BiH
Šta je sa istragom o napadu na povratnika Senada, zvao ga i Dodik: “Oporavi se, dođi mi u kabinet”
Više od dvije sedmice je prošlo od kada je Senad Sejfić napadnut u svom automobilu ispred džamije u Kamenici, a bijeljinsko Okružno javno tužilaštvo i Policijska stanica Zvornik nisu još uvijek rasvijetlili događaj i kaznili počinioce, što njega, ali i druge povratnike, kako tvrde, ostavlja u izloženom položaju i doprinosi osjećaju nesigurnosti.
Senad Sejfić je napadnut u svom automobilu ispred džamije u noći 3. septembra, kada se kretao iz pravca Gornje prema Donjoj Kamenici, prilikom čega je zadobio ozbiljne fizičke povrede koje su mu nanijela dva mladića.
Iz Okružnog javnog tužilaštva su, na upit Detektora o kvalifikaciji djela, odgovorili da je “predmet tek zaprimljen, odnosno da su 15. septembra tek dobili izvještaj od Policijske stanice Zvornik i ne raspolažu s više informacija”.
“Predmet je zaveden pod službenom oznakom KTA kao događaj, te će postupajući tužilac, kada provede istražne radnje i pribavi potrebne dokaze, odrediti da li se radi o krivičnom djelu i o kom se krivičnom djelu radi, kao i koja je zapriječena kazna za to djelo”, naveli su iz Tužilaštva.
Oznaka KTA predstavlja registar raznih krivičnih predmeta, a napad na Senada Sejfića zavode u predmetu kao događaj. On za Detektor kaže da sumnja u želju da se počinioci procesuiraju te ovaj napad smatra planiranim ili organizovanim, kao i druge napade na povratnike.
“Niko ništa nije preduzeo, niti kaznio, ljudi se slobodno kreću. Mislim da se može očekivati ponovni napad na Bošnjaka. Moja pretpostavka je da može nastati i velika katastrofa po sve nas. Šteta bi bilo, i puno rizikuju što hoće da ovo zataškaju i da dugo traje. To može povući velike posljedice”, kazao je on.
Sejfić dodaje da je želio angažovati advokata, ali mu je rečeno da neće biti potrebe jer će on biti saslušan samo kao svjedok, kada za to dođe vrijeme.
Advokatica Jovana Kisin Zagajac smatra jako značajnim utvrđivanje pravne kvalifikacije i informisanje javnosti o tome, naročito u situacijama koje ukazuju na krivična djela počinjena iz mržnje.
“Mržnja je za određena krivična djela kvalifikatorna okolnost, dok je za druga otežavajuća. Ukoliko bi predmetni incident okvalifikovali kao kazneno djelo ‘tjelesna povreda’ , time bismo u potpunosti isključili element mržnje, za koji postoje jasne indicije da je osnovni motiv počinjenog krivičnog djela. Zbog toga je važno pravilno pravno kvalifikovati ovaj događaj“, kazala je.
Probijanje roka za procesuiranje napada
Zakon o krivičnom postupku Republike Srpske predviđa rok od sedam dana za dostavljanje izvještaja za krivična djela kojim je propisana kazna zatvora do pet godina, podsjeća Kisin Zagajac, za šta pretpostavlja da je i ovdje slučaj.
“U slučaju postojanja osnova sumnje da je krivično djelo počinjeno, tužilac je dužan da u što kraćem roku donese naredbu o provođenju istrage. Moram istaći da je, nažalost, praksa tužilaštva i MUP-a takva da vrlo često prođe više vremena od ovih predviđenih sedam dana”, kazala je ona.
Podsjetila je da, i u slučaju isteka predviđenog roka, organi gonjenja imaju dužnost preduzimati određene istražne radnje, kako bi Tužilac naknadno mogao formirati tužilački predmet.
“Kada je riječ o zločinu iz mržnje – za šta u konkretnom slučaju postoje indikatori –postoji taj dodatni element ažurnosti i obezbjeđenja bezbjednosti svih građana, a posebno ugrožene kategorije građana”, poručila je.
Nakon 20 dana od napada, Senad se za Detektor prisjeća udaraca i osjećaja bezizlaznosti koji se nije promijenio ni do danas.
“Taj momak koji me prvi napao, kad je udarao pesnicama po glavi i grudima, nanio mi je površinske rane, ali nije bilo za šivenje. Ali ovaj drugi koji je došao da me zagrli, da mi napravi špagu, vrati bradu i zavrne glavu, to je moglo biti smrtonosno – čisto gušenje, da me udavi“, prisjetio se Sejfić napada u Kamenici.
On je objasnio da su ga dvojica mladića fizički udarala, a tri mladića iz drugog automobila stajala su po strani i posmatrala.
U mjestu Borogovo u općini Osmaci, udaljenom dvadesetak kilometara od Kamenice, u danu napada na Sejfića je održana manifestacija “Birčanska jagnjijada”, na kojoj su prisustvovali i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kao i Jelena Trivić, poslanica u Narodnoj skupštini RS-a. Prema fotografijama koje su objavili na svojim društvenim mrežama, učesnici manifestacije su nosili majice i kape s tradicionalnim i ravnogorskim motivima.
Sejfić je za Detektor kazao da ga je nakon napada nazvao Milorad Dodik, izražavajući žaljenje zbog toga što mu se desilo, i nudeći pomoć.
“‘Oporavi se pa mi dođi u kabinet, ili da ja dođem tebi da vidim šta ti mogu pomoći’, rekao mi je i tražio podatke da može sankcionisati te ljude”, ispričao je Sejfić.
Povratnici u strahu od novih incidenata
Bivši logoraš iz Zvornika Amir Efendić za Detektor kaže da kultura nekažnjivosti napadača u slučajevima u kojima su žrtve povratnici ili žrtve ratnih tortura, dodatno dijeli stanovništvo koje je decenijama u prošlosti živjelo zajedno, te stvara osjećaj nesigurnosti i nepovjerenja.
“Ako imamo kontinuirane napade na Bošnjake, a nemamo kažnjavanje počinilaca, onda će žrtve shvatiti da ih neće niko zaštititi i morat će se sami štititi na sve moguće načine, a to nije rješenje”, kazao je on.
Efendić je podsjetio da političkim izjavama, grafitima, muralima i obilježavanjima u entitetu Republika Srpska dodatno raspiruju netrpeljivost i daju vjetar u leđa onima koji žele vršiti nasilje nad povratnicima.
Detektor je ranije izvještavao o grafitima i obilježjima u Zvorniku, nakon čega je jedan dio grafita na sportskom centru uklonjen.
U noći napada na Sejfića i dan poslije, povratnici su se samovoljno okupili – prvo na Diviču, a potom i u Kamenici, kako bi uputili zahtjev vlastima za zaštitu i brzo procesuiranje. Međutim, Sejfić kaže da je pogrešan pristup što su predstavnici vlasti razgovarali samo sa Bošnjacima i što drugi narodi nisu bili prisutni na sastancima.
“Pružili su nam ruku i rekli da im je žao, ali trebalo je dovesti sve građane svih nacionalnosti i da zajedno razgovaramo o tim stvarima. Međutim, jednu su naciju tješili, a druga nacija je po strani“, kazao je Sejfić.
BIRN Bosne i Hercegovine je kroz istraživanje mapiranja mržnje u BiH utvrdio da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik političar s najviše izjava koje mogu poticati na širenje mržnje, ali se protiv njega vodi samo jedna istraga, i nije podignuta niti jedna optužnica. Za više od 120 mapiranih incidenata i izjava u bazi BIRN-a BiH, policije i tužilaštva nisu pokretali istrage po službenoj dužnosti, a podignuta je svega jedna optužnica.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
USKprije 24 sata
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
Cazinprije 22 sata
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 24 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 24 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 23 sata
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 22 sata
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad