Connect with us

BiH

VIDEO Prestižna lista: Tri bh. grada među top deset mikrogradova budućnosti

Published

on

Ocjenjivani su ekonomski potencijal, ljudski kapital i stil života, ekonomičnost, povezanost, povoljnost za poslovanje te strategija izravnih stranih ulaganja

 

U vremenu političkih previranja, zbog kojih ispaštaju svi, ponajviše privreda, jedna je pozitivna priča. Na listu renomiranog svjetskog časopisa “Financial Times” među top deset mikrogradova budućnosti, pogodnih za investiranje, našla su se tri grada iz naše zemlje – Tešanj, Kakanj i Gradiška. Tešanj je na četvrtom, Kakanj na sedmom, a Gradiška na devetom mjestu među 117 ostalih europskih gradova – tako je časopis “Financial Times” rangirao naše gradove na listi mikrogradova budućnosti ispod stotinu hiljada stanovnika. A razloga zašto su na ovoj listi je mnogo. Prvenstveno u Tešnju piše BHRT.

 

 

– Mi smo u posljednjih desetak godina imali rast izvoza od nekih 80 posto, rast uvoza od 70-ak posto. Samo u posljednje četiri godine promet je s milijardu i 400 došao na dvije i pol milijarde, dakle, porastao je i broj zaposlenih, a u posljednjih godinu dana mislim da je novih oko 350 poslovnih subjekata – kazao je Suad Huskić, načelnik Tešnja.

 

Riječ je o čitavom mozaiku učinaka koji utječu na dobre rezultate. Ocjenjivani su ekonomski potencijal, ljudski kapital i stil života, ekonomičnost, povezanost, povoljnost za poslovanje te strategija izravnih stranih ulaganja.

 

U općini Kakanj dobivate refundaciju troškova osnivanja tvrtke u potpunosti, tako da poduzetnik koji se odluči na registraciju tvrtke tehnički ne mora imati ništa osim svog osnovnog kapitala. A više od tisuću poslovnih subjekata omogućilo je da ovaj bh. gradić ima i najveći prosjek plaća u Zeničko-dobojskoj županiji i čak 40 milonera, ističu iz Razvojnog centra.

 

– Ono što je nama bilo bitno je Kakanj pozicionirati na tu listu radi onoga što nam dolazi u idućem razdoblju kroz pretpristupne fondove IPO 24 i velika financijska sredstva koja će biti na raspolaganju BiH, a prema nekim naznakama, bit će na raspolaganju i lokalnim zajednicama za izravne projekte – kazao je Mirnes Bajtarević, načelnik općine Kakanj.

 

Aldin Ćatić, ravnatelj Razvojnog centra Kakanj, rekao je: – Imamo ozbiljan program stipendiranja deficitarnih zanimanja na području općine Kakanj, tako da gledamo osigurati i kvalitetnu radnu snagu za sve naše subjekte i formirati se u suradnji s gospodarstvom.

 

U Gradišci privrednici  i građani u roku od sedam dana mogu dobiti lokacijske uvjete, za pet dana građevinsku, a za 15 uporabnu dozvolu, što uvelike olakšava ulaganja i pozicionira ih na deveto mjesto europskih mikrogradova. Ekonomski stručnjaci ističu kako na listu Financial Timesa nije lako doći jer je jedno od vodećih svjetskih glasila.

 

Prof. dr. Jasmin Halebić s Ekonomskog fakulteta UNZE-a, rekao je: – Financial Times ima prosječnu dnevnu tiražu veću od 115 hiljada primjeraka, a kada se tome doda njegov utjecaj putem online platformi, onda se može kazati kako je ova informacija od globalnog značaja i za nju su doznali poslovni ljudi, turisti, oni koji donose odluke, investitori.

 

Iako je naše uređenje do te mjere birokratiziralo i zakompliciralo sustav parafiskalnim i fiskalnim opterećenjima, koja, ističu gospodarstvenici, guše bh. ekonomiju, ova tri grada dokazala su da postoji način da se olakšava koliko se zakonski olakšati može – i time postavili obrazac ponašanja drugim bh. gradovima, piše BHRT.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije