Connect with us

BiH

(VIDEO) Juratović: „Čović je zlo za Hrvate u BiH, bitno je da se distanciramo od njegove politike i da Hrvatska krene što prije s novom politikom prema BiH”

Published

on

Smatra da bi Hrvatska trebala dati jak signal da žele BiH pomoći u cjelokupnoj teritoritji i cijelom njihovom stanovništvu.

Josip Juratović, zastupnik SPD-a (Njemačke socijaldemokratske stranke) u Bundestagu, u N1 Studiju iz Zagreba govorio je o stanju u kakvom se danas nalazi politika u Bosni i Hercegovini, kao i odnosu hrvatske politike prema toj zemlji.

Na početku je kazao kako dobro prati razvoj regije, kao i Hrvatske, te da mu je drago da se Hrvatska i privredno i društveno dalje razvija.

“Ima političkih uspona i padova, ali dobro je, na primjer, što ćemo ući u schengen, eurozonu… Te stvari pokazuju ogroman napredak naspram cijele regije”, rekao je Juratović.

“Schmidt je razapet jer radi svoj posao”

U regiji ne vidite napredak kao u Hrvatskoj, prije svega u Bosni i Hercegovini?

“U rezoluciji o budućnosti Bosne i Hercegovine se pravi razlika među etnicitetima, koji su rak rana te zemlje. Paradoks je da je Christian Schmidt, čovjek koji je konačno počeo raditi posao koji mu je određen, sada razapet i to zbog jedne od 17 točaka – i to samo točaka koje je stavio na dnevni red. Pritom mislim na cenzus od tri posto. Loša je situacija i slika političkih struktura. Političkim strukturama je uoči izbora uspjelo kroz nacionalizme i obmanu i kroz status kvo zaštite svoje pozicije”, rekao je Josip Juratović.

Schmidt nije ustuknuo ni pred čim, istaknuo je.

“U pitanju je jedan non paper, nema ni potpisa, no on je postojao, a na njemu je bilo 17 točaka. Mediji su bez kontrole toga o čemu se zapravo radi – to je samo bio nacrt za raspravu sa strankama i civilnim društvom – objavili sve. S civilnim društvom je dogovoreno da se strankama da vremena da riješe probleme, stvari s kojima se ne slažu”, rekao je Juratović.

“Već se zna da su na idućim izborima pobjednici ista trojica”

Povodom rezolucije, političari su pozvali, kaže on, narod na ulicu, jer su ih uvjerili da oni tamo brane državu, a već se zna da su na idućim izborima pobjednici trojica – Izetbegović, Čović i Dodik.

“Oni rade jedan drugome na ruku, neovisno o tezi kojom se bave. U dogovoru su i neovisno o razmiricama između Čovića i Izetbegovića, oni se pomažu. Ako jedan padne, nemaju više platformu za omamljivanje naroda. Sva trojica se prezentiraju kao da štite narod i BiH i da su u poziciji kao da su oni jedini koji štite. Nisu jednaki, imaju drugačiju retoriku, predstavljaju drugačiju sliku, ali je tragedija što u toj priči dalje se boriti za za sebe. Njih trojica iza kulisa surađuju, a prema van plaše da će ona druga strana uništiti BiH. To je zločin – akademike, intelektualce prisiljavaju da se ne mogu artikulirati protiv svojih nacionalista. Klima koja se sada stvorila prisiljava sve da se moraju držati u svojim taborima, jer će biti proglašeni veleizdajnicima”, rekao je Josip Juratović.

 

Političari daju izjave ne razmišljajući da ugrožavaju tuđe živote

Kazao je kako secesije koji zagovara Dodik, te separatizma koji spominje Čović – neće biti.

“Čović zna da trećeg entiteta neće biti. Spinovi se stvaraju uoči izborne kampanje, a problem je što su tenzije otišle toliko daleko da su manjine ugrožene – odnosno Hrvati u mjestima gdje nisu većina, Bošnjaci u mjestima u kojima nisu većina…Političari daju izjave ne razmišljajući da ugrožavaju tuđe živote. Tako i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović uopće nije svjestan što radi”, kazao je Juratović.

“Nacionalizam u BiH ima ime i prezime”

Kazao je kako je u Bundestagu želio naglasiti da je oko BiH rezolucije najveći problem nacionalizam iza kojeg su kriminal i korupcija.

