Connect with us

BiH

Srđan Šušnica: Suština 9. januara stane u masovnu grobnicu

Published

on

Prije svega slavljenje 9. januara je kopanje po živim ranama porodica preko 30.000 civilnih žrtava ratnih zločina i genocida, mahom Bošnjaka, Bosanaca i Hercegovaca, bosanskih Muslimana, koje su počinile oružane snage devetojanuarske Republike Srpske (RS), kaže u razgovoru za Danas Srđan Šušnica, kulturolog, pravnik i publicista iz Banjaluke komentarišući neustavni Dan Republike Srpske.

Dodaje da ove „republiko-srpske parade i obilježavanja 9. januara odavno nisu lokalni problem, a od skora ni samo regionalni problem“.

Na pitanje u šta se ovaj neustavni praznik pretvorio, odgovara da je “taj praznik zločina u međuvremenu postao izjava političke volje na neka tri nivoa”.

“Na nivou pitanja šta je bio i jeste pristup i cilj velikosrpskog nacionalizma u Bosni i Hercegovini (BiH); na nivou pitanja šta želi Srbija i velikosrpska ideja u regionalnim okvirima, te na nivou pitanja kakvom ili kojem ideološko-političkom poretku vrijednosti i geopolitičkom opredijeljenju stremi velikosrpska politička elita u regionu. Na prvom nivou to je dominacija zakona sile nad silom zakona i nad zdravim razumom. Militantno, protivustvno praznovanje 9. januara ustvari je sezonski rimejk modus operandi-ja zločina zvanog ‘stvaranje RS’”, kazao je Šušnica.

Šta stane između 9. januara 1992. i 9. januara 2023.?

“Citiraću jednog kanadskog novinara, neokonzervativca i islamofoba Mark-a Steyn-a, koji u svojoj knjizi ‘America alone’ 2006. godine piše: „U demokratskom dobu ne možete se boriti protiv demografije – osim kroz građanski rat. Srbi su to shvatili – kao što će i drugi kontinentalci u godinama koje dolaze: ako ne možeš nadmašiti neprijatelja, ubij ga. Problem s kojim se Europa suočava je da je demografski profil Bosne sada model za cijeli kontinent“, rekao je Šušnica.

Evo to je, dodaje, manje više suština koja stane između svaka dva 9. januara.

“Naravno ova suština na Balkanu, za razliku od Amerike i ostatka Evrope ima svoje kulturne posebnosti, istorijsku dinamiku i socijalne valere, ali sva suština 9. januara stane u jednu solidnu masovnu grobnicu, npr. u onu za sada najveću iz ratova 1990.tih u naselju 13. maj u Batajnici, koja broji 744 albanska civila, više od sedamdesetoro djece. Isto kao što suština Gleichschaltunga i 30. januara 1933. kada Hitler dolazi na vlast u Njemačkoj može da stane u jedan solidan kamp smrt, poput npr. Treblinke”, istaknuo je Šušnica.

Sagovornik danas.rs je vrsni poznavalac političkih i bezbednosnih pitanja, a posebno malignih spoljnih uticaja na Bosnu i Hercegovinu. Između ostalog, bavi se kulturološkim istraživanjima bosanskih i balkanskih tema, pisanjem i društvenim aktivizmom okrenutim protiv kulture zaborava, istorijskog revizionizma, nacionalizma i fašizma.

Cijeli intervju sa Šušnicom pročitajte na portalu Danas.

BiH

Islamska zajednica BiH utvrdila cijenu kurbana za ovu godinu

Published

on

By

Pod predsjedavanjem reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića, u Sarajevu je jučer održana 23. redovna sjednica Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Nakon proučenog Jasini šerifa, pristupilo se usvajanju zapisnika sa 22. redovne sjednice Rijaseta i zaključaka s 5. vanredne sjednice, te potvrđivanju odluke i zaključaka s telefonskih sjednica, a zatim i razmatranju usvojenih tačaka Dnevnog reda današnje sjednice.

Rijaset je danas usvojio prijedlog Odluke o osnivanju džemata Ledenice Gornje u Medžlisu Islamske zajednice (MIZ) Gradačac.

Također je usvojio Informaciju o dostavljanju Izvještaja o mektepskoj pouci za 2022/2023. mektepsku godinu, te prijedlog Odluke o provođenju 26. finalnog takmičenja polaznika mektepske pouke.

Pružena je finansijska podrška Predškolskoj ustanovi “Nedžm” u Travniku, te odobrena je finansijska podrška za projekte koordinatorica Odjela za brak i porodicu za 2024. godinu.

Razmatran je i usvojen prijedlog za formiranje Komisije za izradu standarda zanimanja i standarda kvalifikacija u Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, te usvojen prijedlog za davanje saglasnosti na Pravila Prve bošnjačke gimnazije u Sarajevu.

Razmatran je i usvojen prijedlog za davanje saglasnosti na prijedlog Pravilnika o izmjenama Pravilnika o plaćama, naknadama i drugim ličnim primanjima radnika u Javnoj ustanovi Specijalna biblioteka “Behram-beg” u Tuzli, te razmatran i usvojen Izvještaj o radu i Finansijski izvještaj BIZ INVEST d.o.o. za 2023. godinu.

Na jučerašnjoj sjednici Rijaset je usvojio Prijedlog za utvrđivanje cijene kurbana za 1445.H/2024. godinu, pa tako cijena kurbana iznosi 490 KM.

Razmatran je i usvojen Izvještaj o radu Arhiva Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, te razmatran i usvojen zahtjev Media centra za davanje saglasnosti na Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u Media centru d.o.o. Sarajevo. Također, razmatran je i usvojen prijedlog Media centra u vezi projekta izgradnje antenskog stuba na Majevici.

