Connect with us

USK

Svjedočio Hrizostom koji Bošnjake naziva muslimanima, potvrdio 12. 9. 1995. godine: ‘5. Korpus nije mogao granatirati Ključ’

Published

on

Pred Sudom BiH danas je nastavljen proces protiv Atifa Dudakovića i drugih, a između ostalih svjedočio je Rajko Jević, poznatiji kao mitropolit Hrizostom.

Jević je bio svjedok Tužilaštva BiH, a govorio je o okolnostima srušenih crkvenih objekata na području Bosanskog Petrovca, Ključa, Sanskog Mosta.

Snimak iz 1994.

On je ispričao da je 13. septembra 1995. godine iz Ključa izbjegao u Sanski Most. Tada je obavljao funkciju episkopa Bihaćko-petrovačke eparhije.

Tužiteljicama Vedrani Mijović i Marijani Čobović kazao je da se u Bosanski Petrovac vratio 7. novembra 1996. godine u pratnji engleskog brigadira i njegovog kapelana, te je tada vidio stanje crkvenih objekata.

Istakao je da su od rata pa naovamo obnovili oko 40 hramova, te je spomenuo da su određene crkve, kao onu u selu Tomine kod Cazina, obnovili sami muslimani.

U unakrsnom ispitivanju odbrana, svjedok Jević je odbijao odgovoriti na mnoga pitanja, a i sutkinja Željka Marenić je mnoga pitanja zabranila, pa tako nije odgovorio advokatu Ifetu Feragetu o nacionalnom sastavu stanovništva u Bosanskom Petrovcu, kao ni na pitanje o međunacionalnim odnosima među Hrvatima, Bošnjacima i Srbima 1991. godine. Također, nije odgovoreno ni šta se desilo sa Bošnjacima koji su živjeli u Bosanskom Petrovcu.

– Nije to predmet istrage, ja neću odgovarati na politička pitanja – kazao je Jević.

Također, nije mogao i nije želio reći ništa o srušenim džamijama i katoličkim crkvama, kao ni o činjenici da je protjerano 80.000 Bošnjaka i Hrvata.

Zabranjeno je i pitanje o njegovom napuštanju Međureligijskog vijeća, a potvrdio je da poznaje svećenika Petra Milovca, ali nije mogao reći da li je on pravio popis stanovništva i spiskove za transport.

Također, Feraget je uz dozvolu Suda emitirao snimak iz 1994. godine u kojem govori Hrizostom.

– Mi želimo da se oslobodi cijeli Bihać od okupacije. Mi se moramo založiti da se opština Bihać potpuno oslobodi od islamskih fundamentalista, znači 5. korpusa. Narod koji tamo ima, neka ostane, ali se mora kardinalno promijeniti – kazao je u decembru 1994. godine mitropolit Hrizostom.

 

Ne zna da je u BiH srušeno 614 džamija

Danas je kazao da su za njega islamski fundamentalisti oni koji se pozivaju na Boga, a čine zlo, pše Patria,

Također, u snimku govori o stvaranju srpske države, a danas je kazao da je mislio na Republiku srpsku.

Inače, osim generala Dudakovića, optuženo je još 11 pripadnika Armije Republike BiH kojih se sumnjiči za zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa i Sanski Most te okolnih sela.

Kazao je da se 2002. godine vratio u Bosanski Petrovac kada uspostavlja jako dobre odnose sa muslimanima, među kojima i Hamdijom Lipovačom.

– Tu mislim na ono ljudsko – naveo je Jević.

Kaže da ne zna da je u BiH srušeno 614 džamija, ali da smatra da svaku bogomolju treba zaštititi. Ipak, na pitanje Ferageta zašto govori muslimani, a ne Bošnjaci, Hrizostom odgovara:

“Muslimani su bili do 1991. godine. Kaže se i da su muhamedanci. Vi govorite kako hoćete”, kazao je Jević, koji je u više navrata obraćao se tužiteljicama s pitanjem ‘kakva su ovo pitanja’.

Advokatu Mirsadu Crnovršaninu je potvrdio da su iz Ključa 12. septembra krenula iseljavanja, jer se granatiralo, no da to nije mogao činiti 5. Korpus Armije RBIH.

– 5. Korpus je bio daleko 100 kilometara, ne znam čije su granate. Ali 12. septembra su krenula granatiranja i imali smo prve žrtve u 11 sati. Ne znam s kojih položaja, ali nije moglo od 5. Korpusa – ustvrdio je Jević.

