Connect with us

USK

USK – Policajac Jasmin “uredno” priznao da je pretukao suprugu, kažnjen smanjenjem dvije plate po 15 posto?!

Published

on

Policajac Jasmin T. nastavio je raditi u policiji i nakon uslovne presude. U februaru 2023. godine otišao je u penziju

Najmanje šest policajaca u Bosni i Hercegovini trenutno je pod istragama zbog nasilja u porodici, ali su interni postupci u policiji zaustavljeni dok se ne okončaju krivični, pokazuju podaci koje je prikupio Detektor. Ranije kazne za policajce nasilnike u porodici bile su novčane.

Krajem juna 2020. godine policajac Jasmin T. u porodičnoj kući u Bosanskom Petrovcu pretukao je svoju suprugu. Ovaj stariji narednik je nakon kraće verbalne rasprave stisnuo šake i nekoliko puta udario ženu u stomak i glavu.

Kolege su ga taj dan privele, a tri mjeseca poslije protiv njega je pokrenut disciplinski postupak. Nije negirao šta je uradio i disciplinska komisija je utvrdila da je napravio težu povredu radne dužnosti. Kažnjen je smanjenjem plate od 15 posto na dva mjeseca.

Nakon toga je nastavio raditi u interventnoj jedinici.

Istraživanje Detektora ranije je otkrilo da je on jedan od trojice policajaca u Unsko-sanskom kantonu koji su za nasilje u porodici kažnjavani samo novčano.

Postupci traju mjesecima

Podaci koje je dodatno prikupio Detektor sada pokazuju da i u drugim kantonima policajci nastavljaju raditi u policiji nakon kazni za nasilje u porodici, ili postupci protiv njih traju mjesecima.

Takve kazne su nedovoljne i ne šalju ispravnu poruku žrtvama, smatra Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH.

“Kako će druge žrtve prijaviti nasilje? Ostaviti osobu koja je počinilac nasilja dda radi, ne može zdravom umu biti jasno”, kaže Filipović-Hadžiabdić.

Policajac Jasmin T. nastavio je raditi u policiji i nakon uslovne presude. U februaru 2023. godine otišao je u penziju.

FOTO: Detektor.ba

Druga dva policajca, čija puna imena ne navodimo zbog zaštite identiteta žrtava, koji su kažnjavani u Unsko-sanskom kantonu zbog nasilja u porodici, također su dobili samo novčane kazne.

Almir dva puta kažnjava

Nekoliko dana prije kraja 2017. godine, policajac Almir F. u Sanskom Mostu verbalno je napao svoju suprugu i prijetio joj u porodičnoj kući pred njihovim sinom. Supruga je pozvala policiju i rekla da je Almir već duži period zlostavlja.

Prva reakcija njegovih kolega bila je brza – podnijeli su izvještaj o počinjenom krivičnom djelu za nasilje u porodici, a lokalni sud mu je uskoro izrekao zabranu uhođenja i uznemiravanja na šest mjeseci.

Ali je tek u junu 2019. disciplinski kažnjen smanjenjem plate za 20 posto tokom četiri mjeseca. Komisija je kao olakšavajuće okolnosti uzela da se radi o “porodičnom službeniku”, koji izdržava svoju porodicu, i da se tokom postupka ponašao pristojno i sarađivao te prihvatio disciplinsku odgovornost. Članovi komisije smatrali su da se novčanom kaznom postiže svrha kažnjavanja i da će se on u budućnosti suzdržati od sličnih povreda radne dužnosti.

Dvije godine kasnije, Almir F. je pijan ulazio u kabinu DJ-a i prosipao piće. Još jednom je kažnjen novčano smanjenjem plate na šest mjeseci.

Kažnjen smanjenjem plate zbog prijetnji supruzi

Jasmin M. također je kažnjen smanjenjem plate zbog prijetnji supruzi. On je 2021. godine napustio svoj pozorni rejon i u uniformi u toku radnog vremena otišao kući. Prema rješenju disciplinske komisije,  upotrebom sile je supruzi uzeo mobitel i prijetio joj. Nakon toga joj je uputio veći broj poruka uvredljivog sadržaja, a narednog dana u krugu MUP-a, pred patrolom policije, i prijetnje po život.

Bio je suspendovan skoro četiri mjeseca. Kažnjen je smanjenjem plate za 15 posto na tri mjeseca jer je za vrijeme obavljanja službenih zadataka ugrozio mir i psihičko zdravlje svoje porodice. Onda je vraćen na posao, iako se protiv njega vodi i krivični postupak, kako je rekao novinarima Detektora.

