Connect with us

BiH

Šta piše u Schmidtovom izvještaju dostavljenom UN-u? – “Nezapamćeni napadi, moglo bi doći do raspuštanja BiH”

Published

on

Vlasti Republike Srpske (RS) predvođene predsjednikom RS-a i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum”

Period izvještavanja od 16. oktobra do 15. aprila obilježen je napretkom Bosne i Hercegovine (BiH) ka integraciji u Europsku uniju (EU), ali i nezapamćenim napadima na Opći okvirni sporazum za mir, napisao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt u svom najnovijem izvještaju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda koji će predstaviti sutra na sjednici Vijeća sigurnosti UN.

Istakao je kako je 21. i 22. marta 2024., Europsko vijeće odlučilo otvoriti pregovore o pristupanju s BiH. Vijeće je pozvalo Europsku komisiju da pripremi pregovarački okvir, koji će biti usvojen nakon što se završe svi relevantni koraci iz preporuke Komisije od 12. oktobra 2022. Odluka Europskog vijeća predstavlja prekretnicu u pogledu prilika koje se otvaraju za BiH, naglasio je Schmidt.

Potom je upozorio na vlasti Republike Srpske (RS) predvođene predsjednikom RS-a i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, koje aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum.

– Njihova prijetnja da paraliziraju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka prijetnja je funkcioniranju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova prijetnja da će jednostrano povući RS iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države – uključujući Oružane snage BiH i poreznog, pravosudnog i izbornog sistema države – prijetnja je uspostavljanju paralelnog okvira RS-a. Svi politički čimbenici moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. To poštovanje djelimično nedostaje, naveo je visoki predstavnik, piše N1.

Kazao je kako su stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskom nastavile organizovati proteste na međuentitetskoj liniji između dva entiteta nazvane “Granica postoji”. Osim promovisanja ideje secesionizma, ovi protesti stvaraju podijeljeno okruženje sklono sigurnosnim incidentima.

NAPAD NA SUDSTVO

Schmidt je ukazao i na „nezapamćen pritisak na kontinuiran pravosudne institucije. Osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, vladajuća koalicija RS-a podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH“.

– Izazovi instituciji i mandatu visokog predstavnika također su nastavljeni neometano. To uključuje zapaljivu retoriku, ali i radnje koje podrivaju poštovanje prema međunarodnoj ad hoc instituciji visokog predstavnika i time njegovu sposobnost da implementira mandatOpćeg okvirnog sporazuma za mir. Predstavnici vladajuće koalicije RS-a otvoreno zloupotrebljavaju institucije BiH u ostvarivanju tog cilja. Konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti je povjerena Visokom predstavniku, a ne entitetu, istakao je Schmidt.

Ovakve radnje stranaka vladajuće koalicije RS-a, dodao je, idu ruku pod ruku s njihovim zakonodavnim inicijativama u samoj RS, koje ograničavaju građanski prostor kako bi ušutkale, obeshrabrile, prijetile i naposljetku kaznile neslaganje političkih mišljenja.

– Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do de facto, ako ne i de jure, raspuštanja države BiH, što predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik stalno zagovara. To bi bio scenarij s ozbiljnim posljedicama, upozorio je Schmidt.

Potom je ukazao na nazadovanje u javnim naporima da se društvo suoči s prošlošću i na alarmantan nivo etno-nacionalnog revizionizma, negiranja genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanja ratnih zločinaca.

– Ove tendencije bile su usko povezane s općim nazadovanjem demokratije, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava, što povećava nepovjerenje i polarizaciju unutar društva. To je posebno vidljivo u stalnom pad u odnosima među zajednicama u Srebrenici u posljednje dvije godine, istakao je visoki predstavnik.

NAPADI NA POVRATNIKE

Potom je ukazao na kontinuirane nasilne ili provokativne incidente protiv povratnika, što, kako tvrdi, dodatno doprinosi osjećaju nesigurnosti među ovom populacijom.

