BiH
Željana Zovko opet o tri federalne jedinice: Hrvatima treba vratiti oduzeto pravo
Mislim da je sestrinski HDZBiH, koji je moja matična stranka, uvijek radio na tome da Hrvati u čitavoj BiH imaju jednaka prava, kao i Bošnjaci i Srbi, kaže Zovko
O stanju u EU i europskom putu BiH za naš list govori europarlamentarka iz Hrvatske, potpredsjednica Kluba zastupnika/ca EPP-a Željana Zovko
OSVOJILI STE NOVI MANDAT NA IZBORIMA ZA EUROPSKI PARLAMENT. REIZABRANI STE I NA POZICIJU POTPREDSJEDNICE KLUBA ZASTUPNIKA/CA EPP-A. KAKVE PLANOVE IMATE U NOVOM MANDATU? NA ŠTA ĆE SE FOKUSIRATI OSOBNO VAŠA, ALI I POLITIKA EPP-A?
– Meni je izuzetna čast i drago mi je što sam izabrana treći put u EP. Dosta glasova sam dobila od Hrvata u Bosni i Hercegovini, onih koji imaju hrvatsko državljanstvo, i želim im zahvaliti i poručiti da ću se nastaviti baviti pitanjima proširenja EU, jednakopravnosti Hrvata u BiH, donošenjem pravednog Izbornog zakona, te uvođenjem BiH u EU. Potičem iz BiH i moj osnovni cilj jeste da BiH postane članicom EU i dobije pozornost koju zaslužuje. Zbog ruskog napada na Ukrajinu, zapadni Balkan je zapostavljen.
POTREBNE REFORME
Želim da skrenem pozornost odakle je počeo proces proširenja na zapadni Balkan. Hrvatska je ostvarila uspješnu priču. Sve zemlje jugoistočne Europe su na Zagrebačkom samitu dobile istu šansu, ali sada vidimo veliku stagnaciju. Zato se i moja hrvatska Delegacija u EPP-u, naš premijer Andrej Plenković i ja snažno zalažemo za proširenje. To nije pitanje samo Hrvata u BiH, koji moraju opstati u punopravnom smislu, političkom i fizičkom, nego i pitanje sigurnosti granica. Sigurnost granica Republike Hrvatske je sigurnost granica EU i to je jedna od većih tema koje su okupirale javnost. Tu su i migracijski valovi. Ta pitanja se ne mogu riješiti ukoliko nemamo zemlje koje idu snažno ka EU, jer je jedini način fizički se zaštititi od ugroza – proširenje EU. Skeptičnost prema proširenju je narasla, ali ja sam tu da ukazujem da bez proširenja nemamo ni sigurnu EU.
KAKO GLEDATE NA JAČANJE EKSTREMNE DESNICE UNUTAR DRŽAVA EU I EUROPSKIH INSTITUCIJA? MOŽE LI SE TO I KAKO ODRAZITI NA REGION, A POSEBNO NA BIH?
– Naravno da može. Mi smo i dalje najjača stranka desnog centra i vidimo što se desilo u Nizozemskoj sa Vladom ekstremne desnice, što se moglo desiti u Francuskoj. Sve se to odražava i na raspoloženje prema proširenju.
No, mi to proširenje – sa baltičkim zemljama, Poljskom, Rumunjskom, Austrijom, Italijom, Mađarskom koja je preuzela predsjedanje – i dalje guramo kao alat koji nam može donijeti stabilnost, jer je izuzetno bitno imati odvjetnike za proširenje unutar EU. Hrvatska je kao prioritet i u vrijeme Covida stavila snažno proširenje kao način osiguranja mira i sigurnosti, stabilnosti. Naš premijer i diplomacija kontinuirano zagovaraju proširenje i to će i ostati naša glavna tema. Naravno, uz uvjete koji moraju biti ispunjeni, jer proširenje bez reformskih procesa, preko reda, nije opcija. Za odluku treba dobiti glasove i skeptičnih članica. Da nije bilo premijera Plenkovića i nas u EP-u, teško bi se moglo pričati o bilo kakvom kandidatskom statusu, a kamoli otvaranju pregovora sa BiH. Sa druge strane, vidimo odličan rad i postignuća predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto, koja pokušava postići kompromis u VMBiH. Ja očekujem i nadam se će uvjeti biti ispunjeni, a prije svega da će se donijeti proračun, što otvara put da se povuku sredstva iz Plana rasta. Od BiH se očekuje užurbani konsenzus u donošenju odluka i traženju srednjeg puta, kako biste iskoristili momentum. Inzistirat ćemo da proširenje EU na zapadni Balkan, prije svega na BiH, ostane visoko na agendi.
MOŽEMO LI I DALJE RAČUNATI NA ZALAGANJE REPUBLIKE HRVATSKE ZA NAPREDAK BIH NA EUROPSKOM PUTU I U KOJEM SMJERU ĆE TA POLITIKA IĆI?
– Republika Hrvatska, prije svega Plenković kao premijer u prethodnom mandatu i mi u EP-u, visoko na agendi imamo pitanje proširenja na BiH, ali prije svega pitanje jednakopravnosti Hrvata u BiH. To je ključna točka u našem programu i tako će ostati. Mislim da je izuzetno veliki prestiž za BiH, Hrvate iz BiH, da sam ja u Predsjedništvu Kluba EPP-a, tako da će to pitanje ostati kontinuirano visoko na agendi. Sama moja nazočnost tomu svjedoči.
MOŽE LI CJELOVITA BIH RAČUNATI NA PODRŠKU EPP-A ILI ĆE SARADNJA I PODRŠKA BITI USMJERENE NA SESTRINSKI HDZBIH? U ČEMU ĆE SE TA PODRŠKA OGLEDATI?
– Mislim da je sestrinski HDZBiH, koji je moja matična stranka, uvijek radio na tome da Hrvati u čitavoj BiH imaju jednaka prava, kao i Bošnjaci i Srbi. Politika HDZ-a BiH bila je takva, a ja sam u ranijem periodu života, tijekom mandata kao veleposlanica, shvatila da bez zadovoljavanja interesa sva tri narodu u BiH i Ostalih, nema mirne BiH niti itko može biti sretan. Moj rad i trud usmjereni su na to da svaki čovjek u BiH, svaki narod, bude apsolutno siguran i da ima europske uvjete i prava koja mu pripadaju. Zadovoljavanje onoga što tražimo – to su kulturna, jezična i politička prava jednog naroda – apsolutno ne može biti ugroza nikome drugom u BiH. Budite uvjereni da bilo što od traženog može samo poboljšati položaj sva tri naroda i svih građana u BiH. A krajnji cilj je jasan, a to je evropska BiH i nadam se da ćemo što prije gledati i zastupnike iz BiH u EP-u, tako da bespredmetno neće više biti potrebno diskutirati o tome koliko ja želim dobro svima u BiH.
EUROPSKO VIJEĆE JE PRIJE VIŠE OD TRI MJESECA ODLUČILO ODOBRITI OTVARANJE PREGOVORA EU SA BIH. UKRAJINA I MOLDAVIJA SU ZVANIČNO OTPOČELE PREGOVORE. ŠTA JE ZAKOČILO KADA JE RIJEČ O BIH? ZAŠTO KASKAMO I ŠTA NAM JE ČINITI?
– Problematika BiH i ono što koči napredak je smatranje da će netko dobiti nešto suzbijanjem drugoga u korner.
Ja ne znam nijednu zemlju da je dobila toliko mogućnosti da nađe bilo koje rješenje samo da bi se u EU čuo zajednički glas kako bi se mogli otvoriti pregovori. Dok Ukrajina i Moldavija, koje su u dosta težoj situaciji, dolaze sa snažnom diplomatskom ofanzivom, iz BiH dobijate drugačije poruke i težište se stavlja na teme koje se trebaju rješavati tijekom, a ne kada se traži datum otvaranja pregovora. Potenciraju se pitanja oko kojih se neće postići konsenzus, barem ne u javnom prostoru, i to uoči lokalnih izbora da bi se dobili poeni na terenu. To pokazuje koliko su neki od političara neopredijeljeni za taj proces. Loše je i što se na kraju u BiH uvijek mora odlučivati i tražiti rješenje u ulozi visokog predstavnika i to vraća zemlju na slijepi kolosijek, gdje imate OHR kao medijatora i tako pokazujete da zemlja nije spremna za pregovore.
ŠTA BI EU TREBALA URADITI KADA JE RIJEČ O BIH? JESMO LI ZASLUŽILI AKTIVNIJI ANGAŽMAN EU?
– Da ste na mom mjestu, vidjeli biste koliko je angažiranija administracija u zemljama koje otvaraju pregovore ili pregovaraju. Ključno je da se ne može ići na dva kolosijeka. Ja sam i kao suizvjestiteljica za IPA fondove, ali i kroz Plan rasta, tražila povećanje novca za administrativne kapacitete u zemljama kandidatkinjama, a prije svega u BiH. Poznato mi je da nije uloženo u transformaciju i obuku administracije na svim razinama kako bi se što bolje pripremila da apsorbira novac kroz fondove i projekte.
ADMINISTRACIJA STAGNIRA
Mi se bavimo kriznim situacijama u BiH, gdje se novac onda ulaže u međunarodnu zajednicu koja se multiplicira i raste na tim krizama, dok administracija u BiH stagnira i nije spremna za pregovore i efikasno povlačenje novca kojeg neće biti kasnije, jer će obnova Ukrajine odnijeti veliki dio kolača koji je trebao ići BiH.
VJERUJETE LI U DOGOVOR O IZBORNOM ZAKONU BIH I U KOJEM SMJERU BI TAJ DOGOVOR TREBAO IĆI? GDJE SE TU UKLAPAJU PRESUDE EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA U STRASBOURGU?
– Ja vjerujem u dogovor. Vjerujem da BiH još ima većinu stanovništva koje želi u EU, želi mirnu i stabilnu zemlju, neopterećenu krizama i stalnom međunarodnom upravom koja je tu od Dejtonsko-pariskog mirovnog sporazuma. Pamtim VMBiH koje je 1999. bilo beznačajno. Predsjedništvo je tada bilo ključno. Udar na hrvatski narod 2001. i izmjena Izbornog zakona naštetili su legitimnosti i međunarodna zajednica je napravila disbalans. Od tada sve ide lošim putem, a pokušaji dogovora rezultiraju daljnjim krizama, jer ne postoji hrabrost sa strane bošnjačke većine u Federaciji BiH da prizna da je oduzela Hrvatima ono što im je Međunarodnim sporazumom pripalo. Presuda Sejdić – Finci ide u pravcu da se rješenje može tražiti na tragu tri federalne jedinice koje će biti bazirane na građanskom principu. Ali, mislim da se i mimo toga sporazum može postići tako da većinski narodi imaju svoju zastupljenost u Predsjedništvu, što je i bio duh Mirovnog sporazuma, a tako da se ispoštuje presuda Ljubić. A ako ne poštujemo odluku Ustavnog suda BiH, onda ne poštujemo Ustav BiH.
BiH
Konaković: Mislim da Dodik još dugo neće nositi kačkete s Trumpovim likom
Prema javno dostupnim informacijama, iz SAD-a je tokom 2024. godine kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a za godinu prije je taj iznos bio čak 93,7 miliona dolara.
U komentaru za Klix.ba, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je kazao da ova odluka Trumpa pokazuje u kojem pravcu ide američka administracija.
“Američkim vlastima pod Donaldom Trumpom saveznici će biti oni koji poštuju odluke i stavove SAD-a. Ovo je prva naznaka koliko Milorad Dodik treba biti zabrinut. On očekuje podršku Trumpa, a imat će je ako odluči pratiti vanjsku politiku SAD-a koja je u 90 posto procesa suprotstavljena Rusiji. Sada i Dodik i Vučić dobijaju poruke da nema niti finansiranja, pa možda ni komuniciranja ako radite suprotno američkim interesima. Dodik sve što radi, radi suprotno američkim interesima. Ovo je potvrda da su te predstave za javnost i slavlja zapravo razlog da budu istinski zabrinuti”, rekao je.
Konaković je kazao da to trenutno vjerovatno remeti ljude koji u BiH ovise o finansiranju američke administracije, no poruka je jasna.
“Mislim da Dodik još dugo neće nositi one kačkete s Trumpovim likom”, zaključio je.
BiH
Preminula je još jedna srebrenička majka, Hava Suljić: U genocidu joj ubijeni muž, oba sina…
BiH
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
Potpisivanju je prisustvovao federalni dopremijer i ministar finansija Toni Kraljević.
Potpisivanje današnjeg sporazuma rezultat je kontinuiranih pregovora koje je Kolegij Vlade Federacije BiH vodio s predstavnicima Sindikata, a u skladu je sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH i Kolektivnim ugovorom za službenike organa uprave i sudske vlasti FBiH, kao i rastom indeksa potrošaških cijena.
Podsjećamo, tokom vođenja pregovora, predstavnici Sindikata su zahtjev za utvrđivanje nove osnovice obrazložili analizom povećanja troškova života, kao i rastom prosječne plate u Federaciji BiH od 2021. do 2024. u odnosu na rast plata zaposlenika u organima uprave FBiH.
Nikšić je ovom prilikom istakao da je donošenjem ove odluke Vlada Federacije BiH, u skladu za zakonom i Kolektivnim ugovorom, doprinijela unapređenju prava radnika u Federaciji BiH. Naglasio je da nakon donošenja Odluke o iznosu najniže plate u FBiH u 2025. godini, utvrđivanjem Prijedloga budžeta Federacije BiH za ovu godinu, te današnjim potpisivanjem Sporazuma, pokazuje opredjeljenje da se kontinuirano poduzimaju aktivnosti na vraćanju dostojanstva i digniteta građana u Federaciji BiH.
Sporazumom se utvrđuje osnovica u iznosu od 480 KM i bod u iznosu od 1,00 za obračun plaća u organima vlasti Federacije BiH u fiskalnoj 2025. godini. Ranija osnovica je iznosila 425 KM.
Treba istaći da će rasti plata i nosioca izvršnih funkcija, od premijera, ministara, zastupnika, delegata i tako dalje. Plate izvršnih funkcionera će rasti u prosjeku od 420 do 550 KM.
Ova osnovica i bod primjenjivat će se na način i od momenta kada to bude uređeno Zakonom o izvršavanju budžeta za 2025. godinu, a u skladu sa Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti Federacije BiH.
Kurtović je izrazio zadovoljstvo današnjim potpisivanjem sporazuma kojim su Vlada Federacije BiH i Federalno ministarstvo finansija, u skladu s propisima, ispunili zahtjev Sindikata i radnika koje predstavljaju.
Klix
BiH
Košarac ne krije zadovoljstvo Trumpovom odlukom o obustavljanju američke pomoći: ‘Muk u Sarajevu, para više nema’
Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama” – napisao je Košarac
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, objavom na Instagramu je proslavio odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o zaustavljanju, odnosno suspenziji američke pomoći koja se šalje u države širom svijeta, uključujući i BiH.
– Nakon Trampove odluke, muk u Sarajevu. Para više nema za “pomoć”, koja služi za “destabilizaciju svjetskog mira promovišući ideje u stranim zemljama koje su direktno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama”.
Prema dostupnim informacijama, iz SAD-a je u 2024. godini kroz stranu pomoć u BiH stiglo 39 miliona dolara, a u godini ranije taj iznos bio je 93,7 miliona dolara. Trošilo se u Sarajevu – napisao je Košarac.
(DEPO PORTAL/au)
BiH
Marinko Umičević kaže da će Trumpu poslati cipele “ako se popravi” i ukine “nepravedne sankcije” Dodiku i ostalim
Prije osam godina prvoj dami SAD Melaniji Trump poslao sam štikle za Bijelu kuću. Sada čekam da vidim kako će se Trump pokazati, pa možda i njemu pošaljem cipele.
To je na svom Facebook profilu napisao tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” Marinko Umičević, naglasivši da nove američke administracije očekuje bolji odnos i sagovornike.
BiH
Košarac o modernizaciji Oružanih snaga BiH: ‘To je za nas potpuno neprihvatljivo’
Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održana danas, 20. januara, završena je bez donošenja ključnih odluka, dok su raspravljana neka važna pitanja koja se odnose na stanje u zemlji.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, obratio se medijima nakon sjednice i istakao da je stav Vijeća ministara bio usklađen sa Zaključcima Narodne skupštine RS (NSRS).
“S tim u vezi, hoću da kažem da je nama važno pitanje implementacija zaključaka NSRS, pogotovo iz aspekta informacija kojima smo raspolagali, a da se prilikom, ili eventualno našeg nedolaska primjenjuje autentično tumačenje izmjenjenog Zakona o Vijeću ministara iz vremena Miroslava Lajčaka – čini mi se, 2007. ili 2008. godina. To bi značilo da bi se po našem nedolasku mogla zakazati sljedeća sjednica Vijeća ministara i odlučivati bez onih koji nisu prisutni. Zato sam i rekao da smo danas postupali tragom zaključaka NSRS”, kazao je na početku, Košarac.
Odbijen prijedlog Tužilaštva: Ljubiši Petroviću nisu određene mjere zabrane
Koašarac je istakao kako na današnjoj sjednici nisu razmatrane “europske teme”, ali i da bi, da ih je i bilo, također postupili u skladu sa Zaključcima NSRS”.
No, bilo je nekih tema koje su morali da “odbrane u cilju interesa RS”, dodao je:
“Komentarišući zajedno Amidžić i ja, nemogućnost obezbjeđivanja oko 200 miliona KM za modernizaciju Oružanih snaga BiH, što je za nas potpuno neprihvatljivo iz aspekta vrlo dramatičnih, neutemeljenih, netačnih, zbranjavajućih informacija koje ovih dana u javnost šalje ministar odbrane, vrlo jasno smo iskazali naš stav po tom pitanju – da je to za nas potpuno neprihvatljivo. I dalje cijenimo pitanje da je vrlo važan proces koji treba zajedno da provedemo u BiH jeste demilitarizacija i ukidanje Oružanih snaga”, mišljenja je Košarac.
Drugo pitanje, nastavlja, jeste pitanje kupovine određenih zgrada, tj. smještajnih kapaciteta institucija BiH u Istočnom Sarajevu i Banjoj Luci gdje cijene da je bilo važno da budu prisutni i glasamo za provođenje određenih postupaka jer je to “u značaju RS-a”, kao i činjenicu da je na dnevnom redu bilo formiranje radne grupe koja bi trebala da pripremi izmjene određenih zakona, odnosno zakona koji bi se odnosili najprije na dijasporu i dopunsko obrazovanje djece u tzv. bh iseljeništvu.
“Cijenili smo da globalno trebamo, kada je u pitanju inicijativa za ukidanje PDV-a za lijekove dati podršku poslaničkim inicijativama”, zaključio je, također.
Raspravljano je, dodaje, i o inicijativama za smjenu ministara Nešića i Konakovića. Dodao je da ostaju pri stavu da je Konakovićeva inicijativa o 9. januaru i njegovom proglašenju danom žalosti “vrlo loša poruka” i da vrijeđa pripadnike jednog konstitutivnog naroda.
Radiosarajevo.ba
-
Cazinprije 15 sati
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 17 sati
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
USKprije 16 sati
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 17 sati
Ministar Rimac u Bihaću predstavio projekat unaprjeđenja zdravstvenog sistema u FBiH
-
BiHprije 16 sati
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama
-
Svijet / Zanimljivostiprije 16 sati
Trump najavio potpisivanje nove velike odluke: “To će biti poruka svijetu da se Amerika vratila”