Svijet / Zanimljivosti
“Tri najozbiljnije prijetnje sigurnosti Balkana su ruska propaganda, velikobošnjački unitarizam i velikosrpski nacionalizam’
Beograd i Priština dobili su mjesec dana za postizanje nekakvog dogovora. Koliko je on i u kojoj formi uopće moguć? Može li se ponovno očekivati napetost koja može prijeći u istinski sukob? Gordan Akrap s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba kazao je u HTV-ovom središnjem Dnevniku kako napetost teško može prijeći u istinski sukob. Ali se mogu očekivati provokacije, koje dolaze uglavnom sa srpske strane.
– Naime, povijest odnosa, Srbije i Kosova, pokazala je da će predsjednik Vučić, kada je on na vlasti, iskoristiti svaki trenutak, odnosno svaki povod kako bi skrenuo pažnju srbijanske javnosti i dijela međunarodne javnosti s onih, uistinu, ključnih pitanja, koja opterećuju Srbiju i odnos Srbije na međunarodne odnose, poručio je Akrap.
Kosovo je od jučer trebalo uvesti zabranu ulaska na svoj teritorij osobama s identifikacijskim iskaznicama Srbije i umjesto toga izdavat će tromjesečni “ulazno-izlazni dokument”. Trebali su i zabraniti korištenje registarskih oznaka KM (Kosovska Mitrovica) izdanih u Srbiji za gradove na sjeveru Kosova, bivše srbijanske pokrajine koja je 2008. proglasila neovisnost koju Beograd ne priznaje.
Riječ je o recipročnim mjerama, jer Srbija već 11 godina ne dopušta ulazak građanima Kosova s kosovskim dokumentima, nego im izdaje posebne dozvole. Akrap je dodao kako to nije problem, već je pravo pitanje zašto Srbija odugovlači, a želi ući u Europsku uniju, s primjenom svih onih pravila i normi ponašanja Europske unije. I pridržavanje sigurnosne i vanjske politike Europske unije.
– To znači priključivanje Europskoj uniji u sankcijama prema Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, kazao je Akrap.
Prorežimski mediji u Srbiji ističu da su SAD i Europska unija prvi put stali na stranu Beograda. Akrap je rekao kako su Vučićevi mediji pokazatelji pravog teatra apsurda.
– Nije Zapad stao, ni Europska unija, ni jedna članica NATO-a na stranu Vučića. To je jednostavno politika Europske unije za deeskalacijom svakog sukoba. I svođenje stvari na onu mjeru i jezik koji se treba razgovarati. To je jezik diplomacije, jezik dogovora i razgovora, nikad jezik sile i jezik nasilja, poručio je Akrap.
Vučić zna da vojska Srbije ne može ići na Kosovo, niti se može približiti Kosovu s obzirom na sporazum.
– To je još jedna u nizu dezinformacija koje distribuiraju Vučićevi dnevnici, istaknuo je.
“Nije uspio projekt objedinjavanja Srba”
Vučiću i Srbiji nije uspio projekt objedinjavanja Srba i uvlačenja Srba koji žive izvan Srbije u njihova propagandna kola.
– Sjetimo se ideje o postavljanju i slavljenju srpske zastave, koja je neslavno propala, ne samo u Hrvatskoj, već i u drugim državama. Jedino područje gdje Srbi žive u inozemstvu, je taj sjeverni dio Kosova, koji je pod kontrolom Vučića. I to je jedan od razloga, koji sada Vučić pokušava inscenirati i diže dodatne tenzije. Tako pokazuje da su njegove ideje, od prije nekoliko godina o tzv. humanitarnoj razmjeni teritorija ili stanovništva za područje sjevernog Kosova, praktično bilo rješenje i riješilo bi srpsko-kosovske odnose, kazao je vojni stručnjak Akrap.
