Connect with us

BiH

Umjesto izvinjenja, SPC optužuje Bošnjake za mržnju, režimski mediji u RS-u pozivaju da se kazne “muslimanski ekstremisti”

Published

on

U pravoslavnoj crkvi u Srebrenici je 11. jula, samo nekoliko sati nakon što je završen ukop 30 identificiranih žrtava genocida, održan koncert u sklopu manifestacije “Petrovdanski dani Srebrenice 2023”. Tom prilikom su se mogle čuti pjesme poput “Veseli se srpski rode” i druge, kako je organizator naveo, “rodoljubive srpske pjesme”. 

Muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović ovim povodom poručio je da očekuje da se najodgovorniji ljudi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi jasno ograde od ovog i drugih slučajeva javnog promoviranja mržnje.

Izvinjenje žrtvama genocida zatražio je i Damir Peštalić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica, koji je prijavio je Policijskoj stanici uvredljive poruke i preglasnu muziku koja je 11. jula, nekoliko sati nakon kolektivne dženaze, puštana tokom koncerta ispred crkve u ovome gradu.

 

 

 

Preporod.info je poslao upit Mitropoliji dabrobosanskoj, zatrživši da se oglase o sramnim dešavanjima na dan kada cijeli svijet solidariše sa žrtvama koje su nakon 30 godina od genocida dočekale da nekoliko kostiju svojih sinova, muževa, braće, očeva isprate na vječni smiraj.

Odgovor iz Kabineta mitropolita dabrobosanskog prenosimo u cijelosti:

– Prije svega nas interesuje šta se to “dešavalo” ispred Srpske pravoslavne crkve u Srebrenici? O čemu vi to pišete? Pišete o neprovjerenim informacijama i zlonamjerno pišete dezinformacije i laži.

Tog dana, 11. 7. u večernjim satima, pravoslavni vjernici su slavili navečerje Petrovdana i oni su po tradiciji i običaju palili petrovdanske lile, pjevali pjesme i nikakvo zlo nisu radili!

Vi želite osporiti pravo na slobodno i javno ispovijedanje vjere i običaja. Vašim tendencioznim gledanjem u tuđe dvorište, a posebno u portu parohijske crkve u Srebrenici je krajnje problematično. Umjesto da se bavite vašim unutrašnjim problemima kako da u sebi pobijedite porive netrpeljivosti i mržnje prema svemu što je srpsko i pravoslavno, vi optužujete narod i crkvu koja slavi Petrovdan na svoj tradicionalan način uz paljenje lila pjesmu i muziku.

Postavili ste jedno dobro pitanje: Kako graditi suživot? Da, to je veliko pitanje. Kako graditi suživot sa onima koji ne žele suživot? A to ste vi.

Ne samo da ne želite suživot, već sve što mi uradimo opraštajući, vi svojim djelovanjem uništavate.

Kada pišete o politikama zla, prvo se pogledajte u ogledalo i okrenite se oko sebe i svojih. Tek onda pišite o drugima. Očigledno da vi zlo vidite samo u drugome ili drugima, a ne vidite zlo u sebi i u vašima. To zlo se upravo pojavljuje iz vašeg pisanja.

Suživot u BiH je odvajkada postojao, postoji i postojat će, ali ne “suživot” dominacije jednih nad drugima, a što bi vi željeli, već suživot ljubavi i poštovanja jednih prema drugima.

Sve što je negativno, zlonamjerno ili provokativno, mi ne samo da ćemo se od toga ograditi, već ćemo javno osuditi i prozvati. Prozivanje Srpske pravoslavne crkve nećemo tolerisati niti vama, niti gospodinu Fazloviću, niti izvjesnom imamu u Srebrenici – navodi se u odgovoru Kabineta mitropolita dabrobosanskog.

