Sve će biti u redu, neće biti nikakvih sukoba, neće biti rata. Bošnjaci, muslimani, žele nekakvo drugo poluvrijeme, oni bi rado ušli u sukob jer misle da tako mogu ostvariti neke svoje ciljeve. Ali vidljivo je da od toga nema ništa, rekao je u razgovoru za “Glas Srpske” predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
BiH
Ustavni sud RS-a odlučio: Dragana Čavka izabrana u Upravni odbor RTRS-a kao Bošnjakinja

Međutim, Vijeće Ustavnog suda RS-a kaže da se iz navoda obrazloženja zahtjeva ne uočava u čemu se sastoji povreda vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda da bude adekvatno zastupljen u zakonodavnim, izvršnim i pravosudnim organima vlasti, s obzirom na činjenicu da se osporenom odlukom vrši izbor člana Upravnog odbora RTRS-a, koji ima status javnog preduzeća.
Vijeće je raspravljalo o prihvatljivosti zahtjeva, odnosno da li postoje procesnopravni uslovi za meritorno odlučivanje o tome da li je osporavanim aktom Narodne skupštine došlo do povrede vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Podnosilac je u zahtjevu istakao da je odlukom, kojom je Dragana Čavka izabrana za člana Upravnog odbora RTRS-a, povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda jer postoji osnovana sumnja da je riječ o manipulaciji prilikom njenog izjašnjavanja o nacionalnoj pripadnosti.
Klub bošnjačkog naroda smatra da Ustavom garantovana zaštita prava konstitutivnih naroda da budu adekvatno zastupljeni u zakonodavnim, izvršnim i pravosudnim organima vlasti, ne podrazumijeva samo brojčanu zastupljenost u institucijama vlasti, već i adekvatnu zastupljenost.
To jeste da nosioci vlasti mogu biti pripadnici određenog konstitutivnog naroda ako su tu pripadnost stekli rođenjem ili se duži niz godina izjašnjavaju kao Bošnjaci, a ne kako određena profesija ili funkcija to zahtijeva.
Odluku o izboru člana Upravnog odbora RTRS-a izglasala je 28. maja Narodna skupština Republike Srpske.
Vijeće naroda Republike Srpske 20. juna nije postiglo saglasnost o vetu Bošnjaka na imenovanje Čavke, saglasnost nije postigla ni 2. jula Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata, zbog čega je ovo pitanje razmatrao Ustavni sud Republike Srpske.
BiH
Dodik: Ponudit ću Trumpu litij nađen u RS-u, to će smanjiti pritisak na nas

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, za kojim je izdan nalog za hapšenje uvjeren je kako neće završiti u zatvoru jer pretpostavlja da će se sadašnja kriza u BiH riješiti nekom vrstom političke nagodbe, a najavio je i kako će, čak i ako bude pravomoćno osuđen, nastaviti političku karijeru.
U intervjuu za banjolučki list “Glas Srpske” od danas Dodik je priznao kako mu se stanje čini “neizvjesnim”, no ima razrađeni scenarij što će učiniti potvrdi li sud prvostepenu presudu kojom je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice.
“Čak i da mi zabrane kandidaturu (za predsjednika Republike Srpske) neko drugi će biti kandidat ispred vladajuće koalicije i pobijedit će. A onda ću biti premijer. Ne mogu mi zabraniti da budem premijer, a to je za njih opasnije nego biti predsjednik”, izjavio je Dodik.
Priznao da nije uspio blokirati institucije
No pritom je ignorisao činjenicu da zabrana političkog djelovanja, u skladu sa zakonom, znači i automatsku zabranu obnašanja bilo koje dužnosti koja se finansira iz budžet, pa tako i onu entitetskog premijera. Dodik u tom slučaju ne bi mogao biti čak ni direktor neke entitetske agencije.
Priznao je ipak kako je pretrpio poraz u nastojanjima da nakon što je osuđen blokira rad državnih institucija tako što bi svi Srbi koji u njima rade dali otkaz.