Zakonski je ostavljena mogućnost komesaru da li će suspendovati policajca tokom krivičnog postupka. Komesar je u slučaju Jasmina M. donio odluku da se suspenzija ukine nakon okončanja disciplinskog postupka.

Ovaj policajac je novinarima rekao i da ima certifikat za rad na predmetima nasilja u porodici.

Prema djelimičnim odgovorima policijskih agencija, najmanje šest policajaca u BiH suočava se s optužbama za nasilje u porodici.

Filipović-Hadžiabdić smatra da je u ovim slučajevima, osim suspenzije, neophodno uvesti i jake kazne za policijske službenike.

“Neupitno je da oni moraju skidati uniforme. Ne samo suspenzija“, smatra Filipović-Hadžiabdić i dodaje da “nulta tolerancija treba biti za sve, a naročito za one koji provode zakon“.

“Kako može neko provoditi zakon ako ga krši? Najblaže što se može uraditi je da ih prebace na druga radna mjesta“, kaže Filipović-Hadžiabdić.

U Federaciji, na državnom nivou i u Brčko distriktu praksa je da, ukoliko za vrijeme disciplinskog postupka započne i krivični, disciplinski se obustavlja do završetka drugog. Policijske agencije se u pojedinim slučajevima odluče da ne suspenduju policajce protiv kojih se vode disciplinski ili krivični postupci, i oni nastavljaju raditi svoje redovne poslove.

“Vi još imate u policiji, nažalost, ljude koji su puni predrasuda”

Ana Crnković iz Centra za socijalni rad u Bihaću kaže da na pojedinačnom slučaju ne treba graditi imidž policije. Njeno desetogodišnje iskustvo je pokazalo da se žrtve nasilja u porodici za pomoć češće obrate policiji nego Centru za socijalni rad, ali je problem što se policajci ne obučavaju za ove slučajeve.

“Vi još imate u policiji, nažalost, ljude koji su puni predrasuda i nisu dovoljno senzibilizirani za tu problematiku. Kojima verbalno i psihičko nasilje ne predstavljaju neku vrstu nasilja, ne znaju ga prepoznati. Kod njih je nasilje jedino kada neko nanese ozljede i masnice, tu je veća problematika“, kaže Crnković.

Odgovarajući na upit o odnosu prema policajcima nasilnicima u porodici, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona kažu da svaki od tri slučaja ima sudski epilog. Oni smatraju da je nasilje u porodici problem cjelokupnog društva, pa ni policija nije imuna na njega.

“Svim prijavljenim slučajevima se pristupa prioritetno i sa senzibilitetom”, navode i dodaju da je svaki slučaj posebno razmatran i sankcionisan.

Esad Solak, predsjedavajući Odbora za žalbe Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, smatra da rukovodioci, kada se optužnica potvrdi, trebaju predložiti suspenziju policijskom komesaru.

“Pretpostavimo da sutra ti isti idu na intervencije gdje je prijavljeno nasilje u porodici, a možda je ta žena što je žrtva zna da je taj policijski službenik optužen za to isto djelo. Kako ona da se osjeća sigurno kada je i on nasilnik kao i taj što je učinio nasilje“, navodi Solak.

On pojašnjava kako je policijski službenik dužan po odredbama policijskog etičkog kodeksa popuniti obrazac o krivičnom djelu koje mu se stavlja na teret, nakon čega rukovodilac pokreće prijedlog policijskom komesaru za suspenziju.

Tri unutrašnje istrage u Sarajevu

U Sarajevu su u proteklih pet godina pokrenute unutrašnje istrage zbog utvrđivanja povrede službene dužnosti u tri slučaja gdje su policijski službenici prijavljeni zbog nasilja u porodici, odnosno zbog verbalnog ili fizičkog napada nad ženom.

U jednom od slučajeva iz 2018. godine, unutrašnja istraga je utvrdila osnovanost prijave, ali je kasnije disciplinska komisija oslobodila policajca odgovornosti nakon što je njegova supruga odustala od prijave.

Dvije unutrašnje istrage koje su pokrenute prošle godine zaključkom su prekinute do okončanja krivičnog postupka ili krivične istrage, nakon čega će biti nastavljen interni postupak, odnosno unutrašnja istraga.

U jednom od ova dva slučaju policijski službenik je i suspendovan, pojasnili su iz MUP-a Kantona Sarajevo.

Dizdarević: Svaki bi morao biti preventivno suspendovan

Sandi Dizdarević, univerzitetski profesor i stručnjak za sigurnost, pojašnjava da sva disciplinska ili krivična djela – počinjena u toku službe – zahtijevaju hitnu i preventivnu suspenziju. Ukoliko krivična djela nisu počinjena u toku službe, pravila nalažu da se policijski službenici ne suspenduju, kaže Dizdarević.

“Svaki policijski službenik u odnosu na kojeg je pokrenut krivični postupak morao bi biti preventivno suspendovan u cilju same istrage i krivičnog postupka“, ističe Dizdarević.

U Direkciji za koordinaciju policijskih tijela protiv jednog službenika je u toku krivični postupak za nasilje u porodici i već se duže nalazi u pritvoru. On je također suspendovan do okončanja krivičnog postupka.

U Posavskom kantonu Jedinica za profesionalne standarde podnijela je inicijative za pokretanje disciplinskih postupaka protiv tri policijska službenika zbog postojanja osnova sumnje za težu povredu službene dužnosti, tako što su počinili teže krivično djelo nasilje u porodici.

Disciplinska komisija je formalno pokrenula postupke, ali ih i preknula do okončanja krivičnog postupka.

Nije kažnjen jer je otišao u penziju

MUP Zeničko-dobojskog kantona je u augustu ove godine protiv jednog policijskog službenika pokrenuo disciplinski postupak za težu povredu radne dužnosti odnosno krivičnog djela “nasilje u porodici”, ali nikada nije kažnjen jer je otišao u penziju.

Nedžad Korajlić, profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studine u Sarajevu, smatra da policajci koji se terete za neka teža krivična djela ne bi trebali raditi kao ovlaštena službena lica, te bi ih se trebalo rasporediti na poslove vezane za administraciju, gdje neće imati oružje i dodir s ljudima.

“Žrtve se u tom slučaju ustručavaju, boje se da neće biti uticaja nasilnika na istragu u policijskoj upravi, da neće zbog toga [kao počinioci] imati posljedice“, smatra Korajlić.

USK

Vlada FBiH donijela odluku o podjeli 200 miliona KM kantonima: Evo koliko će dobiti USK

Published

on

By

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj hitnoj sjednici donijela odluku o raspodjeli sredstava koja su namijenjena za finansijsku pomoć kantonima.

Usvojenom odlukom se utvrđuju kriteriji raspodjele sredstava u iznosu od 200 miliona KM, a na ime dodjele finansijske pomoći budžetima kantona.

Kriteriji za raspodjelu sredstava kantonima ove odluke su broj stanovnika prema Popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Bosni i Hercegovini iz 2013. godine uz primjenu pondera dva za Posavski i Bosansko-podrinjski kanton.

Na osnovu kriterija iz ove odluke, utvrđuje se raspodjela sredstava na kantone sa pojedinačnim iznosima i to za Unsko-sanski kanton 23,9 miliona KM, za Posavski kanton 7,6 miliona KM, za Tuzlanski kanton 38,9 miliona KM, za Zeničko-dobojski kanton 31,8 miliona KM, za Bosansko-podrinjski kantona 4,1 milion KM, za Srednjobosanski kanton 22,2 miliona KM, za Hercegovačko-neretvanski kanton 19,1 milion KM, za Zapadnohercegovački kanton 8,3 miliona KM te 36,1 milion KM za Kanton Sarajevo, kao i 7,3 miliona KM za Kanton 10.

Zadužuju se korisnici da 20 posto dodijeljenih sredstava utroše na provođenje demografske politike i mjera u kantonima te da izvještaj o utrošku dostave Federalnom ministarstvu finansija.

Vlada Federacije BiH će ova sredstva doznačiti u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu Odluke na depozitne račune budžeta kantona, a u skladu sa Pravilnikom o načinu uplate, pripadnosti i raspodjele javnih prihoda u Federaciji BiH.