Istovremeno mediji pod kontrolom Milorada Dodika, RTRS i SRNA, raspiruju mržnju protiv srebreničkog imama, ef. Peštalića. Između ostalog, objavili su izjave srbijanskog historičara i jedanog od ideologa velikosrpskog projekta “srpski svet” Aleksandara Rakovića, koji poziva na odmazdu prema Bošnjacima.

– Nadležni organi u Republici Srpskoj i BiH moraju da sankcionišu muslimanske ekstremiste koji su prijetili Srbima okupljenim uoči proslave opštinske krsne slave Petrovdana- izjavio je Raković.

 

SRNA i RTRS u tekstu navode:

Komentarišući uvrede srebreničkog imama Damira Peštalića, koji je vjernike okupljene pred crkvom nazvao ološem i prijetnje njegovih sljedbenika da treba naći 50 dobrovoljaca da se obračunaju sa okupljenima ispred hrama, Raković je naveo da su muslimanski ekstremisti, koji su namjeravali da se na tako agresivan način obračunaju sa Srbima, dio problema koji treba rješavati.

On je u izjavi Srni napomenuo da istražni organi treba da pronađu one koji su prijetili i vrijeđali vjernike i da ih sankcionišu u skladu sa zakonima.

Raković je istakao da Srbima niko ne može da ospori pravo da proslave slavu, da se okupe i da je obilježe na način na koji smatraju da to treba da urade, ne vrijeđajući nikoga.

– To što im je u Srebrenici slava Petrovdan i što je proslavljena na taj način ne kosi sa tugom i bolom koju muslimani osjećaju prema svojim stradalima. Oni koji su hteli da se obračunaju su to pogrešno i čak zlonamerno protumačili – ocijenio je Raković.

On je ukazao da je problem u tumačenju događaja, a ne u tome što neko obilježava sjećanje na stradanje, dok drugi ima pravo da slavi crkvene praznike na prikladan način.

– Јa bih ovo sagledavao u vidu zlonamernog tumačenja tog imama i njegovih sledbenika, jer su svi događaji u Srebrenici tog dana prošli bez incidenata – rekao je Raković.

On smatra da muslimani u Srebrenici bilo koji gest mogu da tumače zlonamjernim, ali da treba da sagledaju svoje namjere u tome koje nisu bile dobre prema komšijama Srbima.

Raković je ocijenio da oni koji na taj način prijete Srbima i ispoljavaju agresiju devalviraju događaj u Srebrenici, kojem su sami prisustvovali.

– Oni tom događaju daju drugu konotaciju, koju mi Srbi ne želimo da tumačimo na način kako muslimani tumače naše obeležavanje događaja – rekao je Raković.

 

 

 

BiH

Republika Srpska izmjenama zakona izbrisala Bosnu i Hercegovinu iz nacionalnih spomenika

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

U zakonu kojeg su usvojili narodni poslanici u entitetu Republici Srpskoj, izvršene su izmjene zakona kojima se očito išlo na brisanje Bosne i Hercegovine i učinjen još jedan podmukli atak na državu.

Tako je u zakonu koji je usvojen izmijenjen član 2, stav jedan u kojem je do sada pisalo “‘Nacionalni spomenik’ predstavlja dobro koje je Komisija proglasila nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8…”, izmijenjen na način da je iz rečenice izbrisano Bosne i Hercegovine.

Dakle, Republika Srpska je iako je Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska kategorija u kojoj je jasno naglašena Bosna i Hercegovina, odlučila da izbriše Bosne i Hercegovine i tako nacionalne spomenike ostavi bez jako bitne odrednice.

Osim ovoga učinjen je još jedan udar na institucije Bosne i Hercegovine i to na način provođenja politike koja podrazumijeva da se iznad državnih institucija stavljaju entitetske.

U članu 3 zakona je pisalo: Podrazumijeva se da nacionalni spomenici automatski uživaju najviši stepen zaštite u zakonu Republike Srpske, bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Sada je izmjenama zakona izbrisan dio bez potrebe za donošenjem daljih odluka, zakona, propisa ili drugog.

Ovo u suštini znači da je otvorena mogućnost da institucije entiteta Republika Srpska propituju odluke o proglašenju nacionalnih spomenika na teritoriji ovog entiteta.

Izmjenama zakona je dakle u RS-u izbrisana Bosna i Hercegovina iz nacionalnih spomenika, a provođenje odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika je dovedeno u pitanje.

Usvajanje ovih izmjena je u skladu sa strategijom negiranja države Bosne i Hercegovine koju provode vladajući u RS-u, ali je i pokazatelj da skandalozni stavovi članice Komisije Anđeline Ošap Gaćanović o tome da “ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe”, sada i u provođenju kroz institucije entiteta.

Otvoreno je i pitanje da li će političari koji se predstavljaju kao zaštitnici Bosne i Hercegovine pokrenuti apelaciju pred Ustavnim sudom o ustavnosti ovog zakona, ali i da li će visoki predstavnik naći vremena da se bavi pitanjima zaštite Dejtonskog sporazuma.

Klix

Nastavi čitati

BiH

NSRS usvojio sporan zakon; Stevadić: Sada ćete puno češće viđati zastavu i grb Srbije

Published

on

By

Narodna skupština Republike Srpske danas je usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose

Novim zakonskim rješenjima predviđeno je pravo na isticanje zastava i grbova te izvođenje himni onih država s kojima građani dijele historijske, kulturne i tradicionalne veze, uz obrazloženje da se time čuva i afirmiše kulturni identitet i naslijeđe određenih grupa.

Međutim, lako se može pretpostaviti da je stvarna svrha ovog zakona političke prirode – prvenstveno omogućiti slobodnu upotrebu državnih simbola Srbije na javnim događajima u Republici Srpskoj.

Na ovaj način, vlasti u RS-u koriste zakonsku osnovu kako bi dodatno učvrstile vezu sa Srbijom, što može predstavljati politički pritisak na institucije BiH i narušiti ustavni okvir države.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao predlagač ovog zakona, izjavio je da se radi o očuvanju kulturnog identiteta i očitovanju poštovanja prema “bratskim narodima”, ali mnogi vide ovo kao pokušaj “proguravanja“ zakona koji zapravo omogućava preferencijalni tretman prema Srbiji.

“Iako ova obilježja ni do sada nisu bila zabranjena u Narodnoj skupštini i drugim institucijama Republike Srpske, ovako uvjerljivim glasanjem za izmjene i dopune Zakona o upotrebi grba, zastave i himne, sada su i “ozvaničena”.

Stevandić je izrazio zahvalnost svim poslanicima koji su podržali prijedlog ovog zakona, koji je bio njegova inicijativa i prošao sve faze usaglašavanja, uključujući i javnu raspravu. “Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama Republike Srpske”, izjavio je Stevandić.”

Klix

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Trojka bi bila pometena da su novi izbori, Konaković šuti kada se psuje genocid

Published

on

By

Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) danas je održao konferenciju za medije na kojoj je govorio o svima aktuelnim političkim dešavanjima.

Na samom početku razgovora Izetbegović osvrnuo se na izborne rezultate u proteklom periodu.

“Izbori su završeni. SDA je najjača i što je još važnije najbrže rastuća stranka. 285 hiljada smo osvojili, 12 posto više nego na prošlim izborima. U RS-u smo izašli sa raznovrsnim koalicijima, osvojili smo 62 vijećničkih pozicija. Srebrenica, podrška glasača SDA je nešto manje. I to je tako u čitavom RS-u”, kazao je.

Potom je dodao:

“Na račun SDA jačaju druge probosanske stranke. U Srebrenici se osjeća zamor glasača. Začuđeni smo apstencijom Bošnjaka. Ne smijemo biti ljuti na Srebreničane s obzirom na sve što su prošli. Dobro je da imaju volje ikako za glasanje. Na nama je da pomognemo tim ljudima”. 

No, Izetbegović navodi kako je SDA imala podršku u poplavljenim područjima.

“Što se tiče poplavljenih područja dobili smo podršku glasača. Narod se okreće ka SDA kada ima prave problem. Mostar- podrška manja nego 2020. godine. Zabrinjavajući odnos Trojke. Izostankom kampanje za gradonačelnika, Trojka je tiho pružila podršku HDZ-u. Trojka polako nestaje u Hercegovini”, tvrdi Izetbegović.

Smatra da će SDA se vratiti u pojedinim kantonima jača nego ikada.

“SDA će prije ili kasnije završiti za šta je zainteresirana. U Sarajevu u posljednjih šest godina smo pretrpjeli najteže pritiske. Potrebno je vrijeme da se saniraju posljedice ovoga.  U Tuzlanskom kantonu se završio taj proces. SDA se vratila jača nego što smo bili. U Sarajevu će trebati još vremena, ali proces ide u tom smjeru”, kazao je, a zatim dodao:

“SDA najbolji rezultati u posljednje dvije decenije. Prvi razlog je mogućnost poređenja onog što su radili i radile vlade predvođene SDA. Poređenje sa onim što rade/ ne rade vlade Trojke. Drugi razlog su nova, mlada lica. Trojka nije izbor narod, nego stranaca. Svi se zapitajmo da li ćemo moći imati ovakve rezultate. Da su novi izbori mi bi Trojku pomeli”. 

U svom obraćanju javnosti iznio je niz optužbi na trenutnu vlast.

“Imamo gomilanje duga. Potrošeno je sve što je ostalo iza Fadila Novalića. Zadužili se milijardu maraka. Kanton Sarajevo koji ima duplo veći budžet od Tuzlanskog Kantona, gomila dugove. KCUS se raspada i tone u dugove pred našim očima.  Oslanja se na Zavod zdravstvenog osiguranja. Sve to uspiju potrošiti. To se sve dešava unutar dvije godine”, navodi Izetbegović.

 

Lider SDA navodi kako je najagresivniji kreator Trojke Elmedin Konaković.

“Kola su se slomila na NiP-u. Stranka koja je imala uzlet. Doživljava strmoglavi pad u KS. Problem je u Elmedinu Konakoviću, najagresivniji kreator Trojke. Narod ne voli izdajnike, petljance, drske, koji se pozivaju na pravdu a ne vrše je, petljaju se sa kriminalcima. Narod to ne voli i treba vremena da ih prezre. To se već desilo prethodnicima Konakovića. On ne može funkcionisati drugačije, nastavit će sa spinovima, sa blentavim riječima. Šutio je u Konjicu kada je Dodik opsovao Srebrenički genocid. Bit će hrabar kada treba vrijeđati svoje. Vidjet ćemo šta će još sve lagati, mutiti i petljati”, zaključio je Bakir Izetbegović.

 

Odgovarajući na pitanje novinara dokle je BiH na putu ka EU, Izetbegović je kazao:

“U zastoju smo. Ljudi se trude i pokušavaju nam pomoći. Kažu nešto i što ne misle. Naprave izvejštaj o našem napretku koji je depresivan. Isključili su glavnom generator i motor BiH. Koji su znali kako će akterima koji možda i ne vole BiH. Nemam bolji odgovor od ovog. Sve je u zastoju i kada je pitanje EU i NATO.”, kazao je te na kraju naveo:

“Mi smo jako iskusni političari. Znamo i kako ćemo sa onima koji ne žele BiH. Trojku čine neiskusni političari. Koji se sada uče kakako da budu političari, sada nije vrijeme za to. SDA je stub, sve ostalo je iza njega. Štetan potez je napravljen za ovu zemlju. SDA ima najbitnije zasluge za sve u ovoj zemlji. “

N1

Nastavi čitati

Najčitanije