Sport

Vatreni nakon penala u polufinalu Svjetskog prvenstva!

Published

on

Fudbalska reprezentacija Hrvatske eliminisana je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u fudbalu nakon poraza u produžecima od Brazila rezultatom 1:0.

Hrvatska je iznenađujće otvoreno ušla u meč. Vatreni su bez kompleksa od prve minute ušli u nadigravanje, što je vjerovatno iznenadilo i peterostruke prvake svijeta.

Brazil je imao dvije prilike u uvodnih deset minuta, ali su Hrvati ti koji su u 13. minuti imali najbolju priliku. Juranović prošao sjajno po desnoj strani, ostavio na stranu za Pašalića koji je sjajno centrirao, ali je udarac Perišića otišao pored gola.

Odgovorio je Brazil sedam minuta kasnije. Vinicius je “slomio” Juranovića odigrao dupli pas sa Richarlisonom, a njegov udarac je izblokirao Gvardiol. U nastavku akcije je šutirao i Neymar, ali je lopta završila u rukama Livakovića.

Nešto kasnije, u 23. minuti, Casemiro je probao sa ruba kaznenog prostora, a na mjestu je ponovo bio sjajni Joško Gvardiol.

Nakon pola sata Hrvati su ponovo zaprijetili. Perišić je šutirao nakon sjajne solo akcije Juranovića, ali je lopta otišla visoko preko gola.

U drugom poluvremenu Brazil je imao inicijativu u 48. minuti Raphinha je prošao po desnoj strani, ubacio za Richarlisona koji je šutirao, ali Livaković brani. U nastavku akcije Lovren je pogriješio i ostavio loptu direktno na nogu Viniciusa koji šutira loše te i njegov udarac brani Livaković.

Samo minut kasnije Brazilci su tražili jedanaesterac. Juranović je nakon duge lopte Brazilaca u svom šesnaestercu igrao rukom, ali je nakon pregleda u VAR sobi Michael Oliver pustio da se igra nastavi.

Nakon polušanse koju su upropastili Vatreni, Brazilci su nastavljali napadati, a najbolju šansu na utakmici imali su u 55. minuti kada je Neymar na dodavanje Richarlisona sam izbio pred Livakovića, ali je hrvatski golman lijepo pročitao njegovu namjeru i odbranio udarac.

Na pola sata do kraja utakmice, tačnije u 66. minuti Paqueta je upropastio novu šansu Brazila. Otarasio se Lovrena, ispred sebe imao samo Livakovića, ali je heroj pobjede nad Japanom, Dominik Livaković još jednom pokazao da je u izuzetnoj formi i odbranio udarac iz blizine.

Paqueta je u 80. minuti imao još jednu sjajnu priliku. Rodrygo je sa lijeve strane sjajno uposlio igrača Lyona, koji je šutirao iz prve sa ivice šesnaesterca, ali je ponovo Livaković bio na visini zadatka.

Do kraja su pritiskale Karioke, ali golova nije bilo, te je utakmica otišla u produžetke.

Produžeci

Vatreni su ponovo prepustili inicijativu Neymaru i kompaniji, vjerovatno i zbog toga što su nakon još jedne utakmice i novih produžetaka potrošili mnogo energije. Brazilci su tražili rupu i preko rezervista Antonyja i Rodryga po stranama pokušavao doći do gola.

Najbolju šansu prvog produžetka, međutim, imali su Hrvati. Petković je sjajnim driblingom izbacio dvojicu odbrambenih igrača Brazila, uslužio Brozovića koji loptu šalje visoko preko gola.

Brazilu je na kraju trebalo 105 minuta kako bi slomio otpor Hrvatske. Neymar je odigrao dupli pas sa Paquetom, obišao Livakovića, koji je ovaj put bio nemoćan i zakucao loptu u mrežu. Gol Neymara pogledajte OVDJE.

Tite je nakon vodstva Brazila napravio veliku grešku i povukao se u svoju trećinu. Hrvati su svim silama pokušavali doći do izjednačenja, a ono je došlo u 117. minuti. Oršić je sjajno uposlio Petkovića, a ovaj poslao loptu gdhje Alisson Becker nije mogao da je dohvati. GOl Petkovića pogledajte OVDJE.

Brazil je mogao u 122. minuti ponovo povesti i sigurno slaviti, ali je udarac Casemira odbranio nevjerovatni Livaković.

Produžeci su završeni rezultatom 1:1, te se pristupilo novom izvoženju jedanaesteraca.

Penali

Prvi su šutirali Hrvati. Nikola Vlašić bio je siguran visokim šutem po sredini gola. Za Brazilce je prvi šutirao Rodrygo, ali je 21-godišnji fudbaler Brazila loše šutirao, a Livaković odbranio. U drugoj seriji Majer je bio precizan za Hrvatskuč. I ovaj put lopta je išla po sredini gola, ali poluvisoko. Casemiro je drugi šutirao za Brazilce i pogodio nebranjeni dio mreže. U trećoj seriji je za Vatrene Šutirao Modrić i pogodio poslavši Alissona u suprotnu stranu. Jednako siguran bio je Brazilac Pedro. Oršić je bio siguran u četvrtoj seriji za Hrvatsku, a Marquinhos je pogodio stativu i poslao Hrvatsku u polufinale.

N1

Sport

Tragedija potresla bh. nogomet: Preminuo dvadesetogodišnjak niželigaša

Published

on

By

Tužne vijesti za bosanskohercegovački fudbal. Dvadesetogodišnji Adis Omić preminuo je nakon saobraćajne nesreće.

Srce mladog Omića prestalo je da kuca nekoliko dana nakon saobraćajne nesreće.

“Nažalost naš Adis Omić preselio je na drugi svijet. 16. maj će ostati dan kada je Mionica zavijena u crno. Ova vijest je teško pala svima u klubu, u Mionici i šire, a najteže je naravno njegovim roditeljima. Adise da ti Allah podari lijepi dženet, a roditeljima snagu da nastave dalje. El Fatiha”, poručio je Omićev klub NK Omladinac ‘68 Mionica.

Posljednji ispraćaj našem i dženaza zakazana je za sutra (17.05.2024) u 15 sati.

Od Omića se opraštaju i drugi klubovi iz Druge lige Federacije BiH – Jug.

Nastavi čitati

Sport

Barbarez objavio spisak Zmajeva za Englesku i Italiju: Povratak Bičakčića, pozvan i mladi Vuković

Published

on

By

Novi selektor A nogometne reprezentacije BiH Sergej Barbarez danas je objavio svoj prvi spisak Zmajeva otkako je na ovoj funkciji.

Barbarez je na konferenciji za medije zakazanoj u 17 sati u zgradi Nogometnog saveza BiH u Sarajevu saopćio imena igrača na koje računa za predstojeće dvije prijateljske utakmice, koje naš državni tim igra protiv Engleske i Italije.

Na spisku se nalaze sljedeći nogometaši:

– golmani: Nikola Vasilj (St. Pauli), Kenan Pirić (AEK Larnaca), Osman Hadžikić (Velež)

– odbrana: Jusuf Gazibegović (Sturm Graz), Sead Kolašinac (Atalanta), Anel Ahmedhodžić (Sheffield United), Dennis Hadžikadunić (HSV), Ermin Bičakčić (Eintracht Braunschweig), Nikola Katić (FC Zurich), Stjepan Radeljić (HNK Rijeka), Tarik Muharemović (Juventus)

– vezni red: Rade Krunić (Fenerbahče), Benjamin Tahirović (Ajax), Denis Huseinbašić (1. FC Köln), Ivan Bašić (Orenburg), Armin Gigović (Midtjylland), Dal Varešanović (Rizespor), Haris Hajradinović (Kasimpaša), Dženis Burnić (Karlsruher)

– napad: Edin Džeko (Fenerbahče), Ermedin Demirović (Augsburg), Haris Tabaković (Hertha) i David Vuković (Borac).

Zmajevi će 3. juna biti gosti Engleskoj u Newcastleu, a potom će 9. juna u Empoliju odmjeriti snage s Italijom.

klix

Cazin

Održan Međunarodni Cepelin Kup u mini rukometu u Cazinu

Published

on

By

Međunarodni Cepelin Kup u Mini Rukometu .

Emocije se postupno smiruju nakon spuštene zavjese i ugašenih svjetala, ali vrijeme je da sumiramo manifestaciju i izvijestimo naše pratitelje o nezaboravnom turniru!

Nedjelja, 12.05.2024. godine, bila je rezervirana za 1. Međunarodni Cepelin Kup u Mini Rukometu, održan u JU Sportskom centru “Salih Omerčević” Cazin.

Na ovom uzbuđujućem turniru sudjelovale su generacije dječaka rođenih 2013., 2014. i 2015. godine.

Svečano otvaranje turnira obavili su Elmir Šepić, član organizacionog odbora turnira i predsjednik RK “Cepelin” Cazin, te Jasmin Hušić, iskusni cazinski trener golmana.

Također, imali smo priliku prisjetiti se naših uvaženih cazinskih rukometnih radnika Mustafe Toromanovića i Lejle Hairlahović – Hušić, koji su ostavili neizbrisiv trag na mnoge cazinske rukometaše i rukometašice.

Na turniru su učestvovale ekipe iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Bilo je zadovoljstvo vidjeti roditelje koji su došli iz raznih krajeva kako bi pratili svoju djecu i svoj klub.

Turnir je okupio brojne odlične ekipe, što je rezultiralo izvrsnim utakmicama koje su gledatelji s oduševljenjem pratili.

Evo rezultata po kategorijama: ???? RK “Kozara 2” K. Dubica (2013. godina) ???? RK “Prijedor” Prijedor (2014. godina) ???? RK “Viro” Virovitica (2015. godina)

Čestitke svim pobjednicima na zasluženim medaljama i peharima, kao i svim ekipama na fer i korektnoj borbi. Ovo je dokaz da smo se maksimalno potrudili kako bismo se predstavili kao odlični domaćini, što su potvrdili i naši gosti riječima hvale. Zahvaljujemo se našim sponzorima, roditeljima naše djece te starijim generacijama naših dječaka koji su bili na raspolaganju gostima. Također, zahvaljujemo svima koji su došli i uveličali naš turnir. Nadamo se da će sljedeći biti još bolji, s još više odličnih ekipa, naveli su iz kluba RK Cepelin Cazin.