BiH
‘Za Ivu Komšića Bošnjaci su ‘neopredijeljeni’, a u Hrvatskoj, koja je bila agresor, da tražimo partnere na Zapadu!’
Piše: Dr.sc. Enver Išerić/NAP.BA
Ne stišavaju se komentari izbornih rezultata u Bosni i Hercegovini i njihove političke i pravne analize. Također se iz dana u dan raspravlja o implementaciji izbornih rezultata, odnosno mogućim koalicijama i to kako u vrhovima političkih stranaka tako i u „običnom narodu“. Rasprave se vode na ulicama, u kafanama, u kafićima, u brijačnicama, na radnim mjestima, u tramvajima itd.
E, te činjenice govore o tome da ovdje nešto nije uredu. Šta to nije uredu ? U Bosni i Hercegovini ništa nije uredu i to od onoga trenutka kada je Bosna i Hercegovina bila napadnuta s istoka i sa zapada, preko donošenja Ustava Bosne i Hercegovine, kao aneksa 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa do odluka visokog predstavnika kojima je izmijenjen Ustav Federacije Bosne i Hercegovine i Izborni zakon.
Ja sam ranije pisao i govorio o dobrim i lošim stranama Schmidtovih odluka, a ima i jednih i drugih, kao i pitanja koja visoki predstavnik svojim odlukama nije riješio. I taman kada sam mislio da više nemam šta o tome kazati, demantova to moje mišljenje dr. Ivo Komšić gostujući na FACE TV 18. novembra 2022. godine.
Prije svega moram kazati da dr. Ivu Komšića, zbog svega što je radio u Bosni i Hercegovini i za Bosnu i Hercegovinu izuzetno cijenim i poštujem, ali to ne znači da trebam i da moram govoriti AMIN na sve ono što kaže, a posebno ne na ono što je izrekao na pomenutoj TV.
Tako je jedna od konstatacija Ive Komšića bila da je Schmidt svojom odlukom definitivno spriječio stvaranje treće izborne jedinice i da je implementirana presuda „Ljubić“. Tačno je da je implementirana presuda Ljubić, ali nije tačno da je spriječena treća izborna jedinica. Treća izborna jedinica za izbor delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije samo precizno definirana i opisana u svojim granicama. Ostavljena su odškrinuta vrata, da u Dom naroda mogu ući i delegati koji nisu iz te „većinske izborne jedinice“. I da se razumijemo, ne odnosi se to samo gospodine Komšiću na Hrvate i područja u kojima su Hrvati većina. Isto je to i sa Bošnjacima i sa Srbima i područjima u kojima su oni većina.
Nije tačna profesore Komšiću Vaša tvrdnja da Šmitova odluka nije pogodovala HDZ-u, a da je pogodovala SDA-u. Šmitova odluka je gospodine Komšiću pogodovala područjima sa većinskim stanovništvom bilo kojeg konstitutivnog naroda. To je prava istina. A time se produbljuju etničke podjele. A povećanje broja delegata u Domu naroda nije dalo veću šansu građanskim strankama. Baš se desilo suprotno. Formula po kojoj se izračunava broj delegata iz svakog kantona to pokazuje. I kada se sve to provede, po toj formuli, sve odluke u Domu naroda, odnosno njegovim klubovima, mogu donositi delegati iz kantona u kojima su određeni narodi većina. A građanske stranke su, ako hoćemo govoriti pravo, u kantonima sa bošnjačkom većinom. Zato je dr. Komšić i pohvalio stepen razvoja demokratije kod Bošnjaka. Što više stranaka kod Bošnjaka, to više demokratije u bošnjačkom korpusu.
Bošnjacima ne treba legitimno predstavljanje !? Ja sa pravnog aspekta i nemam velikih zamjerki za izbor delegata u Dom naroda. Zašto? Zato što svi, barem formalno, imaju mogućnost da budu birani. U Domu naroda se odlučuje i o vitalnim nacionalnim interesima i neka delegati iz svakog naroda štite ta nacionalna prava, na način kako Ustav Federacije propisuje.
Moja zamjerka je što je gosp. Schmidt na izbor delegata primijenio popis iz 2013. godine i time cementirao etničko čišćenje, i zatvorio, na odgovarajući način, vrata nastavku povratka prognanih i raseljenih. To je, po tom principu, trebalo primijeniti i na sastav Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. E sada još jedno vrlo važno pitanje za dr. Komšića: Kako to da je za za njega normalno da se SDA izbaci iz vlasti, jer su Bošnjaci, kako kaže kaznili Bakira Izetbegovića, a kako opet Komšić tvrdi, HDZ nije moguće zaobići, jer su Hrvati dali najveću podršku HDZ-u.
E, ovdje je gospodin Komšić pomiješao dvije važne stvari. Građanski i nacionalni koncept. I to u istom, Predstavničkom domu, odnosno domu građana. Za HDZ primjenjuje nacionalni princip i princip „legitimnog“ predstavljanja, a za SDA građanski koncepti različite aršine, odnosno uslove za ulazak u vlast. Ako su Bošnjaci kaznili Bakira Izetbegovića, kaznili su i Hrvati Dragana Čovića, jer Borjana Krišto nije pobijedila. A nije tačno ni jedno ni drugo, jer, prof. Komšiću, niti su Bošnjaci glasali za Bakira Izetbegovića, niti su Hrvati glasali za Borjanu Krišto. Za članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine glasaju građani profesore Komšiću. Ja sam o tome i ranije govorio da sastavljanju većine u Predstavničkom domu niko nije nezaobilazan. Svi se tu profesore mogu zaobići. I SDA i HDZ. Bez obzira na njihov izborni rezultat.
