Bosanska Otoka, naselje koje administrativno pripada Bosanskoj Krupi, postala je centar građanske inicijative predvođene vijećnikom Gradskog vijeća Bosanska Krupa Emirom Bešićem. U konsultaciji s mještanima, Bešić je pokrenuo peticiju kojom se traži transparentnost i uključenje građana u proces uređenja čaršije.
USK
Stari grad Ključ: Mjesto utočišta posljednjeg bosanskog kralja i kraja srednjovjekovne Bosne
Završena je ljetna turistička sezona, a dobrim rezultatima može se pohvaliti i Unsko-sanski kanton, poznat po srednjovjekovnim istorijskim tvrđavama, živopisnim predjelima, turističkom potencijalu. Impozatnom istorijom može se pohvaliti i Stari grad Ključ, čije zidine kriju tajnu o kraju posljednjeg bosanskog kralja i samim tim, srednjovjekovne Bosne.
Već pri samom ulasku u ovo bajkovito zdanje, poput onog iz dječijih knjiga, istorija kao da oživljava.
Vjetar ne kvari ugođaj, naprotiv, samo pojačava utisak predanja koje se vezuje za ovo mjesto. Mjesto na kojem završava istorija srednjovjekovne Bosne. U ostatke kamenih zidina i kula utkana je priča prema kojoj je, bosanski kralj Stjepan Tomašević, u bijegu od otomanske najezde, utočište potražio baš ovdje. U zamjenu za predaju Bosne, osmanlije su mu obećale poštediti život. No, Bosnu je predao, ali posljednji bosanski kralj nije uspio sačuvati vlastiti život, priča profesor istorije, Fuad Alibegović.
“Postoje razne teorije gdje je pogubljen bosanski kralj. Po jednoj je to bilo u Ključu, ja sam istraživao te izvore, ima mnogo tih izvora. Drugi kaže da je pogubljen u Jajcu,a treći kaže da je to Blagaj na rijeci Sani. Kao što se ne zna tačno gdje su osmanlije pokupile djecu bosanskog kralja Stjepana Tomaša i njegove žene Katarine”, kaže Alibegović.
Dodaje da se ovaj najstariji, najveći i najutvrđeniji grad srednjovjekovne bosanske države sastoji iz četiri dijela. Prvi je impozantna kula Ljubica, koja je predstavljala najčešće sklonište prilikom određenih sukoba. Tabor kula je druga dilatacija, koja je nastala u vrijeme Sulejmana Veličanstvenog, a imala je ulogu tvrđavske džamije.
“Jer, ovdje se, uglavnom, od 1463-1834. godine, nalazila posada od 50 do 100 vojnika. U drugom objektu sjedio je dizdar, upravnik ove tvrđave, koji je sjedio u toj kuli i bio konstantno prisutan. Treća dilatacija je Ključ na Sani, odnosno, taj srednjovjekovni grad gdje se sklonio posljednji bosanski kralj”, priča profesor istorije.
Do posljednje, Stjepanovog utočišta vodi strma i uz uporni vjetar, nimalo bezazlena staza. Ako krenemo još niže, dolazimo do četvrtog, posljednjeg dijela ovog starog zdanja, odnosno podgrada, koji je predstavljao kulturni, vjerski i zanatsko-trgovački centar.
Zvanični podaci o postojanju Starog grada Ključ datiraju iz 1322. godine, u spisima bosanskog bana Stjepana II Kotromanića. Međutim, dokaz da je ovo mjesto starije, pokazuju i rimski objekti, koji se nalaze u sklopu ovoga starog grada.
Međutim, osim bogate istorije, opština Ključ obiluje prirodnim resursima, koji, prema riječima Admira Šabića, vlasnika jedne turističke agencije, nisu dovoljno iskorišteni.
“Ono čime se možemo pohvaliti je Alina luka, mjesto koje je bilo obična livada, napravili smo mnogo toga, reprezentativan objekat za kompletnu zajednicu koju svi mogu da koriste i uživaju u lijepom ambijentu. Pored svega toga, izvor Sanice. Sanica, kao turističko selo bilo je prvo turističko selo bivše Jugoslavije. Najveći potencijal, ipak je ribarstvo”, kaže Šabić.
Ovaj kraj posebno je atraktivan turistima iz Zapadne Evrope, što pred lokalnu vlast postavlja veoma važan zadatak. Unaprijediti turističku ponudu. No, zbog ograničenih novčanih sredstava, ovom izazovu mogu odgovoriti uz saradnju s kantonalnom Vladom, s kojom je nedavno potpisan Memorandum. Akcenat projekta je, upravo, na Starom gradu, koji predstavlja okosnicu turističke ponude, kaže Azra Kujundžić, stručni saradnik Odjeljenja za planiranje i razvoj, ove opštine.
