Connect with us

USK

Zašto nema stečaja u Agrokomercu: I Lijanovići izigrani za stotine hiljada KM

Published

on

Kad god da dođe do stečajnog postupka u Agrokomercu, mnogi će odgovarati za kriminal jer će bilo koji od oštećenih povjerilaca moći pokrenuti tužbu

Nekretnine Agrokomerca koje su nedavno oglašene da idu na prodaju neposrednom pogodbom zainteresovani kupci moći će pogledati ukoliko se do 26. septembra prijave Općinskom sudu u Cazinu.

NA SPISKU POVJERILACA

Tvrdnje zastupnika oštećenih dioničara, koje je Oslobođenje objavilo, koji su za primjer naveli kako je Agrokomerc raskućavan uzevši 500.000 KM pozajmice od Lijanovića, a stavivši imovinu vrijednu više od 30 miliona pod hipoteku, bio je promašen pucanj, upozorili su nas najbolji poznavaoci stanja u Agrokomercu. Prema njihovim riječima, pravi raskućnici Agrokomerca toliko su vješti da su bili u stanju opljačkati i Agrokomerc i Lijanoviće.

Naime, Lijanovići su oštećeni za ovih pola miliona i još nekoliko stotina hiljada maraka u drugom predmetu.

Oni možda jesu tada bili zainteresovani da kupe Mesnu industriju sa hladnjačom u Polju, pa su zato posudili novac Agrokomercu računajući da se pri kupovini kupcu koji drži dio hipoteke to automatski uračunava u cijenu, međutim taj pogon i hladnjaču u konačnici su kupili drugi. Ono što nam je potvrđeno jeste da su Lijanovići na spisku povjerilaca ove imovine koja sad ide na prodaju.

– Ali, pogledajte zaključak iz Suda, upozorio nas je naš izvor.

A u dokumentu Općinskog suda u Cazinu, koji na osnovu zahtjeva tužitelja izvršenja ide u ovu prodaju, stoji spisak od punih pet listova povjerilaca, većinom fizičkih lica iz Krajine i bivših radnika iza kojih se možda i kriju razne firme i banke koje su otkupile njihova potraživanja i koja će sad keširati. Poznato je da u ovakvim predmetima naplate potraživanja kreću od početka spiska, te da onima na začelju ništa ne ostane. A na začelju ovog spiska, među posljednjih deset od stotinu su i Lijanovići. Doduše, za drugo potraživanje koje smo spomenuli.

– Jadno je i krajnje licemjerno prozivati d. o. o. Lijanovići čije potraživanje iznosi 217.704,28 KM, koje je nastalo 2016. godine i koje nema nikakve veze sa pozajmicom od 500.000 KM, a koje je na samom začelju tražitelja izvršenja. Pozajmica koja je kao sredstvo osiguranja imala drugu nekretninu završila je potpunim gubitkom pozajmljenog novca, jer je on nakon prodaje komplet prenesen na račun Bor banke! Osim što se radi o Hrvatima, drugi osnov za brutalno klevetanje od neupućenih i nepismenih pojedinaca i grupica ne postoji, izuzev namjere da potpuno neutemeljenim prozivkama prikrivaju prave namjere i ključne aktere koji desetljećima komadaju AC. A što se tiče pomenutih 500.000 KM plus kamate, Lijanovići su tražitelji izvršenja pored pedesetak drugih upisanih povjerilaca, s tim da oni nisu bili prvoupisani hipotekarni povjerilac, već drugi iza AS Jelah d. o. o. Tešanj, kazao nam je Šefik Smlatić, nekadašnji stečajni upravnik Agrokomerca.

Teško je proniknuti u sve afere Agrokomerca, ali svako ime koje se dovodi sa njim u vezu u nekom periodu bilo je predmet istrage, sudskog postupka ili barem medijske prozivke za pljačku Agrokomerca. Ipak, Nadzorni odbor koji je imenovala Vlade Federacije uvijek je isti i kontroliše sve procese u Agrokomercu.

Samo stečajni postupak može razotkriti sav kriminal u Agrokomercu, zato do njega nikako da dođe. Naime, privremenog stečajnog upravnika Smlatića i tadašnji postupak zaustavila je Vlada Federacije.

NIŠTA OD KONSOLIDACIJE

– Izmislili su Zakon o konsolidaciji i tako su vratili Agrokomerc iz stečaja, a stečaj bi pokazao šta se sve odigralo sa Agrokomercom. Pogledajte samo izvještaj o zatečenom stanju, pa to je knjiga debela, govori nam Smlatić.

A Vlada je, pošto Agrokomerc nije nakon roka od 60 dana konsolidacije bio u stanju izmirivati obaveze, morala svoju odluku staviti van snage. Nikad to nije učinila.

I sada se šuška da će AC opet u stečaj, ali ni ušminkani stečaj neće moći legalizirati sve.

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

USK

Bihać: Žena pijana došla kući pa fizički nasrnula na muža, on pozvao policiju

Published

on

By

U bihaćkom naselju Ripač zabilježen je neugodan incident porodičnog nasilja koji je izbio kada je pijana žena, identifikovana kao J.F., fizički napala svog muža, što je kulminiralo pozivom policije.

Prema izjavama svjedoka koji su bili prisutni tokom ovog nasilnog sukoba, sve se odigralo usred dana. Kada je nasilje eskaliralo, muž je bio primoran pozvati policiju.

Komšije su izjavile da je J.F. bila u izuzetno alkoholisanom stanju, te da nije bila u mogućnosti da stoji na nogama. Kada je policija stigla na lice mjesta, J.F. je odbijala saradnju i pružala otpor.

Kao odgovor na situaciju, policija je intervenisala i J.F. je lišena slobode, nakon čega je sprovedena u Policijsku stanicu Bihać.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

Najčitanije