Ali je nelogična i netačna tvrdnja da je HDZ nezaobilazan. Nema legitimnog predstavljanja u Predstavničkom domu! U Parlamentarnoj većini mogu biti samo „građanske“ stranke, koje opet Dragan Čović i Milorad Dodik zovu bošnjačkim, odnosno muslimanskim strankama. Samo se u vladi garantira određen broj mjesta za konstitutivne narode. A te kandidate predlažu političke stranke koje čine parlamentarnu većinu.
Prof. Komšić je također ustvrdio da o izboru predsjednika i potpredsjednika Federacije odlučuje Predstavnički dom, a što nije tačno. O tome odlučuju oba doma, i Predstavnički dom i Dom naroda. A također nije tačna tvrdnja ni profesora Komšića niti ostalih tumača Schmidtovih odluka, koji tvrde da se broj delegata od 11 smanjuje na 7, ako se u prvom krugu ne izvrši izbor. Do smanjivanja ovih brojeva dolazi samo onda kada u datom roku određeni klub ne utvrdi prijedlog kandidata, a kako je propisano Amandmanom CXX Odluke o izmjeni Ustava Federacije Bosne i Hercegovine:
„(2) Ukoliko u roku od 30 dana od dana potvrđivanja rezultata za izbor delegatâ u Dom naroda, potreban broj delegata u jednom ili više klubova konstitutivnih naroda ne predloži kandidata za
mjesta predsjednika i dva dopredsjednika Federacije u skladu sa stavom (1) ovog članka, onda će to učiniti bilo koja skupina od sedam delegata iz kluba ili klubova konstitutivnih naroda u Domu
naroda koji kandidate nisu predložili.“
Ustvrdio je prof. također da je dobra strana Schmidtove odluke i to što kantonalne skupštine moraju u određenom roku izabrati delegate. I to je tačno. Ali nije tačno da se kantonalnim zastupnicima oduzimaju mandati, jer je članom 4. Odluke o izmjeni izbornog zakona propisano : “(2) Ukoliko u roku predviđenom u stavku (1) ovog članka kantonalna skupština ne izabere delegate iz reda jednog ili više konstitutivnih naroda ili iz reda Ostalih u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, mjesta dodijeljena relevantnim konstitutivnim narodima i/ili grupi Ostalih iz tog kantona preraspodjeljuju se u skladu s člankom 10.16. ovog zakona. „
Ali za mene je bila zastrašujuća konstatacija dr. Komšića da Bošnjaci treba da se opredijele da li su za Rusiju ili su za Zapad. Samo recite profesore Komšiću šta to Bošnjaci treba da urade pa da bude jasno za što smo opredijeljeni. Ko je to profesore blokirao državne institucije i bio, a i sada je, protiv ispunjavanja kriterija za ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i NATO savez, a ko se za to istinski zalagao? Ne mislite valjda profesore da su Bošnjaci bili protiv ulaska u Evropsku uniju i NATO? Jel to Vi sumnjate u našu opredijeljenost zbog toga što Bošnjaci, odnosno bošnjački političari, javno i otvoreno kritikuju neke poteze međunarodne zajednice, a posebno susjednih država.
Predlaže profesor Komšić, da uz pomoć Republike Hrvatske tražimo partnere na zapadu. Jel to one iste Hrvatske koja je izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu, koja traži da preko NATO-a uputi svoje vojne snage u našu državu i koja se javno hvali da je uspjela izlobirati kod visokog predstavnika izmjene Izbornog zakona i koja sa i preko HDZ-a uslovljava SDA i „građanske bošnjačke“ stranke za ulazak u vlast, a kojim izmjenama još treba da se propiše da šefa države, po jednu trećinu, biraju konstitutivni narodi i da tako ubijemo svaku nadu za opstanak naše države.
Ko god to uradi od ovih bošnjačkih-građanskih-nacionalnih stranaka bit će obilježen kao veleizdajnik države i imat će poseban tretman kod Bošnjaka. O tome ne smiju ni pregovarati, a ne na to pristati. Ja sam siguran da su Bošnjaci, ma koliko bili napadani, podijeljeni, projektovano međusobno zavađeni, izmapulirani i mnogo puta od strane međunarodne zajednice prevareni, u stanju odbraniti sebe i svoju državu Bosnu i Hercegovinu, od svake vrsteopasnosti i napada, ali i od izdajnika u vlastitim redovima.
Bošnjaci će se, kao i do sada, pa i kao u ratu, kada je bilo najteže, zalagati za jednaka ljudska prava svih građana i za izgradnju moderne i funkcionalne države. Mi to znamo raditi. Nećemo kao do sada popuštati i dozvoljavati da se podrazumijeva da u vladama moraju biti stranke, odnosno njihovi predstavnici, koje ruše državu, a dok se Bošnjacima postavljaju uslovu za nekakvo koaliranje, odnosno učešće u parlamentarnoj većini, a istovremeno se, baš u tom periodu, kao planetarno važna nameću, trivijalna pitanja o kojima se raspravlja u medijima i njihovim specijalnim emisijama.
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 1 sat
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
You must be logged in to post a comment Login