Direktor Javnog preduzeća Aerodrom Bihać Anel Hadžić ističe kako je Aerodrom Bihać strateški projekt za BiH. Hadžić je govorio o tome u kojoj je fazi ovaj projekt, koji poslovi predstoje da bi se došlo do izgradnje piste, pratećih objekata, te u konačnici kada bi aerodrom mogao bit izgrađen.
Kada je u pitanju otkup zemljišta, odnosno proces eksproprijacije, Hadžić ističe da je do kraja prošle godine zaključeno 136 sporazuma sa približno 200 vlasnika i suvlasnika te je otkupljeno 177 parcela površine 660.000 metara kvafdratnih.
“U procentima, u vlasništvu JP Aerodrom Bihać je 78 posto zemljišta. Od toga imamo 260.000 metra kvadratna građevinskog i 400.000 metra kvadratna poljoprivrednog zemljišta u ukupnoj vrijednosti od 13,7 miliona KM. Ostaje nam za riješiti 190.000 metara kvadratnih zemljišta iz prve faze po aeronautičkoj studiji (ANS) koju je odobrila Direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA – Banja Luka) . Cilj za 2024. godinu jeste da bude završeno sve, ukoliko ne bude nepredviđenih stvari. Ako bih bude, očekujemo da Gradska uprava koja vodi postupak ubrza rješavanja imovinskih odnosa”, rekao je Hadžić.
Dobijanje saglasnaosti
Kada je u pitanju projektna dokumentacija Hadžić govori da je u januaru prošle godine dobijena saglasnost na idejni projekat od strane BHDCA, koja služi u postupku dobijanja Urbanističke saglasnosti od Federalnog ministarstva uređenja i građenja FBiH. Idejni projekat (Faza I) je u 2023. godini imao šest revidiranih izdanja, dok nije napokon prihvaćen od državne agencije. Bez toga se ne može aplicirati dalje za dozvole. Od potrebnih 30 dokumenata za kompletiranje zahtjeva za urbanističku saglasanost ostalo je da se urade tri elaborata i idejni projekti konstrukcije, elektroinstalacija, mašinskih instalacija i hidroizolacije, što će biti završeno do kraja ovog mjeseca”, ističe Hadžić.
Dodaje da je pokrenut i postupak za realizaciju elaborata snimanja prepreka koja ima dvije zone (zona A i zona B) površine od 45 kilometara kvadratnih, od referentne tačke aerodroma po sistemu WGS84 u suradnji sa BHANSA-om, piše Raport.
Na osnovu tog elaborata bit će izrađen dizajn procedura letenja.
“Očekujemo da do5. februara podnesemo zahtjev za urbanističku saglasnost i da se to riješi u roku od 30 dana, te od tog momenta će se moći pristupiti razradi glavnog projekta sa svim elementima iz odobrenog idejnog projekta. Po završetku izrade glavnog projekta on se prvo upućuje prema BHDCA na odobrenje, a zatim se aplicira za građevinsku dozvolu od Federalnog ministarstva uređenja i građenja.
S obzirom na to da je projekt složena građevina, moguće je da dobijanje dozvole prođe više faza. Ipak, mišljenja sam sam da u 2024 možemo dobiti odobrenja za nastavak izgradnje dijela PSS, rulnice (taxy way), dijelom stajanke (parking positon), putničkog terminala, kao i kontrolnog tornja, ovisno o prijenosu vlasništva nad zemljom i izvršenom pretvorbom zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko, a svakako i osiguranom nacinu finansiranja. Do sada je sve finansirala Vlada FBiH koja je kroz svoje odluke osigurala
35 miliona KM, pa vjerujemo da će ovaj projekt i u 2024. godini biti uvršten za kapitalne investicije”)”, kaže Hadžić.
Kada su u pitanju zakonske regule, on ističe da su pokrenute inicijative na nivou BiH radi izmjena i dopuna Zakona o aerodromima i Zakona o BHANSA-i da budući Aerodrom Bihać bude prepoznat kao operator.
“USK je usvojio u krajem 2023. godine Prostorni plan gdje je Aerodorm Bihać uvršten u punom obliku po odobrenoj okolišnoj dozvoli, na federalnom nivou potrebne su izmjene i dopune dva zakona radi lakšeg i bržeg ishodovanja rješavanja imovinskih odnosa i dobijanja dozvola za gradnju.