Ukazao je da bi odgađanje napora za minimiziranje izborne korupcije, prevare i nepravilnosti dodatno učinilo mjere za integritet izbora neprimjenjivima na lokalnim izborima u oktobru 2024., što bi ostavilo ozbiljne posljedicama po demokratiju, političku stabilnost i budućnost zemlje u EU.

– Imajući to na umu, donio sam 26. ožujka 2024. godine Odluku o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH. Moja odluka donesena je kao odgovor na konstantni neuspjeh relevantnih vlasti u BiH da postignu dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH u skladu s međunarodnim normama i standardima. Ostavio sam otvorenu mogućnost za Parlamentarnu skupštinu BiH da donese vlastitu odluku što je duže moguće bez ometanja održavanja lokalnih izbora u oktobru 2024, naveo je, imzeđu ostalog, visoki predstavnik Christian Schmidt u svom izvještaju.

Schmidt je Izvještaj o stanju sigurnosti u BiH poslao generalnom sekretaru UN Antoniju Guterresu koji je izvještaj proslijedio predsjedavajućem Vijeća sigurnosti, a on ga je uputio šefovima stalnih misija svih zemalja članica Vijeća sigurnosti UN-a.

BiH

Izetbegović: Trojka bi bila pometena da su novi izbori, Konaković šuti kada se psuje genocid

Published

on

By

Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) danas je održao konferenciju za medije na kojoj je govorio o svima aktuelnim političkim dešavanjima.

Na samom početku razgovora Izetbegović osvrnuo se na izborne rezultate u proteklom periodu.

“Izbori su završeni. SDA je najjača i što je još važnije najbrže rastuća stranka. 285 hiljada smo osvojili, 12 posto više nego na prošlim izborima. U RS-u smo izašli sa raznovrsnim koalicijima, osvojili smo 62 vijećničkih pozicija. Srebrenica, podrška glasača SDA je nešto manje. I to je tako u čitavom RS-u”, kazao je.

Potom je dodao:

“Na račun SDA jačaju druge probosanske stranke. U Srebrenici se osjeća zamor glasača. Začuđeni smo apstencijom Bošnjaka. Ne smijemo biti ljuti na Srebreničane s obzirom na sve što su prošli. Dobro je da imaju volje ikako za glasanje. Na nama je da pomognemo tim ljudima”. 

No, Izetbegović navodi kako je SDA imala podršku u poplavljenim područjima.

“Što se tiče poplavljenih područja dobili smo podršku glasača. Narod se okreće ka SDA kada ima prave problem. Mostar- podrška manja nego 2020. godine. Zabrinjavajući odnos Trojke. Izostankom kampanje za gradonačelnika, Trojka je tiho pružila podršku HDZ-u. Trojka polako nestaje u Hercegovini”, tvrdi Izetbegović.

Smatra da će SDA se vratiti u pojedinim kantonima jača nego ikada.

“SDA će prije ili kasnije završiti za šta je zainteresirana. U Sarajevu u posljednjih šest godina smo pretrpjeli najteže pritiske. Potrebno je vrijeme da se saniraju posljedice ovoga.  U Tuzlanskom kantonu se završio taj proces. SDA se vratila jača nego što smo bili. U Sarajevu će trebati još vremena, ali proces ide u tom smjeru”, kazao je, a zatim dodao:

“SDA najbolji rezultati u posljednje dvije decenije. Prvi razlog je mogućnost poređenja onog što su radili i radile vlade predvođene SDA. Poređenje sa onim što rade/ ne rade vlade Trojke. Drugi razlog su nova, mlada lica. Trojka nije izbor narod, nego stranaca. Svi se zapitajmo da li ćemo moći imati ovakve rezultate. Da su novi izbori mi bi Trojku pomeli”. 

U svom obraćanju javnosti iznio je niz optužbi na trenutnu vlast.

“Imamo gomilanje duga. Potrošeno je sve što je ostalo iza Fadila Novalića. Zadužili se milijardu maraka. Kanton Sarajevo koji ima duplo veći budžet od Tuzlanskog Kantona, gomila dugove. KCUS se raspada i tone u dugove pred našim očima.  Oslanja se na Zavod zdravstvenog osiguranja. Sve to uspiju potrošiti. To se sve dešava unutar dvije godine”, navodi Izetbegović.

 

Lider SDA navodi kako je najagresivniji kreator Trojke Elmedin Konaković.

“Kola su se slomila na NiP-u. Stranka koja je imala uzlet. Doživljava strmoglavi pad u KS. Problem je u Elmedinu Konakoviću, najagresivniji kreator Trojke. Narod ne voli izdajnike, petljance, drske, koji se pozivaju na pravdu a ne vrše je, petljaju se sa kriminalcima. Narod to ne voli i treba vremena da ih prezre. To se već desilo prethodnicima Konakovića. On ne može funkcionisati drugačije, nastavit će sa spinovima, sa blentavim riječima. Šutio je u Konjicu kada je Dodik opsovao Srebrenički genocid. Bit će hrabar kada treba vrijeđati svoje. Vidjet ćemo šta će još sve lagati, mutiti i petljati”, zaključio je Bakir Izetbegović.

 

Odgovarajući na pitanje novinara dokle je BiH na putu ka EU, Izetbegović je kazao:

“U zastoju smo. Ljudi se trude i pokušavaju nam pomoći. Kažu nešto i što ne misle. Naprave izvejštaj o našem napretku koji je depresivan. Isključili su glavnom generator i motor BiH. Koji su znali kako će akterima koji možda i ne vole BiH. Nemam bolji odgovor od ovog. Sve je u zastoju i kada je pitanje EU i NATO.”, kazao je te na kraju naveo:

“Mi smo jako iskusni političari. Znamo i kako ćemo sa onima koji ne žele BiH. Trojku čine neiskusni političari. Koji se sada uče kakako da budu političari, sada nije vrijeme za to. SDA je stub, sve ostalo je iza njega. Štetan potez je napravljen za ovu zemlju. SDA ima najbitnije zasluge za sve u ovoj zemlji. “

N1

Nastavi čitati

BiH

Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM

Published

on

By

Kafa je jedan od ključnih pokretača ugostiteljstva u Bosni i Hercegovini. Uz kafu se odmara, druži, sklapaju poslovni dogovori, rješavaju problemi. Zato i ne čudi što se po glavi stanovnika od početka godine popilo skoro 5,5 kg kafe.

Ukupna vrijednost uvezene kafe do kraja oktobra prelazi 140 miliona KM, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Na tržištu brojke su daleko veće. Cijene u ugostiteljskim objektima dosežu do 5 KM, ali još ima mjesta gdje se kafa može popiti i za 1,5 KM, piše Capital.

Predstavnik ugostitelja Amir Hadžić pojašnjava da je kafa u manjim ugostiteljskim objektima, kafićima i kafanama glavni artikl, te dodaje da ugostitelji na tržištu slobodno formiraju cijene, što pohvaljuje.

“Šta to znači? Kad neko želi privući goste kafom oni će staviti nižu cijenu, oni koji nude druge proizvode oni će ići na to da smanje prisustvo gostiju koji su na kafi. Neki objekti su u Sarajevu držali cijenu kafe na pet KM. Ocjena nekih je da je to bezobrazno, ali ja smatram da nije. On ima klijentelu koja tu dolazi zbog te cijene, jer nema gužve”, pojasnio je Hadžić.

Hadžić dodaje da je cijena kafe za esspreso aparate porasla između 30 i 40 procenata, a da se iz jednog kilograma može napraviti između 110 i 120 kafa.