“Tako da ćemo kroz ovaj prvi projekat završiti iluminaciju Starog grada, izgraditi tribine, nabaviti adekvatne stolice, za učesnike, gledaoce i, eventualno, u ovoj prvoj fazi, nabaviti jedan laserski projektor, da projiciramo sve događaje i na Stari grad, ali i Dom kulture, ili neke važnije zgrade ovdje”, navodi Kujundžić.
Prema rezultatima posljednjeg popisa, na području opštine Ključ živi više od 16 hiljada stanovnika. Iako spada u jednu od najslabije razvijenih u BiH, pogled na Sanu i živopisni pejzaž sa zidina Starog grada, daje nadu da bi ovaj dio BiH, u budućnosti, mogao da ostvari svoj puni potencijal, samo ako mu se nadležni više posvete.
Video pogledajte OVDJE
USK
Vlada FBiH donijela odluku o podjeli 200 miliona KM kantonima: Evo koliko će dobiti USK
Usvojenom odlukom se utvrđuju kriteriji raspodjele sredstava u iznosu od 200 miliona KM, a na ime dodjele finansijske pomoći budžetima kantona.
Kriteriji za raspodjelu sredstava kantonima ove odluke su broj stanovnika prema Popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini iz 2013. godine uz primjenu pondera dva za Posavski i Bosansko-podrinjski kanton.
Na osnovu kriterija iz ove odluke, utvrđuje se raspodjela sredstava na kantone sa pojedinačnim iznosima i to za Unsko-sanski kanton 23,9 miliona KM, za Posavski kanton 7,6 miliona KM, za Tuzlanski kanton 38,9 miliona KM, za Zeničko-dobojski kanton 31,8 miliona KM, za Bosansko-podrinjski kantona 4,1 milion KM, za Srednjobosanski kanton 22,2 miliona KM, za Hercegovačko-neretvanski kanton 19,1 milion KM, za Zapadnohercegovački kanton 8,3 miliona KM te 36,1 milion KM za Kanton Sarajevo, kao i 7,3 miliona KM za Kanton 10.
Zadužuju se korisnici da 20 posto dodijeljenih sredstava utroše na provođenje demografske politike i mjera u kantonima te da izvještaj o utrošku dostave Federalnom ministarstvu finansija.
Vlada Federacije BiH će ova sredstva doznačiti u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu Odluke na depozitne račune budžeta kantona, a u skladu sa Pravilnikom o načinu uplate, pripadnosti i raspodjele javnih prihoda u Federaciji BiH.
Klix
USK
Trostruki ubica iz Sanskog Mosta izjavio da nije kriv za ubistvo kolega u školi
Nakon toga je pucao sebi u grudi pokušavajući na taj način izvršiti samoubistvo, ali se međutim samo teško ranio.
Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u proteklom periodu okončalo istragu i podiglo optužnicu zbog postojanja osnovane sumnje da je optuženi Vukalić izvršio krivična djela koja mu se stavljaju na teret.
Tužilaštvo je optužnicom predložilo ispitivanje nekoliko desetina svjedoka i šest vještaka, kao i izvođenje nekoliko desetina dokaza materijalne prirode.
USK
Gorska služba spašavanja Bihać sinoć spasila ruskog državljanina
Gorska služba spašavanja stanica Bihać sinoć je bila u aktivnoj potrazi na prostoru Plješevice i spasila jedno strano lice…
BIHAĆ, 18. decembra – Naime, radi se o ruskom državljaninu koji je nestao na Plješevici. Više u izjavama portparola Uprave policije USK i načelnika Gorske službe spašavanja stanice Bihać.
Prema riječima Abdulaha Keranovića portparola Uprave policije USK-a, sinoć oko 22,00 sata u MUP-u USK zaprimili su poziv osobe koja se predstavila kao konzul ambasade Ruske federacije u BiH, te prenijela informaciju kako je jedan njihov državljanin nestao u blizini granice BiH sa susjednom Republikom Hrvatskom.
Ovom prilikom date su i koordinate lokacije na kojoj bi se moglo nalaziti ovo lice, nakon čega je obaviješten načelnik GSS Bihać čija je ekipa krenula u potragu i spašavanje spomenutog lica. U poslijeponoćnim satima ruski državljanin je pronađen u dobrom fizičkom i psihičkom stanju a nakon toga i smješten u privremeni kamp ‘Lipa’, piše Rtvusk.
