Svijet / Zanimljivosti
Sve je isto samo njih nema: Hrvatska i Srbija su pronašle “zajednički interes” – BiH!
Sve je isto – samo njih nema!
Ovako bi se mogla opisati atmosfera na tradicionalnom božićnom prijemu “Hristos se rodi – Vaistinu se rodi” 6. januara koji je organiziralo Srpsko nacionalno vijeće (SNV) u Zagrebu, a na kojem se pojavio Ivica Dačić, prvi potpredsjednik Vlade Srbije i njezin šef diplomacije.
Lomeći česnicu
Ovaj skup je naš uvaženi beogradski kolega Dragan Banjac nazvao farsom.
Notorni “Mali Sloba”, poznatiji kao glasnogovornik “balkanskog kasapina” Slobodana Miloševića, onaj isti koji je Hrvate nazivao “povampirenim ustašama”, i nastavljači politike Franje Tuđmana predvođeni premijerom Republike Hrvatske Andrejom Plenkovićem (“Tuđman je najveći hrvatski državnik u povijesti”, op.r.), sve lomeći česnicu i tražeći novčić s likom Nikole Tesle – tragali su i za “zajedničkim interesom”.
Društvo im je pravio spiritus movensa ovog skupa, patrijarh Porfirije.
“Imamo puno zajedničkih interesa…”;
“2014. upravo ovdje smo govorili o potrebi da nađemo zajednički interes…”;
“Želim reći da su najbolji odnosi Hrvatske i Srbije u interesu naša dva naroda”;
Šta bi mogao biti taj “zajednički interes”?
Sudeći po širi spektra interesa za unutrašnja politička pitanja BiH, intenzitetu djelovanja na prostorima BiH, odnosima sa zvaničnim vlastima u Sarajevu, dakle, bh. prema suverenitetu, pa i poziciji prema nekim otvorenim pitanjima poput granica, čini se da bi taj “zajednički interes” mogao samo jedno. Bosna i Hercegovina!
Dok hrvatski mediji pišu da su “Zagreb i Beograd postavili realne okvire političkog dijaloga”, čini se da je to zatopljenje odnosa direktno proporcionalno rastu interesa za dešavanja u BiH i znakovito narušavanje odnosa sa zvaničnim Sarajevom.
Primjerice, dok je u Zagrebu na skupu srbijanskih i hrvatskih zvaničnika sve podsjećalo “na mir, toleranciju i solidarnost”, Ivica Dačić u ponedjeljak, 9. januara, dolazi u Istočno Sarajevo na obilježavanje neustavnog “dana RS-a”. Isti onaj koji je nekoliko dana ranije imenovao srbijanskog oficira za vezu u američki State Department!
Samo nekih šest-sedam kilometara od središta Sarajeva, prema pisanju upravo srbijanskih medija, viđena su “razna materijalno-tehnička sredstva i naoružanje, kao i specijalizirana oklopna vozila, policijski motori i kvadovi”. Je li to poruka mira ili drska provokacija?
Drska provokacija
U Lukavicu će Dačić doći sa Danilom, sinom srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i drugim visokim zvaničnicima Srbije.
U ponedjeljak, će, majkama Srebrenice i žrtvama Srebrenice u inat, baš u blizini Sarajeva, na neustavni 9. januar – “za krst” – marširati pripadnici specijalnih i drugih policijskih snaga MUP-a RS, formacije koja je pred međunarodnim i domaćim sudovima označena kao – saučesnik u genocidu! Jesu li to te poruke mira?
Ivica Dačić je notorni negator genocida, dok na sličan način taj najteži zločin na tlu Europe poslije Drugog svjetskog rata “problematizira” i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.
S druge strane, vrlo je otvorena uloga Srbije i oko pitanja državne imovine BiH.
Prije tačno godinu dana, u januaru 2022. upravo je aktuelni član Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović upozorio da Vučić “učestvuje u pokušaju bespravnog otimanja državne imovine BiH”. Predsjednik Srbije je ranije izjavio “da u Daytonu ne postoji nijedno slovo koje govori o tome da zemljište i šume ne pripadaju RS-u”, iako je Vučiću dobro poznato da je Ustavni sud države BiH šume u RS-u proglasio državnom imovinom!
Štaviše, šef države Srbije tvrdi kako su mu stranci obećali da će za pola godine RS-u biti “vraćena” imovina!? Ovih dana je neko postavio pitanje da li se državnom imovinom BiH prelama pitanje Kosova?
Na jednak način hrvatska je uložila sve diplomatske kapacitete da Bosni i Hercegovini nametne Izborni zakon i promijeni Ustav Federacije BiH.
“To se nije ništa dogodilo slučajno. Hrvatska je pridonijela Schmidtovoj odluci, on je jedini mogao pomoći i pomogao je”, kazat će Plenković 18. oktobra 2022. godine.
Prije tačno tri godine, januaru 2020. godine, upravo je hrvatski premijer Plenković uručio akutelnom visokom predstavniku Christianu Schmidtu orden “Red Ante Starčevića”, isti orden koji je ranije dodijeljen bivšim vojnim i političkim zvaničnicima tzv. Herceg-Bosne, osuđenicima koji u zadnje vrijeme priznaju “udruženi zločinački poduhvat” s ciljem odvajanja dijelova BiH.
“Zadovoljstvo mi je uručiti odličje Predsjednika Republike Red Ante Starčevića, odličje koje RH u ovom konkretnom slučaju daje velikom prijatelju Hrvatske. Christian Schmidt, dugogodišnji je njemački političar, zastupnik u Bundestagu, Savezni ministar ali iznad svega čovjek koji je u svom političkom putu pomagao Hrvatsku“, kazao je Plenković.
Historijski remake
Hrvatski mediji ovih dana, također, potvrđuju da je Schmidt “nametnuo odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH u skladu sa zahtjevima HDZ-a uz snažnu podršku Washingtona i Londona te nevoljki pristanak Berlina, ali snažni poticaj Zagreba”. Time je definitivno priznat direktan utjecaj susjedne Hrvatske u izmjenama izbornog zakonodavstva i Ustava FBiH.
Dok se miješaju u nametanje bh. zakona, hrvatske i srbijanske zvaničnike ne zanimaju odnosi sa BiH. Treba li napomenuti da više od četvrt stoljeća BiH čeka na ratifikacije granica sa Srbijom i Hrvatskom. Zašto? Ako se ima dobra namjera “za mir u regiji”…
I srbijanski i hrvatski lideri šeću se BiH pritom zaobilazeći zvanično Sarajevo, gdje izgleda jedino brinu ko će praviti vlast u onih nekoliko kantona gdje se koliko-toliko poštuje državna zastava BiH!
Prilikom jedne od tih takvih “prijateljskih posjeta” bivši ministar, a sada šef obavještajne služe Srbije, Aleksandar Vulin je poručio:
“Srpski svet je nužnost ove generacije.”
Negdje u jesen 2016. godine, kada Zagreb počinje ozbiljno radikalizirati odnose sa Sarajevom, u Jutarnjem listu se pojavio tekst u kojem neslužbeni izvor poručuje kao se “o BiH treba razgovarati sa Vučićem”. Autor navedene sugestije hrvatskom državnom vrhu bio je ratni šef Tuđmanove diplomatije, dr. Mate Granić, u to vrijeme savjetnik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, a danas premijera Penkovića!
Tačno pet godina kasnije, u jesen 2021. Vučić kaže da “Beograd i Zagreb imaju 90 posto usaglašen stav o Bosni i Hercegovini”.
Dešava li se pred našim očima historijski remake dogovora Cvetković-Maček, Tuđman-Milošević, Karadžić-Boban? Preko leđa BiH. Da, historija se ponavlja kao farasa. Ova farsa je jako opasna!
Radiosarajevo.ba
Svijet / Zanimljivosti
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako?
Piše: Kristina Bačkonja, dipl. psiholog
U svojoj praksi često se srećem s vrlo sličnim pitanjima i problemima roditelja. Jedno od njih, koje se opetovano ponavlja jest kako da njihova djeca – koja su sada već dovoljno odrasla – počnu konačno preuzimati odgovornost za kućne poslove i postanu samostalnija.
Mnogim roditeljima je već dosta 15-godišnjaka koji ne znaju složiti krevet za sobom, koji ne peru suđe, koji ne posuđuju sami knjige za lektire već čekaju da sve to obave njihovi roditelji. Roditelji, sada već srednjovječni, koji su sve to činili u tih 15 godina sada žele malo odmora i vremena za sebe i smatraju da je red na njihovoj djeci. No pitanje je kako? – prenosi ordinacija.vecernji.hr
Iako bi bilo idealno da dolaskom kod stručnjaka možemo dobiti recept nakon čije primjene stvari funkcioniraju bez problema, to je gotovo nemoguće. Taj “kako“ ne stane u jedan savjet i jednu pilulu koju je dovoljno jednom popiti da bi došlo do promjene. Taj “kako“ se gradi godinama, puno prije nego do problema uopće dođe.
Ako ste ikada pokušali promijeniti neku svoju naviku koja egzistira već godinama, sigurno ste primjetili da to baš i nije jednostavno. Ako već godinama imamo običaj popiti kafu prije doručka, trebat će nam neko vrijeme da se naviknemo na promjenu u kojoj ćemo prvo doručkovati a tek potom popiti kafu. Nije nemoguće, no isto tako je i prilično nerealno za očekivati da ćemo nakon prvog puta odmah usvojiti novi obrazac.
Navike se usvajaju od najranije dobi
Iz navike radimo puno stvari: zaključavamo vrata po izlasku iz stana, palimo svjetla na automobilu, zatvaramo vodu kada operemo ruke… Ali isto tako navika je i spremiti tanjir za sobom, oprati posuđe, složiti krevet, brinuti o svojim obavezama. Navika koja se usvaja od najranije dobi.
Kako to da onda nemaju svi 15-godišnjaci te navike? Odgovor na to pitanje imaju roditelji koji tih 15 godina sve čine umjesto djece.
Mogu razumjeti roditelje koji su sami imali teško djetinjstvo i stroge roditelje i koji su željeli svoju djecu osloboditi obaveza, dopustiti im da uživaju kako oni nikada nisu mogli. Mogu razumjeti roditelje u procesu rastave braka ili samohrane roditelje koji pokušavaju djetetu smanjiti stres i pritom čine sve kako bi ono bilo sretno. Međutim, ako dijete godinama nije imalo obaveze, ako nikada nije moralo pospremiti krevet, oprati suđe ili posuditi knjigu za lektiru (neovisno o razlozima) zašto bi ono odjednom to htjelo (ili znalo) u starijoj dobi?
Sa sigurnošću mogu reći da se nijedno dijete neće samoinicijativno uhvatiti posla u starijoj dobi ako do tada nije steklo radne navike i ako su do tada roditelji sve radili za njega. Godine same po sebi ne znače ništa ako tokom njih nismo ništa naučili. Drugim riječima, same godine ne garantiraju da će 20-godišnjak znati oprati posuđe a 10-godišnjak neće. To ovisi o njegovom prijašnjem iskustvu i stavu roditelja.
