Connect with us

BiH

Željana Zovko opet o tri federalne jedinice: Hrvatima treba vratiti oduzeto pravo

Published

on

Mislim da je sestrinski HDZBiH, koji je moja matična stranka, uvijek radio na tome da Hrvati u čitavoj BiH imaju jednaka prava, kao i Bošnjaci i Srbi, kaže Zovko

O stanju u EU i europskom putu BiH za naš list govori europarlamentarka iz Hrvatske, potpredsjednica Kluba zastupnika/ca EPP-a Željana Zovko

OSVOJILI STE NOVI MANDAT NA IZBORIMA ZA EUROPSKI PARLAMENT. REIZABRANI STE I NA POZICIJU POTPREDSJEDNICE KLUBA ZASTUPNIKA/CA EPP-A. KAKVE PLANOVE IMATE U NOVOM MANDATU? NA ŠTA ĆE SE FOKUSIRATI OSOBNO VAŠA, ALI I POLITIKA EPP-A?

– Meni je izuzetna čast i drago mi je što sam izabrana treći put u EP. Dosta glasova sam dobila od Hrvata u Bosni i Hercegovini, onih koji imaju hrvatsko državljanstvo, i želim im zahvaliti i poručiti da ću se nastaviti baviti pitanjima proširenja EU, jednakopravnosti Hrvata u BiH, donošenjem pravednog Izbornog zakona, te uvođenjem BiH u EU. Potičem iz BiH i moj osnovni cilj jeste da BiH postane članicom EU i dobije pozornost koju zaslužuje. Zbog ruskog napada na Ukrajinu, zapadni Balkan je zapostavljen.

POTREBNE REFORME

Želim da skrenem pozornost odakle je počeo proces proširenja na zapadni Balkan. Hrvatska je ostvarila uspješnu priču. Sve zemlje jugoistočne Europe su na Zagrebačkom samitu dobile istu šansu, ali sada vidimo veliku stagnaciju. Zato se i moja hrvatska Delegacija u EPP-u, naš premijer Andrej Plenković i ja snažno zalažemo za proširenje. To nije pitanje samo Hrvata u BiH, koji moraju opstati u punopravnom smislu, političkom i fizičkom, nego i pitanje sigurnosti granica. Sigurnost granica Republike Hrvatske je sigurnost granica EU i to je jedna od većih tema koje su okupirale javnost. Tu su i migracijski valovi. Ta pitanja se ne mogu riješiti ukoliko nemamo zemlje koje idu snažno ka EU, jer je jedini način fizički se zaštititi od ugroza – proširenje EU. Skeptičnost prema proširenju je narasla, ali ja sam tu da ukazujem da bez proširenja nemamo ni sigurnu EU.

KAKO GLEDATE NA JAČANJE EKSTREMNE DESNICE UNUTAR DRŽAVA EU I EUROPSKIH INSTITUCIJA? MOŽE LI SE TO I KAKO ODRAZITI NA REGION, A POSEBNO NA BIH?

– Naravno da može. Mi smo i dalje najjača stranka desnog centra i vidimo što se desilo u Nizozemskoj sa Vladom ekstremne desnice, što se moglo desiti u Francuskoj. Sve se to odražava i na raspoloženje prema proširenju.

Pitanje balansa, kompromisa i retorike između političkih stranaka najveća je prepreka dobijanju datuma za otvaranje pregovora

No, mi to proširenje – sa baltičkim zemljama, Poljskom, Rumunjskom, Austrijom, Italijom, Mađarskom koja je preuzela predsjedanje – i dalje guramo kao alat koji nam može donijeti stabilnost, jer je izuzetno bitno imati odvjetnike za proširenje unutar EU. Hrvatska je kao prioritet i u vrijeme Covida stavila snažno proširenje kao način osiguranja mira i sigurnosti, stabilnosti. Naš premijer i diplomacija kontinuirano zagovaraju proširenje i to će i ostati naša glavna tema. Naravno, uz uvjete koji moraju biti ispunjeni, jer proširenje bez reformskih procesa, preko reda, nije opcija. Za odluku treba dobiti glasove i skeptičnih članica. Da nije bilo premijera Plenkovića i nas u EP-u, teško bi se moglo pričati o bilo kakvom kandidatskom statusu, a kamoli otvaranju pregovora sa BiH. Sa druge strane, vidimo odličan rad i postignuća predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto, koja pokušava postići kompromis u VMBiH. Ja očekujem i nadam se će uvjeti biti ispunjeni, a prije svega da će se donijeti proračun, što otvara put da se povuku sredstva iz Plana rasta. Od BiH se očekuje užurbani konsenzus u donošenju odluka i traženju srednjeg puta, kako biste iskoristili momentum. Inzistirat ćemo da proširenje EU na zapadni Balkan, prije svega na BiH, ostane visoko na agendi.

