Magazin
‘Živim u haremu sa 147 žena, ja sam povampirena Hurem’: Bivša Miss Jugoslavije o braku sa arapskim milionerom
U Dubai je otišla 2001. godine kao jedna od prvih supermodela iz regije. Tamo je upoznala bogatog biznismena Saeeda Bin Draija za kojeg se 2008. godine udala, ali u jednom je intervjuu otkrila da na početku on na nju nije obraćao ni malo pažnje
Životna priča bivše manekenke Jelene Bin Drai zvuči poput neke moderne bajke. Danas je udata za bogatog arapskog biznismena, uspješno vodi šest kompanija i brine o četvoro djece.
Njeni počeci nisu bili glamurozni. Rođena je kao Jelena Jakovljević u mjestu Žabalj nedaleko od Novog Sada, a postala je poznata kad je 1998. proglašena za Miss Jugoslavije, Miss fotogeničnosti i Miss interneta. Ušla je u istoriju osvajanjem tri od pet titula na jednom izboru ljepote.
– Bila sam odlučna da pobijedim, ali kad su me proglasili za Miss interneta i Miss fotogeničnosti, mislila sam da je to to, izgubila sam svaku nadu, nije mi palo na pamet da bih mogla biti prva misica u istoriji naše zemlje koja će osvojiti tri titule na jednom takmičenju.
Nisam tad plakala jer sam to postigla, plakala sam jer sam s pozornice vidjela mamu i brata kako pokušavaju da prođu kroz vrata dvorane da bi vidjeli barem moje krunisanje. To mi je slomilo srce – otkrila je.
Poslije uspeha sarađivala je s brojnim agencijama, putovala je i neko vrijeme provela u Italiji. U Dubai je otišla 2001. godine kao jedna od prvih supermodela iz regije.
Tamo je upoznala bogatog biznismena Saeeda Bin Draija za kojeg se 2008. godine udala, ali u jednom je intervjuu otkrila da na početku on na nju nije obraćao ni malo pažnje.
– Pri prvom susretu uopšte nije obraćao pažnju na mene. Tad sam imala samo 48 kilograma i, samim tim, djelovala ispijeno. Njemu se kao i svakom Arapu sviđaju ‘rasne’ žene, sa izraženim oblinama. Zaintrigirala sam ga tek kad smo počeli da komuniciramo – ispričala je Jelena.
Da Jeleni nije padalo na pamet biti samo lijepo lice koje stoji uz bogatog supruga dokazala je i poslovnim uspjesima. Ispričala je da je ključ njenog uspjeha u odličnoj organizaciji profesionalnog i porodičnog života.
– Savršena organizacija ključ je mog uspjeha. Na početku je bilo drugačije, imala sam jedno dijete i jedan posao, kasnije dvoje male djece, jednu bebu i šest firmi. Ne preostaje mi ništa drugo nego biti savršeno organizovana. Tri dana sam posvećena isključivo poslu, dok je ostatak nedjelje rezervisan samo za porodicu. Tada ‘na scenu dolaze menadžeri’, a ja provodim vrijeme sa Saeedom i djecom, na plaži, na brodu ili na porodičnom imanju. Srećom, imam sjajan tim u koji imam apsolutno povjerenje.
Uvijek sam bila radoholičarka i opcija da budem samo domaćica u mojoj glavi nikad nije postojala. Često radim poslije ponoći. Više se niko ne čudi kad u dva ujutru dobije e-mail od mene – ispričala je.
Otkako se udala za šeika, Jelena se nerijetko susreće sa zlonamjernim komentarima na internetu, a u jednom je intervjuu odgovorila na njih sarkastično nazivajući sebe ‘povampirenom Hurem’.
– Da budem iskrena, da sam bacila kamen na svakog psa koji je lajao za mnom, ne bih daleko stigla.
Naravno da živim u haremu. Ja sam povampirena Hurem. Moj suprug je Sultan Veličanstveni, to već znate, i sva sreća pa ima još 147 žena pa za vrijeme ove pandemije ne moram da ga trpim i gledam svaki dan – rekla je između ostalog jednom prilikom.
Podsjećamo, Jelena i Saeed imaju četvoro djece, kći Asju i sinove Hilala, Hamdana i Rašida, a zajedno vode i veliki poslovnu imperiju – piše Žena.rs.
Magazin
Stišavate muziku kad parkirate ili vozite nepoznatim kvartom? Znanost ima objašnjenje
ČESTO stišavate glazbu dok parkirate ili vozite kroz nepoznato područje? Ako vam je ovo ponašanje poznato, niste sami, a postoji znanstveno objašnjenje za to što radimo.
Razlog zbog kojeg tražimo tišinu u situacijama koje zahtijevaju veću koncentraciju (parkiranje, pronalaženje puta, vožnja po kiši…) nalazi se u mozgu.
Mozak, kao glavni upravitelj našeg kognitivnog sustava, raspolaže ograničenim resursima za obradu osjetilnih podataka, što dovodi do toga da u situacijama koje zahtijevaju visok stupanj koncentracije preferiramo tišinu.
Razlozi za gašenje ili stišavanje radija nisu samo navika – oni imaju fiziološku osnovu. Kad vozimo kroz složene situacije, poput parkiranja ili navigacije kroz gust promet, naš mozak mora odrediti kojim će osjetilima pridavati više pažnje. Daje prioritet vidu, dok slušanju glazbe pridaje manju važnost.
Studija iz 1998.
U takvim trenucima mozak se bori kako bi optimalno raspodijelio pažnju na osjetila jer nema dovoljno kapaciteta da koristi sva osjetila u 100-postotnoj količini, pa se automatski odlučujemo za fokusiranje na ono koje je ključno u danom trenutku.
Ovaj fenomen nije nov. Već 1998. godine provedena je studija koja potvrđuje da vozači prirodno stišavaju zvukove tijekom aktivnosti koje zahtijevaju povećanu pažnju za vizualne informacije.
Kasnije studije nastavile su istraživati kako naš mozak balansira između osjetilnih podražaja u različitim situacijama i otkrile da tijekom parkiranja zvukovni podražaji predstavljaju smetnju.
U suštini, kad se suočimo sa situacijama koje traže visoku vizualnu preciznost, poput parkiranja, mozak “isključuje” sluh kako bi se bolje usmjerio na vid. Ova reakcija dio je našeg evolucijskog mehanizma koji pomaže da se učinkovitije orijentiramo u prostoru i prilagodimo zahtjevima okoline.
Magazin
Istraživanje otkrilo dva simptoma raka koja se mogu pojaviti prije spavanja
Zdravstveni stručnjaci upozoravaju ljude da obrate pažnju na dva simptoma koja se javljaju noću jer bi mogli biti znakovi potencijalno smrtonosne bolesti. Ako osoba redovito ima ove neobjašnjive probleme, mogli bi upućivati na rak.
Prema istraživanju Cancer Research UK, nesanica i snažno noćno znojenje mogu biti simptomi raka. Međutim, važno je napomenuti da mnogi ljudi pate od ovih problema a da nemaju rak jer ti problemi mogu imati različite uzroke, piše Index.hr.
Ako primijetimo nešto neobično za nas, poput iznenadne nesanice ili noćnog znojenja, trebali bismo potražiti liječničku pomoć.
“Važno je biti svjestan onoga što je normalno za vas i obratiti se liječniku ako primijetite bilo kakve neobične promjene ili nešto što ne prolazi. To može pomoći u ranom otkrivanju raka, kada je liječenje vjerojatnije uspješno”, navodi organizacija, prenosi Daily Express.
Nesanica
Nesanica se odnosi na poteškoće pri spavanju i održavanju sna tijekom noći, kao i na prerano buđenje. Nacionalna zdravstvena služba (NHS) navodi da će jedna od tri osobe barem jednom u životu imati problema sa spavanjem zbog različitih razloga, poput stresa, anksioznosti, bolesti ili ozljeda. Cancer Research UK također ju navodi kao mogući simptom raka.
Nesanica može biti uzrokovana drugim simptomima raka, poput boli ili mučnine, ili može biti nuspojava liječenja, tjeskobe ili depresije nakon dijagnoze.
“Ako često imate nesanicu, to može ometati svakodnevni život. Možete se osjećati vrlo umorno, imati nisku energiju, slabu koncentraciju, razdražljivost i osjećaj da ne možete nositi s obvezama”, ističe Cancer Research UK.
Snažno noćno znojenje
Nije neuobičajeno malo se znojiti tijekom noći, što može biti zbog temperature u sobi ili spavanja uz partnera.
Međutim, organizacija savjetuje da potražimo pomoć ako imamo “jako obilno noćno znojenje” ili neobjašnjivu groznicu.
Određeni oblici raka, poput limfoma, mogu sami uzrokovati znojenje, a ono može biti i nuspojava lijekova ili infekcija.
Drugi opći simptomi raka prema Cancer Research UK uključuju:
- Umor
- Neobjašnjivo krvarenje ili modrice
- Neobjašnjiva bol
- Neobjašnjiv gubitak težine
- Neobična kvržica ili oticanje bilo gdje na tijelu.
Ako imate bilo kakve neobjašnjive simptome, trebali biste se obratiti svom liječniku.
Magazin
FOTO Kamiondžija Ibro kupio sendvič pa se razočarao: ‘Potrošio sam 4,50 maraka, a evo šta sam dobio’
“Izvadio sam sendvič, a tu je samo obična salama. Pomislio sam da je to neka šala, ali nažalost, nije bilo tako. Ja ću dvije kriške a unutra ništa”, našalio se.
“Pojedini pekari postali vise pohlepniji od pumpadžija….smijesno sramotno žalosno”, rekao je Ibro za portal Crna-Hronika koji kaže da je sendvič i komad pizze platio 4,50 KM.
Njegovo nezadovoljstvo nije se završilo samo na kvaliteti hrane, već se osvrnuo i na trendove u pekarskoj industriji.
“Ima dana kada se pitam da li su pekari postali pohlepniji od pumpadžija. Kad sam ja bio mlađi, sendviči su imali puno više sastojaka i bili su ukusniji”, dodao je Ibro, naglašavajući kako se kvalitet hrane smanjuje dok cijene rastu.
Ova situacija otvorila je diskusiju među vozačima i lokalnim stanovništvom o kvaliteti i cijenama hrane koja se nudi na putu. Mnogi vozači se slažu s mišljenjem Ibre i pozivaju pekare da se vrate starim, provjerenim receptima.
-
BiHprije 7 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 5 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 2 dana
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 2 dana
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM