BiH
U Bundestagu usvojena rezolucija o BiH, Čović i Dodik ocijenjeni kao glavni krivci za loše stanje
Zastupnici njemačkog Bundestaga na današnjem zasjedanju usvojili su odluke koje se tiču Bosne i Hercegovine a između ostalog usvojena je i rezolucija pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti”.
Zatupnici su prvo glasali za rezoluciju, a glasanje za slanje njemačkih vojnika u BiH u okviru misije EUFOR-a je izdvojeno i zastupnicima je dato 20 minuta vremena za glasanje.
Bundestag je razmatrao dokument koji su u parlamentarnu proceduru uputili predstavnici vladajućih partija SPD, FDP i Zeleni pod nazivom “Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti” unutar kojeg se traži od njemačke vlade da pruži jaču podršku Bosni i Hercegovini i spriječi rast nacionalističke retorike.
Osim vladajućih partija, za ovu rezoluciju glasali su i predstavnici CDU-a, a protiv su bili članovi desničarskog AfD-a te krajnje ljevice.
Tokom rasprave koja je trajala 40 minuta, u Bundestagu su se obratili brojni zastupnici iz svih stranačkih frakcija, a između ostalog o ovoj temi govorio je i Adis Ahmetović (SPD).
“Uvijek je važno graditi mostove između ljudi, kultura, regija, susjednih zemalja pa i kontinenata. Svi nastojimo biti arhitekti. Naš fundament je demokratski poredak. BiH želi takvu konstrukciju i želi da počiva na slobodi, demokraciji i blagostanju. Zbog toga je ovaj zahtjev o kojem glasamo važan za razvoj budućnosti ove mlade demokratije”, rekao je Ahmetović.
Poručio je kako je dokument koji su predložile vladajuće stranke izazvao brojne rasprave.
“Sadržaj zahtjeva je izazvao diskusiju zadnjih mjeseci i to je dobro. Imali smo napade, pomalo rasističke, ali ispostavilo se da smo pogodili živac i ranu. BiH je dio evropske porodice i mora vrlo brzo dobiti status kandidata za pristup EU. Zbog toga ćemo podupirati održavanje izbora, nastojanja Christiana Schmidta i sve proevropske stranke na putu ka ostvarivanju demokratske države. Koncept konstitutivnih naroda je propao, ali imamo demokratski princip koji se mora ispostaviti na svim nivoima bez obzira kojoj naciji i etničkoj skupini pripadate”, ističe Ahmetović.
Na kraju svog govora, Ahmetović je pojasnio kako Bosna i Hercegovina treba jako civilno društvo.
“Zemlji je potrebno civilno društvo, jako obrazovanje, treba nam demokratska, pluralistička medijska scena. Moramo izgraditi mostove koji se neće urušiti, a to su demokratija, mir, sloboda i blagostanje”, zaključio je Ahmetović.
Kakvu je rezoluciju usvojio Bundestag?
Kada je riječ o rezoluciji vladajućih stranaka, u njoj se navodi kako stanje u BiH izaziva veliku zabrinutost.
“Etničke podjele i dalje oblikuju svakodnevni život, dominiraju politikom i blokiraju napredak i reformske procese. Nacionalistička i zapaljiva retorika ponovo su dio političkog diskursa”, ističu stranke.
Zbog toga, iz SPD-a, FDP-a i Zelenih pozvali su njemačku vladu na čelu s Olafom Scholzom da pruži veću podršku Bosni i Hercegovini.
“Reforme su decenijama blokirane kako bi se održalo povoljno okruženje za korupciju. Sada se pojedini politički lideri sve više oslanjaju na separatizam, mržnju i govor mržnje kako bi odvratili pažnju javnosti od zastoja. Konkretno, političke akcije nacionalističkih političara poput Milorada Dodika, trenutno člana državnog Predsjedništva, i Dragana Čovića, predsjednika stranke HDZ BiH, imaju za cilj da unište Bosnu i Hercegovinu kao državu i dom raznolikog stanovništva. To je neprihvatljivo i zahtijeva odlučan, čvrst otpor Evropske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice”, pojašnjavaju.
Na kraju, poručili su kako se od djelovanja u BiH moraju distancirati i lideri u Srbiji i Hrvatskoj.
“Pored toga, od političkih lidera Srbije, takođe u pogledu tekućeg procesa pristupanja EU, i Hrvatske treba bez sumnje tražiti da se distanciraju od etničkih separatističkih snaga u Bosni i Hercegovini”, zaključuje se u dokumentu.
klix
BiH
‘Srpski svet‘ pod udarom, najteže je Dodiku: Prijeti mu smjena, ali i zatvor, uzalud se nada da će ga spasiti Trump
Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS, iako je prekršio zakone
Piše: Željko Trkanjec
www.jutarnji.hr
Srpski svet je pod udarom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već bulazni u neprestanim televizijskim nastupima o doslovce svima u susjedstvu koji mu rade o glavi, osim mađarskog premijera Viktora Orbána. Crna Gora je suočena sa stravičnim zločinom, ali poznavatelji situacije nisu iznenađeni, podsjećaju da je inauguracija predsjednika Jakova Milatovića, zbog otvorene prijetnje, s Cetinja, gdje se masakr dogodio, prebačena u Podgoricu.
Nisu to okolnosti u kojima se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS), BiH entiteta, dobro osjeća. Kad god je u takvoj situaciji, Dodik prijeti, vrijeđa, napada, poznata je to taktika. “Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti”, objavio je Dodik na platformi X, bivšem Twitteru.
Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt u četvrtak je svojom odlukom stavio izvan snage zaključke što ih je u prosincu 2024. usvojio parlament Republike Srpske pokušavajući time osporiti legitimitet pravosudnih tijela na razini BiH i dovesti u pitanje nastavak suđenja Miloradu Dodiku, prenio je Ranko Mavrak, dopisnik Hine iz Sarajeva.
Dodik i direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je na temelju svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Riječ je o zakonima kojima su u RS-u kanili spriječiti provedbu presuda Ustavnog suda BiH kao i svih odluka visokog predstavnika. Nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS.
“Svako nepoštivanje Daytonskog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog sporazuma kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, navodi se u odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta.
U priopćenju iz Ureda visokog predstavnika (OHR) podsjetili su kako je Schmidt konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma te ima dužnost djelovati ako dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja tog sporazuma. Schmidtovu odluku odmah je pozdravila ambasada SAD u Sarajevu. “Sjedinjene Države pozdravljaju današnju odluku visokog predstavnika da se obrani Daytonski sporazum i zaštite pravosudne institucije i institucije vladavine prava BiH na državnoj razini”, stoji u izjavi ambasade.
Milorad Dodik se u reakciji na navedenu odluku pitao zašto EU šuti. Pitanje bi trebalo biti retoričko jer se EU, barem oni u EU koji nisu proruski i prosrpski nastrojeni poput mađarskog premijera Viktora Orbána, slažu s odlukama visokog predstavnika i podržavaju njegov rad. Pridružila im se i Ujedinjena Kraljevina.
Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS iako je prekršio zakone i time se javno hvalio. Pokušao je tako pokazati da Schmidt nema nikakvog utjecaja na RS, da on može raditi što želi, ali sudski se postupak nastavio i približio kraju. Promatrači navode da nije isključeno da sud u Sarajevu proglasi Dodika i Lukića krivima. Da je riječ o nevolji koja tišti lidera Srba u BiH potvrdilo je i njegovo oboljenje, zbog kojeg je bio na liječenju u Beogradu.
Skupština RS je 24. prosinca pozvala Dodika da ne sudjeluje u nastavku suđenja, osporila legitimitet visokog predstavnika te zatražila blokadu donošenja svih odluka koje donosi parlament BiH dok se u zemlji ne uspostavi “vladavina prava”. Rusija i RS smatraju da Schmidt nije legitiman predstavnik jer ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti gdje je to Moskva blokirala. Zapad i ostale članice Vijeća provedbe mira taj stav ne prihvaćaju.
Sud Bosne i Hercegovine 30. prosinca prošle godine odlučio je odgoditi nastavak suđenja. Dodikov odvjetnik Goran Bubić kazao je tada novinarima kako je sud prihvatio mišljenje tima liječnika Opće bolnice u Sarajevu po kojemu Dodik trenutno iz zdravstvenih razloga ne može sudjelovati na suđenju.
Predsjednik RS uspio je u nastojanju da se proces odulji jer je uvjeren da će dolazak Donalda Trumpa na vlast 20. januara njemu ići u prilog, da će odmah smijeniti američkog ambasadora Michael J. Murphyja koji podržava Schmidta. Takvo je razmišljanje, najblaže uzevši, na pogrešnim temeljima jer će SAD nastaviti podržavati Daytonsku BiH, pa i Schmidta kao visokog predstavnika.
Dodik bi se tako mogao naći u izuzetno teškom položaju ako ga sud proglasi krivim, SAD neće podržati bilo kakvo izazivanje nereda ili izvođenje snaga sigurnosti na entitetske granice što bi izazvalo reakciju EUFOR-a i NATO. Dodik, koji je pod sankcijama SAD-a, mogao bi tako biti primjer da Schmidt ima autoritet, može djelovati i provoditi svoje odluke. Rusija bi u takvom ishodu glasno prosvjedovala, bunila se, ali je previše izložena u Ukrajini da bi se usudila zbog Dodika suprotstavljati SAD-u.
BiH bez Dodika na čelu RS bila bi lijepa poruka Zapadnom Balkanu.
BiH
Dodik objavio prvu fotografiju nakon operativnog zahvata
Predsjednik RS i lider SNSD je objavio prvu fotografiju nakon prošlomjesečnog operativnog zahvata.
Dodik je poručio kako ga raduje današnja posjeta Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa i mitropolita banjalučkog gospodina Jefrema u njegovom porodičnom domu uoči predstojećih praznika i najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.
