Connect with us

BiH

U USK optužene četiri apotekarke i jedna liječnica: Na lažnim receptima uzimaju milione, jednu kutiju lijeka prodaju dva puta

Published

on

Ured za reviziju institucija Federacije BiH godinama upozorava sarajevski Zavod zdravstvenog osiguranja da ne provodi neophodne kontrole izdavanja lijekova na recept, uprkos tome što svake godine izdvaja sve više novca za ove namjene.

Mogu li se zloupotrijebiti recepti za lijekove i nezakonito zaraditi novac? Mogu u Bosni i Hercegovini, preciznije u Federaciji BiH.

U posljednjih osam godina je zloupotreba recepata zabilježena u četiri od 10 kantona Federacije BiH. Izdaju se recepti za lijekove pacijentima koji ih ne koriste, i to bez njihovog znanja. To se radi elektronskim putem, s obzirom da je digitalizovan sistem izdavanja ljekarskih recepata.

Farmaceut, prema zakonu, može izdati lijek na recept jedino uz uvid u zdravstvenu legitimaciju pacijenta na čije ime glasi recept. Farmaceuti to pravilo krše prilikom ovakvih zloupotreba.

Lažnim receptima se propisuju lijekovi koje plaća zavod zdravstvenog osiguranja. Zavod ima ugovor sa brojnim apotekama, kojima je dao pristup sistemu elektronskih recepata.

Tako apoteke, na osnovu lažnog recepta, mogu naplatiti zavodu lijek kojeg nisu izdali pacijentu. To im daje mogućnost da jednu kutiju lijeka prodaju dva puta, jednom zavodu, a drugi put na “crnom tržištu”.

Posljednji ovakav slučaj se desio u Sarajevu. Nadležne institucije kažu za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su zloupotrijebljeni identiteti više od dvije stotine pacijenata. Lažnim receptima iz zdravstvenog fonda je izvučeno više od 350.000 maraka. Cifra nije konačna, jer istraga još traje.

KO JE UMIJEŠAN U AFERU?

U sarajevsku aferu je, između ostalih, umiješan i farmaceut Miro Banović iz Zenice. On ima šest apoteka u nekoliko kantona u Federaciji BiH. Zbog zloupotrebe lijekova na recept je već osuđivan 2017. godine u Zeničko-dobojskom kantonu.

Tada je nezakonito prodavao apaurin, lexilium i ketonal, koje zakon svrstava u opojne droge i psihotropne tvari, stoji u sudskim dokumentima. Osuđen je na 18 mjeseci zatvora.

Sa njegovom apotekom je, zbog lažnih recepata, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo raskinuo ugovor početkom ove godine.

Banović za RSE kaže da je “kolateralna šteta”, te da je njegova apoteka “materijalno oštećena” gubitkom ugovora sa ovim zdravstvenim fondom. Objašnjava da je sarajevski zavod obrazložio raskid ugovora nedostatkom kontrole prilikom izdavanja lijekova na recept u njegovoj apoteci.

“Bio je jedan tehničar, koji je otišao. Bio je na godinu dana na zamjeni trudnice. I zato nam je bilo to. Kao, nismo vodili i pratili kartone svakom pojedinačno”, dodaje on.

Banović kaže da je pandemija korona virusa promijenila praksu izdavanja lijekova na recept.

“Vjerujem da je bilo i telefonskih poziva ili da samo matični broj donese. Nije se moglo konkretno, niti smo dobijali takve upute nikad, da se striktno to mora pratiti”, kaže on.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za RSE kažu da se recepti “pod tuđom šifrom” mogu unijeti u sistem samo ako je ljekar namjerno ili nehatom dao svoju šifru.

KRIVIČNE PRIJAVE ZA LAŽNE RECEPTE

Tužilaštvo Kantona Sarajevo je krivičnu prijavu o lažnim receptima dobilo u decembru 2021. godine od uprave sarajevskog doma zdravlja. Zvanična istraga još nije počela. Iz tužilaštva poručuju da prikupljaju dokaze i da, zbog zaštite krivičnog postupka, ne mogu davati više informacija.

“Ja sam došao za direktora 1. septembra 2021. godine. I već polovinom tog mjeseca sam došao do informacija da se pišu recepti ljudima koji ne koriste tu terapiju”, kaže za RSE Abel Baltić, direktor Javne ustanove Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

Ova institucija ima oko 2.000 zaposlenih i pruža primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 400.000 pacijenata u devet domova zdravlja. Svaki ljekar ovog doma zdravlja ima svoju jedinstvenu lozinku za pristup sistemu elektronskih recepata. Sistemom upravlja kantonalni Zavod zdravstvenog osiguranja, a pristup ima i 176 apoteka u ovom kantonu.