Sjećam se posjeta prijateljici koja je sa svojom trogodišnjom kćerkicom spremala posuđe u mašinu za pranje suđa – ponos koji je u tom trenutku zasjao na malom licu ne može se ni opisati. Prijateljica mi je tada objasnila da se njezina kćerkica voli tako igrati s njom: kada je mama pospremala kuću, malena je imala svoju igračku metlu koju je vukla po podu; kada je mama slagala ormar i malena je s veseljem i ponosom pomagala. Je li dijete od tri godine pomelo pod? Nije. Je li to isto dijete dobro posložilo posuđe u stroj za pranje? Nije. Jesu li majice u ormaru bile dobro posložene? Nisu. No to nije ni bila poenta. Majčin cilj nije bio da njezino dijete odradi posao umjesto nje; cilj je bio da dijete kroz igru i druženje stiče radne navike koje ne možemo usaditi nabrzinu i odjednom. Za to je potreban dobar primjer nas odraslih i vrijeme.
Nikada nije kasno
Rekla bi da nikada nije prerano (a ni prekasno) da se bavimo djetetom i naučimo ga sve što želimo da usvoji. Dok će nam u mlađoj dobi biti jednostavnije (dijete će vjerojatno s guštom i ponosom učiti kako se slaže krevet i veseliti se malim ritualima čišćenja, kuhanja i slično), u starijoj dobi se stvari malo kompliciraju. Da bi privolili našeg adolescenta da se osamostali potrebno je osluškivati što je njemu važno, kakav je njegov tempo. Primjer, ako znamo da je naše dijete jako motivirano da se jednog dana odseli od nas, tada mu i obaveze kao što su kuhanje i pospremanje možemo prezentirati kao nešto u čemu će jednog dana uživati u vlastitom domu. Rečenica poput “Pa sigurno nećeš visiti kod mame na ručku svaki dan – to nije cool” itekako bi ga mogla nagnati da uzme stvari u svoje ruke. Naravno da se stvari neće promijeniti preko noći i da ih neće prihvatiti s oduševljenjem – no, ništa se ne usvaja preko noći.
Na kraju bih voljela reći svim roditeljima da ne vjerujem u greške – samo u povratne informacije koje dobivamo od okoline. Neka svoju djecu i godine do kojih su došli iskoriste kao povratnu informaciju koja će im dati odgovor na pitanje kako (ne) dalje.
akos.ba
Svijet / Zanimljivosti
5 navika za zdraviji um i život
Top pet navika za neurološki napredak. Ove navike će značajno smanjiti stres, povećati sive mase mozga, pomoći vam da iskoristie vašu podsvijest za rješavanje problema i da otkrijete nevjerovatani potencijal.
Napade sam počela dobivati u dobi od 5. godina. One napade kakve ste gledali u filmovima: padanje na tlo, tresenje kao da vas struja udara, kolutanje očima… Ovakvi napadi danas se nazivaju toničko-klonički napadi, a kad sam bila mala te napade su nazivali “grand mal” što znači “big bad” – veliki belaj.
Možda su promijenili ime iz razloga što kada nešto nazivate “big bad” pacijentu ne ostavlja baš puno nade. Niko još nije sa sigurnošću utvrdio zašto sam počela da dobivam te napade. Međutim, ta bolest me natjerala da već u ranoj dobi shvatim kako ta kašasta masa unutar naše lobanje funkcionira.
Počela sam da studiram i učim o nervima, nakon što sam uradila prvi EEG (snimak glave) u dobi od 11. godina. Na glavu su mi zalijepili masu nekih malih žica. Izgledala sam poput dijeteta vanzemaljaca iz naučno-fantastičnih filmova. To me nagnalo da se zapitam – Što oni s tim ispitivaju? Zašto? i Kako mogu kontrolirati te stvari koje nazivaju moždani valovi i električni impulsi? Strašno je imati takve napade koji su nalik na smrt i shvatiti kako ste bespomoćni. Kasnije
sam otkrila da bi ovi napadi možda mogali i biti pod kontrolom bez lijekova. Tada je nauka postala ustvari moj spasitelj. Kada sam imala 15. godina, bez znanja mog doktora i mojih roditelja, prestala sam uzimati lijekove i nisam ih od tada nikada više trošila.
Uporedo sa sticanjem doktorske titule iz oblasti kliničke psihologije i aktivnog učešća u neuro-naučnim studijima, te rada na UCLA neuropsihijatrijskom Institutu, naučila sam kako možemo proširiti kapacitet našeg mozga, ne samo zbog našeg zdravlja, već i zbog napredovanja na način na koji to prije nismo mogli ni zamisliti.
Tako sam otkrila pet top navika za neurološki napredak. Ove navike su bile uzrok da napadi koje sam imala prestanu. U posljednjih 25. godina, imala sam samo dva toničko-klonična napada.
Za vas, ove navike će značajno smanjiti stres, povećati sive mase mozga, pomoći vam da iskoristite vašu podsvijest za rješavanje problema i da otkrijete nevjerovatani potencijal.
Evo pet dnevnih navika koje već danas možete započeti praktikovati u okviru vaših svakodnevnih navika:
1. Spavanje umanjuje stres
Da li ste se ikada zapitali šta se dešava sa svim tim stresom kojeg akumuliramo u toku jednog dana? To auto koje ste skoro udarili? Vaše dijete koje vrišti na vas? Postoji čak i nesvijesni stres u vidu samokritike i osude? Gdje to sve odlazi?
Vaš mozak to prikuplja i čuva za onaj period kada budete spavali, a zatim to dalje obrađuje. Da ponovim još jednom. Kada spavate, vi obrađujete stres i traume koje ste doživjeli. Dakle, jedna od najjednostavnijih i najefikasnijih stvari koje možete učiniti, jeste da u vremenskom periodu od punih sedam do devet sati zatvorite vaše oči i spavate.
2. Budite se sa prvim izlaskom sunca
Vaš mozak koristi splet nervnih ćelija koji se zove suprahijazmatska jezgra i nalazi u se vašem hipotalamusu, a služi za regulaciju nečeg što se zove “cirkadijski ritam.” to je neka vrsta “sata” u vašem mozgu koji sinhronizuje sve ostale “satove” (ritmove) vašeg tijela. Abnormalni cirkadijalni ritam je povezana sa gojaznosti, dijabetesom, depresijom, poremećajima sna, hormonskim poremećajima, bipolarnim poremećajima i sezonskim afektivnim poremećajima.
Drugim riječima, probudite se u vrijeme izlaska sunca i nemojte više spavati. Ako ste roditelj, ova navika će vam dobro doći, jer većina djece se budi u to vrijeme.
3. Konzumirajte riblje ulje
Riblje ulje ima pozitivne efekte na zdravlje mozga. Moja djeca su veliki ljubitelji fermentiranog (visoko kvalitetna i ekstra obrađena hrana) bakalara i jednostavno smo ih navikli tokom godina da to jedu svakodnevno, iako ukus nije baš prijatan. Uzimajte to po kašiku, ali možete ga koristiti i u obliku kapsula dostupne su na tržištu i imaju ugodan limunski ukus.
4. Budite koncentrisani i meditirajte
Meditacija je odmah ispod svijesti i ima bezbroj neuroloških prednosti. Ne znate kako to svakodnevno postići i kako da na najjednostavniji način meditirate? Ja volim “Headspace”(čisto razmišljati i biti slobodan od pristiska) to je za vaš um kao odlazak u teretanu. Putem meditiranja i tehnika za postizanje svijesti i sabranosti, možete istrenirati vaš um za sretniji, zdraviji i ugodniji život.
5. Kreirajte sebi neugodnosti
Vašem um su potrebe nove stvari kako bi napredovao. Kako znati da li je ono što radite dovoljno? Kada se osjeća nelagodno, neugodno, čudno ili vas nešto plaši. Radeći svakodnevno stvari koje zahtjevaju veći napor a samim tim uzrokuju i neugodnost, stvarate vašem umu podlogu za razvoj novih grana na neuronskom stablu, umjesto da uništavate to vaše stablo.
Da budem iskrena, mogla sam i knjigu napisati o ovome, jer cijeli moj život živim vrteći se oko ovoga. Iako ima još mnogo stvari, voljela bi za početak da počnete sa ovih pet. Na kraju, možete li samo zamisliti koliko bi čudesno bilo da svi živimo u okviru naših potencijala koje imamo?
Izvor: success.com
Autor: Jennifer Jones
Za Akos.ba preveo Fahrudin Vojić
Svijet / Zanimljivosti
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
Iako je roditeljstvo definitivno najodgovorniji posao koji ćete u životu raditi, ponekad je potrebno da se poslužite nekim zabavnim metodama da dijecu naučite pameti. Djeci je tokom zime kada ne mogu napolje stalno dosadno i od nas očekuju da ih zabavimo.
Iako je roditeljstvo definitivno najodgovorniji posao koji ćete u životu raditi, ponekad je potrebno da se poslužite nekim zabavnim metodama da dijecu naučite pameti. Djeci je tokom zime kada ne mogu napolje stalno dosadno i od nas očekuju da ih zabavimo. Slijedeći put kad se djeca požale da im je dosadno predložite im neke od slijedećih „zanimacija“.
Autor: Jelena Računica
Grlite se. Insistirajte na tome da se stalno grlite sa djecom. Kad god klinci zakukaju da im je dosadno vi ih zovite da se mazite. Ovo će biti posebno odbojno tinejdžerima.
Igrajte se k’o pisne… Ovo uvijek pali jer djeca ne mogu dugo da šute, a ne vole ni da gube zato kad god klinci požele da ih zabavljate predložite igru šutnje i veoma brzo će naći način da se zabave sami.
Gledajte najdosadnije i najdugotrajnije filmove. Iz arhive izvucite sve one stare, dosadne filmove koji traju duže od dva sata i predložite filmski maraton tokom hladnih večeri.
Igra skrivača, ali ne ona klasična igra skrivača, već vi sjedite na kauču, brojite do sto, a klinci treba da vas sakriju jastucima sa sofe i svim onim što nađu u dnevnom boravku, ako ne uspiju dok izbrojite do 100, igra prestaje.
Čitajte sastojke sa namirnica. Ako predložite djeci da razgovarate o zdravoj harni i kako bi bilo dobro da čitate sastojke sa omiljenih prehrambenih proizvoda sigurno će glavom bez obzira pobjeći u svoju sobi i naći neku zanimaciju.
Pričajte o tome kako nastaju bebe. Ako vaše dete tinejdžerskog uzrasta stalno kuka kako mu je dosadno, predložite da razgovarate o tome kako dijeca dolaze na svijet i kažite da imate i film koji baš o tome govori. Vjerujte nam na riječ, više vas neće gnjaviti.
Ovo su sve mali zabavni trikovi namenjeni za nešto stariju decu koja bi trebalo da znaju kako da se zabave sami bez pomoći roditelja i koji na kraju krajeva razumiju ironiju i šalu. I ne brinite zbog ovoga nećete biti loš roditelj, naprotiv.
akos.ba
-
Svijet / Zanimljivosti7 dana ago
VIDEO Eksplodirao električni Mercedes dok se punio na kućnoj utičnici
-
Magazin7 dana ago
Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?
-
Svijet / Zanimljivosti7 dana ago
Njemačka penzija nakon pet godina rada: Evo koliko novca se može očekivati
-
Religija5 dana ago
Šejtanski prilazi čovjeku
-
Svijet / Zanimljivosti5 dana ago
Zašto je djeci potrebna rutina?
-
Svijet / Zanimljivosti3 dana ago
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Cazin1 dan ago
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Religija3 dana ago
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
You must be logged in to post a comment Login