“Istina je da sam očekivao da će biti drugačije. To je porazno. Ima Srba koji su spremni raditi za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, a protiv Republike Srpske”, izjavio je razočarano Dodik koji nije propustio priliku ponovo zaprijetiti krivičnim progonom Srbima koji mu nisu lojalni kada se u RS uspostavi posebno tužilaštvo zaduženo za takve slučajeve.
“Trumpu ću ponuditi nalazište litija”
Ljut je i na Evropsku uniju, a posebno na visoku predstavnicu za vanjske poslove i sigurnost Kaju Kallas koja je tokom posjete BiH ranije u aprilu jasno označila političare iz RS-a odgovornima za sadašnju krizu u BiH.
Kaže kako ona, kao i drugi lideri EU, ne razumiju što se zapravo zbiva u BiH za razliku od političara iz stranaka ekstremne desnice u nekim europskim državama.
Vjeruje kako će uskoro imati priliku uspostaviti bolje odnose sa SAD-om, odnosno s administracijom Donalda Trumpa, pa pretpostavlja da će onda uslijediti i smanjenje međunarodnog pritiska na RS. Potvrdio je kako je za to spreman ponuditi Trumpu na upravljanje nalazište litija koje je pronađeno na teritoriju RS.
Komentirajući arbitražne sporove vrijedne više od milijardu eura nastale zbog postupaka vlasti RS, Dodik je rekao kako Banja Luka ne bježi od svojih obveza, ali traži da prvo reagira država pa da se onda izmiruje dug entiteta.
HEP-ov zahtjev za 100 milijuna eura odštete od RS-a
Pritom je spomenuo i odštetni zahtjev Hrvatske elektroprivrede (HEP) prema vlastima RS za isplatu oko 100 miliona eura odštete zbog neisporučene struje iz termoelektrane u Gacku čiju su gradnju u bivšoj SFRJ zajednički finansirali Hrvatska i BiH.
“Hrvate tu nešto zanima, oni prijete. Ali imamo priliku i za protunapad, što se tiče hidroelektrane Plat. A to se gradilo u komunizmu, kad smo svi bili jedna država. U ratu je puštena voda iz akumulacije kod Trebinja (za Plat), a struje nismo dobili. Tek na kraju rata nešto je dogovoreno. I tu smo mi oštećena strana. I sad im nudimo kompenzaciju za tu priču s rudnikom i termoelektranom Gacko, ali oni u Zagrebu nemaju snage za to”, izjavio je Dodik.
HINA
BiH
Handke ponovo negirao genocid u Srebrenici: ‘Neću da mi budale naređuju koje ću riječi koristiti’

U ponedjeljak navečer, ORF je u okviru emisije Kulturmontag prikazao razgovor sa književnikom iz Koruške, Peterom Handkeom. Prema najavi, riječ je o ‘jednom od njegovih rijetkih TV intervjua’. Međutim, ovaj navodni novinarski podvig pokazao se kao potpuni promašaj. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost iz 2019. iskoristio je priliku da još jednom negira i umanji značaj genocida u Srebrenici.
“Genocid me ne zanima. Po meni, to što se tamo desilo bio je bratoubilački rat. To je nešto mnogo gore”, rekao je Handke u intervjuu. Nastavio je: “Genocid je pravni izraz, ali bratoubistvo je biblijski izraz, i to je ono što se desilo. A neću da mi bilo kakve budale naređuju koje ću riječi da koristim – budale koje nemaju pojma o jeziku, slogovima, ritmu i melodiji.” Nakon toga, voditeljica nije postavila nijedno dodatno pitanje – uslijedila je promjena teme.
Genocid u Srebrenici u julu 1995. predstavlja najteži ratni zločin u Europi od kraja Drugog svjetskog rata. Pod komandom Ratka Mladića, snage bosanskih Srba su ubile preko 8.000 Bošnjaka u tadašnjoj “sigurnosnoj zoni” pod zaštitom UN-a. Masakr je bio sistematski isplaniran i sproveden, a međunarodni sudovi su ga jasno okvalifikovali kao genocid, podsjeća Taz.
Još tokom 1990-ih i 2000-ih godina, Handke se suočavao s oštrom kritikom zbog svog odnosa prema srpskim ratnim zločincima. U decembru 1996. susreo se s zločincem Radovanom Karadžićem, koji je tada već bio optužen pred Tribunalom UN-a za genocid u Srebrenici i zločine protiv čovječnosti.
Bez kritičkog odmaka
U svojim tekstovima, Handke je nazivao Srebrenicu “navodnim genocidom” i govorio o “navodnim mjestima masakra”. Bio je među potpisnicima apela umjetnika u odbranu bivšeg predsjednika Srbije i Jugoslavije, Slobodana Miloševića, kojem su bila stavljena na teret brojna ratna zvjerstva, te je objavljivao kritičke tekstove o radu Haškog tribunala.
S obzirom na njegovu prošlost, teško je razumjeti zašto je ORF Handkeu dao medijski prostor bez ikakvog kritičkog okvira. Nije bilo posebnog povoda – razgovor se samo površno dotakao njegovog novog teksta. I druge njegove izjave bile su problematične: rekao je da više ne može da podnese riječ “demokratija” i ustvrdio da njegova druga domovina, Francuska, nije prava demokratija. “Francuska jeste demokratija, ali s mnogo malih diktatura”, izjavio je bez daljih objašnjenja.
Tokom intervjua, Handke se i ismijavao svojim kritičarima. “Ništa nisam osjetio. Nije bilo protivvjetra. To je dio života, dobro dođe za kožu”, rekao je kroz smijeh. “Ni jedna riječ koju sam napisao o Jugoslaviji nije za osudu, nijedna. To je književnost”, tvrdio je na drugom mjestu. Bečki politikolog Vedran Džihić, porijeklom iz Bosne, na to odgovara: Handkeova pozicija prema Miloševiću i Srebrenici nije književnost, “već politički čin koji je duboko za osudu.”
BiH
Incident na entitetskoj liniji: Skinuta zastava RS-a sa jarbola, oglasile se lokalne vlasti

Još jedan incident zabilježen je na entitetskoj liniji između Republike Srpske i Federacije BiH, gdje su nepoznate osobe skinule zastavu Republike Srpske sa jarbola postavljenog uz put Koraj – Milino Selo, javlja Crna Hronika.
Ovaj događaj izazvao je zabrinutost među lokalnim stanovništvom, posebno jer nije prvi put da se ovakav čin dešava na istoj lokaciji.
Prema riječima mještana, zastava je uklonjena tokom noći, a za sada nema informacija o počiniocima niti o motivima ovog postupka.
Predstavnici lokalnih vlasti u RS-u osudili su ovaj čin, nazivajući ga provokacijom i narušavanjem međuentitetskih odnosa.
Istaknuto je da će zastava biti ponovo postavljena, a javnost pozvana na uzdržanost i poštovanje zajedničkog suživota.
BiH
Dodik: Muslimanima je bolje da se okrenu dogovoru s nama, za mene je FBiH odavno inostranstvo

-Mi nemamo namjeru da ratujemo, ali ćemo braniti RS političkim sredstvima. Nismo zainteresovani ni za Sarajevo, ni za Tuzlu, ni za bilo šta u FBiH. Oni pokazuju da su zainteresovani za sve u RS. Za mene je FBiH odavno inostranstvo. Sud BiH je načinio mnogo prekršaja, samo njegovo postojanje je problematično. Želim da kažem građanima da ne možemo računati ni na pravo ni na pravdu u tom sudu. Mi smo znali kakva će biti presuda, jer je to odlučeno na političkom nivou. Politička zloupotreba pravosudnih organa u Sarajevu je isključivo u funkciji muslimana. I protiv toga se borim. Ako srušite autoritet kao što je Milorad Dodik, bar drugi govore da sam autoritet, šta će onda biti sa nekim drugim? Šta će se dešavati drugim predsjednicima RS? Da li će smjeti da potpišu neki ukaz o proglašenju zakona? Ili će pitati Sarajevo za sve – kazao je Dodik za Glas Srpske.
