BiH
Stevandić: Dodika niko ne može osuditi, jedino ako bude kakav “katil ferman”. Puno je srbofobne politike u Sarajavu
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić je, povodom optužnice koje je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo protiv entitetskog predsjednika Milorada Dodika, rekao danas da je to politička kazna zbog geopolitičkog ponašanja RS-a, jer nije prihvatila da bude jedna od strana u sukobu u Ukrajini i poput Srbije odabrala je da zadrži “neutralnu poziciju”.
“Nismo se priključili opštoj hajci koja bi se svrstavala na antirusku stranu jer imamo zahvalnost što Rusi nisu dozvolili da se mi nazivamo genocidnim narodom u Savjetu bezbjednosti”, izjavio je Stevandić za Tanjug.
Stevandić je objasnio da Srbi iz Republike Srpske žele da sačuvaju svoje nadležnosti, čuvajući ustavni kapacitet.
“Također ne želimo da prođemo kao Srbi na Kosovu i u Hrvatskoj jer želimo da sačuvamo svoje nadležnosti na pravan i pismen način čuvajući ustavni kapacitet Republike Srpske, koji je po Daytonu takav da ima međuentitetsku liniju. To je jedina linija poslije Drugog svjetskog rata koja je nacrtana u Evropi kao rezultat međunarodnog ugovora”, ukazao je Stevandić.
On je ponovio netačan stav da “međuentitetska linija definiše teritoriju koja je vlasništvo Republike Srpske i koju je ona unijela u Bosnu i Hercegovinu kako bi spriječila dalje sukobe”.
“Želimo da nastavimo da postojimo u BiH samo kao konstitutivni narod, jer u BiH bez saglasnosti naroda i entiteta se ne mogu donositi odluke. Upravo kršenje tih odredbi da se bez saglasnosti naroda donose odluke i bez saglasnosti entiteta, da se jednom entitetu otima imovina, da se nama onemogućuje da politički djelujemo i da koristimo svoje ustavne kapacitete, rezultirala je krizom u BiH”, naveo je Stevandić.
Na pitanje kakvu odluku Suda BiH, u slučaju Dodika, očekuje, Stevandić je objasnio da optužnica nema pravno utemeljenje.
On je dodao da u Savjetu bezbjednosti nije izglasano da se Christian Schmidt postavi na poziciju visokog predstavnika BiH, kao i da Tužilaštvo BiH ne može da postupa po njegovim zakonima jer su nelegalni i samim tim nemaju pravne posljedice.
“Imamo i sve druge rezolucije kojim su potvrđeni svi drugi visoki predstavnici za razliku od Schmidta koji nije. Nelegalno lice bez imenovanja ne može da proizvodi legalne odluke, tako da ti zakoni koje je on nametnuo, na osnovu kojih Tužilaštvo sada postupa su nelegalni zakoni i ne mogu imati pravne posljedice”, rekao je Stevandić.
Sagovornik Tanjuga je naveo da je danas u međunarodnim odnosima na snazi sila, kao i da se preko nametnutih i opstruisanih propisa, koji nemaju pravno utemeljenje, želi “uticati na Republiku Srpsku da promjeni svoju međunarodnu politiku”.
“Mi na to ne možemo pristati, jer ne samo da će optužnica pasti ako Sud ne potvrdi, nego čak i ako je potvrdi, niko Dodika ne može osuditi. To bi morala da bude neka sultanska odluka, neki ‘hatišerif’, ‘katil ferman’, u modernom svijetu i Evropi to nije moguće”, istakao je Stevandić.
Na pitanje novinara Tanjuga “šta se krije iza odluke državnog tužilaštva”, Stevandić je rekao da Dodik već “deset godina drži vojnu i političku neutralnost i ne dozvoljava da se oduzimaju nadležnosti od Republike Srpske, što smeta evroatlanskoj zajednici”.
“Pošto je Republika Srpska 2017. godine proglasila vojnu neutralnost, odnosno nije dozvolila pristupanje BiH u NATO, jer ne želimo da idemo bez Srbije u bilo kakve integracije, od tada je sve pojačano. Mi od tada imamo strašno targetiranje, ugrožavanje bezbjednosti, stalne prijetnje ekstremista i stalne pokušaje moćnih zemalja čiju snagu mi ne zanemarujemo nego smatramo da smo na meti trenutne administracije i da će to vrijeme proći”, ukazao je Stevnadić.
Na pitanje da prokomentariše zakon o nepokretnoj imovini u Republici Srpskoj, koji je Schmidt stavio van snage, on je rekao da se ovaj bh. entitet trudi da snagom i argumentima pokaže koliko je besmisleno sve što visoki predstavnik radi.
“Oni su prvo pokušali da nam potpuno oduzmu imovinu, a sada nam nude kompromis protiv onoga što su sami nudili prije dva mjeseca i traže da se imovina uknjiži na opštine. Dakle može na opštine, a ne može na Republiku Srpsku, to je kao kada bi neko u Srbiji rekao može u vlasništvu Kraljeva, ali ne može Republike Srbije”, naveo je Stevandić.
Dodao je da traju pokušaji da se Republika Srpska fiskalno destabilizuje, piše N1.
“Paralelno traju pokušaji da se mi fiskalno destabilizujemo, da se napravi neka varijanta gdje nemamo plata, penzija i da nam to rade na najlicemjernije i na najpodmuklije načine i mi smo sve to izdržali. Evo jučer smo podvukli crtu, fiskalno smo stabilni, isplaćujemo na vrijeme sva davanja, plate, penzije. Čak su plate u zdravstvenom sektoru blizu vrhu u regionu”, rekao je Stevandić.
Stevandić je objasnio da se odluke u Bosni i Hercegovini ne mogu donositi bez entiteta Republika Srpska, jer se u tome nalazi prava vrijednost zajedništva.
“Predsjedništvo BiH ne može da donese nijednu odluku. Da je moglo bez nas već bi priznali Kosovo, već bi uvodili sankcije Rusiji, možda i Srbiji. Ovdje ima veliki dio srbofobne politike u Sarajavu i Federaciji”, rekao je Stevandić.
BiH
Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”
Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.
Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.
“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.
Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.
BiH
Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”
Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).
Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.
BiH
Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima
On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.
“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.
Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.
“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.
Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.
Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.
BiH
Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”
BiH
Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.
Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Posebna pažnja za djecu
Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.
Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.
S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.
Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.
Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.
Socijalno zbrinjavanje
Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.
Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.
U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.
Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.
– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.
BiH
Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno u ovoj godini?
-
Cazinprije 20 sati
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 21 sat
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 22 sata
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 22 sata
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 21 sat
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Smrtovniceprije 20 sati
Na ahiret preselio Dukić ( Ismeta) Senad