Govoreći i ovom slučaju, Ermin Lipović, načelnik GSS Bihać, uz ostalo nam je kazao kako su po dobijanju informacije i koordinata i obrade ulaznih informacija, zajedno sa nadležnim i angažiranim institucijama u ovakvim slučajevima, izašli na teren te korištenjem informacija i tehnologije locirali lice te mu pružili potrebnu pomoć.
Prema propisanoj proceduri ruski državljanin će biti predat na dalje postupanje Službi za poslove sa strancima u Bihaću.
USK
Građani Bosanske Otoke pokreću peticiju za uređenje čaršije
Peticija pod nazivom “Protivljenje uređenju centra Bosanske Otoke bez javne rasprave, konsultacija i neophodnih akata za građane” izražava nezadovoljstvo mještana trenutnim planovima uređenja centra. Građani smatraju da se odluke o izgledu i funkcionalnosti prostora ne mogu donositi bez njihovog aktivnog učešća.
– Smatramo da građani treba da se pitaju kako će uređivati svoju čaršiju, što i želimo ostvariti. Pozivam sve građane koji žele da nam se pridruže u ovome, da mi se jave i potpišu ovu peticiju – poručio je Bešić, ističući važnost zajedničkog djelovanja u ostvarivanju ciljeva.
U peticiji se, između ostalog, zahtijeva organiziranje javne rasprave u kojoj će građani imati priliku iznijeti svoje prijedloge i sugestije. Prekid svih aktivnosti na uređenju do završetka konsultacija sa građanima i usvajanja plana prihvatljivog većini.
Također, traži se transparentno informisanje o budućim koracima, uključujući prijedloge, rokove i troškove projekta.
Mještani naglašavaju da svaka izmjena u centru Bosanske Otoke mora odražavati zajedničke interese i uzeti u obzir historijsku, kulturnu i praktičnu vrijednost prostora.
Cilj inicijative je stvaranje uređenog i funkcionalnog centra Bosanske Otoke koji će zadovoljiti potrebe svih građana, uz očuvanje autentičnosti i kvaliteta života. Građani su pozvani da daju doprinos ovoj inicijativi kako bi se osiguralo da čaršija Bosanske Otoke ostane prostor zajedništva i ponosa.
FENA
USK
USK – Passat potpuno izgorio na putu: “Važno da je živa glava”
Na saobraćajnici u neposrednoj blizini stambenog naselja Domet u Sanskom Mostu danas se zapalio automobil marke pasat, koji je nakon toga u potpunosti izgorio, a u ovom događaju, na sreću, nije bilo povrijeđenih lica.
Vozilo pripada Sanjaninu Mirzetu Keranoviću, koji živi i radi u Njemačkoj i kaže kako je baš jutros doputovao u rodni grad da bi u zavičaju proveo odmor.
“Supruga i ja smo automobilom otišli u trgovinu i kada smo krenuli kući, osjetio sam da nešto gori, a to je primijetila i ona. Počelo je da se dimi i potom je vatra izbila, pa sam odmah zaustavio auto i uspjeli smo na vrijeme izaći. Nekoliko trenutaka kasnije sve je bilo u plamenu”, kaže Keranović.
Dodaje kako je na lice mjesta, po njegovom pozivu, brzo stiglo vatrogasno vozilo, pa su vatrogasci požar ugasili.
Međutim, šteta na automobilu je velika i on je praktično potpuno uništen, piše NN.
Keranović kaže kako je automobil garažiran za vrijeme dok boravi u inostranstvu, te sumnja da su uzrok elektroinstalacije.
“Možda je miš pregrizao neki od kablova pa je došlo do kratkog spoja ili je nešto drugo u pitanju. Važno je da je živa glava, biće auta”, kaže Keranović.
USK
Premijer Nikšić razgovarao sa načelnikom Horvatom o razvojnim projektima Velike Kladuše
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselila Avdić (rođ. Kadić) Meleća
-
BiHprije 1 dan
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Cazinprije 3 dana
Tuga u Cazinu, iznanada preminuo Anel Lojić
-
Sportprije 6 dana
Džanan Musa se obrisao s Instagrama: “Prolazi najteže trenutke od dolaska u Real”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Snažne eksplozije u Siriji, Izraelci napali: “Najteži udar od 2012.”
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Lojić (Nijaz) Anel