživši cijeli svijet, posebno arapske i muslimanske zemlje, da se nehumano i neodgovorno ponašaju prema Gazi.

“Obraćam se svim Arapima, svim Palestincima, svakoj zemlji i svakom čovjeku koji nas gleda, šta se to radi ovoj djeci? Kome su oni prepušteni? Zar nije ovo sramota zbog njihovih života? Njihovi domovi su u ruševinama, očaj je svuda prisutan, a bolesti im prijete. Kome su ova djeca prepuštena? Svaki čovjek koji gleda ovu djecu i ništa ne kaže, koja je vaša odgovornost zbog toga?”, rekla je ova Palestinka.

Ponovila je da glad sve više prijeti stanovnicima Gaze koji su izloženi brutalnim izraelskim napadima.

 

 

“Kome su ova djeca prepuštena? Svakom čovjeku koji ih ignoriše. Da li ste slijepi? Gdje ste ljudi? Ovo što se dešava ovom narodu je sramota, velika sramota. Kako ćete odgovarati Allahu zbog ove djece? Apelujemo na vas, na svaku arapsku zemlju, na svaku muslimansku zemlju koja kaže: ‘Nema boga osim Allaha, Muhammed je Allahov poslanik’, pogledajte samo ovu djecu. Apelujemo na svaku zemlju”, rekla je Palestinka.

Jedan od dječaka je kazao da moraju tražiti hranu po smeću kako bi preživjeli u teškim uvjetima.

Kršeći rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva hitan prekid vatre, Izrael se suočio s međunarodnom osudom usred svoje kontinuirane brutalne ofanzive na Gazu od napada Hamasa 7. oktobra.

Od tada je ubijeno skoro 38.700 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a više od 89.000 je ranjeno, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.

Više od devet mjeseci nakon izraelskog napada, veliki dijelovi Gaze su u ruševinama.

 

Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, čijom je najnovijom presudom naloženo da odmah obustavi svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.

Svijet / Zanimljivosti

Nekada najbogatija država svijeta sada ovisi o međunarodnoj pomoći: Opustošena nenastanjiva zemlja

Published

on

By

U vrijeme sticanja nezavisnosti 1968. godine, ovo je bila najbogatija zemlja na svijetu po glavi stanovnika zbog svojih ogromnih nalazišta. Međutim, fosfat koji su rudarili je presušio 1980-ih.

Nauru, otočna država u zapadnom dijelu Tihog oceana, obuhvata 21,2 km². Otok ima obalu dugu 30 kilometara, a zbog intenzivnog rudarenja više od 80 posto njegove površine je uništeno. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, Nauru je imao 10.084 stanovnika koji su primarno živjeli na priobalnoj nizini na zapadnoj i južnoj strani otoka. Službeni su jezici nauruanski i engleski, a nema glavnog grada.

Što se tiče privrede, ono se početkom 2000-ih uglavnom zasniva na izdavanju dozvola za ribarenje stranim brodovima i eksploataciji fosfata te je ostalo ovisno o međunarodnoj pomoći. Nauru ima pet kilometara industrijske željezničke pruge i 41 kilometar cesta.

Nauru je postao UN-ov skrbnički teritorij 1947. godine, pod upravom Velike Britanije, Australije i Novoga Zelanda. Autonomiju je stekao 1966., a nezavisnost 1968. godine. Potkraj 1990-ih, teška privredna kriza izazvala je političku nestabilnost u državi.

 

Portal Enjoy Travel istakao je kako se otok nekada nazivao ‘Ugodni otok’, a sada je jedna od najmanje posjećenih država na svijetu. Enjoy Travel pisao je kako ga godišnje posjeti oko 200 turista. Otok se nalazi 3.000 kilometara od sjeveroistočne obale Australije i udaljen je 4,5 sata leta od Brisbanea.