Klix

Nastavi čitati

USK

Trostruki ubica iz Sanskog Mosta izjavio da nije kriv za ubistvo kolega u školi

Published

on

By

U Kantonalnom sudu u Bihaću danas je održano ročište na kojem se o optužbi za trostruko ubistvo u Gimnaziji Sanski Most i nelegalno posjedovanje naoružanja izjasnio Mehemed Vukalić, pomoćni radnik u pomenutoj obrazovnoj ustanovi.
Vukalić je, odgovarajući na pitanje predsjedavajuće sudskog vijeća u ovom slučaju Fikrete Hodžić, izjavio kako nije kriv, javljaju Nezavisne novine.Vukalić je u krvavom pohodu 21. avgusta ove godine ubio radne kolege, odnosno direktora Gimnazije Nijaza Halilovića, profesoricu engleskog jezika Gordanu Midžan i sekretaricu Nisvetu Kljunić.

Nakon toga je pucao sebi u grudi pokušavajući na taj način izvršiti samoubistvo, ali se međutim samo teško ranio.

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u proteklom periodu okončalo istragu i podiglo optužnicu zbog postojanja osnovane sumnje da je optuženi Vukalić izvršio krivična djela koja mu se stavljaju na teret.

Tužilaštvo je optužnicom predložilo ispitivanje nekoliko desetina svjedoka i šest vještaka, kao i izvođenje nekoliko desetina dokaza materijalne prirode.

Nastavi čitati

USK

Gorska služba spašavanja Bihać sinoć spasila ruskog državljanina

Published

on

By

Gorska služba spašavanja stanica Bihać sinoć je bila u aktivnoj potrazi na prostoru Plješevice i spasila jedno strano lice…

BIHAĆ, 18. decembra – Naime, radi se o ruskom državljaninu koji je nestao na Plješevici. Više u izjavama portparola Uprave policije USK i načelnika Gorske službe spašavanja stanice Bihać.

Prema riječima Abdulaha Keranovića portparola Uprave policije USK-a, sinoć oko 22,00 sata u MUP-u USK zaprimili su poziv osobe koja se predstavila kao konzul ambasade Ruske federacije u BiH, te prenijela informaciju kako je jedan njihov državljanin nestao u blizini granice BiH sa susjednom Republikom Hrvatskom. 

Ovom prilikom date su i koordinate lokacije na kojoj bi se moglo nalaziti ovo lice, nakon čega je obaviješten načelnik GSS Bihać čija je ekipa krenula u potragu i spašavanje spomenutog lica. U poslijeponoćnim satima ruski državljanin je pronađen u dobrom fizičkom i psihičkom stanju a nakon toga i smješten u privremeni kamp ‘Lipa’, piše Rtvusk. 

Govoreći i ovom slučaju, Ermin Lipović, načelnik GSS Bihać, uz ostalo nam je kazao kako su po dobijanju informacije i koordinata i obrade ulaznih informacija, zajedno sa nadležnim i angažiranim institucijama u ovakvim slučajevima, izašli na teren te korištenjem informacija i tehnologije locirali lice te mu pružili potrebnu pomoć.

Prema propisanoj proceduri ruski državljanin će biti predat na dalje postupanje Službi za poslove sa strancima u Bihaću.

Nastavi čitati

USK

Građani Bosanske Otoke pokreću peticiju za uređenje čaršije

Published

on

By

Bosanska Otoka, naselje koje administrativno pripada Bosanskoj Krupi, postala je centar građanske inicijative predvođene vijećnikom Gradskog vijeća Bosanska Krupa Emirom Bešićem. U konsultaciji s mještanima, Bešić je pokrenuo peticiju kojom se traži transparentnost i uključenje građana u proces uređenja čaršije.

 

Peticija pod nazivom “Protivljenje uređenju centra Bosanske Otoke bez javne rasprave, konsultacija i neophodnih akata za građane” izražava nezadovoljstvo mještana trenutnim planovima uređenja centra. Građani smatraju da se odluke o izgledu i funkcionalnosti prostora ne mogu donositi bez njihovog aktivnog učešća.

– Smatramo da građani treba da se pitaju kako će uređivati svoju čaršiju, što i želimo ostvariti. Pozivam sve građane koji žele da nam se pridruže u ovome, da mi se jave i potpišu ovu peticiju – poručio je Bešić, ističući važnost zajedničkog djelovanja u ostvarivanju ciljeva.

 

U peticiji se, između ostalog, zahtijeva organiziranje javne rasprave u kojoj će građani imati priliku iznijeti svoje prijedloge i sugestije. Prekid svih aktivnosti na uređenju do završetka konsultacija sa građanima i usvajanja plana prihvatljivog većini.

 

Također, traži se transparentno informisanje o budućim koracima, uključujući prijedloge, rokove i troškove projekta.

Mještani naglašavaju da svaka izmjena u centru Bosanske Otoke mora odražavati zajedničke interese i uzeti u obzir historijsku, kulturnu i praktičnu vrijednost prostora.

Cilj inicijative je stvaranje uređenog i funkcionalnog centra Bosanske Otoke koji će zadovoljiti potrebe svih građana, uz očuvanje autentičnosti i kvaliteta života. Građani su pozvani da daju doprinos ovoj inicijativi kako bi se osiguralo da čaršija Bosanske Otoke ostane prostor zajedništva i ponosa.

FENA

Nastavi čitati

USK

USK – Passat potpuno izgorio na putu: “Važno da je živa glava”

Published

on

By

Na saobraćajnici u neposrednoj blizini stambenog naselja Domet u Sanskom Mostu danas se zapalio automobil marke pasat, koji je nakon toga u potpunosti izgorio, a u ovom događaju, na sreću, nije bilo povrijeđenih lica.

Vozilo pripada Sanjaninu Mirzetu Keranoviću, koji živi i radi u Njemačkoj i kaže kako je baš jutros doputovao u rodni grad da bi u zavičaju proveo odmor.

“Supruga i ja smo automobilom otišli u trgovinu i kada smo krenuli kući, osjetio sam da nešto gori, a to je primijetila i ona. Počelo je da se dimi i potom je vatra izbila, pa sam odmah zaustavio auto i uspjeli smo na vrijeme izaći. Nekoliko trenutaka kasnije sve je bilo u plamenu”, kaže Keranović.

Dodaje kako je na lice mjesta, po njegovom pozivu, brzo stiglo vatrogasno vozilo, pa su vatrogasci požar ugasili.

Međutim, šteta na automobilu je velika i on je praktično potpuno uništen, piše NN.

Keranović kaže kako je automobil garažiran za vrijeme dok boravi u inostranstvu, te sumnja da su uzrok elektroinstalacije.

“Možda je miš pregrizao neki od kablova pa je došlo do kratkog spoja ili je nešto drugo u pitanju. Važno je da je živa glava, biće auta”, kaže Keranović.

Nastavi čitati

USK

Premijer Nikšić razgovarao sa načelnikom Horvatom o razvojnim projektima Velike Kladuše

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, zajedno sa zamjenicima federalnog premijera Tonijem Kraljevićem i Vojinom Mijatovićem, razgovarao je danas, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, sa načelnikom Općine Velika Kladuša Borisom Horvatom zajedno sa šefom odsjeka za pripremu i implementaciju projekata, Elvedinom Miljkovićem i ministrom obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a, Denisom Osmankićem.
Glavna tema susreta bila je jačanje saradnje i provođenje ključnih projekata koji će omogućiti razvoj ove lokalne zajednice. Posebna pažnja razgovora bila je usmjerena na podršku viših nivoa vlasti, gdje su istaknute mogućnosti za zajedničko djelovanje s ciljem osiguravanja podrške za razvojne projekte u Velikoj Kladuši. 

Premijer Nikšić uputio je čestitke novoizabranom načelniku Horvatu, te izrazio punu podršku njegovom budućem radu, ocjenivši da je saradnja svih nivoa vlasti ključna za stvaranje boljih uslova života za sve građane, kako u lokalnoj zajednici, tako i na prostoru cijele Federacije Bosne i Hercegovine. Federalni premijer je iskazao i opredjeljenje Vlade Federacije BiH da shodno procedurama i mogućnostima osigura podršku projektima koji će doprinijeti razvoju ove općine. 

Ovom prilikom načelnik Horvat je informirao o do sada poduzetim aktivnostima na kreiranju mogućnosti za stvaranje boljih uslova građanima Velike Kladuše. Istakao je i prioritetne projekte koji se planiraju započeti, te realizovati u narednom periodu na području općine, a riječ je o infrastrukturnim projektima u oblasti putne komunikacije, komunalne djelatnosti, te obrazovanja, kulture i sporta, kao i podrške privrednim aktivnostima. 

Načelnik Horvat je naglasio čvrsto opredjeljenje i zalaganje u stvaranju neophodnih uslova za razvoj ove lokalne zajednice. Sagovornici su se usaglasili da postoji prostor za zajednički rad u pravcu ekonomskog, infrastrukturnog i društvenog djelovanja, s ciljem osiguranja podrške razvojnim projektima koji doprinose razvoju i stvaranju boljih uslova građanima.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije