Connect with us

USK

ZZO KS će ipak platiti troškove majke iz Sarajeva koja se porodila u Bihaću

Published

on

Prvobitni račun koji je Kantonalna bolnica iz Bihaća uputila ZZO-u KS-a odbijen je, pa je zatražena dodatna dokumentacija

Nakon priče o porodilji sa zdravstvenim osiguranjem iz Kantona Sarajevo koja se porodila u Bihaću, problem je riješen. Sarajevski zavod je ponovo razmotrio slučaj i preuzeo obavezu troškova.

– Uprkos tvrdnjama iz Kantonalne bolnice “Dr. Irfan Ljubijankić” u Bihaću, oni su dostavili dokumentaciju da je riječ o redovnom prijemu. Tek na insistiranje Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo na dostavljanju dodatne dokumentacije, a kako naša osiguranica ne bi bila oštećena, Kantonalna bolnica potvrdila je hitnost prijema trudnice, te je slučaj pozitivno riješen na zadovoljstvo svih, saopćili su iz ZZO-a KS-a.

Bivša ministrica KS-a Lejla Brčić, koja je pomogla porodilji u prikupljanju dokumentacije, zadovoljna je što je ispravljena nepravda prema mladoj majci.

– Sigurno su preispitali odluku i donijeli novu, ispravnu, kako su i od početka morali učiniti, ističe Brčić.

Direktor bihaćke bolnice dr. Hajrudin Havić odluku Zavoda KS-a naziva ispravnom.

– Ispravno je da to pokriju osiguranjem, trudnici je rađen CTG, te se otkrilo da beba ima problema, pa se hitno morala uraditi sekcija. Dakle, neopravdano je da carski rez bude tretiran kao da nije hitan slučaj. Dobro je da je sad to riješeno, kaže Havić.

USK

Slučaj u Krajini: Biciklist napuhao preko 3.4 promila pa dobio kaznu od 400 KM

Published

on

By

Tokom alkotestiranja utvrđeno je da je imao 3.34 promila alkohola u krvi.

Policija je sinoć oko ponoći u Sanskom Mostu uhapsila biciklistu koji je vozio u alkoholisanom stanju.

Tokom alkotestiranja utvrđeno je da je imao 3.34 promila alkohola u krvi.

Nakon hapšenja, biciklista je zadržan do otrežnjenja, a napisana mu je i novčana kazna u iznosu od 400 KM.

Nastavi čitati

USK

Bužim: Vozačica bez položenog vozačkog skrivila nesreću, povrijeđena 17-godišnja djevojka

Published

on

By

U bužimskom naselju Radoč dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je učestvovalo jedno motorno vozilo. Prema
dostupnim informacijama, vozačica A.M. je zbog neprilagođene brzine izgubila kontrolu nad vozilom i zabila se u ogradu jedne od kuća.
U nesreći je povrijeđena 17-godišnja djevojka koja je prevezena u Dom zdravlja Bužim, gdje su joj konstatovane lakše tjelesne povrede. Na sreću, povrede nisu bile teže prirode.
Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da je vozačica A.M., koja je skrivila saobraćajnu nesreću, upravljala vozilom bez položenog vozačkog ispita.

Na lice mjesta ubrzo je stigla policijska patrola, koja je izvršila uviđaj i poduzela dalje mjere iz svoje nadležnosti.

Nastavi čitati

USK

U Sanskom Mostu počinje obilježavanje 80 godina od Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a

Published

on

By

U Sanskom Mostu danas počinje obilježavanje 80 godina od održavanja Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a koje je u ovom gradu održano od 30. juna do 2. jula 1944. godine.

Program obilježavanja predviđen je dva dana, 22. i 23. juna.

Prema programu u subotu 22. juna u Vijećnici Narodne biblioteke održat će se okrugli stol pod nazivom „Odluke Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a i njihov značaj za razvoj državnosti BiH”.

Na okruglom stolu govorit će Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a u BiH, doktor historijskih nauka Omer Merzić, Besima Borić, pravnica Suada Hadžović, publicist i novinar Zlatko Dukić, Vehid Šehić, pravnik i aktivista za ljudska prava i potpredsjednica SABNOR-a Jasmina Pašalić.

U nedjelju 23. juna zajednička delegacija SABNOR-a, kantonalnih organizacija i Općine Sanski Most položit će cvijeće na mjestu gdje je bila zgrada u kojoj je održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH-a, a u 12 sati u Malom parku u centru Sanskog Mosta održaće se skup antifašista iz svih krajeva bivše države sa kulturno umjetničkim programom i druženjem učesnika.

Na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1. jula 1944. godine donesena je Deklaracija o pravima građana u BiH u kojoj stoji:

“U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u historiji Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u historiji oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vijekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju.”

Ova Deklaracija je historijski i sadržajno preteča Evropske konvencije o ljudskim pravima jer se u njoj garantira ravnopravnost tadašnjih naroda u BiH i to u „zajedničkoj i nedjeljivoj domovini”, sloboda vjeroispovijesti i savjesti, ravnopravnost svih vjeroispovijesti, sloboda govora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, sloboda privatne inicijative u privredi, ravnopravnost ženasa muškarcima u političkom životu i svim oblastima društvene djelatnosti, izborno pravo, tajno glasanje na osnovu općeg, jednakog i neposrednog prava glasa, aktivno i pasivno izborno pravo, pravo žalbe na rješenja organa vlasti, kao i molbe i pritužbe, pravo da niko ne može biti osuđen bez prethodnog postupka.

Ukupno su tri zasjedanja ZAVNOBIH-a održana i to: u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. (Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944., treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine.

Očekuje se prisustvo velikog broja antifašista i građana Bosne i Hercegovine.

Nastavi čitati

Najčitanije