Brojni univerziteti u našoj zemlji od ove godine uvode nove smjerove. Sve s ciljem raznovrsnije ponude i zadržavanja studenata, ne samo u državi nego i u matničnim gradovima, odnosno kantonima. Tako će budući studenti na Pedagoškom fakultetu u Bihaću od ove godine imati mnogo više izbora.
Nakon srednje škole mnogi maštaju o nastavku obrazovanja, zbog čega često odlaze daleko od kuće ili, pak, ne studiraju, jer ih na tom putu sprečava nedostatak finansijskih sredstava. Da bi upisanih studenata u Unsko-sanskom kantonu bilo više, na Pedagoškom fakultetu su uvedeni novi smjerovi. Glavna ideja je upis studenata koji svoje obrazovanje nisu nastavili zbog udaljenosti visokoškolskih ustanova.
„Upisujem od iduće godine Likovni odsjek jer sam završila likovnu srednju školu. To mi jeste i bila želja neka za dalje studiranje, ali nisam imala mogućnosti tako da mi je jako drago što je sada u našem gradu ova mogućnost“, kaže Sara Mujanović.
Studenti koji završavaju ovaj fakultet rado dijele svoje zadovoljstvo i dosadašnja iskustva, a mnogi od njih će vanredno upisati i neki od novih odsjeka kao što su biologija, hemija te likovna i muzička kultura.
„Moj prosjek je 9,25. Najviše sam zadovoljna profesorima i asistentima na fakultetu kao i predmetima, planom i programom, nastava je vrlo interaktivna, sviđa mi se ovdje“, ističe studentica Inga Midžić.
Ispitivanje tržišta rada je bila samo jedna od sugestija da se novi smjerovi oforme. Svake godine veliki dio profesionalaca svoje struke odlazi u penziju, a veliki broj mladih trbuhom za kruhom, uglavnom preko granice.
„Odlazak mladih je nešto s čim se Bosna i Hercegovina suočava zadnjih nekoliko godina. To je posebno izraženo u Unsko-sanskom kantonu, gdje većina mladih odlazi u treće zemlje – na školovanje ili rad. Nadamo se da ćemo ovom reformom studijskih programa uspjeti zadržati određeni dio mladih da ostanu i studiraju ovdje“, kaže prof. dr. Vildana Pečenković, dekan Pedagoškog fakulteta Univerziteta u Bihaću.
„U situaciji smo kada nemamo kadar ne samo u školama već i u kulturnim institucijama. Stoga su nam i potrebni novi kadrovi, studenti koji će raditi upravo u ovim segmentima, pored toga što uvijek imaju svoja zvanja koja im niko ne može oduzeti, a to je odgajatelj, a to je stub našeg društva“, naglašava prof. dr. Šeherzada Džafić, profesor na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću.
Upisasti željeno zvanje je ranije značilo i nastavak života 300 km od kuće pa mnogi srednjoškolci nisu nastavili obrazovanje. Sad kad su neki novi smjerovi uvedeni i u Unsko-sanskom kantonu, kažu profesori Pedagoškog fakulteta, nadaju se da će studenata biti više.
federalna.ba