Eksploatacija fosfata ostavila je unutrašnjost otoka gotovo potpuno neplodnom. U vrijeme sticanja nezavisnosti 1968. godine, Nauru je bio najbogatija zemlja na svijetu po glavi stanovnika zbog svojih ogromnih nalazišta. Međutim, fosfat je presušio 1980-ih i privreda je propala. Rudarstvo fosfata nastavljeno je 2005. godine kada su službenici pronašli sekundarno ležište, ali to je trajalo još samo deset godina, piše Večernji.

Postojale su rasprave o preseljenju cijele populacije Naurua na otok u blizini Queenslanda u Australiji. Stručnjaci su vjerovali da će Nauru postati nenastanjiv do sredine 1990-ih. Ugrožen utjecajem klimatskih promjena i opustošen iskopavanjem fosfata, naučnici su vjerovali da je krajolik toliko oštećen da bi ulaganje u obnovu bilo preskupo. Nauruanci su se protivili ideji i odlučili ostati.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Novi Pazar: Suprug (55) upucao ženu (54) pa izvršio samoubistvo, iza njih ostalo petero djece

Published

on

By

U Novom Pazaru u Srbiji 55-godišnji A.H. usmrtio je svoju suprugu (54) s nekoliko hitaca nakon čega je izvršio samoubistvo.

Prema informacijama tamošnjih medija, ubistvo i samoubistvo se dogodilo u novopazarskom naselju Mur u utorak u kasnim večernjim satima.

A.M. je svoju suprugu usmrtio hicima iz vatrenog oružja, nakon čega je izvršio samoubistvo pucavši sebi u glavu.

Slučaj je u ranim jutarnjim satima policiji prijavio komšija. Također, prema nezvaničnim saznanjima do kojih su došli tamošnji mediji, iza njih je ostalo petero djece.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Reakcija vlasti Srbije na rampu Vulinu: Sarajevo širi srbofobiju, ovo neće nikome donijeti dobro

Published

on

By

Nakon što je Ministarstvo vanjskih poslova BiH ponovi zabranilo let potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina u BiH, oglasilo se Ministarstvo vanjskih poslova Srbije.

“Odluka vlasti u Sarajevu da ponovo ne dozvole prelet potpredsjedniku Vlade Srbije Aleksandru Vulinu jeste ničim izazvan, bezrazložan akt zaoštravanja političkih odnosa BiH i Srbije, od čega korist ne može da ima niko u regionu”, saopćilo je MVP Srbije.

Ministarstvo je navelo da podizanje odnosa Srbije i BiH na najviši nivo, kao i strateško uređivanje odnosa srpskog i bošnjačkog naroda, u samoj BiH, ali i u čitavom regionu, jeste u obostranom interesu, a da ‘sitne pakosti vlasti u Sarajevu ne doprinose tom cilju’.

“Kada se nedobronamjernom odnosu prema jednom od potpredsjednika Vlade Srbije dodaju gotovo svakodnevne srbofobične poruke ministra spoljnih poslova BiH Еlmedina Konakovića, jasno je da pred sobom imamo jednostran i vještački pokušaj stvaranja krize u odnosima dva susjeda koji bi po političkoj i ekonomskoj logici trebalo da teže najboljim mogućim relacijama”, navodi se u saopćenju.

Ministarstvo vanjskih poslova Srbije izrazilo je nadu da provokativni postupci nisu trajno opredjeljenje vlasti u Sarajevu, a da je “najnoviji talas srbofobije jednokratna i prolazna pojava”.

“Apelujemo na pojedine političke predstavnike Bošnjaka u BiH da makar dio energije koju svakodnevno ulažu u produbljivanje jaza između srpskog i bošnjačkog naroda ulože u izgradnju dobrosusjedskih odnosa sa Srbijom, jer to je zajednička historijska obaveza i nešto što od nas očekuju i evropski partneri”, zaključuje se u saopćenju MVP a prenosi Raport.

Podsjetimo, Vulin je na kraju u BiH ušao automobilom i stigao na Pale gdje prisustvuje slavi ove Opštine.

Nastavi čitati

Najčitanije