Connect with us

BiH

“Takvi nemaju morala”: Dok je čekao presudu Cazinjaninu Rasimu Pajiću iz budžeta isplaćeno skoro 28 000 KM

Published

on

Dok je čekao presudu, bivšem federalnom delegatu Rasimu Pajiću iz budžeta je isplaćeno 27.105,41 KM, dok je Vesna Švancer primala platu i u ćeliji

Dok su stotine teško bolesnih građana u Federaciji BiH mjesecima strepile za život i čekale da se iz federalnog budžeta izdvoji novac za njihovo liječenje, pojedini federalni poslanici/delegati kojima se sudilo za razna krivična djela, uredno su dobijali plaće.

MILOST I PARE

Da li je pravedno, moralno, humano da članovi najvišeg zakonodavnog organa u FBiH, prekršioci zakona donesenih u toj instituciji, umjesto sankcije pustoše državnu kasu, dok bolesni prema zakonima donesenim u istoj instituciji, a koji se ne poštuju, bivaju lišeni prava na liječenje, čekajući na milost i pare?

Najsvježiji primjer dolazi iz Krajine. Rasim Pajić, bivši delegat Doma naroda Parlamenta FBiH i bivši poslanik u Skupštini USK-a, presudom Općinskog suda u Cazinu osuđen je na kaznu zatvora od šest mjeseci zbog trgovine uticajem.

Pajiću se na teret stavlja da je od 18. septembra do 17. oktobra 2019, koristeći uticajni položaj poslanika i poznanstvo kroz zajedničko političko djelovanje sa Admirom Hadžipašićem, odgovornom osobom PU Centar za obrazovanje odraslih Vita Plus Cazin, posredovao u izvršenju nezakonite radnje, izdavanja lažne diplome, te dogovarao izdavanje diplome o završenoj srednjoj stručnoj spremi – mašinska stručna škola (autolakirer) bez provođenja nastavnog procesa za M. Č, koju je M. Č. predala u organ uprave Grada Cazina kako bi dobila poticaj za obrtnu djelatnost.

Trebalo bi razmisliti o opciji da dođe do suspenzije isplate bijelog hljeba do okončanja sudskog postupka

Dakle, Pajić je posredovao kod odgovorne osobe u institucijama FBiH u izvršenju nezakonitosti, zbog čega je osuđen. No, njegovo hapšenje, a kasnije i presuda nisu “popeglali” njegov račun. Dok je čekao presudu, kao federalni delegat kojem je istekao mandat, podnio je zahtjev za bijeli hljeb. Udovoljeno mu je i za devet mjeseci 2023. isplaćeno 27.105,41 KM, piše Oslobodjenje.

Među osuđenicima je i Vesna Švancer, bivša dopredsjednica Predstavničkog doma PFBiH. Kantonalni sud u Tuzli pravosnažno je osudio zbog zloupotrebe položaja ili ovlasti i prevara, te izrekao kaznu zatvora od 2 godine i mjesec. Teretila se da je formirala udruženje, u kojem su bile Azra Džafić i još neke osobe, kako bi u postupku dodjele i isplate nepovratne pomoći građanima i neprofitnim organizacijama iz budžeta uslovljavali ih da im vrate veći dio sredstava.

Švancer je, podsjećamo, uhapšena 20. aprila 2018, a ono što je zanimljivo je da je, nakon hapšenja i dok je bila u pritvoru u Tuzli, nastavila primati platu od 2.992 KM, pa joj je od aprila do oktobra 2018. isplaćeno 20.947,99 KM. Da apsurd bude veći, iz džepova građana je njenoj savjetnici Adaleti Kurtović na ime plata za isti period isplaćeno 14.897,12 KM. S pravom se postavlja pitanje opravdanosti isplaćenih sredstava, s obzirom na to da sedam mjeseci nije imala koga savjetovati.

Dok je Vesna​ Švancer bila u zatvoru, plate je primala i njena savjetnica

Hoće li se ovome stati ukraj ili će poslanici/delegati i dalje biti poput zaštićene vrste, teško je reći. Na narednoj sjednici Predstavničkog doma PFBiH poslanici će razmatrati izmjene Poslovnika koje tretiraju ovo pitanje. U članu 19. navodi se da “po dobivanju obavještenja od nadležnog organa o potrebi izricanja pritvora poslaniku, ukoliko je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je obavezan pritvor, predsjedavajući Predstavničkog doma dužan je u roku od 48 časova od prijema obavještenja sazvati sjednicu, koja će se održati najkasnije u roku pet dana od dana sazivanja”. Predloženim izmjenama brišu se riječi: ukoliko je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je obavezan pritvor.

Da li je ispravna politika, odnosno izbor zakonodavca da parlamentarac prima naknadu plate dok je, na primjer, u zatvoru ili dok se protiv njega vodi krivični postupak, pitanje je koje treba razmotriti u FBiH, u okviru šire reforme ovog prava, kaže Harun Išerić, viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

– U konačnici, primanje plaće (bijelog hljeba) je suštinski pitanje etike i morala, kao i parlamentarne i demokratske kulture, koja još nije razvijena u BiH. Kako očekivati od parlamentarca da se zbog moralnih načela odrekne bijelog hljeba kad se procesuira za počinjenje krivičnih djela? Takvi moralnog zakona u sebi nemaju. Reforma bijelog hljeba treba obuhvatiti i izuzetke od uživanja tog prava, kao što su situacije kad parlamentarac biva pravosnažno osuđen za krivična djela počinjena u vezi sa svojom funkcijom ili tokom obnašanja te funkcije. Tada bi trebalo razmisliti i o opciji da dođe do suspenzije isplate bijelog hljeba do okončanja sudskog postupka, kaže Išerić za Oslobođenje.

DJELA I POSLJEDICE

Federalnog ministra pravde Vedrana Škobića pitali smo da li osuđenici u ovom slučaju moraju vratiti plate i ostale naknade.

– Treba prvo vidjeti za šta je osuđen. Kakva je posljedica? Kakve su mjere nakon presuda… Sve to zavisi od djela do djela. Recimo, ja sam parlamentarac i, ne daj Bože, napravim udes. Počinim teške tjelesne ozljede. Zna se šta ima tamo i kakve su posljedice osude, te da li postoje mjere uz tu presudu, kaže Škobić.

BiH

Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu

Published

on

By

Kćerka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika Gorica Dodik je na društvenoj mreži X objavila da se zatvara njen restoran Agape, nakon što je istoimena firma na ljeto prošle godine dobila sankcije iz SAD-a.

U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.

Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.

“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.

Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.

“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.

Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.

Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.

Nastavi čitati

BiH

Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’

Published

on

By

Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.

“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.

 

On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.

“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.

 

On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.

“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.

S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.

 

“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”

On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.

“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.

On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.

“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo

Published

on

By

Ispred zgrade Tužilaštva u Bijeljini održavaju se protesti zbog hapšenja gradonačelnika Ljubiše Petrovića.

Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.

Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.

Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.

U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.

“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”

Published

on

By

Portparol SNSD-a Radovan Kovačević održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o jučerašnjim američkim sankcijama kojima su pogođeni zvaničnici entiteta Republika Srpska (RS).

“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.

Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.

“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.

Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.

“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima

Published

on

By

Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.

Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.

“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.

Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.

Nastavi čitati

BiH

Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”

Published

on

By

Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.

“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.

 

Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.

Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.

Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije