Sport

Srpski navijači: Genocidan narod kad oči sklopi, vidi za Srbe prvi logor u Europi

Published

on

SRBIJA je u jučerašnjoj prijateljskoj utakmici slavila 3:0 protiv Švedske. Susret igran u Solni bio je i službeni oproštaj Zlatana Ibrahimovića od profesionalnog bavljenja nogometom, a tijekom njega na tribinama na kojima su bili gostujući navijači viđen je transparent s političkom porukom ispisan ćirilicom.

Srbija je do pobjede došla golovima koje su postigli Sergej Milinković-Savić, Aleksandar Mitrović i Dušan Tadić. Sa strane koja nije sportska, viđena je poruka dijela srpskih navijača podignuta tijekom prvog poluvremena. Pisalo je: “Genocidan narod kad oči sklopi, vidi za Srbe prvi logor u Europi.”

Obilježavat će se 11. srpnja

Podsjetimo, Opća skupština UN-a usvojila je krajem prošlog mjeseca rezoluciju kojom se 11. srpnja proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici te osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine.

Postrojbe bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8000 Bošnjaka. Taj je zločin Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definirao kao genocid. Za to je do sada na tom sudu i sudovima u BiH osuđeno više od 50 osoba.

Pokolj u Srebrenici je i Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ) proglasio genocidom.

Sport

Češka i Gruzija remizirali u Hamburgu, u nezavidnoj su situaciji pred posljednje kolo

Published

on

By

Gruzija i Češka Republika su u drugom kolu grupe F na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj podijelili bodove, bilo je 1:1.

Češka je u 23. minuti susreta stigla do zasluženog vodstva i to preko Hložeka, ali je njegov pogodak poništen zbog igranja rukom da bi u drugoj minuti sudijske nadoknade prvog dijela dosuđen penal za Gruzijce.

Hranač je igrao rukom, a sudija Siebert je nakon asistencije VAR tehnologije dodijelio penal za Gruzijce. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je Mikautadze koji je svojim drugim golom na Euru doveo Gruzijce u vodstvo.

U 59. minuti susreta Česi su stigli do izjednačenja rezultata. Nakon kornera s desne strane, Lingr je prebacio loptu za Schicka koji je pogodio praznu mrežu i donio izjednačenje rezultata Česima.

Do kraja je Češka Republika napadala, ali nije uspjela postići gol za potpuni preokret te su obje selekcije stigle do prvog boda na Euru.

U posljednjem kolu Gruzija će igrati sa reprezentacijom Portugala dok će Češka Republika odmjeriti snage sa Turskom.

Rezultat i strijelci:

Gruzija – Češka Republika 1:1 (Schick 59’ / Mikautadze (p) 45+4’)

By

Bh. plivačice Lana Pudar i Iman Avdić su se plasirale u polufinale discipline 200 metara delfin na Evropskom prvenstvu u Beogradu.

Obje su plivale u drugoj kvalifikacionoj grupi.

Pudar je isplivala vrijeme 2:13.00, a Avdić 2:16.14.

Polufinale je večeras od 19:56 sati, a finale u nedjelju u 18:46.

Direktan prijenos možete pratiti na Areni Sport 1 Premium.

(Vijesti.ba)

Sport

Ukrajina se digla iz ponora i preokretom protiv Slovačke vratila u igru za osminu finala

Published

on

By

Nogometna reprezentacija Ukrajine fantastičnim je preokretom savladala Slovačku u meču 2. kola Evropskog prvenstva, koji je okončan rezultatom 2:1 u njenu korist.

Tako se Ukrajina s tri boda uspjela vratiti u igru za plasman u osminu finala Eura, pošto je sada bodovno poravnata sa Slovačkom, ali i Rumunijom koja ima utakmicu manje.

Mnogo je bolje utakmicu otvorila selekcija Slovačke i dominirala je na startu, a prvu veliku šansu je u 10. minuti imao Haraslin. Nakon njegovog šuta je Ukrajinu spasio golman Trubin.

U 11. minuti nova sjajna prilika za Slovake. Schranz je dočekao centaršut na drugoj stativi, ali pogađa samo stativu!

Do vodstva je Slovačka stigla u 17. minuti upravo preko Schranza, koji pogađa nakon što se lopta odbila do njega poslije slobodnjaka Hancka i odbrane Trubina.

Nakon pola sata igre probudila se Ukrajina i prijetila je prvo preko Dovbika, a Pekarik je spasio Slovake dobrom intervencijom u odbrani.

Potom je opet Dovbik u narednom napadu bio opasan po gol Slovačke, a loptu nakon njegovog šuta u mrežu nije uspio skrenuti Jarmolenko.

U 34. minuti Timčik pogađa stativu gola Slovaka, a potom je Zinčenko izblokiran.

Dobro je Ukrajina počela i drugo poluvrijeme, a kolosalnu priliku u 51. minuti je propustio Dovbik, koji glavom s pet metara loptu šalje preko prečke.

U 54. minuti je Ukrajina izjednačila, a Šaparenko je bio strijelac gola nakon sjajne povratne lopte Zinčenka.

Nastavila je Ukrajina i nakon toga igrati mnogo bolje od Slovačke i pritiskati, a u 74. minuti Mudrik nakon dodavanja Jaremčuka pogađa stativu!

Bila je to najava problema za Slovake, pošto u 80. minuti Ukrajinci stižu do gola za preokret i vodstvo od 2:1! Šaparenko je fantastičnom dugom loptom pronašao Jaremčuka u kaznenom prostoru, a on uspijeva progurati loptu ispod Dubravke i poslati je u mrežu.

Do kraja je ostalo 2:1 za Ukrajinu, koja se s tri boda potpuno vratila u igru za osminu finala. U posljednjem kolu će igrati protiv Belgije u utorak, dok će Slovaci odmjeriti snage sa Rumunijom.

Slovačka – Ukrajina 1:2 (Schranz 17’ / Šaparenko 55’, Jaremčuk 80’)