“Rusiji je cilj destabilizirati sva područja da bi izazvala dodatne podjele unutar EU-a i članica NATO saveza”
Ruski mediji pod Putinovom kontrolom situaciju na Kosovu uspoređuju s onom u Ukrajini. Govore o progonu Rusa u Ukrajini, ali i progonu Srba na Kosovu.
Akrap je rekao da je Rusiji cilj destabilizirati sva ona područja, pogotovo unutar Europe, koja može, da bi izazvala dodatne podjele unutar Europske unije i zemalja članica NATO saveza.
– Jer se zna da određeni dio članica zemalja Europske unije i NATO-a još uvijek nije priznalo Kosovo kao samostalnu državu. I u tom kontekstu treba gledati podršku Rusije, koja i dalje destabilizira ova društva na šest zemalja zapadnog Balkana. Jasno je da ono što se događa zadnjih sedam, osam dana, primijećene su tri najozbiljnije prijetnje sigurnosti i stabilnosti država i društava zapadnog Balkana. To je ruska propaganda, velikosrpski nacionalizam i velikobošnjački unitarizam, poručio je Gordan Akrap.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić uznemirio javnost u Srbiji: ‘Kakva je bila moja reakcija? Da izvedem Kobre i razbacam ih sve?’
Gostujući na režimskoj televiziji “Happy”, s nacionalnom frekvencijom, Aleksandar Vučić je, govoreći o studentskim blokadama, doslovno izjavio: “Kakva je bila moja reakcija? Da izađem i vrijeđam ih? Da izađem i tučem se? Da izvedem Kobre i razbacam ih sve?” Ova izjava uznemirila je javnost u Srbiji, piše Nova.rs.
Osim što je izjava zabrinjavajuća, potrebno je podsjetiti šta su “Kobre”, koja su njihova zaduženja i kako ovakve riječi ukazuju na moguću zloupotrebu te jedinice.
Podsjećanja radi, konferencija za medije koju je Aleksandar Vučić organizirao u Predsjedništvu 11. decembra nije protekla kako je planirano, zahvaljujući studentima koji su opkolili zgradu te zvižducima i glasnim skandiranjem ometali, pa čak i nadglasavali predsjednikov monolog. Iako je u tom trenutku uspio ostati pribran, bilo je vidljivo iz njegova govora i izraza lica da mu situacija nimalo ne odgovara, pa je čak dao i nekoliko neobičnih izjava. Kasnije je tu neugodnost prokomentirao na jednoj od nacionalnih televizija, a jedna njegova rečenica posebno je izazvala reakcije: “Kakva je bila moja reakcija? Da izađem i vrijeđam ih? Da izađem i tučem se? Da izvedem Kobre i razbacam ih sve?”
Ovu izjavu dao je čovjek koji sebe smatra vrhovnim zapovjednikom vojske, ali i specijalcem, barem sudeći prema njegovoj izjavi u kojoj sugerira da bi on, rame uz rame s “Kobrama”, razbacivao studente.
Ko su takozvane Kobre i kakva su njihova ovlaštenja?
Njihovo službeno ime je Odred vojne policije specijalne namjene “Kobre”. Njihov simbol je upravo zmija kobra, koja se nalazi i na njihovom grbu – crni štit sa zlatnim križem, na kojem je krilata kobra.
Odred vojne policije specijalne namjene “Kobre” jedinica je direktno podređena načelniku Generalštaba Vojske Srbije. Njihova je osnovna namjena osiguravanje sigurnosne zaštite određenih osoba i objekata od posebnog značaja. Unutar svog sastava imaju i odred za protuteroristička i protugerilska djelovanja.
Njihovi službeni zadaci uključuju: provođenje preventivnih mjera i radnji u okviru sigurnosne zaštite, borbu protiv terorizma i pobunjeničkih grupa, procjenu, planiranje i realizaciju sigurnosnih zadataka u domeni zaštite osoba i objekata, borbu protiv terorizma i pobunjeničkih grupa u svim uvjetima (naseljena mjesta, prometna sredstva, objekti), te osiguranje najviših stranih vojnih delegacija tokom službenih posjeta Republici Srbiji.
Svijet / Zanimljivosti
Kako da se oslobodim straha od bolesti?
Kako se osloboditi straha od bolesti? Čovjek i kada ide nabolje u bolesti uvijek je prisutan strah da će se one krize vratiti. Sa istim problemom se susreću mnogi koje poznajem koji se bore sa bolesti
Pitanje:
Kako se osloboditi straha od bolesti? Čovjek i kada ide nabolje u bolesti uvijek je prisutan strah da će se one krize vratiti. Sa istim problemom se susreću mnogi koje poznajem koji se bore sa bolesti?
Odgovor:
Hvala vam na pitanju. Strah od bolesti je dosta česta pojava, posebno ako je čovjek preživio teške i traumatične situacije vezane za sopstveno zdravlje. Nažalost, taj strah čovjeka može paralizirati i znatno mu narušiti kvalitetu života. Ipak, dobra vijest je da se ovaj problem može uspješno izliječiti.
Život je sazidan na našem prevazilaženju teškoća, problema i strahova. Borbom s strahom i brigama jačamo sebe, i postajemo jače i bolje osobe. Problem nastaje kada strah postane centar našeg svijeta, i kada nas paralizira, i kada samo o njemu mislimo.
Strah se može liječiti tjelesno i duhovno, Tjelesno tako što vodimo brigu o zdravlju, više spavamo i odmaramo, unosimo zdravije namirnice i suplemente ishrani, šetamo, vježbamo, radimo one stvari koje nas usrećuju, družimo se s pozitivnim ljudima, smijemo se više. Duhovno se strah liječi tako što trebamo ostaviti prošlost iza sebe (prošlost ne postoji osim u našim glavama, brige i strahovi nisu stvarni već samo postoje u nama). Čovjek mora spoznati da življenjem u prošlosti gubi sadašnjost, a time i budućnost, i da strah neće njemu ništa moći pomoći da problem riješi. Bolesti više nema, nisi više u bolnici, nalazi su dobri – dakle realnih razloga za brigu nema. To znači da je strah samo misao i ništa više, hvala Bogu.
Nakon toga, čovjek treba da dušu ispuni zahvalnošću na onome što ima i što će da dobije u životu. Da skrene fokus misli sa belaja i usmjeri ih na dobro koje ima u sebi i koje ga okružuje, počev od tijela, porodice, prijatelja, hrane, pića. Na tom putu pomaže jačanje vjere u Boga, jer čovjek u trenucima bolesti i straha, najbolje osjeti da mu ljudi apsolutno ništa ne mogu pomoći, nemoćni su i duša sama tada zavapi: “Pomozi Mi, nema nikoga da mi pomogne osim Tebe.” U duši postoji praznina koju ništa ne može ispuniti osim veze s Allahom, dž.š. Sva ovozemaljska uživanja su prolazna i ostavljaju nakon sebe prazninu. Duša ima svoju hranu, i ona zna da ovaj život nije kraj, nije sve. Iza svega što se dešava u nama i u životima se krije mudrost, i poruka.
U Kur’anu stoji: “Vi možda nešto prezirete, ne volite, a ono je dobro po vas. A možda nešto volite, a ono je loše po vas. Allah zna, a vi ne znate.” Prema Kur’anu, belaji koje ljude zadese su posljedica onoga što su njihove ruke zaradile, tu se misli na loš način života, činjenje nepravde drugima, prekidanje rodbinskih veza, krađe, prevare. Sve to ostavlja traga na život.
S duhovne strane, bolest je divna prilika da se čovjek zapita kuda ide moj život? Kako sam ja to živio i živim?
Jesam li se ogriješio o koga? Mogu li se popraviti? Kroz bolest čovjek sagledava svoj život u pravom svjetlu i vidi da je slab i nemoćan. Zapita se, šta poslije, ima li šta poslije smrti? Počne više cijeniti svaki dan i trenutak koji je prije shvatao zdravo za gotovo.
Strah o bolest je na neki način predviđanje budućnosti i čisto nagađanje, jer samo dragi Bog zna hoće li se ili neće bolest vratiti. Briga o nečemu što se nije desilo čovjeku samo može štetiti tijelu i duši. Umjesto toga, dane treba ispuniti korisnim radom, jačanju tijela i duše, zahvalnošću, ljubavlju i spoznajom da život je nešto puno ljepše od toga da ga provedem brinući se o nečemu što se nije još desilo. Nadam se da vam je ovaj odgovor barem malo pomogao, jer se zaista radi o temi o kojoj se knjige mogu napisati, a da se sve ne objasni.
Takođe, ako smatrate da ne možete sami da se izborite s problemom, savjetujemo da se obratite nekom od psiholoških savjetnika iz oblasti KBT (kognitivno-bihevioralne terapije) koji se veoma uspješno bave tretiranjem strahova i anksioznih poremećaja.
Za Akos.ba odgovorio: Nedim Botić
Svijet / Zanimljivosti
Nesreća u Austriji, povrijeđeni i bh. državljani
Saobraćajna nesreća dogodila se na autoputu A-11 Karavanke u pravcu Slovenije.
Nešto poslije 03:30 sati, u subotu ujutro 21. decembra 2024. godine, 30-godišnji slovenački vozač udario je automobil 51-godišnjeg muškarca iz Bosne i Hercegovine.
Kako je saopštila policija, žena nije uspjela da stane na vrijeme zbog poledice nakon što je vozač ispred nje zakočio.
Pored dvojice vozača, u nesreći su povrijeđene i desetogodišnja kćerka Slovenca i 49-godišnja supruga Bosanaca.
Svi povrijeđeni su odvezeni u LKH Villach. Kako je saopštila policija, na oba vozila je pričinjena veća materijalna šteta.
A-11 je bila zatvorena za saobraćaj do 5 sati ujutro.
Svijet / Zanimljivosti
Osumnjičeni za sinoćnji teroristički napad u Njemačkoj tvrdi da je “kritičar islama”, podržavao AfD
Taleb A. je bio zaposlen u specijalizovanoj ustanovi za liječenje i sigurnost osoba s kriminalnim ponašanjem povezanim sa zavisnošću. Prema pisanju medija, uživao je profesionalnu reputaciju, ali privatno je bio poznat po kontroverznim stavovima.
Kako doznaje BILD, za Taleba A. se ne kaže da je bio poznat ili upadljiv kao islamist. U intervjuu za “Frankfurter Allgemeine Zeitung” čak je kritizirao islam 2019. “Ja sam najagresivniji kritičar islama u historiji”, rekao je tamo.
Osim toga, tvrdio je da je osnovao online platformu koja pomaže saudijskim ženama u traženju azila u Njemačkoj. Na društvenim mrežama bio je vrlo aktivan, dijeleći teorije zavjere o njemačkoj politici. Na jednoj od svojih platformi optužio je Njemačku za “islamizaciju Evrope” i progon saudijskih azilanata.
Njegov profil sadržavao je slike i objave koje podržavaju radikalne stavove, uključujući fotografiju automatske puške s natpisom “USA”. Dijelio je i sadržaje koji hvale desničarsku stranku AfD, dok je kritizirao bivšu kancelarku Angelu Merkel, optužujući je za “uništavanje Evrope”.
Istražitelji još uvijek nisu otkrili motiv, ali vjeruju da je osumnjičeni djelovao samostalno. Policija ga je uhapsila na licu mjesta, pored zaustavljenog vozila.
Klix
Svijet / Zanimljivosti
Bračni par Tahirović poginuo u Mađarskoj: Povrijeđeno njihovo četvero djece
Stravična nesreća desila se nedaleko od Segedina u Mađarskoj.
U nesreći su život izgubili članovi porodice Tahirović iz Srbije – muž i supruga, dok je njihovo četvoro djece povrijeđeno.
Prema dostupnim informacijama, porodica Tahirović bila je na putovanju ka Njemačkoj, gdje je Tahirović radio kao građevinski radnik. Nesreća se dogodila u ranim jutarnjim satima, na auto-putu poznatom po gustim maglama u ovo doba godine, što je, prema prvim izvještajima, bio jedan od glavnih uzroka ove tragedije. Vozači su upozoreni na smanjenu vidljivost, ali, kako se pretpostavlja, došlo je do lančanog sudara u kojem su stradali Tahirovići, piše Telegraf.rs.
Ljekari u bolnici u Segedinu, gdje su djeca zbrinuta, saopštili su da djeca nisu u životnoj opasnosti, ali su povrede ozbiljne i zahtjevaju dalju medicinsku njegu. Djeca su trenutno pod nadzorom ljekarskog tima i socijalnih radnika, koji pomažu u organizaciji njihovog privremenog smještaja dok se ne odluči o daljim koracima.
Očekuje se da će istraga mađarskih vlasti rasvijetliti sve okolnosti koje su dovele do ove nesreće, dok su nadležni u Srbiji izrazili spremnost da pruže pomoć porodici Tahirović u ovim teškim trenucima.
Svijet / Zanimljivosti
Vozač koji je uletio u masu u Magdeburgu je ljekar: Ubio najmanje dvije osobe od kojih je jedno dijete
Osumnjičeni počinitelj je 50-godišnjak koji dolazi iz Saudijske Arabije. To su Magdeburgu saopćili premijer Reiner Haseloff i ministrica unutarnjih poslova savezne države Saske-Anhalt Tamara Zieschang.
Kako piše Zeit muškarac je radio kao ljekar u jednoj kompaniji u Bernburgu i ima dozvolu za stalni boravak, rekao je Haseloff.
Prema informacijama SPIEGEL-a, riječ je o muškaracu Taleb A. koji je rođen u gradu Hofufu u Saudijskoj Arabiji. U Njemačku je došao u martu 2006. godine. Njemu je u julu 2016. godine priznat status izbjeglice. Specijalist je psihijatrije i psihoterapije.
Muškarac se dovezao na božićni sajam u iznajmljenom automobilu minhenskih registarskih oznaka, dodao je premijer Saske.
Prema riječima premijera Reinera Haseloffa, u napadu u Magdeburgu ubijene su najmanje dvije osobe. Kazao je kako je riječ o odrasloj osobi i djetetu. Dodao je kako bi broj poginulih mogao rasti.
Gradska web stranica Magdeburga navodi da je 68 osoba povrijeđeno, od toga je 15 osoba u teškom stanju, od kojih je 37 umjereno povrijeđenih i 16 s lakšim povredama.
Njemački WELT je ranije objavio da je napadač muškarac iz Saudijske Arabije, rođen 1974. godine. On je prije zločina iznajmio automobil BMW i potom se njime odvezao na božićni sajam.
Policija provjerava da li je vozač djelovao sam, a do sada nisu utvrdili postojanje bilo kakve organizovane grupe.
Klix
-
Smrtovniceprije 7 dana
Na ahiret preselila Bajrić (rođ. Hadžalić) Fatima -Babica
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Izraelski ministar odbrane se oglasio nakon žestokih udara po Jemenu: “Naša duga ruka će doći do vas”
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
Saudijska Arabija odustaje od priznanja Palestine: Normalizacija odnosa s Izraelom cijena primirja?
-
Smrtovniceprije 19 sati
Na ahiret preselila Ćoralić (rođ. Mustedanagić) Zuhra
-
BiHprije 6 dana
Doktor Peško: Čuo sam se s Dodikom, kaže da ima potrebu da podriguje, savjetujem mu da nigdje ne putuje
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Mujanić (Midhet) Faruk
You must be logged in to post a comment Login