Connect with us

Magazin

VIDEO Naučnici tvrde da navodnu najstariju piramidu na svijetu nisu izgradili ljudi

Published

on

Dok Guinnessova knjiga svjetskih rekorda zvanično navodi Djoser Step piramidu u Egiptu kao najstariju piramidu na svijetu (oko 2.630. pr.n.e.), jedan rad objavljen u oktobru tvrdi da je sloj piramide Gunung Padang u Indoneziji izgrađen još 25.000. pr.n.e. – iako postoje sumnje je li struktura uopće ljudskog porijekla.

U istraživanju koje je predvodio Danny Hilman Natawidjaja sa Indonezijskog instituta za nauku, objavljenom u časopisu Archaeological Prospection, akademici tvrde da “jezgra piramide sastoji se od pažljivo oblikovane masivne andezitske lave” i da je “najstariji konstrukcijski” element piramide “vjerovatno nastao kao prirodni brijeg od lave prije nego što je oblikovan i zatim arhitektonski obuhvaćen”.

 

“Ovo istraživanje osvjetljava napredne vještine zidanja koje potječu iz zadnjeg ledenog doba. Ovaj nalaz izaziva konvencionalno vjerovanje da je ljudska civilizacija i razvoj naprednih građevinskih tehnika nastao samo dolaskom poljoprivrede prije otprilike 11.000 godina.

 

Dokazi s Gunung Padanga i drugih mjesta, poput Gobekli Tepea u Turskoj, sugeriraju da napredne građevinske prakse možda još nisu bile prisutne kod poljoprivreda”, tvrde naučnici.

 

Akademici također tvrde da graditelji “mora da su posjedovali izuzetne vještine zidanja“, ali jedan britanski arheolog odbacuje rad, tvrdeći da je “iznenađen što je objavljen u takvom obliku”.

 

Flint Dibble s Univerziteta u Cardiffu rekao je časopisu Nature da nema jasnih dokaza koji sugeriraju da su zakopani slojevi izgrađeni od strane ljudi.

 

“Materijal koji se kotrlja niz brdo će se, prosječno, postaviti sam”, rekao je, dodajući da nema dokaza “da se radi ili da bilo šta ukazuje na to da je čovjek napravio”.

U međuvremenu, Bill Farley, arheolog sa Southern Connecticut State University, tvrdi da “uzorci tla starosti 27.000 godina s Gunung Padanga, iako tačno datirani, ne pokazuju znakove ljudske aktivnosti, poput koštanih fragmenata”.

Natawidjaja je odgovorio na kritike rekavši da “stvarno pozdravljamo istraživače iz cijelog svijeta koji bi željeli doći u Indoneziju i provesti istraživački program na Gunung Padangu”, dok je suurednik Archaeological Prospection potvrdio pokretanje istrage u vezi s radom, javlja Klik.

Magazin

Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?

Published

on

By

DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.

Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?

Dva vozila idu ravno, a jedno skreće

Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.

Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo

Published

on

By

TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.

Izbjegavala je muškarce

Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.

Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.

Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.

“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.

Zaslužna je i genetika

Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura

Published

on

By

Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.

Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.

Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.

Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.

Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.

Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.

Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.

U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.

Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.

Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.

Nastavi čitati

Najčitanije