Baltić kaže da je formirao disciplinsku komisiju i utvrdio da su svi lažni recepti napisani korištenjem lozinki šest ljekara, protiv kojih je podnio krivičnu prijavu. Ljekari su tokom disciplinske istrage, kaže Baltić, negirali da su pisali lažne recepte. Tvrdili su da su njihove šifre zloupotrijebljene.

“I mi nemamo drugi način da utvrdimo jesu li, jer mi nismo policija”, kaže on. Dodaje da su na fiktivnim receptima dominirali lijekovi za liječenje dijabetesa.

Sarajevski dom zdravlja je o cijelom slučaju obavijestio i Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo. Ovaj ured je proširio istragu, i utvrdio da se radi o lozinkama devet, a ne šest ljekara. Zloupotrebljen je, kažu, identitet najmanje 209 pacijenata.

Direktor ureda, Erduan Kafedžić, kaže za RSE da je lažnim receptima propisivano 28 lijekova. Zdravstvenom fondu je pričinjena šteta veća od 357.000 maraka (oko 182.000 eura).

Svaki od deset kantona entiteta Federacija BiH ima svoj zavod zdravstvenog osiguranja, koji pokriva osnovne troškove liječenja pacijenata.

Drugi entitet, Republika Srpska, ima svoj zdravstveni fond. Iz fonda za RSE kažu da nisu imali sličnih slučajeva zloupotrebe recepata.

OSAM GODINA STAR SLUČAJ U UNSKO-SANSKOM KANTONU

Jedna od afera sa lažnim receptima se dogodila i na zapadu BiH prije osam godina. Međutim, optužnica za organizovani kriminal je potvrđena tek polovinom ove godine. Optužene su četiri apotekarke i jedna liječnica.

Liječnicu Refiku Purić tužilaštvo tereti da je 2015. godine krivotvorila recepte, odnosno “upisivala terapije pacijentima koje nije ordinirala”. Nakon toga je apoteka fakturisala troškove zavodu “iako pacijenti nisu podigli lijekove na osnovu tih recepata”, navodi tužilaštvo ovog kantona.

Purić kaže za RSE da će dokazati da “nikada nije izdala ni jedan fiktivni recept”. Dodaje da je odgovorna samo za dio recepta na kojem piše naziv lijeka i propisana doza.

“A šta su apoteke radile, ja u to ne ulazim. Ja samo odgovaram za srednji dio recepta. A čije će gore ime biti i prezime, i dole koja će apoteka šta izdati, ja sa tim nemam ništa”, ističe ona.

Ne poriče, međutim, da je propisivala terapije pacijentima koje nije ordinirala, preuzimajući ih od kolega ljekara kada su bili na odmoru ili bolovanju.

“I sad ti pacijenti, tuđi, koji dođu sestri ili zovnu telefonom, i kažu meni treba to i to. Sestra tog doktora, kojeg nema taj dan, dolazi meni. I ja samo pišem to što sestra meni kaže. Imenom i prezimenom ja tog pacijenta niti sam vidjela, niti sam čula, niti sam ga pregledala”, kaže Purić.

MNOGO NOVCA, A NEDOVOLJNE KONTROLE

Nepravilnosti su zabilježene i u Tuzlanskom kantonu. U Zavodu zdravstvenog osiguranja ovog kantona za RSE kažu da su uočili određene greške i nepravilnosti u jednom domu zdravlja, o čemu su upoznate i nadležne institucije. Više informacija, kako navode, ne mogu dati zbog istrage koja se vodi.

Ured za reviziju institucija Federacije BiH godinama upozorava sarajevski Zavod zdravstvenog osiguranja da ne provodi neophodne kontrole izdavanja lijekova na recept, uprkos tome što svake godine izdvaja sve više novca za ove namjene.

Zavod je 2015. godine izdvojio za lijekove oko 79 miliona maraka. Do 2021. godine je izdvajanje za lijekove naraslo na 92 miliona maraka.

 

BiH

Stravična nesreća u BiH: Poginula jedna osoba, auto završio na krovu

Published

on

By

Saobraćajna nesreća dogodila se danas na magistralnom putu M-17 u blizini Zenice, tačnije Perin Han, gdje je jedna osoba izgubila život.

Kako piše 072info udes je izazvao dramatične scene na licu mjesta, pri čemu je automobil, nakon sudara, završio prevrnut na krovu pored ceste.

Na fotografijama s mjesta nesreće vidljivo je tijelo prekriveno zaštitnom folijom, što potvrđuje da je jedna osoba smrtno stradala, dok je druga prevezena u Kantonalnu bolnicu Zenica.

Uviđaj obavljaju policijski službenici MUP-a ZDK, a saobraćaj je obustavljen, što je izazvalo gužve i dodatnu zabrinutost među vozačima.

Za sada nema zvaničnih informacija o identitetu stradalog, niti o uzrocima nesreće, piše 072.info.

Policija apeluje na vozače da budu oprezni i pridržavaju se propisa kako bi se izbjegli ovakvi tragični događaji.

Nastavi čitati

BiH

Dobre vijesti za penzionere: Vlada FBiH isplatit će jednokratnu pomoć tokom ovog mjeseca

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić rekao je danas tokom održavanja konferencije za medije, govoreći o fiskalnoj reformi da će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Nikšić je nakon informacije o tome da je Vlada usvojila Nacrt zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija da je otvoreno i pitanje jednokratne pomoći za penzionere.

“Donijeli smo uredbu o isplati jednkoratne pomoći koja neće čekati rebalans budžeta. Učinit ćemo to u najkraćem roku, nećemo čekati isplatu novembarskih penzija nego u toku ovog mjeseca. To iziskuje dodatnih 37 miliona KM” – rekao je Nikšić.

Vlada FBiH je zaključkom obavezala Zavod PIO da iduće sedmice krene u aktivnosti isplate pomoći penzionerima.

Nastavi čitati

BiH

Prve posljedice gubitka kontrole SNSD-a u Domu naroda PSBiH: Vlast preglasana, Čović u šoku, Špirić izbačen iz Komisije za OSA-u

Published

on

By

Prve posljedice gubitka četvrtog delegata SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH po tu stranku pokazale su se na današnjoj sjednici Doma naroda PSBiH.

Naime, uprkos protivljenju SNSD-a i HDZ-a koji imaju po tri delegata u Klubu srpskog, odnosno Klubu hrvatskog naroda, prihvaćen je prijedlog Želimira Neškovića, delegata u Klubu srpskog naroda iz SDS-a da se izmijeni sastav stalnih i zajedničkih komisija, a u skladu sa novim odnosom snaga u Klubu srpskog naroda gdje sada SNSD ima tri delegata,a po jednog SDS i PDP.

Podsjećamo, Raport je ranije pisao o blokadama ulaska Predraga Vukovića iz PDP-a u Dom naroda PSBiH umjesto Snježane Novaković-Bursać.

Na današnjoj sjednici Doma naroda delegati SNSD-a i HDZ-a pokušali su spriječiti imenovanje Vukovića u komisije, ali i imenovanje Neškovića u određene komisije, jer je došlo do promjene omjera snaga u smislu stranačke pripadnosti u Klubu srpskog naroda, pa se to odrazilo i na broj mjesta SNSD-a u tim komisijama.

Iznenadili ih rezultati glasanja

Međutim, od 15 delegata, njih osam je glasalo za to da se na dnevnom redu sjednice nađe odluka o popuni upražnjenog mjesta u komisijama koje je ostalo iza Novaković-Bursać, ali i da se razmatra odluka o imenovanju Vukovića i Neškovića u konkretne komisije, a što bi značilo i izbacivanje iz komisija nekih od delegata SNSD koji jesu u Domu.

Šest delegata iz FBiH, i to četiri iz Kluba Bošnjaka (SDA, SBiH, DF), dva iz Kluba hrvatskog naroda (HDZ1990 i ZNG) te dva delegata iz Kluba srpskog naroda i to po jedan iz SDS-a i PDP-a, bilo je dovoljno da se prihvate prijedlozi Želimira Neškovića da se o izmjenama sastava komisija razmatra na današnjoj sjednici.

Rezultati glasanja su pokazali da aktuelna vlast nema više većinu u Domu naroda PSBiH.

Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda PSBiH bio je uvjeren, što je i rekao da će Dom danas “oboriti” prijedlog da se raspravlja o ovim pitanjima, pa ih je zato i stavio na glasanje.

No, rezultati glasanja su očigledno iznenadili i Čovića, ali i Nikolu Špirića, zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH kao i Sredoja Novića, šefa Kluba srpskog naroda i delegata SNSD-a Radovana Kovačevića.

Čovićev pokušaj da poništi glasanje

Čović je čak pokušao utjecati na glasanje u Klubu hrvatskog naroda, odnosno na Iliju Cvitanovića iz HDZ-a 1990, jer je kada je vidio da je i on podržao Neškovićev prijedlog pitao “želi li Klub hrvatskog naroda ponoviti glasanje”. Jasno je da je Čovićć mislio na Cvitanovića, ali delegat HDZ 1990 nije se predomislio.

Inače, Nenad Vuković je na današnjoj sjednici imenovan u Zajedničku komisiju za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH umjesto Nikole Špirića iz SNSD-a.

U jednu od komisija, umjesto dosadašnjeg člana Radovana Kovačevića iz SNSD-a imenovan je Želimir Nešković iz SDS-a, a Vuković je imenovan i u još neke od komisija umjesto Snježane Novaković-Bursać.

Iz SNSD-a su za današnje glasanje ocijenili da nije dobro što su prema njihovoj ocjeni “klubovi drugih naroda” birali Klubu srpskog naroda njihove predstavnike, iako Poslovnik Doma jasno kaže da ne biraju članove komisija klubovi, nego Dom.

Nastavi čitati

Najčitanije