“Srpski narod posvećen je pravoslavnoj vjeri i obilježavanju svih važnih praznika, okupljen oko Srpske pravoslavne crkve, oko naših zajedničkih ideja, a to su sloboda naroda i RS”, kazao je Dodik.
Podsjetimo, Dodik je operisan 9. decembra u Beogradu. Operativni zahvat na želucu i jednjaku bio je komplikovan, ali je prošao uspješno, kako je tada saopćeno.
On je nakon operacije izjavio je da mu je savjetovano mirovanje tri mjeseca.
A dok je u prvom intervjuu nakon operacije rekao da uspijeva da hoda pomalo, da teško podnosi sjedenje i da poštuje preporuke ljekara.
Također, osim nekoliko fotografija iz bolničkog kreveta u Beogradu, uprkos brojnim posjetama visokih zvanica u javnosti se nije pojavila niti jedna fotografija Dodika u periodu oporavka.
BiH
Stevandić: Dan RS ostaje, to je ugaoni kamen našeg nastanka
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za Srnu da je 9. januar ugaoni kamen na kome je sve sagrađeno i da zbog toga svi žele da ga uklone.
”Sve ostalo što smo radili ove 33 godine bi palo. Zato mi toliko ne damo taj kamen. To je ugaoni kamen ne samo našeg nastanka nego i naše budućnosti”, istakao je Stevandić.
On je rekao da RS ne može da mijenja datum obilježavanja.
”On bi bio Dan Republike i kada ne bi bio na papiru, i kada ne bi glasala za njega Narodna skupština, on bi bio, i on bi narod okupljao”, poručio je Stevandić.
Podsjetimo, Ustavni sud BiH 9. januar je proglasio neustavnim ali ga vlasti u ovom entitetu nastavljaju obilježavati.
BiH
Čitluk u tišini: Dan žalosti zbog tragične pogibije dječaka
U Čitluku je Dan žalosti zbog tragične pogibije dva maloljetna dječaka iz Međugorja.
U Međugorju je u četvrtak došlo do nesreće u kojoj su živote izgubila dva brata u dobi od 9 i 13 godina, a Općina Čitluk proglasila je Dan žalosti u subotu, 4. januara , na dan njihovog posljednjeg ispraćaja.
Dan žalosti obilježit će se spuštanjem zastava na pola koplja na zgradi Općine Čitluk i zgradama javnih ustanova i institucija čiji je osnivač Općina Čitluk.
Danas se na javnim mjestima neće održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera i neće se puštati glazba u ugostiteljskim i drugim javnim objektima. Odlukom o proglašenju Dana žalosti obvezuju se mediji na području općine Čitluk da svoje programske sadržaje prilagode Danu žalosti.
Marin Radišić, načelnik Općine Čitluk i Ivica Jerkić, predsjednik Općinskog vijeća Čitluk, povodom tragičnog događaja uputili su porodici Čilić telegram sućuti.
FENA
BiH
Haris Jašarspahić, za kojim se tragalo od 17. decembra, pronađen mrtav
BiH
Tuga u Zenici: Preminula 17-godišnjakinja nakon saobraćajne nesreće u Lašvi
U saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila jučer dogodila u mjestu Lašva kod Zenice, dvije osobe su teško povrijeđene.
Jedna od njih, 17-godišnja Lana Mujačić, preminula je uprkos naporima ljekarskog tima u Kantonalnoj bolnici Zenica, potvrđeno je medijima.
Lana je, naime, bila suvozačica u automobilu koji je sinoć sletio s ceste. Njena borba za život izazvala je veliku podršku zajednice, koja se mobilisala u prikupljanju krvi.
Inače, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona saopćeno je da se na magistralnom putu M5, u mjestu Lašva kod Zenice, jučer u 18.20 sati dogodila saobraćajna nsreća u kojoj su povrijeđene dvije osobe.
Naime, došlo je do slijetanja sa kolovoza vozila Golf, kojim je upravljao M. M. (31) iz Zenice.
Tom prilikom vozač je lakše povrijeđen, dok je suvozačica maloljetna M. L., također iz Zenice, zadobila teške povrede.
-
BiHprije 7 dana
Vukanović: Dodik je spakovao Nešiću, ako Zeljković propjeva i Stevandić bi bio na KCUS-u
-
BiHprije 7 dana
Šta sve posjeduje Nenad Nešić: “Sve sam kupio regularno, bez kredita”
-
Cazinprije 7 dana
“Porodica na terenu” – Druženje RK Cepelin za kraj sezone 2024.
-
Cazinprije 7 dana
Teška krađa u Cazinu, iz Mercedesa ukradeno preko 50.000 KM
-
BiHprije 6 dana
Odvjetnica Nožica o Nešiću prije godinu dana: Kako se ljudima poput njega može vjerovati? Ne, nikada
-
BiHprije 6 dana
Sve su Srbi oko Nešića: Tužiteljica Bojana naredila, MUP RS uhapsio, sutkinja Biljana pritvorila
You must be logged in to post a comment Login