Na sjednici su raspravljana i brojna pitanja o dodjeljivanju finansijske pomoći, o radno-pravnim statusima i kadrovskim pitanjima, te o tekućim pitanjima iz nadležnosti Rijaseta, izvijestio je Preporod.info.

Nastavi čitati

BiH

“RS brani postojanje BiH” – Nešić: Nismo počinili genocid i nećemo to prihvatiti

Published

on

By

Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić rekao je da probleme na polju bezbjednosti u BiH izaziva unutrašnja kriza do koje je dovelo strano miješanje.

Nešić je rekao da stranci trenutno urušavaju BiH i da je njihovo miješanje dovelo do ozbiljne unutrašnje krize, a ti unutrašnji problemi izazivaju i probleme na polju bezbjednosti.

On je, kako prenosi RTRS, ocijenio da trenutno jedan od najvećih problema u BiH pokušaj stranaca da uruše Dejtonski mirovni sporazum.

– Svi oni koji razgrađuju Dejton moraju da znaju da time razgrađuju i BiH, rekao je Nešić.

Kada su se stranci miješali u unutrašnje stvari u BiH, kaže Nešić, u BiH je uvijek dolazilo do nesporazuma i unutrašnjih sukoba koji na svu sreću nisu kulminirali u ratne.

Kada nismo imali strano miješanje i kada je BiH funkcionisala u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, pokazala je da može da bude funkcionalna zemlja, rekao je Nešić.

On je naglasio da je u ovom trenutku Republika Srpska jedina koja brani Dejtonski mirovni sporazum, a samim tim i postojanje BiH, koja se zasniva na Dejtonu.

Nešić je rekao da policijske agencije apsolutno kontrolišu situaciju u BiH i da u ovom trenutku nema ni jednu informaciju o tome da bi mogla da bude ugrožena bezbjednost bilo kog čovjeka ili imovine u BiH.

– Nemamo informaciju da bi u BiH moglo da dođe do terorističkog akta i sa tim u vezi je bezbjednosna situacija dobra i stabilna. Međutim, danas ne postoji niko na svijetu koji bi mogao da isključi mogućnost izvršenja terorističkog akta, rekao je Nešić.

Govoreći o rezoluciji o Srebrenici, Nešić je rekao da se priča o Srebrenici vraća u žižu javnosti da bi se proizveli neki politički ciljevi i da su u zabludi svi koji misle da će to donijeti mir i stabilnost.

On je naveo da Njemačka, koja je glavni sponzor rezolucije, želi da se baci u zaborav sve ono što je rađeno u Drugom svjetskom ratu i da se optuže Srbi kao narod koji je počinio genocid.

– Nismo počinili genocid i nećemo to da prihvatimo, rekao je Nešić i dodao da je ova rezolucija vraćanje u prošlost i nikome neće dobro donijeti.

Ukoliko se ta rezolucija usvoji, kaže Nešić, to će biti ne jedan nego deset koraka unazad.

– Mislim da bi bilo dobro da nas puste da živimo u sadašnjosti, da pokušamo zajedno dalje da stvaramo bolju budućnost za našu djecu, rekao je Nešić.

Govoreći o saradnji sa Ruskom Federacijom, Nešić je istakao da BiH nema nikakav bezbjednosni problem što se tiče Rusije sa kojom ima dobru saradnju.

– Rusko iskustvo je nama dobrodošlo o vjerujem da ćemo umjeti da ga iskoristimo. Rusija je neko ko puno može dati po pitanjima sprečavanja terorističkih akata i održavanja mira i bezbjednosti, kazao je ministar sigurnosti BiH.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: 2. maja će biti potpisana smrtna presuda BiH, sada jasno postoji entitetska linija

Published

on

By

Drugog maja će biti potpisana smrtna presuda Bosni i Hercegovini kao nekoj mogućoj zajednici, istakao je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik za RTRS.

-Mi u suštini ne trebamo ništa da činimo, do odbrane funkcionalne nadležnosti. Dakle, mi ne pripremamo nikakav rat, ali shvatamo da ima pojedinaca koji ne razmišljaju tako, kazao je Dodik.

Bosanskim muslimani gotovo identično čine i rade, u smislu želje postavljanja unitarne Bosne, a asistenciju im pruža Amerika. Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod, koji mi moramo da dočekamo, ako se usvoji ta rezolucija, mi moramo da napravimo našu nacionalnu strategiju izlaska iz tog. To podrazumijeva zajedničko djelovanje Srba iz Srpske, Srbije, ali i bilo gdje se nalazili. Prilagodićemo se novim okolnostima, jer mislimo da nakon tog ne vidimo način građenja zajedničkog života sa Bošnjacima, navodi Dodik.

-BiH je u prethodnom ratu bila išarana, ali sada jasno postoji entiteska linija, koja je odbranjena u prethodnim okupljanjima.

Imamo dovoljno snage da zadržimo naš subjektivitet, pa čak i samostalnost. Ono što mi radimo u političkom smislu, je borba za ono što imamo, za naša prava, koja su sva napadnuta. Naša politika je odgovorna, nacionalna i državna politika za Srpsku. Naša politika nije bosansko-hercegovačka politika, mi nismo bosansko-hercegovačke patriote. Јa sam na primjer srpski patriota, kazao je Dodik ne znajući da glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće biti drugog maja.

-To što neko pokušava, da me napravi negativcem jer sam dobar sa Putinom, je za mene izuzetno pozitivna stvar. Јa ću se najmanje još jednom u ovoj godini sresti sa Putinom i imaćemo o čemu da razgovaramo, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije