Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Vučić odgovorio Ambasadi SAD u BiH: “Molim vas, recite mi gdje to piše!?”

Published

on

Američka ambasada u BiH reagirala je na zaključke usvojene na “Svesrpskom saboru” koji se odnose na Daytonski mirovni sporazum i neovisnu državu Bosnu i Hercegovinu, istaknuvši da oni imaju korijene u pravnim dezinformacijama te da su puni pogrešaka. Danas im je odgovorio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je tražio odgovor, kako navodi, na samo jedno pitanje.

“Baš mi je interesantna bila kritika naših partnera u američkoj ambasadi u SAD u Sarajevu. Rekao sam da ću da postavim neka pitanja. Vi ste čuli mnogo puta svi u Srbiji, BiH i regionu jednu sintagmu koja glasi “Duh Dejtonskog sporazuma”. Ako mi kao zemlja koja je potpisala nismo garant provođenja, jer kažu da to ne piše nigdje, nego da smo samo potpisnik. Iako bi “duh potpisa” upravo to značio, ja ne bih da se bavim duhom niti duhovima nego ću da postavim nekoliko konkretnih pitanja za naše partnere”, kazao je na početku Vučić a onda je postavio pitanje:

 

“Moje prvo pitanje je: Kako, gdje i kada i otkada piše da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima? Naime, tačkom 3, Aneks 4 Dejtonskog sporazuma predviđeno je da sve državne funkcije i ovlašćenja koje nisu izričito vlasništvo države, pripadat će entitetima!? Članom 3 su navedene državne nadležnosti, u kojim se nigdje ne spominje javna imovina i javna svojina. Molim vas da mi konkretno odgovorite kako ste došli do zaključka i na osnovu čega da imovina pripada centralnim vlastima, a ne entitetima? I zbog čega ste učestvovali na izazivanju krize u BiH?”, pitao se Vučić.

Potom je podsjetio Američku ambasadu SAD da odgovor ne bude “Zbog sporazuma o sukcesiji” jer, kako navodi, to bi “bilo glupo”.

“Istovremeno, očekujem da mi odgovorite, kako ste rekli da to ima veze sa sporazumom o sukcesiji koji je stupio na snagu 2004. Odmah ću da vam kažem, nemojte da mi na to odgovarate, bilo bi jako glupo. Sukcesijom se regulišu prava i obaveze država članica nastalih na protoru bivše Jugoslavije, a ne kako će javna i državna svojina biti raspoređena unutar jedne od država članica nastalih raspadom Jugoslavije”, istakao je i zaključio:

“Molim vas da mi na ovo jedno prosto pitanja odgovorite. Mnogo sam srećan što ste prihvatili argumentovanu, civilizovanu i bez ikakvih uvreda ovu raspravu. Dakle; Gdje to piše?”.

Podsjećamo, Ambasada SAD-a je jučer u objavi na društvenoj platformi “X” istaknula da usvojeni zaključci na Svesrpskom saboru ne predstavljaju odbranu Daytonskog mirovnog sporazuma, kako tvrde autori, već su “smišljeni napad na taj sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine”.

Iz Ambasade SAD-a u BiH poručuju da je to opasno: “Javne izjave dužnosnika Republike Srpske, posebno predsjednika RS Dodika i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Stevandića, o zaključcima i planovima o ‘razdruživanju’ RS – otcjepljenju drugim imenom – predstavljaju i udar na Daytonski mirovni sporazum i na teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine.”

Napominju da je, kao što izričito stoji u Daytonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH, Bosna i Hercegovina država nasljednica Republike Bosne i Hercegovine sa svojim unutrašnjim ustrojstvom modificiranim tako da se sastoji od dva entiteta.

 

 

Svijet / Zanimljivosti

Bh. državljanin učestvovao u udesu u Austriji: Vatrogasci sjekli vozilo da izvuku vozača kamiona

Published

on

By

Državljanin Bosne i Hercegovine (27) učestvovao je u četvrtak u teškom udesu tri vozila u okolini Graca, a najteže je prošao vozač koji se zabio u teretno vozilo državljanina BiH.

Kako prenose austrijski mediji, do saobraćajne nesreće došlo je oko osam, kada je vozač (44) iz Graca zbog kvara na svom vozilu bio primoran da stane u brzoj traci, prenose Nezavisne novine.

Vozač iz BiH je bio iza njega i on je usporavao i planirao također da stane, kada je na njega naletio vozač (52) kamiona iz Graca, koji je ujedno i najteže povrijeđen.

Udarac je bio toliko silovit da je odbacio teretno vozilo bh. vozača na vozilo koje je bilo ispred.

Najteže je prošao upravo 52-godišnji vozač kamiona iz Graca kojem su vatrogasci morali da sijeku kamion da ga izvade. On je helikopterom prebačen u Univerzitetsku bolnicu u Gracu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Kritike na račun Saudijske Arabije: ‘Četvoro mrtvih leže na ulici, a hodočasnici sjede pored njih, jedu i piju’

Published

on

By

Saudijske vlasti su prvobitno pokušale da naglase da veliki broj žrtava nije neobičan tokom hodočašća. Uostalom, mnogi vjernici su već stari i bolesni kada krenu na hodočašće

Stotine hodočasnika je umrlo tokom ovogodišnjeg hadža – najvjerovatnije zbog ekstremne vrućine. Kritike na račun Saudijske Arabije su sve glasnije.

Hodočasnici posljednji put kruže oko Kabe u velikoj džamiji u Meki. Hadž, tradicionalno hodočašće povodom Kurban-bajrama u Saudijskoj Arabiji, bliži se kraju, piše Deutsche Welle.

„Hvala Bogu, bilo je to divno duhovno iskustvo“, oduševljen je hodočasnik Muhamed iz Pakistana. „Bilo je nevjerovatno vruće, ali na sreću za mene je sve dobro prošlo”, dodaje on.

Muhamed je imao sreće i preživio je vrućinu – stotine drugih hodočasnika nisu. Zbog temperatura koje su dostigle oko 50 stepeni Celzijusa, navodno su umrle stotine hodočasnika, od kojih većina od toplotnog udara, potvrdio je agenciji AFP jedan saudijski diplomata.

AFP: Umrlo preko 900 ljudi

Mnogi rođaci su očajnički tražili po bolnicama nestale hodočasnike i plašili se najgoreg. „Sve (novopotvrđene) smrti takođe su posljedica vrućine“, rekao je arapski diplomata. To znači da ima najmanje 600 smrtnih slučajeva iz Egipta. Takođe je nestalo 800 drugih hodočasnika iz Egipta, piše AFP.

Jordan, Iran, Irak, Tunis, Indonezija i Senegal takođe su prijavili smrtne slučajeve tokom hadža posljednjih dana. Jedan azijski diplomata je takođe govorio o „oko 68“ indijskih hodočasnika koji su umrli. Kako je AFP izračunao na osnovu informacija iz različitih zemalja, tokom hadža ove godine su već umrle 922 osobe. Prošle godine je prijavljeno više od 200 smrtnih slučajeva tokom hodočašća, većina njih iz Indonezije.

Saudijske vlasti su prvobitno pokušale da naglase da veliki broj žrtava nije neobičan tokom hodočašća. Uostalom, mnogi vjernici su već stari i bolesni kada krenu na hodočašće.

Ogromne kritike neadekvatnih bezbjednosnih mjera

„Većina rituala na hadžu se odvija napolju. A od jednog do drugog svetog mjesta morate da pređete prilično velike udaljenosti“, kaže Bara Anver iz novinske agencije AP. Da bi hodočasnici preživjeli ekstremne vrućine, Saudijci su preduzeli razne mjere predostrožnosti: mjesta za rashlađivanje, šatore za medicinsku pomoć, stanice za piće. Hodočasnici su pozivani da potraže hladovinu i da uzimaju dovoljno tečnosti.

Ali da li je sve zaista bilo tako savršeno organizovano kao što saudijske vlasti prikazuju? Video snimci na društvenim mrežama pokazuju suprotno: desetine ljudi leže na zemlji na ulici u Meki, nekoliko izgleda mrtvo ili su u fazi umiranja. Sa njima sjede rođaci a kola hitne pomoći nema na vidiku.

Snimak egipatskog hodočasnika, koji se ne može provjeriti, opisuje situaciju: „Veoma je vruće. Mnogo mrtvih leži na ulici. Nema spasilaca. Ovdje je mrtav čovjek, pored njega je mrtva žena. Još četvoro mrtvih leže na ulici, a hodočasnici sjede pored njih, jedu i piju.”

Prema njegovoj izjavi, spasioci su govorili o još do 900 hitnih slučajeva, a policija je istakla da oni nisu odgovorni. “Situacija je neshvatljiva. Ne mogu da je razumijem”, nastavlja hodočasnik na video snimku.

Oštre kritike saudijskih vlasti. Prema zvaničnim informacijama, do sada je izbrojano najmanje 90 smrtnih slučajeva. Ali broj bi mogao da bude veći.

Broj žrtava tokom hadža je nekoliko puta bio visok

Muslimansko hodočašće, hadž, jedan je od pet stubova islama i svaki zdrav musliman koji može sebi to da priušti treba da ga obavi barem jednom u životu. Period hodočašća je određen islamskim kalendarom i više puta je padao tokom perioda velikih vrućina posljednjih godina. Prema zvaničnim podacima, ove godine je učestvovalo 1,8 miliona vjernika, uključujući 1,6 miliona hodočasnika iz inostranstva.

U proteklih nekoliko decenija stotine smrtnih slučajeva su se desile nekoliko puta, uglavnom zbog velikih gužvi u Meki i Medini.

Prema studiji Saudijske Arabije objavljenoj u maju, vremenski uslovi tokom hadža postaju sve teži kako globalno zagrijavanje raste: prosječna temperatura tokom hodočašća raste za 0,4 stepena svake decenije. Tako će se hodočasnici izlagati „ekstremnoj opasnosti“ tokom hodočašća i narednih godina u ionako vreloj Saudijskoj Arabiji.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Užas u Njemačkoj: Tinejdžerka iz BiH oteta i silovana

Published

on

By

Tinejdžerka (15) iz Bosne i Hercegovine u srijedu je u pratnji roditelja prijavila otmicu i silovanje, a prema njenim riječima, osumnjičeni su bili maskirani, ali su govorili njemački sa arapskim akcentom.

U prijavi stoji da je tinejdžerka u podne, poslije škole stajala na autobuskoj stanici u Kranefeldštrase kada joj je prišao bijeli kombi. Iz kombija su izašli maskirani muškarci koji su je uvukli u kombi i odvezli u nepoznatom pravcu, prenose Nezavisne novine.

Dalje, u prijavi se navodi da su je odvezli u kuću na nepoznatoj lokaciji, gdje su je i silovali.

Nakon nekog vremena, kombijem su je odvezli u Esen i izbacili u Holeštrase.

Prema njenom svjedočenju, otmičari su bili obučeni u crno i na glavi su imali balaklave. Ono što je primijetila jeste da su govorili njemački, ali sa arapskim akcentom. Takođe, ono čega se sjeća jeste da su brzo vozili te da su nekoliko puta mogli da izazovu sudar. To je potvrdio i portparol policije koji je rekao da su drugi vozači na ovoj ruti primijetili bijeli kombi koji vozi van svih ograničenja. Navodno, registarska tablica kombija je “CUX – HH” ili “CUX – HK”.

Kako prenosi Bild, žrtva je još uvijek pod utiskom svega što se desilo zbog čega nije mogla da odgovori na sva pitanja inspektora tokom saslušanja. Takođe, policija traga za svim mogućim svjedocima koji su bili na autobuskoj stanici Horst ili one koji su vidjeli bijeli kombi u Esenu ili Gelzenkirhenu.

Nastavi čitati

Najčitanije