Nije imala prijatelje
Poručio je da RS do prije sedam-osam godina nije imala prijatelje u Evropi, a partije koje postaju dominantne u Austriji, Njemačkoj, Francuske i Italiji razumiju situaciju, a tu je i stranka Viktora Orbana.
– Danas, po našoj procjeni, imamo 140-150 poslanika Evropskog parlamenta koji će bez oklijevanja stati na stranu Republike Srpske. To je prije 10 godina bilo misaona imenica. Slobodarska partija iz Austrije, njemački AfD, partija Marin le Pen, čak i stranka Matea Salvinija u Italiji. Oni razumiju situaciju. Kada na to dodate dobre odnose sa Srbijom, Rusijom, Azerbejdžanom, Kinom, sve bolje odnose sa novom američkom administracijom jasno je da smo u dobrom položaju. Od nove administracije u Vašingtonu očekujemo da u narednim mjesecima redefiniše politiku u BiH i sigurno neće biti kao do sada, da jedan ambasador ima neprikosnoveno pravo da sruši zemlju. I on (Majkl Marfi, op.a.) je to uradio, sve sa nadom da ćemo mi pokrenuti neki postupak koji bi bio dovoljan da izazove intervenciju međunarodne zajednice. To se sve nije desilo.
Vidimo nervozu bošnjačkih političara, koji čine sve da ljudima u FBiH ogade Republiku Srpske. S druge strane, mi ovdje poštujemo bošnjačku zajednicu i bilo kakav fizički ili verbalni nasrtaj na njih, ne daj Bože, izazvat će našu ozbiljnu reakciju. Ali toga ovdje nema, za razliku od BiH gdje pljačkaju crkve, gdje ljudi nestaju, gdje zastrašuju povratnike. Zato ću poručiti ljudima u Srpskoj da budu spokojni i vjeruju u ono što radimo. Јa u to vjerujem. Za ono što radimo je potrebna žrtva, ali ta žrtva ću biti ja, a ne narod. Da mi je bitan lični komoditet, sa dva telefonska poziva bih sve mogao završiti, reći da pristajem na presudu, na ovo na ono. Odmah bi sve bilo završeno. Ali šta sam onda napravio za budućnost naroda? Sahranio sam mogućnost da postoji Republika Srpska. Prema tome, ja sam odlučan da nastavim sa svojom politikom. Ona podrazumijeva eliminaciju političkog uticaja na pravosudne institucije i njihovo dovođenje u ustavne okvire – kazao je Dodik.
Rekao je da je logično da je sada i njegovom okruženju više policajaca i da je to poruka da se ništa ne pokušava.
– Ne želim da išta pokušaju niti želim da iko strada. Meni ovo i odgovara, jer ne moram da idem u FBiH, niti imam potrebu da prelazim preko njene teritorije. Šta ćemo tamo? Mi idemo u Moskvu, u Izrael, u Srbiju, u Mađarsku. Devetog maja ću ponovo u Moskvu, bez obzira na to što govori Kaja Kallas. Sve je okrenuto naglavačke. Iz Njemačke imate poruke da se izričito mora zaustaviti proces proširenja dok se ne konsoliduje stanje u EU. Ko će to konsolidovati? Kaja Kalas? Stanje je sve gore. I pored toga, ja sam i dalje za EU, a protiv NATO-a. Ali odakle pravo Kaji Kalas da bilo kome prijeti – pitao je Dodik.
Nećemo htjeti
Poručio je da nije siguran da će muslimani (op.a. Bošnjaci) dobiti sve što traže i da im je najbolje da se okrenu dogovoru sa Srbima.
– Imaju još vremena, ali u jednom trenutku će možda biti kasno pa mi nećemo htjeti da razgovaramo – kazao je Dodik.
BiH
Nijedan univerzitet nije potvrdio da je Sanja Vulić diplomirala, što se tiče imovine – tu napreduje

Sanja Vulić se još kao maloljetnica pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja. Prema imovinskom kartonu koji je predala Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine (CIKBiH), tada nije imala nijednu nekretninu.
Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjoj Luci, koje je u kartonima procijenila na 246 hiljada KM, piše Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) BiH.
Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala. Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.
Lojalnost predsjedniku SNSD-a i sigurni mandati
Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD-u, u maju 2005. godine.
„Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja”, rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS-u dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.
Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim funkcionerima formalno obrazovanje nije preduslov za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti.
Novinar CIN-a otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci kao redovan student.
„Posljednji put je regulisala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci“, odgovorili su iz Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci.
Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulić nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta „Džemal Bijedić“. Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentica. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banja Luka, Univerziteta „Privredna akademija“ Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.
Imovinski karton
Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulić je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: „Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava!“
Političku karijeru Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.
U imovinskom kartonu koji je tada predala Centralnoj izbornoj komisiji BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici „Sveti apostol Luka“ u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.
Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartonu koji je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100 hiljada KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.
Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Državni parlament.

Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidovala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa zastupničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra prometa BiH.
Vulić je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.
U imovinskom kartonu koji je predala CIK-u 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjoj Luci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 hiljada KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 hiljada KM. Peugeota je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 hiljada KM.
Više o njenoj karijeri i imovini građani mogu čitati u CIN-ovoj bazi „Imovina političara”, jedinstvenoj riznici podataka o: karijeri, obrazovanju, imovini, sudskim postupcima te stranačkoj pripadnosti oko 230 političara i javnih funkcionera.
BiH
Dodik: Ne mogu me uhapsiti, čuvaju me nagrađivani specijalci

Bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik, dao je intervju za švicarski magazin Weltwoche, u kojem je izjavio kako vjeruje da ne postoji mogućnost njegovog hapšenja.
Prema njegovim riječima, sigurnost mu garantuje entitetska policija Republike Srpske, kao i elitne specijalne jedinice koje su, kako tvrdi, nedavno ostvarile zapažen uspjeh na međunarodnom takmičenju u Dubaiju.
“Zaštićen sam po ustavu. Policija RS-a i naši specijalci stoje iza mene. Oni nisu samo profesionalci, već i ljudi koji iskreno vjeruju da se progonom mene zapravo vrši napad na Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.
On je poslao jasnu poruku političkom Sarajevu, poručivši da bilo kakvi pokušaji protiv njega neće proći bez otpora.
“Ne bih nikome preporučio da pokuša nešto slično. Mi ćemo se znati odbraniti”, naveo je.
Dodik je također komentarisao trenutne političke prilike u zemlji, kazavši da Zapad, po njegovom mišljenju, “konačno povlači jasnu crtu između RS-a i FBiH”.
Naglasio je da entitet koji predvodi ne planira ulaziti na teritorij drugog entiteta, te upozorio da svaki pokušaj iz FBiH prema RS-u “nema šanse za uspjeh”.
Podsjetio je i na odredbe Dejtonskog sporazuma, prema kojima je oružanim snagama jednog entiteta zabranjen ulazak na teritoriju drugog.
(Vijesti.ba)
-
BiHprije 3 dana
Potvrđena odluka: Rastu penzije u FBiH, poznati novi iznosi najniže, zajamčene i najviše
-
BiHprije 6 dana
Bunoza: BiH treba otplatiti dug Republike Srpske za Viaduct pa ga onda od RS-a regresno naplatiti
-
USKprije 3 dana
Fikret Abdić ide u zatvor, utvrđena šteta od gotovo pola miliona KM
-
Magazinprije 2 dana
Amina Bešo nakon udaje za Milana Tegeltiju: Hejteri nam ne mogu pokvariti ljubav
-
BiHprije 6 dana
Zakulisne igre Dodikovog ministra: Od 110,2 miliona duga Slovencima, Federacija BiH bi platila čak 73 miliona maraka!?
-
BiHprije 6 dana
Cvijanović tvrdi kako ju je Erdogan pitao za Dodika, prenijela mu pozdrave: “Oni su u dobroj saradnji”