Danas je svjedočio i Edham Veladžić, načelnik CSB-a Bihać, te je govorio o uspostavi centara službi bezbjednosti u Bosanskom Petrovcu, Ključu, kao i o tome da je policija čuvala srpsko stanovništvo te odnosu policije i vojske u tom periodu.

Nastavak suđenja zakazan je za 13. mart kada će svjedočiti četiri svjedoka.

USK

Policija USK ima novi radarski sistem protiv prekršaja u saobraćaju

Published

on

By

Policija Unsko-sanskog kantona je počela koristiti novi sistem za borbu protiv prekršaja u saobraćaju.

Naime, iz kantonalnog MUP-a su saopćili da je u funkciji stacionarni radarski sistem sa OCR kamerama koje imaju mogućnost optičkog prepoznavanja znakova.

Ovim sistemom se registruje prekoračenje brzine, uz prepoznavanje registarskih tablica, neregistrovanih vozila te prati kretanje učesnika u saobraćaju.

Iz MUP-a USK su poručili vozačima da poštuju saobraćajne propise, tj. da čuvaju svoj i tuđe živote.

Nastavi čitati

BiH

Šta je bio plan agresora: Državni udar i postavljanje Fikreta Abdića koji bi potpisao kapitulaciju RBiH

Published

on

By

Na današnji dan 2. maja 1992. godine sprečavanjem jedinica tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) da zauzmu zgradu Predsjedništva BiH odbranjena je nezavisna i samostalna Bosna i Hercegovina.

Teritorijalna odbrana BiH je u aprilu 1992. godine uspješno blokirala kasarne JNA, no većih konfrontacija nije bilo. Prvog maja pojačano je granatiranje Sarajeva, a zabilježena su kretanja jedinica JNA i oko grada.

Tog dana agresorske snage su zauzele centar Vogošće, a napadnuti su Visoko i Breza. Odgovor TO BiH je bila blokada komande druge vojne oblasti JNA.

Vodstvo Republike BiH predvođeno predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem je pokušavalo izbjeći otvorene sukobe JNA i TO BiH, no 2. maja 1992. godine situacija je eskalirala.

Pakleni plan agresora

Prva eskalacija se dogodila u podne 2. maja u Domu JNA u Sarajevu. Teritorijalci sa područja Starog Grada su ušli da pregovaraju sa načelnikom, no tada je došlo do pucnjave u kojoj je potpukovnik JNA Bogoje Božinovski ubio branioca Asafa Hadžića, a obračun je nastavljen sve do konačne predaje pripadnika JNA.

 

U isto vrijeme tri kolone JNA sa tenkovima, oklopnim transporterima i kamionima su se uputile prema centru grada. Kolona se probila do Skenderije, prešavši most, i nalazeći se svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva BiH.

Plan agresora je bio zauzeti ključne objekte u gradu, uključujući i zgradu predsjedništva, nakon čega bi odbrana grada, pa i same države bila gotovo nemoguća.

No na put su im stali hrabri branioci grada. Jedinice specijalne jedinice MUP-a RBiH, kao i Teritorijalci su se suprotstavili koloni, a preciznim antitenkovskim projektilima onesposobljena su oklopna vozila JNA.

Pukovnik Milan Šuput predaje se sarajevskim braniocima

Na Trgu Austrije, na Bistriku, gdje je bila komanda Druge vojne oblasti, odnosno komanda JNA za cijelu BiH i dijelove Hrvatske, tog dana bio je general JNA Milutin Kukanjac, koji je naredio da iz Vojne bolnice krene specijalna jedinica prema Skenderiji. No i taj napad je zaustavljen. Jedan od legendarnih branioca grada Nusret Šišić Dedo je sa improvizovanom protivoklopnom napravom pogodio jedno od borbenih vozila.

Veličanstveni otpor

S druge strane grada, iz komande JNA na Bistriku pukovnik Milan Šuput, koji je komandovao svim specijalnim jedinicama Druge armijske oblasti, krenuo s borbenim vozilima kroz Dobrovoljačku ulicu (danas Hamdije Kreševljakovića). Na mostu Čobanija prešli su Miljacku i stali pored zgrade Pošte.

Tada je zapaljena zgrada Pošte, čime je hiljade telefonskih priključaka ostalo bez funkcije. No, ponovo su agresorski vojnici zaustavljeni, pogođeno je borbeno vozilo, specijalci JNA su se zabarikadirali u podrumu BKC-a.

 

Nakon žestokih borbi koje su trajale do narednog jutra specijalci JNA zajedno sa pukovnikom Milanom Šuputom su se predali borcima TO BiH koje je predvodio Dževad Topić.Zarobljavanje predsjednika Predsjedništva Alije Izetbegovića

U isto vrijeme, u poslijepodnevnim satima 2. maja 1992. godine predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović se vratio u Sarajevo s mirovnih pregovora u Lisabonu. Nakon slijetanja na sarajevski aerodrom Izetbegović je zarobljen i sproveden u kasarnu u Lukavicu. Tada su uslijedile gotovo nadrealne scene kada se uživo za vrijeme emitiranja Dnevnika TV BiH saznalo za otmicu predsjednika.

https://www.youtube.com/watch?v=46eI4XcYK5U

Narednog dana, 3. maja vođeni su pregovori da se oslobodi predsjednik Izetbegović koji je trebao biti razmijenjen za generala Kukanjca i ostale članove komande JNA.

Dogovor je uz posredovanje kanadskog generala McKenzieja postignut i uslijedila je razmjena. No prilikom razmjene došlo je do incidenta u ulici Dobrovoljačka gdje je ubijeno šest pripadnika JNA. Kasnije se pomenuti događaj koristio za propagandne svrhe, te je godinama predmet raznih manipulacija, no presudom međunarodnog krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu utvrđeno da je kolona JNA bila legitimni vojni cilj.

O samom incidentu je govorio i prvi svjedok događaja, general Kukanjac.

“Pošto se mnogo manipulisalo, lagalo, izmišljalo o tome kol'ko je stradalo u Dobrovoljačkoj ulici, vreme je jednom da se kaže tačno, a to mogu samo ja. U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo i poginuo je jedan vojnik, Tomović Zdravko iz Han Pijeska. Tri pukovnika: Sokić Miro, Radulović dr Budimir i Mihailović Boško. Jedan potpukovnik, Jovanić Boško i jedna žena, muslimanka Šuko Nurmela… Znači, šest osoba je stradalo od 261. Valjda su ovi u Beogradu izgubili strpljenje što mi nismo stradali, što ne stradamo. Te laži koje su prosute oko Dobrovoljačke nešto je najsramnije što se može čuti. Ja sam se borio da to obelodanim. Novosti nisu smele, Politika – ma ni govora. Televizija Srbije – ma ni govora. Radio Beograd – ma kakvi”, govorio je Kukanjac.

Mnogi smatraju da je agresor u konačnici imao za plan povezati sve ključne tačke, odnosno vojne objekte u gradu, zauzeti Predsjedništvo, izvršiti državni udar i postaviti Fikreta Abdića za novog predsjednika Predsjedništva BiH koji bi potpisao kapitulaciju RBiH, piše Klix.

No, hrabri branioci grada su uspjeli zaustaviti takve planove. Prema procjenama u napadu JNA na Sarajevo 2. maja poginulo je 35 agresorskih vojnika, a oko 200 ih je zarobljeno. Već 12. maja skinuta je maska sa tobožnje narodne armije, te je 2. vojna oblast JNA preimenovana u Vojsku Republike Srpske.

Neuspjehom i totalnim porazom tog sudbonosnog 2. maja agresor je shvatio da je zauzimanje grada nemoguća misija te je uslijedila totalna opsada i blokada grada koja je trajala 1.425 dana.

Nastavi čitati

USK

Fikret Kendić – Kenda iz Velike Kladuše treba pomoć dobrih ljudi!

Published

on

By

Velika Kladuša se danas ujedinjuje u humanitarnoj akciji kako bi pomogla sugrađaninu, Kendiću Fikretu, poznatijem kao Kenda, koji se bori s teškom bolešću – rakom pluća. Kendi je suočen s izazovom suočavanja s ovom bolešću u ranoj fazi, ali postoji nadanje u izlječenje putem imunoloških terapija koje su mu preporučene. Međutim, troškovi tih terapija su znatni – 40.000 KM.

Ova humanitarna akcija poziva sve građane Velike Kladuše i šire zajednice da se ujedine i pruže podršku Kendiju u njegovoj borbi protiv ove teške bolesti. Svaki dobrovoljni prilog je od velikog značaja i može napraviti razliku u Kendijevoj borbi.

Svi koji žele doprinijeti ovoj hvalevrijednoj inicijativi mogu to učiniti uplatom dobrovoljnog priloga na sljedeći bankovni račun:

Banka: ASA Banka
Broj računa: 134-570-10016741-23

Ovo je prilika da zajedno pokažemo solidarnost i podršku prema Kendi, pružajući mu nadu i olakšavajući mu put ka izlječenju. Svaka donacija, bez obzira na veličinu, ima veliki značaj i pomoći će Kendiju da dobije potrebne terapije i nastavi svoju hrabru borbu.

Pomozimo Kendi da pobijedi bolest!

Nastavi čitati

Najčitanije