“Nacionalizam ima ime i prezime – to su imena i prezimena njihovih vođa. Bošnjački nacionalizam je manjina, ali stvara klimu kao da su svi Bošnjaci nacionalisti. Cjelovita BiH može opstati ako najbrojniji narod nauči iz povijesti da Srbi nisu kao najbrojniji narod imali senzibiliteta prema manjim narodima – zbog čega se raspala Jugoslavija. Najmanji narod koliko god bio secesionistički nastrojen mora pridobiti umjerene, jer samo umjereni mogu graditi budućnost BiH”, rekao je Juratović.

“Vjerodostojno bi bilo pregovarati sa Sarajevom, a ne stalno ići u Mostar”

Najveći problem Hrvatske je vanjska politika, kazao je.

“Postoji ona službena, koju zastupa Vlada, te vanjska politika predsjednika, koji čim dobije malo prostora izbaci nacionalističku, rasističku izjavu, što me stavlja u poziciju da ne mogu štititi interes interes BiH, niti Hrvata u BiH. Važno je da Hrvatska da sve od sebe da pomogne da se izgradi BiH u normalnu demokratsku zemlju, na principima na kojima funkcionira EU. Pametno i vjerodostojno bi bilo pregovarati sa Sarajevom, a ne stalno ići u Mostar. Hrvatska treba štititi građane Hrvatske i uzeti u obzir da građani i Hrvati koji nisu građani žive u sredinama u kojima su manjine. Treba živjeti u srednjoj Bosni, Republici Srpskoj… Ako su zainteresirani za zaštitu Hrvata, moraju uzimati u obzir te ljude, a njih mogu zaštititi samo umjereni Srbi u Banja Luci i umjereni Bošnjaci u Zenici”, kazao je Juratović.

Svi nacionalistički ciljevi samo su paravan za kriminal i korupciju

Smatra da bi Hrvatska trebala dati jak signal da žele BiH pomoći u cjelokupnoj teritoritji i cijelom njihovom stanovništvu.

“2013. godine smo ušli donekle nepripremljeni u EU, kako bismo bili svjetionik svim zemljama u regiji, da bismo im bili most, a ne da bismo štitili partikularne interese. Svi nacionalistički ciljevi samo su paravan za kriminal i korupciju, koji su prošireni cijelim Balkanom. Razgovori o društvenopolitičkoj budućnosti BiH trebaju se voditi u Sarajevu, a oni se stalno šeću po Mostaru. Mostar i ta regija – tamo živi samo dvije trećine Hrvata u BiH. Ako žele pokazati da nisu nacionalistički nastrojeni, moraju razgovarati s legitimnim strukturama u BiH. Postoje institucije s kojima nitko ne pregovara. One ne igraju ulogu, razgovara se s trojicom poglavica”, rekao je Juratović.

Sve se, kaže, svodi na to da razovaramo s ljudima koji nisu instutucionalno potvrđeni da mogu razgovarati o budućnosti BiH.

 

Društvo BiH se ne sastoji od trojice poglavica

Komšić, Čović, Izetbegović i Dodik nisu institucije nego šefovi stranaka. Službene institucije su Vlada, Ministarstva, stručni timovi, civilna društva… Niz organizacija u strukturi BiH koje nitko ništa ne pita. Christian Schmidt nije razgovarao s šefovima stranaka. Pozvao je akademike, civilno društvo, s njima je razgovarao i tek potom je objavio što će učiniti. Društvo BiH se ne sastoji od trojice poglavica, članova predsjedništva. Stalno razgovaramo sa sporednim ljudima, koji samo rade na tome da zaštite svoj interes, a koji će završiti pred sudom za kriminal i korupciju”, rekao je Josip Juratović.

“Netko mora ograničiti Milanovića, jer nas sramoti”

Kazao je kako Zorana Milanovića dugo zna i dugo posmatra.

“Kako objasniti nekoga, da ne budem nepravedan i nekorektan… Ne znam kako on donosi odluke, ne znam sluša li ičije savjete. Daje mu se previše medijskog prostora za gluposti. Neke stvari treba – ne želim cenzuru, ali treba razgraničiti što ima srž, jer je on očito izgubio kompas. Ne znam je li mu glavna politika samo se prepucavati s Plenkovićem, Milanović zabavlja ulicu, kafiće, a Plenković ima stil s kojim se bar možemo pojaviti na svjetskoj platformi”, kazao je Juratović i dodao kako je to neki put kokošinjac, a ne politika.