MOŽEMO LI I DALJE RAČUNATI NA ZALAGANJE REPUBLIKE HRVATSKE ZA NAPREDAK BIH NA EUROPSKOM PUTU I U KOJEM SMJERU ĆE TA POLITIKA IĆI?

– Republika Hrvatska, prije svega Plenković kao premijer u prethodnom mandatu i mi u EP-u, visoko na agendi imamo pitanje proširenja na BiH, ali prije svega pitanje jednakopravnosti Hrvata u BiH. To je ključna točka u našem programu i tako će ostati. Mislim da je izuzetno veliki prestiž za BiH, Hrvate iz BiH, da sam ja u Predsjedništvu Kluba EPP-a, tako da će to pitanje ostati kontinuirano visoko na agendi. Sama moja nazočnost tomu svjedoči.

 

MOŽE LI CJELOVITA BIH RAČUNATI NA PODRŠKU EPP-A ILI ĆE SARADNJA I PODRŠKA BITI USMJERENE NA SESTRINSKI HDZBIH? U ČEMU ĆE SE TA PODRŠKA OGLEDATI?

– Mislim da je sestrinski HDZBiH, koji je moja matična stranka, uvijek radio na tome da Hrvati u čitavoj BiH imaju jednaka prava, kao i Bošnjaci i Srbi. Politika HDZ-a BiH bila je takva, a ja sam u ranijem periodu života, tijekom mandata kao veleposlanica, shvatila da bez zadovoljavanja interesa sva tri narodu u BiH i Ostalih, nema mirne BiH niti itko može biti sretan. Moj rad i trud usmjereni su na to da svaki čovjek u BiH, svaki narod, bude apsolutno siguran i da ima europske uvjete i prava koja mu pripadaju. Zadovoljavanje onoga što tražimo – to su kulturna, jezična i politička prava jednog naroda – apsolutno ne može biti ugroza nikome drugom u BiH. Budite uvjereni da bilo što od traženog može samo poboljšati položaj sva tri naroda i svih građana u BiH. A krajnji cilj je jasan, a to je evropska BiH i nadam se da ćemo što prije gledati i zastupnike iz BiH u EP-u, tako da bespredmetno neće više biti potrebno diskutirati o tome koliko ja želim dobro svima u BiH.

EUROPSKO VIJEĆE JE PRIJE VIŠE OD TRI MJESECA ODLUČILO ODOBRITI OTVARANJE PREGOVORA EU SA BIH. UKRAJINA I MOLDAVIJA SU ZVANIČNO OTPOČELE PREGOVORE. ŠTA JE ZAKOČILO KADA JE RIJEČ O BIH? ZAŠTO KASKAMO I ŠTA NAM JE ČINITI?

– Problematika BiH i ono što koči napredak je smatranje da će netko dobiti nešto suzbijanjem drugoga u korner.

Moja intencija oduvijek je da BiH bude predvodnica proširenja u jugoistočnoj Europi, a ne ona od koje se dižu ruke

Ja ne znam nijednu zemlju da je dobila toliko mogućnosti da nađe bilo koje rješenje samo da bi se u EU čuo zajednički glas kako bi se mogli otvoriti pregovori. Dok Ukrajina i Moldavija, koje su u dosta težoj situaciji, dolaze sa snažnom diplomatskom ofanzivom, iz BiH dobijate drugačije poruke i težište se stavlja na teme koje se trebaju rješavati tijekom, a ne kada se traži datum otvaranja pregovora. Potenciraju se pitanja oko kojih se neće postići konsenzus, barem ne u javnom prostoru, i to uoči lokalnih izbora da bi se dobili poeni na terenu. To pokazuje koliko su neki od političara neopredijeljeni za taj proces. Loše je i što se na kraju u BiH uvijek mora odlučivati i tražiti rješenje u ulozi visokog predstavnika i to vraća zemlju na slijepi kolosijek, gdje imate OHR kao medijatora i tako pokazujete da zemlja nije spremna za pregovore.

ŠTA BI EU TREBALA URADITI KADA JE RIJEČ O BIH? JESMO LI ZASLUŽILI AKTIVNIJI ANGAŽMAN EU?

– Da ste na mom mjestu, vidjeli biste koliko je angažiranija administracija u zemljama koje otvaraju pregovore ili pregovaraju. Ključno je da se ne može ići na dva kolosijeka. Ja sam i kao suizvjestiteljica za IPA fondove, ali i kroz Plan rasta, tražila povećanje novca za administrativne kapacitete u zemljama kandidatkinjama, a prije svega u BiH. Poznato mi je da nije uloženo u transformaciju i obuku administracije na svim razinama kako bi se što bolje pripremila da apsorbira novac kroz fondove i projekte.

ADMINISTRACIJA STAGNIRA

Mi se bavimo kriznim situacijama u BiH, gdje se novac onda ulaže u međunarodnu zajednicu koja se multiplicira i raste na tim krizama, dok administracija u BiH stagnira i nije spremna za pregovore i efikasno povlačenje novca kojeg neće biti kasnije, jer će obnova Ukrajine odnijeti veliki dio kolača koji je trebao ići BiH.

VJERUJETE LI U DOGOVOR O IZBORNOM ZAKONU BIH I U KOJEM SMJERU BI TAJ DOGOVOR TREBAO IĆI? GDJE SE TU UKLAPAJU PRESUDE EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA U STRASBOURGU?

– Ja vjerujem u dogovor. Vjerujem da BiH još ima većinu stanovništva koje želi u EU, želi mirnu i stabilnu zemlju, neopterećenu krizama i stalnom međunarodnom upravom koja je tu od Dejtonsko-pariskog mirovnog sporazuma. Pamtim VMBiH koje je 1999. bilo beznačajno. Predsjedništvo je tada bilo ključno. Udar na hrvatski narod 2001. i izmjena Izbornog zakona naštetili su legitimnosti i međunarodna zajednica je napravila disbalans. Od tada sve ide lošim putem, a pokušaji dogovora rezultiraju daljnjim krizama, jer ne postoji hrabrost sa strane bošnjačke većine u Federaciji BiH da prizna da je oduzela Hrvatima ono što im je Međunarodnim sporazumom pripalo. Presuda Sejdić – Finci ide u pravcu da se rješenje može tražiti na tragu tri federalne jedinice koje će biti bazirane na građanskom principu. Ali, mislim da se i mimo toga sporazum može postići tako da većinski narodi imaju svoju zastupljenost u Predsjedništvu, što je i bio duh Mirovnog sporazuma, a tako da se ispoštuje presuda Ljubić. A ako ne poštujemo odluku Ustavnog suda BiH, onda ne poštujemo Ustav BiH.

oslobodjenje

BiH

Pendeš: ‘Kovačevića treba kazneno goniti, to je lažno predstavljanje!” (VIDEO)

Published

on

By

Zvaničnica HDZ-a Marina Pendeš komentarisala je u programu BHRT-a presudu “Kovačević” koju je donio Evropski sud za ljudska prava i koju HDZ uz podršku visokog predstavnika Christiana Schmidta želi pred Velikim vijeće tog suda osporiti.

Naime, Evropski sud za ljudska prava 29. augusta 2023. godine objavio je sažetak presude u predmetu Slaven Kovačević protiv BiH u kojoj je utvrdio da je aktivno biračko pravo Kovačevića prekršeno.

Aplikant se žalio Evropskom sudu za ljudska prava da mu je kao stanovniku Bosne i Hercegovine koji živi u Sarajevu povrijeđeno aktivno biračko pravo na način da ne može glasati za sve kandidate za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i da ne može nikako glasati za kandidate za Dom naroda Bosne i Hercegovine. Sud je presudio u korist aplikanta, navodeći da trenutni političko sistem koji preferira etničku pripadnost ugrožava demokratiju, te da bi Bosna i Hercegovina trebala preći sa sistema etničkog predstavljanja na sistem građanskog političkog predstavljanja. U tom smislu, prilikom korištenja aktivnog biračkog prava, bilo čija etnička pripadnost kao glasača ne može se i ne smije koristiti, jer se time direktno podriva demokratija.

“Meni je jako zanimljivo da je gospodin Kovačević podnio tužbu sudu u Strazburu na način da se žali da je neko ili on onemogućen da bira svoje predstavnike, a ujedno je savjetnik kod člana predsjedništva iz reda hrvatskog naroda.To je stvarno nonsens, ja nemam riječi. To nema nikakve zdrave logike”; kazala je Pendeš a zatim dodala: 

“On kao osoba koja se nekada izjašnjava kao Srbin, nekad kao Hrvat… Zar to nije manipulacija. To je krađa indentiteta, to je lažno predstavljanje. To treba kazneno goniti”, kazala je Pendeš, a zatim iste riječi ponovila: “To treba kazneno goniti!”.

 

Nastavi čitati

BiH

Višković prijeti: „Ukoliko osude predsjednika Dodika, Republika Srpska će biti natjerana na odgovor“

Published

on

By

Montirani politički proces predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću pred Sudom BiH nema nikakve veze sa pravom i pravdom, rekao je predsjednik vlade bh. entiteta Republika Srpska Radovan Višković u emisiji Telering.

Višković je poručio da je Dodik samo izvršavao svoje dužnosti i obaveze, za šta ga je narod i izabrao.

On je zaprijetio da će u slučaju presude protiv predsjednika, Republika Srpska biti natjerana na iznuđene odgovore.

-Ne mislim na sukobe, mi ćemo se isključivo politički i pravnim mehanizmom boriti, pravnim u Republici Srpskoj. Odgovorno tvrdim da pravo stanuje u Srpskoj, naši zakoni se, za razliku od nekih drugih institucija, primjenjuju. Ovom farsom se nanosi ogromna šteta BiH, kao i svim njenim narodima, a ja vjerujem da će se to jednog dana i pokazati, samo što se plašim da ta pravna reakcija ne bude u Sarajevu shvaćena kasno, kaže Višković.

-Nemoguće je da u jednom ovakvom procesu, a u zemlji sa tri konstitutivna naroda, imate tužioca, sudiju za prethodni postupak i prvog sudiju iz reda jednog naroda – Bošnjaka.

Nakon povlačenja jednog sudije, isti taj sud dodjeljuje njemu nove predmete. To se ne može objasniti zdravom razumu. Onda nam dolazi Sena Uzunović. Bila je visoki zvaničnik vojske FBiH, to je činjenica, bila je sa svojim narodom, to joj ne sporim. Ima nešto što joj zamjeram, kao pripadnik srpskog naroda, a to je da za zločine u Konjicu, je ona donijela oslobađajuću presudu. Haški sud je preuzo taj predmet i sve koje je ona oslobodila, on je osudio. Tu na neki način vidimo da ona nije podobna da sudi predsjedniku Srpske. Ako uvažavamo naš Ustav, onda u najmanju ruku, u samom procesu protiv predsjednika Republike, trebalo bi da budu uključeni i predstavnici druga dva naroda, navodi Višković.

-Stručnjaci su rekli da je presuda Dodiku već napisana, a sve s ciljem njegovog uklanjanja s političke scene. Zašto se nije uvažio poziv svih svjedoka? Nekome se žuri da izrekne sve stvari, za koje mi iz Srpske kažemo da su politički montirane i čiji je cilj da se Milorad Dodik ukloni sa političke scene, kaže on.

Nastavi čitati

BiH

Helez: Dobijamo protuzračnu opremu iz Njemačke

Published

on

By

Podrška koju Njemačka pruža Oružanim snagama Bosne i Hercegovine ogleda se ulaganju za projekte obnove objekata i infrastrukture ali i nabavke novih uniformi.

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez boravio je ovih dana u posjeti Borisu Pistoriusu ministru odbrane Savezne Republike Njemačke. Na sastancima su usaglašeni brojni zajednički projekti, ali u prvom redu tema sastanka je bila provođenje 11 dogovorenih projekata pomoći Oružanim snagama Bosne i Hercegovine.

“Samo u razdoblju 2024.- 2025.godina planirana je podrška SR Njemačke na ukupno 11 projekata na infrastrukturnim objektima Oružanih snaga BiH. Ukupna vrijednosti donacije se procjenjuje na 7.240.000 eura”, napisao je Helez na svom Facebook profilu.

Ministar Helez na svom Facebook profilu podijelio je utiske sa sastanka sa njemačkim kolegom, a između ostalog navodeći da je sa njemačkom stranom usaglašena nabavka protuzračne odbrane.

Nije detaljnije precizirano o kojim sistemima je riječ, ali obzirom na najave ministra Heleza izgledno je da se radi o pomoći SR Njemačke u naporima Ministarstva odbrane BiH za nabavku primarnih radara.

Njemačka je jedna od vodećih zemalja po podršci infrastukturnim projektima obnove objekata Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, pri čemu je značajna i podrška za nabavku novih uniformi za OS BiH.

Nastavi čitati

Najčitanije