Connect with us

BiH

Stevandić pisao šefici njemačkog Bundestaga: ‘Što prije gospodina Christiana Schmidta vratite nazad u Njemačku’

Published

on

Predsjednik NSRS Nenad Stevandić uputio je danas zvanično pismo predsjednici Bundestaga Berbel Bas, u kojem je moli da Njemačka ‘vrati’ Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH.

U pismu Stevandić izražava ‘ozbiljnu zabrinutost zbog Schmidtovog miješanja u unutrašnje političke odnose BiH’ i tom prilikom poziva predsjednicu Bas da, u cilju zaštite osnovnih demokratskih principa i međunarodnog prava, pozove Christiana Schmidta nazad u Njemačku.

Pismo prenosimo u cijelosti:

Uvažena gospođo predsjednice,

Obraćam Vam se u ime Narodne skupštine Republike Srpske, a u vezi sa ponašanjem njemačkog državljanina, gospodina Christiana Schmidta i njegovog statusa u BiH.

  1. Kao što je poznato, Republika Srpska je potpisala mirovni ugovor sa nekoliko država, uključujući Federaciju BiH. Ovaj sporazum, parafiran 21. novembra 1995. godine i potpisan 14. decembra iste godine poznat je kao Dejtonski mirovni sporazum.
  2. Dejtonski mirovni sporazum je okončao mračni period na ovom području i stabilizovao region u proteklih 28 godina. Sve ovo vrijeme, Republika Srpska se bori za poštovanje navedenog sporazuma kao i za zadržavanje njegovog pravnog okvira. S tim u vezi, neprijatno smo iznenađeni pokušajima njemačkog državljanina, gospodina Schmidta, da se bez ikakvog odgovarajućeg zakonskog mandata ili ovlašćenja miješa u unutrašnje odnose, narušava Dejtonski mirovni sporazum, i izaziva ozbiljnu štetu narodima i entitetima u Bosni i Hercegovini.
  3. Shodno tome, visoko bismo cijenili Vaš angažman kojim bi se stavila tačka na ovo neprihvatljivo miješanje unutrašnje političke odnose u našoj zemlji, kao i na stav gospodina Schmidta, čiji su pokušaji intervencija u pravosudni sistem ozbiljno narušili odnose unutar Bosne i Hercegovine.
  4. Kao što je predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom (vidjeti Aneks 10, strana 111), strane su se obratile Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija (i nikome drugom) da imenuju visokog predstavnika koji će olakšati implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Shodno tome, šest visokih predstavnika imenovano je saglasnošću Savjeta bezbjednosti, sedmi je imao isključivo saglasnost u nacrtu koji nije usvojen, dok samo jedan nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti kroz rezoluciju.
  5. Po okončanju mandata posljednjeg visokog predstavnika, gospodina Valentina Inzka, 2021. godine, imenovanje gospodina Schmidta je predloženo Savjetu bezbjednosti UN-a i jasno je odbijeno. Ipak, što je još nevjerovatnije, znajući da nije imenovan i da nema ovlašćenja, gospodin Schmidt se pojavio i predstavio se kao visoki predstavnik, dajući naredbe i ponašajući se kao da ima pravo na tu funkciju.
  6. Svjestan činjenice da njegova funkcija nije ni potrebna, gospodin Schmidt je najavio da sebe smatra posljednjim visokim predstavnikom. Sa drskošću koja bi se mogla mjeriti sa „après moi, le déluge“ namjerno je otišao korak dalje i počinio krivično djelo, odnosno, nametnuo je izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH što je isključiva nadležnost Parlamentarne skupštine BiH. Ova radnja je u krucijalnoj nedosljednosti sa potpisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, a gospodin Schmidt je ovim pokazao da ga nije briga za buduće implikacije njegovih brutalnih djela prema narodu Bosne i Hercegovine.