“Od 1,5 KM do 5 KM je raspon cijena kafe u BiH, a najčešća je od 2,5 KM do 3 KM. Ne može se od dva zrna napraviti dobra kafa. Mora biti minimalno sedam grama kafe, aparat dovoljno zagrijan, šoljica zagrijana, da se slijeva niz unutrašnju stijenku šoljice, i na kraju dobijemo kafu kojoj kroz kajmak ne propada šećer”, zaključio je ovaj ugostitelj.

Do početka novembra ove godine u Bosnu i Hercegovinu uvezeno je više od 16.000 tona kafe, dok je količina kafe koja je izvezena zanemariva – 129 tona. U ovoj statistici su svi proizvodi povezani sa kafom, pržena, nepržena, sa kofeinom, bez njega, ljuske i opne od kafe, sve što sadrži kafu u bilo kom omjeru.

U Bosni i Hercegovini se dominantno pije kafa iz Brazila, više od polovine uvezene kafe stigne iz ove južnoameričke zemlje, potom iz Indije, oko 2.000 tona, a zatim iz Italije pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje. Italijanske kafe dominiraju u ugostiteljstvu. Kada je u pitanju izvoz, on je simboličan u odnosu na uvoz, a izveze se kafe u vrijednosti od oko 1,5 miliona KM, najviše u Sloveniju, Hrvatsku, dok nešto malo kafe stigne i do SAD-a.

Nastavi čitati

BiH

Staša Košarac: Glavni pregovarač sa EU bezuslovno mora biti Srbin iz RS-a

Published

on

By

Glavni pregovarač sa EU iz BiH treba da bude Srbin iz Republike Srpske i to je stav od kojeg predstavnici RS-a neće odustati niti će pristati na bilo koja druga modifikovana rješenja, poručio je zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Staša Košarac.

Košarac je napomenuo da je u aktuelnoj strukturi ministar vanjskih poslova BiH Bošnjak, njegov zamjenik Hrvat, dok nijedan Srbin iz Republike Srpske nije adekvatno pozicioniran u tom ministarstvu.

On je dodao da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Hrvatica i da je direktor Direkcije za evropske integracije Bošnjak.

“Ne postoji nijedan opravdan razlog da glavni pregovarač sa EU ne bude Srbin iz Republike Srpske”, napisao je Košarac na “Instagramu”.

Košarac ja naglasio da Republika Srpska ima kompetentne ljude koji na adekvatan i posvećen način mogu da odgovore stručnom, opsežnom i složenom poslu glavnog pregovarača sa EU.

“U prilog tome svjedoči činjenica da je kadar iz Republike Srpske u svim dosadašnjim aktivnostima i usaglašavanjima sa EU pokazao da je lider procesa, što daje kredibilnu osnovu za imenovanje na poziciju glavnog pregovarača”, rekao je Košarac.

On dalje tvrdi da je Republika Srpska prednjačila u svim aktivnostima u vezi sa dobijanjem kandidatskog statusa i procesom EU integracija.

Košarac je naglasio da je dosadašnji napredak ka EU ostvaren primarno zahvaljujući proaktivnoj ulozi Republike Srpske i njenih predstavnika, što je više nego kredibilna osnova da pozicija glavnog pregovarača sa EU pripadne Srbinu iz Republike Srpske, tvrdi Košarac.

“Dakle, mi cijenimo da BiH treba da definiše i imenuje glavnog pregovarača sa EU, koji treba da bude Srbin iz Republike Srpske. Ponavljam, to je naš stav od kojeg sigurno nećemo odstupiti. To će, uostalom, biti predmet razgovora sa partnerima u vlasti na nivou BiH”, poručio je Košarac.

No, Košarac je zaboravio spomenuti da su predstavnici entiteta Republika Srpske ti koji blokiraju usvajanje neophodnih odluka za odobravanje Plana rasta i povlačenje prve tranše od 70 miliona eura od EU.

SRNA

Nastavi čitati

Najčitanije