Pripremna faza
Neophodna i je koordinacija i usaglašavanje sa određenim institucijama u Hrvatskoj zbog korištenja zračnog prostora te zemlje”, govori Hadžić.
Pojašnjava kako je završena najzahtjevnija pripremna faza projekta.
“Faza izgradnje počinje od momenta uvođenja izvođača na lokaciju i može biti završena u roku do 30 mjeseca, nakon čega slijedi faza odobrenja i predaje koja može trajati do 60 dana od strane regulatornih organa BiH.
Sasvim sigurno da u ovom momentu imamo hodogram aktivnosti tako da osim JP i ostali u nizu (Grad Bihac, USK, FBiH kao i BiH) moraju uraditi svoje obaveze iz okvira svojih nadležnosti uz koordinirano djelovanje”, zaključio je Hadžić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona oglasilo se saopćenjem u koje, su naveli da je više osoba uhapšeno u akciji koju provode pripadnici Sektora kriminalističke policije i Policijske stanice Bihać, uz podršku Jedinice za specijalističku podršku MUP-a USK, a pod nadzorom Tužilaštva Unsko-sanskog kantona.
Pretresi se vrše na više lokacija na području grada Bihaća, a s ciljem otkrivanja počinilaca krivičnog djela Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Tim povodom, oglasio se i ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Adnan Habibija koji je poručio „Odlučno ne drogi“.
– Na početku mandata najavio sam žestoku borbu protiv zloupotrebe droga. Današnja akcija policijskih službenika Uprave policije MUP-a USK-a u kojoj je lišeno slobode više narkodilera je samo još jedan dokaz da nećemo odustati i da Unsko-sanski kanton nije i neće biti eldorado za kriminalce. Ova akcija je dokaz da se ne šalimo! Pokrenuli smo se i nećemo stati. Čestitke našoj Policiji na dvije vrhunske akcije u samo dva dana. Građani Unsko-sanskog kantona mogu se osjećati bezbjedno jer krajiška policija radi vrhunski posao – poručio je ministar.
Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine Almir Badnjević boravio je u zvaničnoj posjeti Vladi Unsko-sanskog kantona, gdje se sastao s premijerom Nijazom Hušićem.
Na sastanku je razmatrana implementacija elektronske razmjene podataka, kao i projekta e-Beba koji je već uspješno uveden u Republici Srpskoj.
”Vlada Unsko-sanskog kantona donijela je značajan zaključak kojim se obavezuju sve institucije na kantonalnom nivou da podnesu zahtjev Agenciji za pristup elektronskoj razmjeni podataka. Ovim zaključkom, Vlada USK-a pokazala je odlučnost u unapređenju administrativnih procesa, smanjenju papirologije i ubrzanju pružanja usluga građanima”, saopćeno je iz IDDEEA-e.
Tokom sastanka, Badnjević je istaknuo da su već stvorene sve zakonske i tehničke pretpostavke za uspješnu implementaciju ovog procesa. Dodao je da je IDDEEA u potpunosti na raspolaganju za svu tehničku podršku i da je sada potrebno samo da institucije Unsko-sanskog kantona podnesu odgovarajuće zahtjeve kako bi im bio omogućen pristup elektronskoj razmjeni podataka.
”Primjena ovog sistema donosi niz prednosti, uključujući veću efikasnost, transparentnost i sigurnost u razmjeni informacija između institucija. Također, značajno će se smanjiti vrijeme obrade zahtjeva građana i poslovnih subjekata, što doprinosi modernizaciji javne uprave i povećanju zadovoljstva korisnika.
Vlada USK i IDDEEA ostaju posvećeni jačanju međuinstitucionalne saradnje i stvaranju uvjeta za efikasniju i moderniju javnu upravu na dobrobit svih građana Unsko-sanskog kantona i šire”, navodi se u saopćenju
Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) Almir Badnjević, boravio je u službenoj posjeti Bihaću, gdje je održao sastanak s gradonačelnikom Elvedinom Sedićem s kojim je razgovarao o unapređenju administrativnih procesa kroz digitalizaciju s ciljem bržeg i efikasnijeg pružanja usluga građanima.
Gradonačelnik Sedić je istaknuo dosadašnje rezultate postignute kroz saradnju s IDDEEA-om, kazavši da je Grad Bihać već ostvario značajan napredak u tom pogledu.
“Potpisali smo sporazum s IDDEEA-om koji omogućava elektronsku razmjenu podataka, uključujući podatke o prebivalištu. Naši građani su već oslobođeni dostavljanja CIPS potvrda prilikom podnošenja zahtjeva. Digitalizovali smo i evidenciju prekršajnih prijava, što je omogućilo jednostavniju i precizniju administraciju. Sljedeći korak je uvođenje e-potpisa unutar Gradske uprave kako bismo dodatno smanjili papirologiju i pojednostavili procese za građane”, kazao je Sedić.
Badnjević je pohvalio napore Grada Bihaća u modernizaciji uprave, naglasivši da je digitalizacija ključna za ubrzanje administrativnih procesa i olakšanje ostvarivanja prava građana.
“Drago mi je što Bihać pokazuje spremnost za implementaciju novih tehnologija i izbacivanje zastarjelih metoda iz prakse. Nadam se da će nastavak naše saradnje dodatno unaprijediti kvalitet usluga, kako za građane, tako i za samu Gradsku upravu”, izjavio je Badnjević.
Na sastanku je naglašeno i to da Grad Bihać radi na uvođenju sistema e-dozvola u oblasti građenja kroz projekt E-uprave. Ovaj korak predstavlja značajan iskorak prema maksimalnoj digitalizaciji procesa i boljoj povezanosti administracije i građana.
Badnjević i Sedić izrazili su opredijeljenost ka modernizaciji i razvoju sistema upravljanja, ističući da digitalizacija nije samo trend, već nužnost u unapređenju kvaliteta života građana.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona izdalo je instrukciju o sigurnosnim mjerama u školama, dok je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona uputilo Preporuku za održavanje sigurnosti u školama i školskim prostorijama.
U preporukama između ostalog naređuje da u svim školama u USK ulazna vrata moraju biti zaključana tokom cijelog radnog vremena, te ukoliko već nije mora biti stavljena sigurnosna brava, interfon, razglas i videonadzor.
Prema instrukcijama poslove dežurstva u školama u USK-a će obavljati pomoćno-tehničko osoblje.
Instrukcijom je regulisano i ulazak drugih osoba i roditelja u školu. Osobe koje ulaze u školu moraju se najaviti putem telefona ili maila. Detaljno je regulisan i put za ulazak roditelja u školu i organizovanje roditeljskih sastanaka.
Određeno je i formiranje Kriznog tima kojeg čine direktor, pedagog, psiholog, socijalni radnik, predsjednik Školskog odbora i predsjednik Vijeća roditelja. Mandat kriznog tima je dvije godine.
Dalje je regulisano i da učenicima na malom odmoru nije dopušteno napuštanje škole, dok na velikom odmoru nije dozvoljeno napuštanje dvorišta škole. U školama koje nemaju kuhinju ili organizovanu prodaju užine, roditelji su dužni obezbijediti užinu za učenike koji će je donijeti u školu.
Preporuke u Hercegovačko-neretvanskom kantonu
Preporuke koje su uvedene u HNK uključuju i zaključavanje ulaznih vrata (vrata škole treba zaključavati s iznimkama prije i nakon nastave, 30 minuta prije početka i 15 minuta nakon završetka) pri čemu zaključavanje, otključavanje i nadzor ulaza treba povjeriti zaduženim odraslim osobama, zaposlenicima te organizovanje pojačanog dežurstva aktiviranjem nenastavnog osoblja i obilaska vanjskih dijelova škole.
Dežurstvo u školama, kako je navedeno, treba povjeriti samo učenicima starijih razreda (najmanje dva učenika), a ulazak ostalih građana (roditelja, vanjskih saradnika) bit će moguć samo uz najavu i u tačno određeno vrijeme.
Prilikom roditeljskog sastanka razrednik će prisutne roditelje dočekati na ulazu školske ustanove i voditi do učionice, a nakon završetka pratit će ih do izlaza.
Uz ostalo se navodi kako je svaka stranka koja dođe u školu dužna pokazati identifikacijski dokument koji će dežurni učenik u školi zabilježiti u svesku dežurstva, kao i svrhu dolaska, a posebno pojačan nadzor preporučen je tokom velikog i malog odmora (unutar i izvan škole) te prilikom početka i završetka nastave u prvoj i drugoj smjeni.
Iz Ministarstva su istakli i kako je potrebno naložiti pedagozima i psiholozima da intenziviraju rad sa roditeljima i djecom kod koji su uočene određene promjene u ponašanju, a preporučeno je i ažuriranje kućnog reda u školama.
Uz saglasnost Ministarstva, direktor može uvesti i ostale mjere shodno situaciji i okruženju u kojem se škola nalazi, navodi se u saopćenju.
U Bihaću je često na snazi obavezno prokuhavanje vode prije same upotrebe. Mnogi građani ovog grada smatraju da kvaliteta vode nije dobra i zbog toga su često primorani da je kupuju. Nadležni kažu da će u narednom periodu poboljšati stanje u vodomreži kroz nekoliko najavljenih projekata.
Prema posljednjim nalazima iz Zavoda za javno zdravstvo USK, bilo je odstupanja u pogledu mutnoće vode, što je i najveći problem kada je u pitanju vodoopskrba na području Bihaća. Do mutnoće često dolazi kada su povišeni vodostaji, obilnije padavine ili otapanja snijega. Iz Zavoda ukazuju na važnost rješavanja ovog problema.
To je nešto što traje dugi niz godina na području Bihaća, na šta mi redovno ukazujemo i nadam se da će Gradska uprava naći neko rješenje, u smislu postavljanja nekog pročišćivaća da bi se eliminisala ta mutnoća – kaže direktorica Zavoda za javno zdravstvo USK Jasmina Cepić.
Zbog kraškog područja već decenijama izvorište Klokt ima problema sa fekalnim vodama koje se slijevaju iz NP Plitvice. S druge strane, problem stvaraju azbestno-betonske cijevi s kojima je izvorište Klokt priključeno na gradski vodovod. Iz Gradske uprave kažu da se ide u rješavanje ovog problema.
Prošle godine smo aplicirali kod Federalnog ministarstva poljoprivrede, dobili sredstva, proveli postupak javne nabavke, zaključili ugovor za izradu idejnog riješenja koje će ponuditi dvije opcije kako bi taj problem mogao biti riješen i u konačnici da možemo ići u izradi glavnog projekta, a onda na izgradnju pročišćivača pitke vode na izvorište Klokot čime bi trajno osigurali kvalitet, odnosno vodu koja bi bila stalno ispravna za piće i uslijed obilnijh padavina ne bi morala biti prokuhavana kao što to sada radimo – naveo je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Da će veliki iskorak donijeti ovaj projekat u unapređenju kvalitete vode, ističu i iz Vodovoda.
– I oni već rade na izradi projekta koji će zadovoljiti da grad u budućnosti ne bude imao ni taj problem. Mi očekujemo da će Bihać biti možda među prvim gradovima koji neće imati mutnu vodu – rekao je za BHRT direktor JP Vodovod Bihać Mirsad Hadžihasanović.
A dok se ne provedu najavljena poboljšanja na vodomreži, građanima ne preostaje ništa drugo nego da vode računa da tokom vremenskih nepogoda i jakih kiša, prokuhavaju vodu kako su i preporučili u Zavodu.
Današnjom zajedničkom akcijom i koordinacijom pripadnika Odsjeka kriminalističke policije, Sektora kriminalističke policije, Policijske stanice Bihać i Jedinice za specijalističku podršku MUP-a Unsko-sanskog kantona, u popodnevnim satima uhapšena su tri lica – jedna žena i dva muškarca.
BIHAĆ, 21. januara – Ove osobe se terete za više krivičnih djela, okarakterisanih kao teške krađe i razbojništva, objavljeno je na službenoj Facebook stranici MUP-a USK. U objavi se navodi da je akcija rezultat detaljne i zahtjevne istrage policijskih službenika, provedene s ciljem pronalaska počinilaca koji su ugrožavali sigurnost i imovinu građana.