  7. U ovom trenutku gospodin Schmidt je svoje napore usmjerio na progon izabranog predsjednika Republike Srpske. Podsticao je institucije Bosne i Hercegovine da pokrene krivični postupak i procesuira predsjednika Republike Srpske. Drugim riječima, strani, u ovom slučaju njemački državljanin, koji nezakonito traži neograničenu moć upravljanja BiH, djeluje protiv legalno izabranih i imenovanih zvaničnika koji su jednostavno obavljali formalne aktivnosti koje su po zakonu trebali obavljati.
  8. Ovaj postupak predstavlja neprihvatljiv napad na suverenitet i demokratski ustavni poredak BiH i odbacivanje vladavine prava i potrebno ga je odmah zaustaviti.
  9. Dosadašnje ponašanje i nespretno bavljenje osjetljivim pitanjima gospodina Šmita – čak i da je imenovan visokim predstavnikom – pokazuje iznova da on ne posjeduje stvarno iskustvo vezano za odnose na Zapadnom Balkanu, niti diplomatsko znanje, vještine ili osjetljivost za tešku istoriju BiH. Čak ni u svojstvu u kojem se sam predstavio, gospodin Šmit se nije pokazao kao posrednik u rješavanju kriza, već ih je nasuprot tome, više puta sam proizveo. Upravo zbog toga, preovladavajuće mišljenje javnosti je da gospodin Šmit šteti i destabilizuje BiH.
  10. Tokom više od sedam decenija, vaša zemlja je uspostavila uzornu tradiciju demokratije i ljudskih prava, praktikovanu u Njemačkoj i promovisanu u inostranstvu. Nimalo u skladu sa tom tradicijom, gospodin Šmit je zloupotrijebio demokratiju i ljudska prava u jednoj evropskoj zemlji, ugrožavajući stabilnost čitavog regiona Balkana svojim neodgovornim postupcima.
  11. Uvjeren sam da kao izabrani predsjednik Bundestaga shvatate ozbiljnost ove situacije i njene implikacije. Takođe bih istakao, da bi ignorisanje i prekoračenje volje naroda, neovlašćeni i destruktivni postupci gospodina Šmita mogli da izazovu ozbiljne i ekstremne reakcije u našem veoma delikatnom i krhkom regionu.
  12. Takođe, pripadnici druga dva konstitutivna naroda su svojim protestima odnosno izjavama njihovih najviših zvaničnika jasno izrazili svoje protivljenje postupcima gospodina Šmita. Štaviše, pokušaji gospodina Šmita da, dok je obavljao visoke dužnosti u svojoj zemlji, rehabilituje pilota zloglasne Legije Kondor, tokom čijeg bombardovanja je samo u Španiji ubijeno na hiljade civila, a za šta je dobio najviša nacistička odlikovanja, za Srbe i građane Republike Srpske uopšte, koji su najviše stradali od nacističke i ustaške okupacije, trebalo bi da bude više nego dovoljan razlog da se gospodin Schmidt diskvalifikuje za obavljanje bilo koje službene funkcije.
  13. Poštovana predsjednice, prisjećajući se vašeg govora prilikom održavanja časa sjećanja na žrtve nacionalsocijalizma, smatramo da gospodin Schmidt ni pod kojim uslovima ne bi trebalo da obavlja zvaničnu funkciju, naročito na prostorima na kojima žive Srbi. Predrasude stvarane godinama prema srpskom narodu, posebno su bolne i teško podnošljive, ali to nikada nije spriječilo srpski narod da stane iza politike za koju smatra da brani njegovo dostojanstvo i garantuje njegovu bezbjednost.
  14. Dijeleći zajedničke ljudske, kulturne i civilizacijske ideale, Republika Srpska visoko cijeni čvrste odnose sa Njemačkom, posebno na demokratskom i ekonomskom planu. Republika Srpska doprinosi više od 41% privrede BiH koja je suštinski povezana sa Njemačkom, gđe pola miliona Srba živi kao lojalni i odani građani koji doprinose njemačkom društvu.
  15. S obzirom na ozbiljnost situacije i potencijalno negativne reperkusije, pozivam Vas da što prije gospodina Christiana Schmidta vratite nazad u Njemačku.

U nadi da ćete što prije uzeti u obzir našu molbu, unaprijed Vam zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije