Connect with us

BiH

VIDEO Ispovijest bh. porodice: Švedske službe su nam oduzele unučad Edvina, Ajnu i Ajdina

Published

on

Institucije Švedske oduzele su nam troje unučadi: Edvina, Ajnu i Ajdina, prije više od tri godine i od tada ih nismo vidjeli, niti znamo gdje se od tada nalaze i u kakvim uslovima odrastaju.

Navode ovo u bolnoj ispovijesti za “Glas Srpske” Senada i Slavko Vukmanović iz Dervente koji nakon smrti kćerke Slađane Sandre 2021. godine, vode donkihotovsku borbu protiv švedskih vlasti i socijalnih službi ove skandinavske zemlje da povrate najveće blago koje imaju, a to su im unučad. Nažalost bezuspješno.

Pod čudnim okolnostima ostali su bez unučadi, a filmska priča sa tužnim krajem porodice Vukmanović počinje kada se njihova kćerka Slađana Sandra prilikom rođenja blizanaca verbalno sukobila sa osobljem bolnice u Švedskoj prije četiri godine. Tamošnje socijalne službe oduzele su joj nakon toga djecu sa obrazloženjem da ona nije sposobna da vodi računa o njima. U prihvatilištu njih samo povremeno može vidjeti otac, dok djed i baba sa njima nemaju nikakav kontakt.

Više od 30 godina Vukmanovići žive u Švedskoj, a njihov košmar počinje kada im je kćerku na ulici udario automobil. Tada je imala deset godina. Vukmanovići pričaju za da se oporavila nakon svih nedaća i počela da živi svoj život. Slavko priča da je saobraćajna nesreća ostavila posljedice, često se zamarala, psihički i fizički.

– Na drugoj godini fakulteta udala se za zeta rodom iz Travnika sa kojim je imala odličan brak. Prvo je rodila Edvina koji uskoro puni šest godina u i sve je bilo super. Nakon toga je ponovo zatrudnjela, ali prije nego što će roditi blizance Ajnu i Ajdina loše se osjećala, imala je visok pritisak – počinje priču Slavko dok graške znoja idu niz lice.

Prema njegovim riječima, u Švedskoj je takav zakon da ako osoblje iz zdravstvene ustanove primijeti ili nešto posumnja ili procijeni da osoba nije podobna za odgajanje djece, odmah se javljaju službi sličnoj našim centrima za socijalni rad.

–  U sedmom mjesecu trudnoće došla je u porodilište i rekli su joj da mora da se porodi, a ona je mislila da je to prerano. Tada je imala prepirku sa osobljem i oni su posumnjali da ona ima, kako su naveli, nešto protiv djece. Međutim, nije to bilo u pitanju nego joj personal nije odgovarao. Bila je uplašena. Uspavali su je i na carski rez porodili u septembru 2019. godine, nakon čega su iz bolnice slučaj prijavili socijalnim službama. Njihova priča je bila da ona nije sposobna sa bude sa djecom, ali ništa konkretno nisu naveli, nisu imali nikakav dokaz – rekao je Slavko.

Kako kaže, u toj zemlji koju neki i zovu državom blagostanja i nije baš sve idealno, što su oni najbolje osjetili na svojoj koži.

– Možeš da pričaš šta hoćeš, ali ako oni nešto kažu tako mora biti. Izašla je iz bolnice, ali su je nedugo nakon toga iz tih službi zvali na razgovor i to je na nju uticalo, bila je zabrinuta. Pošto je dobro poznavala kako socijalne službe rade, plašila se da će im oduzeli djecu. To se i dogodilo. Rekli su joj da Edvin, Ajna i Ajdin sa roditeljima idu u ustanovu na dva mjeseca na procjenjivanje kako familija funkcioniše nakon čega su svi vraćeni kući – kazao je Vukmanović.

Najveći problem nastaje kada nedugo nakon toga socijalne službe zovu policiju i tada počinje novi zaplet, koji će, potvrdilo se, biti koban.

– Kad su izašli, zet, kćerka i djeca došli su kod nas kući u Švedskoj. Nakon toga su tri mjeseca bili u BiH i kada su se vratili nazad u Švedsku stigao je poziv od suda da moraju da se jave sa objašnjenjem da moraju da im oduzmu djecu. Kada je došao poziv, ona je bila uplašena, pod stresom, a kad se bližio dan odlaska na sud imala je sve više psihičkih problema – rekao je Slavko.

Na kraju nije imala snage da ode na sud, a dva dana kasnije, policija u civilu, u deset časova naveče došla im je na vrata sa namjerom da oduzmu djecu. To se i dogodilo. Sve se događalo u porodičnoj kući Slavka i Senade.

– Na vrata su pokucali policajci, ali nisam htio da ih pustim unutra. Kada su vidjeli da ne želim da se sklonim, dva policajca su se odmakla i čuo sam da zovu pojačanje. Nakon toga je došlo još  pet policijskih auta. Opkolili su cijelu kuću, bio je tu i pregovarač kao da mi držimo neke taoce, a ne svoje unuke. Osvijetlili su kompletnu kuću i onda su razbili vrata. Ušlo ih je pet-šest, a jedan od njih je udario kćerku u stomak iako je tada bila trudna sa četvrtim djetetom – rekao je Slavko.

Te noći su im oteli unučad i uništili život.

– Odvela su ih što je za djecu bio veliki šok. Naveli su da je naša kćerka pružala otpor. Nju su odveli u policiju i tek sutradan pustili. Djecu su odveli i zadržali u tom prihvatilištu. Zetu su dozvolili da djecu viđa svaki mjesec dana – rekao je Slavko.

Trudna Slađana vraća se nakon toga u BiH i boravi u Derventi. Porađa se u Republici Srpskoj i dobija kćerku Elu. Plašila se da će joj službe oduzeti i nju i zato je boravila u otadžbini.

–  Boraveći u Derventi jednog dana joj je pozlilo, utvrđeno je da ima upalu mozga. Hitna pomoć ju je odvezla prvo za Doboj, kasnije i Banjaluku gdje je umrla. Uvjeren sam da se sve dogodilo zbog traume koju je doživjela – rekao je Vukmanović i dodao je kćerku sahranio u Švedskoj.

Mala Ela je ostala u BiH kod zetovih roditelja, ali ostalo troje djece i dalje je u prihvatilištu.

–  Posljednji put smo ih vidjeli u maju 2020. godine, odnosno u noći kada su ih odveli – istakao je Slavko.

Senada Vukmanović naglašava da su preživjeli košmar, a stravično je bilo gledati kako su odnijeli bebe sa devet mjeseci i tvrdi da to Švedska radi namjenski i da tu nisu čista posla

– Država izdvaja jako puno para za to zbrinjavanje i tako otvara nova radna mjesta. Oni gledaju djecu kroz novac. Po zakonu, kada djeca postanu punoljetna, odlučuju šta dalje. Otac ih i dalje povremeno viđa, ali mi kao baba i djed se ne smijemo približiti djeci, čak ni da ih čujemo telefonom – kroz suze priča Senada.

Tamošnje institucije uništile su im porodicu.

– Oni nama ne daju da kažemo riječ, niti nas je policija zvala, niti smijemo da kontaktiramo advokata, niti socijalne službe, jer tvrde da djed i baba nisu porodica niti rodbina nego su to samo otac i majka. Čak su svojevremeno predlagali zetu da ostavi kćerku, jer je navodno nestabilna, da je odbaci, a on to nije htio. Advokat mu je rekao da se mora razvesti od nje, zaboraviti na punca i punicu. Nije pristao – rekla je Senada.

Slavko i Senada i dalje žive na relaciji Derventa – Švedska i svjesni su da će veoma teško moći da pobijede sistem u toj skandinavskoj zemlji, ali su željeli da za tragičnu priču o njihovoj kćerki i unucima sazna javnost u BiH.

Tinja nada

Kako kaže Slavko Vukmanović, još tinja nada da će djecu vratiti nazad.

– Uvijek ima nade, ali oni traže od zeta da se odrekne da je staratelj, ali on na to nikad neće pristati. Djeca imaju i švedsko i državljanstvo BiH. Oni kažu da smo moja supruga i ja opasni, zato što ih nismo podržali kad je trebalo da oduzmu djecu – rekao je Vukmanović te dodao da je razmišljao i da tuži sistem, ali su mu sugerisali da bi to bila bezuspješna rabota.

BiH

Krivična prijava protiv igumana Luke: “Poruka da će mrtve u šehidskom mezarju pokrstiti”

Published

on

By

Bošnjački odbornici u Skupštini općine Srebrenica, bošnjačka udruženja koja djeluju u ovom gradu, te mještani Kragljivoda potpisnici su krivične prijave protiv igumana manastira Karno Srebrenica Luke Babića, koju su danas predali Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U krivičnoj prijavi je navedeno da je “uz pomoć njemu poznatih suizvršilaca organizirao, bez prethodne saglasnosti, potajno i protivpravno upao u muslimansko mezarje u selu Kragljivode kod Srebrenice 19. januara ove godine. U njemu je, pored nišana, postavio krstove.”
Sve je, kako stoji u krivičnoj prijavi, uradio “u namjeri da izazove vjersku i nacionalnu netrpeljivost i da uznemiri lokalno stanovištvo”, piše Stav.
Dalje se navodi i da se time “poslala poruka većinskom muslimanskom stanovništvu Kragljivoda da ukopani u mezarju nemaju ni mrtvi svoj mir i da će vjerski službenik druge vjere mrtve pokrstiti”.
Postavljanje krstova u šehidskom mezarju u naselju Kragljivode, kod Srebrenice, porodice žrtava vide kao sramotan čin koji predstavlja duboku povredu dostojanstva šehida ukopanih na ovom mezarju. Građani Mjesne zajednice Osatica obratili su se nadležnima u Općini Srebrenica, Policijskoj stanici Srebrenica i na adresu EUFOR ALTEA/LOT Bratunac sa zahtjevom za zaštitu osnovnih ljudskih prava, a zbog, kako navode, uznemiravanja. Samo dan poslije, krstovi su uklonjeni iz šehidskog mezarja. Navodno ih je uklonio mještanin Srbin, dok iguman Luka optužuje “islamske fanatike” da su ih ukrali.
Na Facebook stranici Manastira Karno 20. januara uz fotografije sa šehidskog mezarja Kragljivode, na kojima se vidi iguman Luka i Srbi koji nose i postavljaju krstove ispisane su poruke koje niti jednog trenutka ne pozivaju na suživot i međusobno uvažavanje, već naprotiv, šire mržnju i vrijeđaju Bošnjake.
“Na Bogojavljenje na srpskom groblju srodnici streljanih Srba vratili ukradena spomen obeležja mučenicima ubijenim zbog srpskog imena i vjere pravoslavne u Prvom ratu, koji su islamski fanatici ukrali i na njihovim kostima podigli mezarje.
Parastos je služio Arhimandrit Luka s vernim narodom i dostojno prekadio vinom i tamjanom mošti Mučenika. Krv ovih Mučenika vapi na Nebo već dugo. Na Bogojavljenje Bog se javi i Pravda se projavi. Vinovnici sramnog čina krađe spomen obeležja i džamijanja srpskih kostiju još se usuđuju da nas nazivaju ‘nečastivima”, a upravo njihova reakcija je bila kao đavo kad vidi ČASNI KRST. BOG SE JAVI VAISTINU SE JAVI !!!”
Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić slavi u zatvoru: “Dragi moji prijatelji, obradovala me je ova vijest”

Published

on

By

Presuđeni bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić u srijedu, 22. januara ponovo se oglasio na društvenoj mreži Facebook.

Ovaj put se pohvalio brojem pratitelja na društvenim mrežama.

 

“Dragi moji prijatelji, obradovala me je vijest da moja stranica ima 45.000 pratitelja. Hvala Vam”, napisao je.

 

Podsjetimo, Novalić, koji je osuđen na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe prilikom javne nabavke medicinskih respiratora iz Kine tokom pandemije koronavirusa izdržava četverogodišnju zatvorsku kaznu u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija Bosne i Hercegovine, u Vojkovićima.

Nastavi čitati

BiH

Oglasio se SDP o protestima: “Većina je za minimalnu platu, nastavljamo borbu”

Published

on

By

U toku trajanja protesta poslodavaca ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) oglasio se SDP. Iz ove stranke su na Facebooku objavili fotografiju uz kratku poruku, piše Klix.
“Većina je za minimalnu platu. SDP će nastaviti borbu za radničko dostojanstvo”, naveli su iz SDP-a.Kao glavni zahtjev poslodavaca navedena je hitna suspenzija i revizija odluke o minimalnoj plati na način da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo.

Pozvali su parlament na odgovornost i da sankcionišu djelovanje premijera Nermina Nikšića (SDP).

Prema posljednjim procjenama protestu je prisustvovalo između 1.000 i 2.000 osoba.

Nastavi čitati

BiH

Poduzetnik Šaban Efendić: Neka smanje oporezivi dio, a mi ćemo podići dodatno plate radnicima

Published

on

By

Poduzetnik Šaban Efendić jedan je od mnogobrojnih poslodavaca koji su danas došli na protest pred zgradu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) u Sarajevo.

On je u izjavi za Klix.ba kazao da se odazvao protestu kako bi podržao zahtjeve privrednika koji su upućeni Vladi FBiH.

“Vlada FBiH bi trebala da razgovara s nama, da se konsultuje s nama, mi smo ti koji punimo budžete, a ne da preko noći donose odluke kao u nekim komunističkim sistemima ili autokratnim gdje autokrata preko noći donese neku odluku i kaže: ‘Mora biti ovako'”, kaže Efendić.

Dodaje da je privreda u BiH izdržala i veće namete i da je tek odnedavno situacija poboljšana te je privrednike strah pogoršanja.

“Očigledno da žele da pune budžete i krpe rupe. Mi nismo protiv ove minimalne plate, plata neka ide i više. Ovo što se oporezuje, neka se smanje oporezivi dio za 200 ili 300 maraka, a mi ćemo još više podići platu radnicima”, poručuje Efendić.

Mnogi od privrednika zbog straha od inspekcije nisu htjeli pred kamere. Kažu da su u posljednjem periodu izloženi velikom pritisku.

Na protestu je bio manji broj radnika te su većinom prisustvovali poslodavci.

Nastavi čitati

BiH

Poslodavaci pred Vladom FBiH u Sarajevu blokirali saobraćaj: “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”

Published

on

By

U toku su veliki protesti poslodavaca pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Protest se održava zbog odluke o minimalnoj plaći od 1.000 KM koju je Vlada donijela, a istovremeno nije smanjenja stopa doprinosa, piše Faktor.
Okupljeni su blokirali saobraćaj. Skandiniraju “Nametnuti izađi”. Među transparentima su natpisi “Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi”, “Veća plaća Da skupi Tuarezi Ne”, “Udruženja vam poručuju: Od vrlih nameta, nema salameta”…
Nastavi čitati

BiH

Raspodjela 592 miliona KM: Objavljeno ko će sve u FBiH dobiti povišice i veća primanja

Published

on

By

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike predstavilo je budžet za 2025. godinu u iznosu od 592 miliona KM, koji je usmjeren na unaprjeđenje socijalne zaštite i pružanje podrške najranjivijim kategorijama društva.

Najveći dio budžeta, 531 milion KM, namijenjen je podršci najranjivijim članovima društva, među kojima se posebno izdvajaju sredstva za naknade osobama s invaliditetom u iznosu od 285 miliona KM. Za naknade civilnih žrtava rata, odnosno ranjene civile, roditelje ubijene djece i žrtve ratnog zločina silovanja, obezbijeđeno je 26 miliona KM, dok je za naknade roditeljima njegovateljima, koji brinu o članovima porodice sa 100 postotnim invaliditetom, predviđeno 39 miliona KM, što omogućava mjesečnu naknadu od 1.000 KM, u odnosu na 619 KM u protekloj godini, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebna pažnja za djecu

Posebna pažnja posvećena je djeci, pa je za dječiji dodatak osigurano 166 miliona KM, što će omogućiti isplatu od 190 KM po djetetu za oko 70.000 djece u Federaciji. Također, za svako novorođenče u Federaciji BiH predviđena je jednokratna podrška od 1.000 KM, za što je osigurano 15 miliona KM.

Podrška penzionerima kroz različite programe iznosi 2,24 miliona KM, od čega su dva miliona KM namijenjena za banjsko liječenje i rehabilitaciju, dok su dodatna sredstva usmjerena na podršku radu udruženja i organizacija koje zastupaju prava ove populacije.

S ciljem jačanja kapaciteta centara za socijalni rad u Federaciji BiH izdvojeno je 3,7 miliona KM, što uključuje sredstva za administrativnu obradu socijalnih davanja po federalnim propisima u iznosu od 1,7 miliona KM, dok je dva miliona KM predviđeno za infrastrukturne projekte koji će unaprijediti uslove rada ovih ustanova.

Za razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama planirano je šest miliona KM, od čega su značajna sredstva usmjerena za podršku u radu javnih kuhinja, domova za djecu bez roditeljskog staranja i domova i dnevnih centara za starije osobe, dnevnih i servisnih centara za djecu i osobe sa invaliditetom i teškoćama u razvoju, kao i za podršku organizacijama koje rade na poboljšanju položaja djece i osoba s invaliditetom.

Posebnu pažnju Ministarstvo je i ove godine posvetilo zaštiti žena i djece žrtava rodnozasnovanog nasilja, za što je i u 2025. godini planirano 1,5 miliona KM.

Socijalno zbrinjavanje

Za ustanove trajnog socijalnog zbrinjavanja osigurano je pet miliona KM, od čega će dva miliona KM biti usmjereno na unaprjeđenje usluga, a tri miliona KM na obnovu postojećih i izgradnju dodatnih objekata.

Za program podrške zapošljavanju ranjivih kategorija stanovništva planirano je 28 miliona KM, uz poseban fokus na dugotrajno nezaposlene, žene i osobe s invaliditetom.

U 2025. godini za organizaciju i obilježavanje Dječije nedjelje u gradovima Federacije BiH predviđeno je 200.000 KM, dok je za podršku stanovništvu kroz programe Crvenog krsta planirano 830.000 KM, od čega dio sredstava za socijalno ugrožene porodice i pakete podrške porodiljama, a dio za provođenje programa zapošljavanja i pružanja socijalnih usluga u kući, gerentodomaćica.

Osim navedenog, Ministarstvo je osiguralo 500.000 KM za osnivanje Porodičnog fonda, kao i isti iznos za uspostavljanje Zavoda za socijalnu zaštitu, čime se dodatno jača institucionalni okvir socijalne zaštite u Federaciji BiH.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić istakao je da ovaj budžet nije samo finansijski okvir, već i poruka da država prepoznaje i aktivno odgovara na potrebe svojih građana, piše Fokus.

– Svaka stavka našeg budžeta odražava našu posvećenost pružanju sigurnosti i podrške građanima, naše nastojanje da prepoznamo potrebe u društvu i adekvatno ih podržimo. Ovaj budžet je, s jedne strane pokazatelj brige o najugroženijima, a s druge, naša vizija razvoja sistema socijalne zaštite i osnaživanje usluga u lokalnim zajednicama – poručio je ministar Delić, navodi se u saopćenju.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije