Connect with us

BiH

Vlast na hotele i restorane lani potrošila skoro 27 miliona KM!

Published

on

Vlast u Bosni i Hercegovini, ili da preciziramo, institucije i javna preduzeća na svim nivoima koji su raspisivali tendere u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, u prošloj godini ukupno je potrošila skoro 27 miliona KM na hotelske i ugostiteljske usluge, otkriva Fokus.

Ove vrste usluga sklopljene su po posebnom režimu javnih nabavki a koje propisuje Ankes II dio B Zakona o javnim nabavkama BiH, te odgovarajući pravilnik.

Izvještaj Agencije

Inače, ukupna vrijednost svih dodijeljenih ugovora putem sistema javnih nabavki u BiH lani je po prvi put premašila pet milijardi KM. Preciznije, riječ je o ukupnom iznosu od 5.060.132.125 KM. Navedeno je to u nacrtu izvještaja Agencije za javne nabavke BiH o sklopljenim ugovorima u 2023. godini.

Usporedbe radi 2022. godine ukupna vrijednosti sklopljenih ugovora u BiH iznosila je 4.410.241.494 KM, a 2021. godine 2.803.956.860 KM.

Vrijednost dodijeljenih ugovora putem direktnog sporazuma u 2023. godini iznosila 152.726.709 KM. Riječ je onajnetransparentnijoj metodi provođenja javnih nabavki. Dakle, ugovorni organi su putem ove metode lani sklopili 131.741 ugovora.

Domaći i strani ponuđači

Ukupna vrijednost svih dodijeljenih ugovora domaćim ponuđačima iznosila je 4.198.750.254 KM, što predstavlja 96,66 % ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora dok se iznos od 144.907.855,40 KM odnosi na strane ponuđače ili 3,34 % od ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora, piše Fokus.

Vrijednost dodijeljenih ugovora grupi ponuđača iznosila je 601.625.930,55
KM, odnosno 11,89 % ukupne vrijednosti svih dodijeljenih ugovora.

BiH

Tragedija u BiH: 36-godišnjak poginuo prilikom sječe šume

Published

on

By

Na planini Vran, lokalitet Lise, u subotu je tokom sječe šume smrtno stradao 36-godišnjak iz Orašca, općina Prozor, doznaje se u ponedjeljak u MUP-u Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Kako je navedeno, u subotu oko 19,15 sati, patrola policije PS Prozor-Rama došla je do saznanja da je na planini Vran, lokalitet Lise, pri sječi šume smrtno stradao I.K. (1988.) iz Orašca, općina Prozor.

U Domu zdravlja Prozor patrola je zatekla beživotno tijelo I.K., gdje je dežurni liječnik konstatirao smrt.

 

Prilikom sječe u šumi su s nastradalim bile supruga i majka.

O događaju je upoznat nadležni tužitelj, a tokom sljedećeg jutra izvršen je uviđaj na navedenom lokalitetu, dodaju iz MUP-a.

Nastavi čitati

BiH

Kako je Čović otimao državne pozicije: “Obespravljeni” Hrvati najmnogobrojniji u institucijama BiH

Published

on

By

Nakon objave naše priče o ugroženosti Bošnjaka u institucijama BiH, javili su se i oni koji svjedoče kršenju Ustava i Zakona, tvrdeći i potkrjepljujući dokazima da se imenovanja u državne institucije vrše kršenjem Ustava, Zakona a sve na štetu Bošnjaka, prenosi televizija Hayat.

Pozivaju i one koje govore suprotno da javnosti dokumentovano prilože dokaze – koje su to Bošnjaci pozicije prepustili. Mi vam donosimo novu priču, a priča je ta da su Hrvati mnogo više zastupljeniji nego što im to državnim prpisima pripada. Štaviše, Hrvati ali i Srbi, mnogo su više zastupljeni na rukovodećim pozicijama od Bošnjaka. Ko je svjesno kršio Ustav i Zakone?

Vijeće ministara je u posljednjih godinu dana imenovalo direktore i zamjenike državnih institucija. Prema relevantnim podacima koji su u posjedu Hayat TV-a, Vijeće ministara je izvršilo imenovanja suprotno Ustavu Bosne i Hercegovine i zakonima Bosne i Hercegovine, jer od 28 pozicija direktora i generalnog sekretara, imenovano je svega šest Bošnjaka, Srba 12 i Hrvata 10.

Bošnjacima je pripalo 8 pozicija manje od broja koji im pripada po Ustavu i zakonima Bosne i Hercegovine, Srbima je pripalo više pozicija 3,4 , Hrvatima više pozicija 5,7.

“Pošto sam gledao press Trojke, gdje je tamo neki Konaković govorio da su oni vratili neke agencije, 12-12-12, ja ga javno pozivam da izađe u javnost i da objasni kojih je to 12-12-12 agencija, vjerovatno misleći da je pripalo 12 bošnjacima, 12 srbima i 12 hrvatima, i da je to sve tako, a nije, ja ga pozivam da izađe i objasni javnosti, i pozivam ga da prestane obmanjivanjem javnosti”, kaže Džemal Smajić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Prelazimo na imenovanja zamjenika direkora.

Vijeće ministara je i ovdje izvršilo imenovanja suprotno Ustavu Bosne i Hercegovine i zakonima Bosne i Hercegovine, jer od 13 pozicija zamjenika direktora, imenovano je svega četiri Bošnjaka, Srba pet i Hrvata četiri.

Bošnjacima je pripalo 38,7 posto pozicija manje od broja koji im pripada po Ustavu i Zakonima Bosne i Hercegovine, Srbima je pripalo više pozicija za 25 posto i Hrvatima više za 99 posto. Navedena imenovanja zamjenika direktora institucija Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je moralo realizirati u skladu sa nacionalnom strukturom prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini.

“Mislim da to nije dobro, bez obzira koji je narod u kojem trenutku oštećen i da tu treba dovest, što kod nas ljudi kažu stvari u mjeru, da zaista po popisu iz 91, a vidim oni nekad koriste 91 a nekad 2013, kako kome šta odgovara on tako radi”, tvrdi Zlatko Miletić delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Jedna od najvažnijih državnih institucija je Uprava za indirektno oporezivanje. Iz ove tabele jasno se vidi da je broj Bošnjaka uposlenih u ovoj instituciji manji za 207. Procentualno gledajući, Hrvata je zaposleno više za skoro 40%, Srba 22%. Bošnjaci su u deficitu za skoro 20%.

“Ako se ide u pravcu diskrepancije to mora stati, zakon se mora poštovati, ja mogu obećati da ću se posebno posvetiti načinu imenovanja i da li se narušava ta vrsta zakonske obavezne proporcionalnosti na nivou Vijeća ministara”, obećava Denis Zvizdić dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Slijedom svih relevantnih podataka, sasvim je jasno da se Vijeće ministara nije vodilo niti Ustavom niti zakonom, te su u skladu sa kršenjem i jednog i drugog, imenovali direktore i zamjenike na štetu Bošnjaka. Posebno je porazna činjenica što su sva imenovanja potvrdili i predstavnici Bošnjaka, odnosno stranaka Trojke.

Nastavi čitati

BiH

Sladić najavio obilne padavine u BiH: “Mlazna struja će preći preko naših područja”

Published

on

By

U Bosni se danas očekuje većinom mala do umjerena oblačnost. Tokom prijepodneva po kotlinama i uz riječne tokove biće magle i niske oblačnosti. U Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. Puhaće slab sjeverni vjetar.

Najniža jutarnja temperatura zraka između 1 i 5, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni. Najviša dnevna od 12 do 17, na jugu zemlje do 22 stepena.

U Sarajevu dosta niske oblačnosti prije podne. Sunčanije u drugom dijelu dana. Najniža jutarnja temperatura oko 4, a najviša dnevna oko 14 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Naredna dva dana (ponedjeljak i utorak) donose prolaznu stabilizaciju vremena uz obilje sunčanog vremena. Jutra hladna, lokalno maglovita uz niske jutarnje temperature. Tokom dana nešto ugodnije, javlja BHmeteo.

Stabilizacija vremena neće dugo potrajati jer nas već od 2. oktobra očekuje nova ciklona uz padavine i jugo. Dugotrajne stabilizacije vremena nema na vidiku, a samim tim ni Miholjskog ljeta.

Nedim Sladić objavio novu vremensku prognozu

Iako će naredna dva dana protjecati u vedrijem ozračju usljed jačanja ogranka srednjoeuropske anticiklone, pogotovo u Bosni, ni iduća sedmica ne donosi dugoročniju stabilizaciju vremena na području naše zemlje, a temperature zraka nastavljaju učestalo oscilirati. Napisao je ovo na Facebooku poznati bh. meteorolog Nedim Sladić.

“Jače, obilnije padavine prognoziramo ponovo u drugom dijelu četvrtka te dijelom u petak, budući da će ponovo prema našim krajevima vladati izraženija pritisna i temperaturna razlika”, poručuje je Sladić.

Na visini, dodaje, ona će se odraziti u vidu visinske doline sa hladnim zrakom koja se produbljuje sa sjeverozapada kontinenta prema Đenovskom zaljevu, a u prizemlju hladnom frontom povezanu uz đenovsku ciklonu.

Također, mlazna struja će ponovo preći preko naših područja, a paralelno položena hladna fronta u prizemlju bi se sporije premještala na jugoistok.

“Ovakve situacije najčešće uvjetuju jače ohlađivanje zraka i kondenzovanje te sudarajući se kao od zid mlazne struje generišu uske linije nestabilnosti duž frontalne zone sa većim količinama padavina – slično nešto što smo vidjeli jučer”, ističe Sladić.

Prognoza za naredne dane

ponedjeljak u Bosni mala do umjerena oblačnost. Dio prijepodneva po kotlinama i uz riječne tokove će biti dosta magle i niske oblačnosti. U Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab sjevernog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 1 i 5°C, na jugu zemlje od 8 do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 17°C, na jugu zemlje do 22°C.

utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U jutarnjim satima u Bosni po kotlinama i uz riječne tokove će biti magle. Vjetar slab, prije podne istočnog i sjeveroistočnog smjera. U drugoj polovini dana vjetar postepeno mijenja smjer na jugo. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 6°C, na jugu zemlje od 7 do 11°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 15 i 20°C, na jugu zemlje do 24°C.

srijedu očekuje se jače naoblačenje sa zapada, koje će u poslijepodnevnim i večernjim satima usloviti kišu i pljuskove širom zemlje. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 5 i 10°C, na jugu zemlje do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 18 i 23°C.

četvrtak pretežno oblačno sa kišom i pljuskovima. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 17°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 13 i 19°C, na jugu zemlje do 24°C.

Nastavi čitati

Najčitanije