Vlada Federacije BiH danas je na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija donijela dvije odluke kojim je usvojila programe utroška sredstava za kapitalne transfere javnim preduzećima namijenjene za putnu infrastrukturu i izgradnju cesta u ukupnom iznosu od 143 miliona KM iz Budžeta Federacije BiH za ovu godinu. Kako je pojašnjeno, većina ovih projekata započeta je u proteklom periodu. Projekti se odnose na izgradnju brzih cesta i dionica autoputa.
Izgradnja dvije brze ceste
Prvom odlukom usvojen je program namijenjen za izgradnju putne infrastrukturu u iznosu od 59 miliona KM, kojim će se finansirati dva projekta izgradnje brzih cesta u Federaciji BiH.
Naime, na prijedlog Federalnog ministarstva Vlada je donijela je odluku kojom se usvaja Program utroška sredstava “Kapitalni transferi javnim preduzećima – za putnu infrastrukturu“ u iznosu od 59.000.000 KM, utvrđen Budžetom FBiH za 2024. godinu ovom ministarstvu.
Ovom odlukom Vlada Federacije BiH utvrđuje dva projekta koji će se finansirati putem ovoga programa. Prvi se odnosi na izgradnju brze ceste Lašva – Nević Polje (Vitez – Nević Polje) u iznosu od 29.790.000 KM, čiji je implementator JP Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar, a namjena ovih sredstava je za eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Advertisement
Drugi projekt je brza cesta Prača – Goražde (Tunel Hranjen i trasa BC- eksproprijacija), čiji je implementator JP Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar, u iznosu od 29.210.000 KM. Sredstva su namijenjena za građenje, a izgradnja ove brze ceste je podržana i drugom danas usvojenom odlukom u iznosu od 10.745.000 KM.
Drugom usvojenom odlukom utvrđeno 17 projekata
Druga odluka odnosi se na Transfer za izgradnju autocesta, brzih cesta, magistralnih i drugih cesta, u iznosu od 84 miliona KM, te obuhvata 17 projekata. Na prijedlog Federalnog ministarstva prometa i komunikacija Vlada je usvojila Program utroška sredstava “Kapitalni transferi javnim poduzećima – Transfer za izgradnju autocesta, brzih cesta, magistralnih i drugih cesta”, u iznosu od 84.000.000 KM, utvrđen Budžetom FBiH za 2024. godinu ovom ministarstvu.
Na posebnom računu za upravljanje razvojnim sredstvima za implementaciju sredstava namijenjenih za finansiranje kapitalnih infrastrukturnih projekata u okviru Jedinstvenog računa Trezora se nalazi dio ovih sredstava, a ostatak potrebnih sredstava će se osiguravati sukcesivno u skladu sa potrebama za realizaciju projekata. Usvojenom odlukom utvrđuje se 17 projekata koji će se finansirati putem ovoga programa.
Za izgradnju autoceste Orašje – Tuzla, dionica Maoča – Tuzla, Lot V Čanići – Tuzla (u dužini od osam km), planiran je iznos od 12.906.649 KM, i to za projektiranje, eksproprijaciju i građenje. Implementator projekta je JP Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar.
Advertisement
Iznos od 6.900.000 KM namijenjen je za izgradnja brze ceste Bihać – Cazin – V. Kladuša – granica RH, a implementator je JP Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar. Ova sredstava su planirana za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Za izgradnju brze ceste Mostar – Široki Brijeg – granica RH, čiji je implementator JP Autoceste Federacije BiH d.o.o Mostar, planiran je iznos od 23.445.000 KM. Namjena ovih sredstava je za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Iznos od 3.850.000 KM (za projektovanje i eksproprijaciju) planiran je za izgradnju brze ceste Lašva – Travnik – Jajce, dionica Nević Polje – Turbe (10,8 km), čiji je implementator JP Autoceste FBiH d.o.o Mostar.
Pored toga, za izgradnju brze ceste Lašva – Nević Polje – Lot 4. Poslovna zona Vitez (faza 1), čiji je implementator JP Autoceste FBiH, planirano je 3.153.351 KM (za projektovanje i eksproprijaciju).
Advertisement
Kada je riječ o izgradnji brze ceste Prača-Goražde (Tunel Hranjen i trasa BC eksproprijacija), čiji je implementator projekta je JP Autoceste FBiH, planiran je iznos od 10.745.000 KM, i to za eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Iznos od 6,1 milion KM planiran je za izgradnju južne obilaznice Mostara, čiji je implementator JP Ceste Federacije BiH u saradnji sa Gradom Mostarom. Ova sredstva su namijenjena za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Rekonstrukcije magistralnih cesta
Za izgradnju i rješavanje spoja magistralnih cesta M17.4 i M17, te sanaciju i rekonstrukciju magistralnih cesta i rasvjete na M17, Ortiješ u gradu Mostaru i Počitelju, planirano je 500.000 KM. Implementator je JP Ceste FBiH, a namjena sredstava je za projekovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Iznos od 2.500.000 KM namijenjen je za izgradnju dionice Šički Brod – Đurdevik na trasi ceste Tuzla – Sarajevo. Implementator je JP Ceste FBiH, a sredstva su za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Advertisement
Sredstva u iznosu od 2.000.000 KM (za projektovanje i reviziju) predviđena su za izgradnju gradskog autoputa u Sarajevu, dionica Stup-Buća Potok-Pofalići-Velešići-Bentbaša. Implementator je JP Ceste FBiH.
Za rekonstrukciju i sanaciju ceste Kreševo- Kiseljak, čiji je implementator JP Ceste FBiH planirano je 3.500.000 KM, i to za građenje i nadzor.
Iznos od 1.000.000 KM planiran je za izgradnju XII transferzale, spoj od Stupske petlje do aerodroma Sarajevo. Implementator je JP Ceste FBiH, a sredstava su namijenjena za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Sredstva u iznosu od 1.000.000 KM (za građenje i nadzor) planirana su za rekonstrukciju dijela tomislavgradske obilaznice, čiji je implementator JP Ceste Federacije BiH.
Advertisement
Kada je riječ o izgradnji obilaznice Kiseljaka II faza, čiji je implementator JP Ceste Federacije BiH, planiran je iznos od 2.500.000 KM, i to za projektovanje, eksproprijaciju, građenje i nadzor.
Iznos od 2.500.000 KM namijenjen je za izgradnju “Južne saobraćajnice” u Tuzli, dionica Ši Selo- Slavinovići, I faza. Implementator projekta je JP Ceste Federacije BiH, a sredstva su predviđena za eksproprijaciju.
Za izgradnju kružnog toka Mlake, na cesti M18, dionica Šički Brod 3-Ivinice 1, čiji je implementator JP Ceste Federacije BiH planirano je 700.000 KM (eksproprijacija, građenje i nadzor). Isti iznos od 700.000 KM planiran je i za izgradnju kružnog toka HIDANI, na cesti M4, u Kalesiji, dionica Simin Han-Donje Caparde, čiji je implementator JP Ceste Federacije BiH, a sredstva su namijenjena za eksproprijaciju, građenje i nadzor, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
U Sudu Bosne i Hercegovine danas se održava posljednje ročište gdje će Tužilaštvo BiH i odbrana iznijeti završne riječi u procesu koji se vodi protiv Milorada Dodika predsjednika RS-a i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića. Dodikov advokat Goran Bubić zatražio je tokom izvođenja završnih riječi pred Sudom BiH da bude oslobođen predsjednik RS-a kome se sudi za “nepoštovanje odluka” viskokog predstavnika Christiana Schmidta, ukazavši da je u ovom predmetu riječ o krivičnom prodoru prava u sferu politike.
U posljednjih nekoliko dana prijeti se destabilizacijom države iz bh. entiteta RS. Dodik je nedavno rekao da RS “ima plan kako djelovati u slučaju da se u procesu protiv njega donese osuđujuća presuda”.
“Osuđujuću presudu nećemo prihvatiti, a to će nas vjerovatno dovesti u Narodnu skupštinu Republike Srpske gdje ćemo donositi određene odluke. O njima ne želim da govorim, ali znam šta će biti”, kazao je tada Dodik.
S druge strane, ministar MUP-a RS-a Siniša Karan najavio je da će RS donijeti radikalne odluke ukoliko se donese neka presuda protiv Milorada Dodika. On je moguću presudu protiv Dodika nazvao „državnim udarom“.
Advertisement
“Kulminacija višegodišnje krize koju Dodik izaziva”
“Pritisci, dizanje tenzija, pa i otvorene prijetnje koje dolaze od Dodika i njegovih pristalica kulminacija su višegodišnje krize koju Dodik izaziva. Bez obzira na sve, ovaj proces se mora dovesti do kraja. Niko se ne smije uplašiti niti ustuknuti pred prijetnjama. Ovo je presudan trenutak kada država mora pokazati da je iznad svih nas, pa i Dodika”, kaže za “Slobodnu Bosnu” predsjednik Narodnog evropskog saveza Bosne i Hercegovine (NES) i gradonačelnik Cazina Nermin Ogrešević.
Primjetan je izostanak reakcija OHR-a, ali i Američke ambasade u BiH na pomenute prijetnje iz entiteta Republika Srpska.
“Naravno, i OHR i visoki predstavnik, kao i predstavnici međunarodne zajednice u BiH, trebali bi pokazati veću agilnost u zaštiti države BiH i njenih institucija. Svi oni koji ugrožavaju mir i sigurnost, prijete secesijom, moraju biti procesuirani”, kazao je Ogrešević.
Suđenje Dodiku i Lukiću počelo je 5. februara 2024. godine. Ukoliko presuda bude osuđujuća, prijeti im zatvorska kazna do pet godina zatvora i zabrana političkog djelovanja.
Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a govorio je o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, zatim Miloradu Dodiku kao glavnom generatoru krize, HDZ-u te odgovara na pitanje da li pored državne ulazi i u federalnu vlast.
Očito da u partnerstvu, odnosno parlamentarnoj većini na nivou države stvari ne funkcioniraju – one su se manifestirale sa inicijativama za smjenu određenih kadrova koji su do sada bili dio te većine, konstatirao je Ogrešević za FTV.
“Kad postoje takvi odnosi, onda možemo govoriti da postoji kriza”, navodi te dodaje da se ona u našoj zemlji već decenijama manifestira u raznim oblicima, nekad u većem, nekad u manjem intenzitetu.
Smatra kako je Dodik uglavnom prvi, najjači i najznačajniji generator krize.
Govorio je i o mogućnosti ulaska u vlast.
Advertisement
“Postoji raspoloženje, a na kraju krajeva, NES je odbio učešće u državnoj vlasti zato što je trebalo praviti vlast sa Dodikom, takvim Dodikom, i mi smo to otvoreno rekli i odbili da budemo dio te parlamentarne većine. I za razliku od drugih, pa i od Čovića koji sad govori kad je Murphy okrenuo leđa, otišao put Amerike, ja sam lično na zajedničkom sastanku sa gospodinom Murphyjem i Sattlerom, predstavnicima partnera koji bi trebali činiti vlast, rekao da NES neće prihvati, ne može biti dio vlasti koju će imenovati visoki predstavnik de facto kršenjem Ustava Federacije. Mi smo tu imali izrazito principijelan stav i nismo bježali od toga da to i kažemo onima koji bi trebali biti partneri, pa i međunarodnoj zajednici”, pojasnio je.
Upitan pokušava li Čović da se riješi i Trojke i SNSD-a ili da se riješi Trojke, a zadrži SNSD, ističe da može biti jedno i drugo, a može biti i treće:
“Ja se nadam da Čović neće proglasiti i promovisati ostanak Dodika u vlasti kao vitalni nacionalni interes Hrvata. Mi ćemo biti dio vlasti pod određenim uslovima, a Čović plaši Trojku i priprema ih za neke političke zahtjeve”, poručio je Ogrešević.
Osnovna škola Lejla Hairlahović – Hušić u Cazinu provodi brojne aktivnosti usmjerene na inkluziju djece s poteškoćama u razvoju. Primjer takvog rada je Centar za razvoj inkluzivnih praksi, koji djeluje od 2016. godine u okviru ove škole.
– Ovaj centar pruža sveobuhvatnu, kvalitetnu i multidisciplinarnu podršku djeci s poteškoćama u razvoju, njihovim porodicama, profesionalcima i široj društvenoj zajednici u procesu inkluzije.
Rukometaši RK “Cepelin” Cazin sjajno su započeli drugi dio sezone Prve lige Federacije BiH, ostvarivši uvjerljivu pobjedu nad ekipom RK Čelik Zenica.
Ovaj susret odigran je proteklog vikenda u Gradskoj dvorani Cazin, završen je rezultatom 31:20 u korist domaćina.
Iako je prvo poluvrijeme proteklo u izjednačenoj igri, ekipa Cepelina u nastavku je pojačala tempo, nametnula svoju igru i osigurala visoku pobjedu.
Trenerski dvojac Jasmin Hušić i Sven Vidović-Popek mogu biti zadovoljni prikazanim zalaganjem i borbenošću svojih igrača, koji su dominirali u drugom poluvremenu i na kraju zasluženo slavili.
Advertisement
Uprava kluba čestitala je igračima na sjajnoj predstavi, a istovremeno uputila zahvalnost gostima iz Zenice na fer i korektnoj igri. RK “Cepelin” s optimizmom nastavlja sezonu, s ciljem pružanja još kvalitetnih utakmica i novih pobjeda svojim vjernim navijačima.
Neka ova pobjeda bude samo početak uspješnog niza u nastavku prvenstva!
Porodica Ožegović u trgovačkom centru kupila je sve ono što želi, od hrane, bijele tehnike do odjeće i obuće
Neki ljudi imaju manje mogućnosti od drugih, manje prilika. Nikada nećemo saznati zašto je to tako. Neki nemaju mogućnost realizovati svoje snove i želje iako su to silno željeli.
U naselju Stovrela u Cazinu živi šestočlana porodica Ožegović, čiji je san da imaju osnovne uvjete za život.
-‘Faks’, šampon i brašno su moja želja da imam – kroz jecaj je izustila Indira Ožegović.
-Živimo od javne kuhinje, što doneseš, to pojedeš. Često me djeca pitaju: ‘Babo, ima li nešto slatko’ – kazuje Zehrudin.
Advertisement
Zehrudin i Indira imaju četvero djece, sina i kćerku koji idu u školu, petogodišnju kćerku i kćerku koja boluje od Downovog sindroma.
-Ja bih volio da radim, da mogu porodici osigurati sredstava, ali nema… Najgore mi je kada je zima, ja ljeti zaradim, cijepam drva, kupim sijeno, berem kestenove. Želio sam raditi u komunalnom preduzeću, ali su mi rekli da ne mogu dva brata iz iste kuće raditi u jednoj firmi. U kući mi je isto katastrofa. Nemamo osnovnih uvjeta za život, nemamo novaca ni za namirnice. Ljudi nam pomažu kada je Bajram, donesu vitre i fasunge, pa mi to rasporedimo.
Dobri ljudi iz Islamskog kulturnog centra Bošnjaka iz Berlina su porodici Ožegović omogućili kupovinu osnovnih prehrambenih i higijenskih potrepština, bijele tehnike, kao i nabavku ogrjeva.
-Prvi put smo u ovom centru, prvi put kupujemo sebi ovako, ja ovo nisam mogao ni sanjati. Ne znam šta bih rekao, hvala što ste nas doveli da kupimo sebi sve – istakla je porodica Ožegović.