“Nisam legitiman zastupnik hrvatskog nego njemačkog naroda, ali on provodi štetu – on je štetočina hrvatske politike. Naravno da će reagirati na ovo, jer sam po njemu ja bedak iz Koprivnice. No netko u ovoj zemlji mora razmsliti o tome kako ga ograničiti da nam ne stvara sramotu. Najvažnije je da skloni prste od regije, jer samo stvara štetu”, kazao je.

Što se tiče SDP-a, što se bolje distanciraju od Milanovića, to će biti bolje po njih, dodao je.

“SDP ima mnogo kvalitetnije ljude u svojim redovima da bi se ponašali da je Milanović jedini eksponat socijaldemokracije. Milanović socijaldemokraciji samo čini štetu”, kazao je.

“Bilo bi kulturnije da Hrvatska prestane biti u ropstvu Čovića”

Andrej Plenković je netko tko zna kako funkcionira Europa i na diplomatski način radi u interesu Hrvatske na europskom planu, smatra Juratović.

“Što se regije tiče, malo je kulturnije zamotao od Milanovića, ali kulturnije bilo da Hrvatska prestane biti u ropstvu Čovića. On je zlo za Hrvate u BiH, on na kulturan način vodi politiku, ali mislim da je bitno da se distanciramo od njegove politike i da Hrvatska krene što prije s novom politikom prema BiH. Hrvatskoj je stvarno dosta Čovića”, zaključio je Josip Juratović.

N1

BiH

Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama

Published

on

By

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić danas je, u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu, s predsjednikom Sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH Samirom Kurtovićem potpisao Sporazum o osnovici i bodu za obračun plaća.

Potpisivanju je prisustvovao federalni dopremijer i ministar finansija Toni Kraljević.

Potpisivanje današnjeg sporazuma rezultat je kontinuiranih pregovora koje je Kolegij Vlade Federacije BiH vodio s predstavnicima Sindikata, a u skladu je sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH i Kolektivnim ugovorom za službenike organa uprave i sudske vlasti FBiH, kao i rastom indeksa potrošaških cijena.

Podsjećamo, tokom vođenja pregovora, predstavnici Sindikata su zahtjev za utvrđivanje nove osnovice obrazložili analizom povećanja troškova života, kao i rastom prosječne plate u Federaciji BiH od 2021. do 2024. u odnosu na rast plata zaposlenika u organima uprave FBiH.

Nikšić je ovom prilikom istakao da je donošenjem ove odluke Vlada Federacije BiH, u skladu za zakonom i Kolektivnim ugovorom, doprinijela unapređenju prava radnika u Federaciji BiH. Naglasio je da nakon donošenja Odluke o iznosu najniže plate u FBiH u 2025. godini, utvrđivanjem Prijedloga budžeta Federacije BiH za ovu godinu, te današnjim potpisivanjem Sporazuma, pokazuje opredjeljenje da se kontinuirano poduzimaju aktivnosti na vraćanju dostojanstva i digniteta građana u Federaciji BiH.

Sporazumom se utvrđuje osnovica u iznosu od 480 KM i bod u iznosu od 1,00 za obračun plaća u organima vlasti Federacije BiH u fiskalnoj 2025. godini. Ranija osnovica je iznosila 425 KM.

Treba istaći da će rasti plata i nosioca izvršnih funkcija, od premijera, ministara, zastupnika, delegata i tako dalje. Plate izvršnih funkcionera će rasti u prosjeku od 420 do 550 KM.

Ova osnovica i bod primjenjivat će se na način i od momenta kada to bude uređeno Zakonom o izvršavanju budžeta za 2025. godinu, a u skladu sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH.

Kurtović je izrazio zadovoljstvo današnjim potpisivanjem sporazuma kojim su Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo finansija, u skladu s propisima, ispunili zahtjev Sindikata i radnika koje predstavljaju.

Klix

Nastavi čitati

BiH

Košarac ne krije zadovoljstvo Trumpovom odlukom o obustavljanju američke pomoći: ‘Muk u Sarajevu, para više nema’

Published

on

By

Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama” – napisao je Košarac

 

Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, objavom na Instagramu je proslavio odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o zaustavljanju, odnosno suspenziji američke pomoći koja se šalje u države širom svijeta, uključujući i BiH.

 

– Nakon Trampove odluke, muk u Sarajevu. Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama”.

 

Prema dostupnim informacijama, iz SAD-a je u 2024. godini kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a u godini ranije taj iznos bio je 93,7 miliona dolara. Trošilo se u Sarajevu – napisao je Košarac.

 

(DEPO PORTAL/au)

Nastavi čitati

BiH

Marinko Umičević kaže da će Trumpu poslati cipele “ako se popravi” i ukine “nepravedne sankcije” Dodiku i ostalim

Published

on

By

Prije osam godina prvoj dami SAD Melaniji Trump poslao sam štikle za Bijelu kuću. Sada čekam da vidim kako će se Trump pokazati, pa možda i njemu pošaljem cipele.

To je na svom Facebook profilu napisao tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Marinko Umičević, naglasivši da nove američke administracije očekuje bolji odnos i sagovornike.

Očekujemo razmatranje i ukidanje nepravedno nametnih sankcija i priliku da mi kažemo svoj stav i istinu. Nadamo se da većem razumijevanju i objektivnijem sagledavanju činjenica kada je srpski narod u pitanju – rekao jeUmičević.

Podsjeća da je u jednom od prvih govora nakon izbora, Donald Trump obećao da će okončati vladavinu neuspješne i korumpirane političke administracije u Washingtonu.

– To je, upravo, ono čemu se mi ovdje nadamo. Donald Trump danas polaže zakletvu kao 47. predsjednik SAD. Inauguracija se održava na Sabor svetog Jovana Krstitelja, naš veliki praznik i na današnji dan nadamo se promjenama nabolje. Sve oči su sada uprte u Vašington, cijeli svijet ima velika očekivanja od Donalda Trumpa – poručuje Umičević.

Nastavi čitati

BiH

Košarac o modernizaciji Oružanih snaga BiH: ‘To je za nas potpuno neprihvatljivo’

Published

on

By

Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održana danas, 20. januara, završena je bez donošenja ključnih odluka, dok su raspravljana neka važna pitanja koja se odnose na stanje u zemlji.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, obratio se medijima nakon sjednice i istakao da je stav Vijeća ministara bio usklađen sa Zaključcima Narodne skupštine RS (NSRS).

“S tim u vezi, hoću da kažem da je nama važno pitanje implementacija zaključaka NSRS, pogotovo iz aspekta informacija kojima smo raspolagali, a da se prilikom, ili eventualno našeg nedolaska primjenjuje autentično tumačenje izmjenjenog Zakona o Vijeću ministara iz vremena Miroslava Lajčaka – čini mi se, 2007. ili 2008. godina. To bi značilo da bi se po našem nedolasku mogla zakazati sljedeća sjednica Vijeća ministara i odlučivati bez onih koji nisu prisutni. Zato sam i rekao da smo danas postupali tragom zaključaka NSRS”, kazao je na početku, Košarac.

Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane

Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane

Koašarac je istakao kako na današnjoj sjednici nisu razmatrane “europske teme”, ali i da bi, da ih je i bilo, također postupili u skladu sa Zaključcima NSRS”.

 

No, bilo je nekih tema koje su morali da “odbrane u cilju interesa RS”, dodao je:

“Komentarišući zajedno Amidžić i ja, nemogućnost obezbjeđivanja oko 200 miliona KM za modernizaciju Oružanih snaga BiH, što je za nas potpuno neprihvatljivo iz aspekta vrlo dramatičnih, neutemeljenih, netačnih, zbranjavajućih informacija koje ovih dana u javnost šalje ministar odbrane, vrlo jasno smo iskazali naš stav po tom pitanju – da je to za nas potpuno neprihvatljivo. I dalje cijenimo pitanje da je vrlo važan proces koji treba zajedno da provedemo u BiH jeste demilitarizacija i ukidanje Oružanih snaga”, mišljenja je Košarac.

Drugo pitanje, nastavlja, jeste pitanje kupovine određenih zgrada, tj. smještajnih kapaciteta institucija BiH u Istočnom Sarajevu i Banjoj Luci gdje cijene da je bilo važno da budu prisutni i glasamo za provođenje određenih postupaka jer je to “u značaju RS-a”, kao i činjenicu da je na dnevnom redu bilo formiranje radne grupe koja bi trebala da pripremi izmjene određenih zakona, odnosno zakona koji bi se odnosili najprije na dijasporu i dopunsko obrazovanje djece u tzv. bh iseljeništvu.

“Cijenili smo da globalno trebamo, kada je u pitanju inicijativa za ukidanje PDV-a za lijekove dati podršku poslaničkim inicijativama”, zaključio je, također.

Raspravljano je, dodaje, i o inicijativama za smjenu ministara Nešića i Konakovića. Dodao je da ostaju pri stavu da je Konakovićeva inicijativa o 9. januaru i njegovom proglašenju danom žalosti “vrlo loša poruka” i da vrijeđa pripadnike jednog konstitutivnog naroda.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Zvaničnici iz RS se bez osnove raduju dolasku Trumpa

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković ocijenio je danas da neće doći do promjene američke politike prema BiH nakon pobjede Donalda Trumpa, koji danas zvanično preuzima dužnost američkog predsjednika.

“Može se desiti da ne budemo u fokusu. To su periodi u kojima neke administracije imaju nekad manji fokus na neku zemlju. Ali sigurno neće doći do promjene politike, jer je Dejtonski sporazum dijelom njihov projekt”, naglasio je Konaković.

Tvrdi da SAD na zapadnom Balkanu nikada neće podržati ruske interese prije svojih.

Podsjetio je da se tokom prošlog Trumpovog mandata ništa drastično nije promijenilo te da se zvaničnici iz entiteta Republika Srpska raduju bez osnove.

“Sankcije nisu hir jednog čovjeka i političari iz RS trebaju istražiti kakav je administrativni proces izricanja ili ukidanja sankcija. Neopravdano gubimo vrijeme na evropskom putu. Nada da će neko dati zeleno svjetlo za secesiju je nerazumna”, istakao je Konaković.

On je to izjavio nakon sjednice Vijeća ministara BiH na kojoj je usvojeno od 45 do 50 tačaka, među kojima se većina odnosila na programe rada institucija. Iako nemaju suglasnost oko kadrovskih rješenja, Konaković smatra da je sjednica bila jako efikasna.

Na pitanje da li politička kriza ide u prilog opozicionim strankama SDA, SDS i PDP, Konaković je kazao da opozicija treba uporediti šta je opozicija učinila tokom prošlog mandata i šta je uradila aktuelna koalicija te da će uvidjeti razliku.

Izrazio nadu da će svi novinari doći na njegovo javno saslušanje pred Komisijom za vanjske poslove te da je on insistirao da se saslušanje održi još u decembru.

FENA

Nastavi čitati

BiH

Čović: Trump se neće baviti BiH, preglasavanjem Hrvata šalje se ružna poruka

Published

on

By

Predsjednik HDZ-a i Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Bosne i Hercegovine Dragan Čović izjavio je kako će do kraja sedmice sjesti s predstavnicima partnerskih stranaka kako bi se pokušali otkloniti problemi koji su doveli do novih zastoja i blokada na entitetskom i državnom nivou vlasti.
– Jutros sam razgovarao s predsjedavajućom Vijeća ministara, informirala me da imamo problem, ali rekla je kako će nastojati danas održati sjednicu sa skraćenim dnevnim redom, a da mi pokušamo napraviti sastanke s partnerima u vlasti. To ćemo uraditi do kraja sedmice i nadam se da ćemo ih svojom politikom vratiti za sto i pokušati završiti ono što smo započeli prije dvije godine. To primarno znači usvojiti sve zakone, budžete i na državnom i entitetskom nivou kako bi u martu mogli poslati poruku da radimo nešto na tragu evropskog približavanja – izjavio je Čović nakon sjednice predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora BiH.
Čović je komentirao očekivanja od Donalda Trumpa koji danas priseže za predsjednika SAD-a, istaknuvši kako vjeruje da među svojim prioritetima Trump neće imati Bosni i Hercegovinu niti ovu regiju.
– Kako ja vidim, on je u prethodnom mandatu primarno gledao globalne stvari, mir u svijetu, tehnološki i ekonomski progres. Vjerujem da će se oko tog progresa u svijetu lomiti koplja njegove politike, a dobro bi bilo da realizira projekt okončanja ratova – ustvrdio je Čović.
Niko izvana ne treba donositi odluke
Poručio je kako, u tom kontekstu, niko izvana ne treba donositi odluke vezane za Bosnu i Hercegovinu.
– Što se tiče BiH, imamo različitih najava, prije svega u administraciji koja treba doći i što je samo po sebi poruka. Ovo je jubilarna godina, 30 godina od Dejtona i ovo je godina u kojoj će se morati donositi značajne odluke, a značajne odluke nisu preglasavanje Hrvata u federalnom ili bilo kojem domu. Mislim da su takvi potezi promašeni, njima se šalje ružna poruka i usporavaju se naše ambicije na euroatlantskom putu – smatra predsjednik HNS-a BiH.
Nove “trzavice” u bh. politici izazvalo je pitanje ko treba naslijediti Hrvaticu Katu Senjak u Ustavnom sudu Federacije BiH. Nakon rasprave o izboru dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda Federacije BiH Kolegij Doma naroda Parlamenta FBiH u četvrtak navečer odlučio je prekinuti sjednicu tog tijela zakonodavne vlasti.
Delegati su najviše raspravljali o tome treba li umjesto sutkinje Kate Senjak, koja je otišla u penziju, birati sudiju hrvatske nacionalnosti ili ne.
Čović tvrdi kako stranke koje zagovaraju unitarističku BiH pokušavaju promijeniti ustaljenu praksu i sudiju hrvatske nacionalnosti zamijeniti onim druge nacionalnosti.
– Istu raspravu smo imali i kod Ustavnog suda BiH kada je umjesto Mate Tadića trebao doći novi predstavnik, vidjeli ste koliko je bilo rasprava. Ista je sada stvar kada Kata Senjak ide u penziju. Sada smo dali čitavu listu sudija, a na toj listi je ostavljen i neko ko nije Hrvat, iako je trebala biti lista od Hrvata jer se mijenja Hrvat. Neko se očito priprema da “oboji” Ustavni sud (FBiH) dominantno građanskom koncepcijom, odnosno Bošnjacima u Ustavnom sudu – istaknuo je Čović.
BH Gas nije sposoban za realizaciju Južne interkonekcije
Komentirao je i odluku federalnog parlamenta o reorganizaciji firme BH Gas zbog realizacije projekta Južne plinske interkonekcije, istaknuvši kako ta firma jednostavno nije sposobna realizirati taj energetski projekt.
– Nama ta reorganizacija ne daje ništa, mi smo vrlo jasno postavili strateški interes hrvatskog naroda u BiH da plinificiramo ona područja gdje to do sada nismo imali. To je čitava Hercegovina pa poveznica na Srednju Bosnu. To je naš interes i oko toga nema špekulacija. Također, čudno mi je da je nečiji strateški interes da baš jedna firma radi taj posao. Ta firma nije sposobna provesti ovaj projekt ni za sto godina, a ne za osam ili deset – kritičan je bio Čović.
Dodao je kako unatoč tome HDZ neće blokirati rad zakonodavne i izvršne vlasti u FBiH.
– Nikada HDZ ništa nije blokirao, pa ni ovaj put. Ja sam kazao da ćemo mi dalje slijediti ustav i zakone i to je urađeno. U Domu naroda je neko imao pravo da preglasa hrvatski narod, a da li je to dobro iskorišteno pravo, to je sad za analizu. Ja lično mislim da taj projekt treba ubrzano raditi, da se spojimo s Hrvatskom. Tamo se treba završiti 74 kilometra od Dugopolja do granice s BiH, a da ne pričam koliko to treba raditi kod nas. Hercegovina ne služi za prolazak te infrastrukture već da je koristimo. Oni što su mislili da će ona samo proći do neke tačke B mislim da su jako pogriješili u svojim kalkulacijama. Nikakvih blokada neće biti, a mi ćemo koristiti svoje mogućnosti da djelujemo kroz izvršnu i zakonodavnu vlast na nivou entiteta, kantona, općina i gradova s ciljem da ovaj projekt što prije zaživi – zaključio je Čović.

FENA
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije