Connect with us

BiH

VIDEO Adil ima stotine prepelica: “Nema lakšeg posla, a zarada odlična”

Published

on

Adil Ramčić je prvi čovjek u Federaciji BiH koji se privatno bavi japanskim prepelicama na svom imanju u Bugojnu.

Posjeduje više stotina prepelica a mjesečno zaradi finu sumu novca zahvaljujući svom trudu i znanju.

“Moja mala ptičica meni za mjesec dana donese 10 maraka”, govori Adil, te dodaje da su mu one vratile volju i želju za životom.

Ističe da ih nije teško držati i da su otporne na sve uslove. Zimi bez problema nose jaja.

“Čuli smo kad se dogodila ona katastrofa u Černobilu, da su u krugu od 50 kilometara samo japanske prepelice od životinjskog svijeta ostale žive. One su poznate da imaju jak imunitet i njihova jaja su ljekovita i po mom mišljenju najzdravija”, govori.

Otkriva da je u jednom periodu u svom životu upao u duboku depresiju.

“Ove ptičice su me ponovo vratile”, rekao je.

Pogledajte više u reportaži YouTube kanala Srednja Bosna Danas.

BiH

Oružane snage podigle stepen sigurnosti: Stigle prijeteće dojave o napadima na vojne objekte u BiH

Published

on

By

Oružane snage Bosne i Hercegovine podigle su stepen sigurnosti u sigurnosnim/vojnim objektima u državi zbog prijetećih dojava koje su stigle jučer u 15 sati.

SIPA je nakon toga uputila dopis svim policijskim agencijama i firmama koje se bave proizvodnjom oružja da pojačaju mjere sigurnosti zbog eventualnih napada, koji se posebno odnose na kasarne i objekte namjenske industrije.

U toku su pregledi kasarni i objekata vojne industrije širom države kako bi se otkrilo da li postoji realna opasnost. Također SIPA intenzivno radi na pronalasku IP adrese osobe koja je uputila prijetnju.

U obavijesti se navodi da je od 2.10.2024. godine pa do daljnjeg zabranjen ulazak u krug objekata vojne industrije vozilima koja dostavljaju hranu i vozilima brze pošte. Vozila firmi koje izvode radove u krugu objekta moraju biti detaljno pregledana prije svakog ulaska i izlaska.

Prošle sedmice je stiglo više dojava o postavljenim bombama u više objekata, među kojima su Aerodrom Sarajevo, tržni centri u Sarajevu i mnoge škole.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Evropska unija se rješava zamrznutog mesa i šalje ga u BiH

Published

on

By

Domaćim farmerima u BiH veliki problem predstavlja uvoz mesa iz Evropske unije, jer, kako kažu sagovornici Nezavisnih novina, zbog različitih pravilnika o trajanju ispravnosti smrznutog mesa za ljudsku upotrebu, na naše tržište uvozi se nekvalitetna roba.

Naime, kako su rekli, u EU pravilnik kaže da smrznuto meso može da se koristi za ljudsku ishranu do šest mjeseci, dok je u BiH taj rok do godinu dana.

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske, kazao je za Nezavisne novine da kad istekne rok u zemljama Evropske unije, prerađivači i hladnjače traže način da se riješe tog smrznutog mesa, pa se ono izvozi u treće zemlje, odnosno u BiH.

“Domaći građani ne obraćaju pažnju na to šta konzumiraju u ishrani i najveći problem, pored isteka rokova, jeste taj zdravstveni dio, a to je što mesoprerada, da bi povratila svježinu tog mesa i plasirala ga na police, to ne radi bezazlenim sredstvima, jer se upotrebljavaju velike količine nitratne soli, što nije dobro za zdravlje ljudi”, kaže Maljčić.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je da činjenica da je u Evropi tako kratak period kada je meso zamrznuto u odnosu na nas, daje mogućnost uvoznim lobijima da uvoze meso koje je duže zamrznuto.

“Za to meso postoje znatno velike i visoke takse za uništavanje nakon isteka roka upotrebe u zemljama Evropske unije i njima je znatno povoljnije da to meso daju u bescjenje i dobiju dodatne stimulanse od države nego da ga uništavaju tamo”, kazao je Marinković.

Ističe da su se domaći uvoznici dosjetili da je to idealan momenat i oni to meso uvoze.

“Mislim da to meso nije štetno za ishranu ljudi ukoliko se uvozi i koristi za preradu, a meso sa naših farmi da se koristi za svježu upotrebu”, kazao je Marinković.

Prema njegovim riječima, poljoprivredni proizvođači 15 godina upozoravaju na prekomjeran uvoz mesa, što za posljedicu ima pad naše proizvodnje.

“Uvoze se nekontrolisano velike količine, što destimuliše farmere da proširuju svoju proizvodnju”, kazao je Marinković.

Kako je rekao, domaći farmeri imaju kapacitete da povećavaju proizvodnju.

“Jasno nam je da ne možemo obezbijediti sve potrebne količine mesa, ali treba voditi računa da se uvozi samo ono što nedostaje”, kazao je Marinković.

Draško Banjac, predsjednik Udruženja farmera Republike Srpske, ranije je rekao za “Nezavisne novine” da se na naše tržište uvozi nekvalitetna roba.

“Svi znamo kakva roba dolazi kod nas, a kakva ide u Evropsku uniju. Često dolazimo u situaciju da nas u marketima i mesnicama upozoravaju da ne kupujemo pojedino meso, što potvrđuje činjenicu da se kod nas uvozi nekvalitetna roba”, kazao je Banjac.

Igor Gavran, ekonomista, pretpostavlja da i u našim i u EU propisima postoje neka naučna obrazloženja i argumenti zašto je to tako.

“Naravno, i meni se čini logičnim da su EU pravila stroža i sigurnija za potrošače. Ipak, mislim da je bitno spomenuti da je, bez obzira na propise, mnogo lakše lažno deklarisati starost zamrznutog mesa nego svježeg i ohlađenog, pa sami propisani rokovi ne garantuju da su deklaracije istinite”, kazao je Gavran.

Dodao je da je uvoz mesa štetan u svakom pogledu, jer meso, kako kaže, možemo i sami proizvesti i trebalo bi jedino (a i to privremeno) uvoziti žive životinje za dalji uzgoj i povećanje stočnog fonda, a kasnije od njih imati cijeli lanac domaće proizvodnje mesa “od pašnjaka do trpeze”.

“U tom slučaju se puno lakše može planirati i distribucija mesa u lancu do potrošača, gdje bi dominirala prodaja svježeg i ohlađenog mesa, a zamrznutog tek u kraćim rokovima. Uz, naravno, pozitivne ekonomske efekte, pored veće sigurnosti za zdravlje potrošača”, kazao je Gavran.

Nastavi čitati

BiH

Dodik ponovo po svom: Postoji samo jedan način da se BiH produži rok trajanja

Published

on

By

Predsjednik entiteta Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je samo “jedan način da se BiH produži rok trajanja”, a to je da se “domaći legalno izabrani predstavnici dogovore, jer šta god radili stranci neće uspjeti”.

-Ništa što su do sada uradili nije bilo dobro, i ništa što se pokušava nametnuti ne može i neće opstati, pa tako ni BiH koju priželjkuju, istakao je Dodik.

On je poručio da “o BiH mogu odlučivati jedino izabrani domaći predstavnici u institucijama u skladu sa Ustavom i donesenim zakonima, a ne nametnutim”.

Na pitanje da prokomentariše da je Evropska unija primila k znanju namjeru visokog predstavnika Christiana Schmidta da dostavi podneske Evropskom sudu za ljudska prava u predmetu “Slaven Kovačević”, Dodik je odgovorio da “ustaljena praksa Bošnjaka da zagovaraju strane intervencije sve ove godine nije ih opametila, naprotiv, dovela ih je do toga da se sad hvataju za glavu jer bi taj lažnjak Schmidt mogao da priča nešto što njima ne ide naruku”.

-Naš stav je isti od početka – Schmidt nema nikakav legitimitet, lažno se predstavlja i mora da ode. On je najveća prijetnja BiH i svojim nelegalnim radnjama, za koje je dobio podršku Amerike i Britanije, izazvao je krizu u BiH sa nesagledivim posljedicama i igrokaz u kome svako pokušava nešto da ušićari i nekoga da prevari, što je neodrživo iz jednostavnog razloga zato što sve više urušava BiH. Ako nastave ovako od BiH neće ostati ništa, a posebno ne unitarna BiH koju oni žele da naprave, istakao je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije