Connect with us

USK

1.201 dan opsade Bihaća: Kako se pripremao rat i odbranila Bosanska krajina

Published

on

Bihać je bio strateški most za spajanje autonomne regije Krajine (ARK) i SAO Krajine u Hrvatskoj, sve motorizovane jedinice JNA koje su – povlačeći se iz Slovenije i Hrvatske – išle za Bosnu, prolazile su kroz Bihać

Građani Bihaća shvatili su da će doći do rata još rane 1991. godine kada su počele kružiti pisane obavijesti Kriznog štaba srpskom življu u gradu. “Stroga pripravnost do petka, svaki prozor osmatračnica, gašenje svjetla u 22 sata, izbjegavati incidente. Obezbijediti autobus. Uspostaviti vezu sa Domom JNA, ne upotrebljavati automobile. Obavezan odziv na poziv TO i JNA. Svako ko dobije naoružanje je vojni obveznik.”

Tako se pripremao rat u Bihaću.

SMRT U POLJU KUKURUZA

Do početka agresije na Bosnu i Hercegovinu termin krizni štab gotovo da nije bio poznat, dok ga samoproglašene srpske oblasti nisu počele uvoditi, paralelno sa dodavanjem odrednice srpski u gotovo svim gradovima u BiH.

Srpska opština Bihać proglašena je 28. decembra 1991. u Pritoci kod Bihaća.

Advertisement

Bihać je bio strateški most za spajanje autonomne regije Krajine (ARK) i SAO Krajine u Hrvatskoj, sve motorizovane jedinice JNA koje su – povlačeći se iz Slovenije i Hrvatske – išle za Bosnu, prolazile su kroz Bihać.

Iako je u gradu živjelo tek nešto više od 17 posto srpskog stanovništva, SDS i JNA željeli su ga za sebe. Tajno su dislocirali naoružanje TO i njime naoružavali formacije lojalne srpskoj Krajini.

U jesen 1991. godine dolazi do prvih ubijanja civila na području opštine Bihać. Prilikom berbe kukuruza, u naselju Vikići, ubijena je Gospa Halkić. Prema izjavama očevidaca, na ljude koji su brali kukuruze pucano je iz pravca SAO Krajine. Do proljeća, desilo se još nekoliko incidenata.

Susjedna Bosanska Krupa napadnuta je u aprilu, a Bihać tek nakon dva mjeseca. Razlog kašnjenja početka rata u Bihaću do danas nije razjašnjen.

Advertisement

 

Tek u junu 1992. godine većina mještana bihaćkih naselja Dobrenica, Spahići, Jezero, Brkići, Golubić, Čekrlije, Vinica, Založje, Orljani i Ribić morala je potražiti sigurnost van svojih kuća koje su se našle na linijama opsade. Ripač je prvo naselje gdje su započeta privođenja Bošnjaka i zatvaranje u krugu servisa IMT-a, gdje je bilo sjedište srpske policije, a koje će kasnije postati i logor. Uz njega su postojali i logori Račić, Orašac i Kulen-Vakuf, dok je za centralni logor bio određen udaljeni objekat Kamenica kod Drvara.

Bihać je napadnut 12. juna, u opsadi koja je trajala 1.201 dan učestvovale su jedinice Prvog i Drugog krajiškog korpusa VRS-a, Banijskog, Kordunskog i Ličkog korpusa VRSK-a. Najangažiranije su bile jedinice iz sastava Drugog krajiškog korpusa, 15. laka pješadijska brigada iz Bihaća, 3. laka pješadijska brigada Bosanski Petrovac, 17. laka pješadijska brigada iz Ključa, 1. laka pješadijska brigada iz Drvara, 11. laka pješadijska iz Bosanske Krupe, 2. laka pješadijska brigada iz Mrkonjić-Grada, 6. pješadijska brigada iz Sanskog Mosta, 2. artiljerijski inžinjerijski puk i mehanizovane jedinice, kao pojačanja brigada.

Nadmoć ovih snaga bila je ogromna, grad Bihać postao je poprište najvećeg broja ofanziva, strahovitih bitki i razaranja, ali i taktičkih operacija kakvih nije bilo nigdje tokom ratova na Balkanu. Peti korpus također je izveo najveći broj uspješnih ratnih operacija, pogotovo od polovine rata kada su počeli donositi slavu cjelokupnoj Armiji BiH.

Advertisement

Ovo su samo neke od njih.

Operacija Munja, 11. januara ‘93. godine, kada je udarna Bužimska brigada zauzela širi rejon Bajana, kao i ranija operacija Oganj, gdje su oslobodili Čorkovaču, ovladavši dijelom državne granice. Ova bitka je potvrdila strateški genij mladog generala Izeta Nanića.

Operacija Breza počela je 4. septembra 1994. godine. Njome je rukovodio general Ratko Mladić, ali su borci Petog korpusa ARBiH odoljeli napadima na grmuško-srbljanskom i bužimsko-otočkom ratištu. U kontraofanzivi oslobođeni su Hasin vrh i Alibegovića kosa.

Operacija Grmeč, koju je vodio general Atif Dudaković, 24. oktobra ‘94. godine, u pravcu Kulen-Vakufa i Vrtoča. Agresor se u kontraofanzivi sa suprotne strane ratišta spustio do Zavalja, Vučjaka, Žegara i Vedrog Polja iznad Bihaća.

Advertisement

Operacija Grabež, od 25. 10. 1994. godine, kada je 502. slavna oslobodila kasarnu na Grabežu. Zatim sjajna operacija Tigar sloboda, kada su jedinice predvođene Hamdijom Abdićem Tigrom, sredinom jula ‘94, inscenirale pobunu u gradu Bihaću, pa su operativno-obavještajnim metodama izvukle ogromnu vojnu pomoć preko Fikreta Abdića koji je povjerovao da se radilo o istinskoj pobuni. Ova operacija se smatra i prvim slamanjem Abdićeve autonomije.

Potom je novembru ‘94. uslijedila operacija Pauk u sudejstvu autonomaških i srpskih snaga, osmišljena u Štabu SDB-a u Beogradu. Slomom neprijateljske ofanzive izgubljene su nade agresora da preko Abdića unište otpor u Cazinskoj krajini i Bihaćkom okrugu.

Zatim su snage SAO Krajine i VRS-a izvršile najveći pritisak na Bihać u zimu ‘94. godine. Bihać je bio izmoren ratovanjem i bukvalno gladan. General Atif Dudaković je upravo tad odbio ponude UNPROFOR-ovih generala da polože oružje i postanu zaštićena zona kao i Srebrenica, te se tako izbjegla i slična sudbina.

Preokret u ratu desio se nakon dvije operacije Hrvatske vojske, operacija Zima 94 i Ljeto 95, koje su bile male po obimu ratovanja i količini osvojene strateške teritorije, ali su bile temelj za narednu akciju Oluja, nakon koje je i Bihać oslobođen iz okruženja. Hrvatska vojska je uz pomoć Petog korpusa slomila SAO Krajinu, nakon čega je 5. korpus oslobodio i Veliku Kladušu, zauvijek slomivši autonomnu pokrajinu zapadna Bosna.

Advertisement

Nakon toga Peti korpus je pokrenuo i akciju Sana 95, te su konačno oslobodili Bosansku Krupu, zatim Bosanski Petrovac, Ključ i Sanski Most. Napredovanje Sile nebeske, kako je prozvan 5. korpus, zaustavljeno je potpisivanjem Dejtonskog sporazuma i okončanjem ratnih dejstava u BiH.

Bihać je preživio sve te strahovite ofanzive, ali samo od jedne (operacija Mač) i danas ima posljedice u vidu mnogostrukih kancerogenih oboljenja i kratkog životnog vijeka stanovništva. Takve crne dane Bišćani ne bi poželjeli nikome.

– Koliki je bio intenzitet borbenih djelovanja u 1994. godini, najbolje pokazuju gubici u jedinicama 5. korpusa ARBiH i među civilnim stanovništvom Bihaćkog okruga. Ovi gubici su znatno veći u odnosu na prethodne dvije ratne godine. Ukupan broj poginulih boraca i starješina u 1994. godini iznosi 1.041, od toga 56 oficira, 76 podoficira i ostalo vojnici. Najveći broj poginulih je u julu – 107, novembru 294 i u decembru 187 boraca i starješina, navodi bihaćki historičar Mujo Begić u knjizi “U opsadi 1.201 dan”.

U tim danima, dok su Bišćani jedva preživljavali, a šverceri prodavali vreću brašna za 1.000 njemačkih maraka, neprijatelj je počeo dostavljati otrovanu hranu kako bi ih oslabili u pripremi za operaciju Mač.

Advertisement

U zaplijenjenim dokumentima sa oznakom vojne tajne pukovnik Petar Borić, komanda 15. korpusa Knin, piše:

”Dana 25. 5. 1995. godine obaviješten sam organom 15. K rez. kap. Drakulić Mimom da se nađem na zadnjem punktu (granica 21. i 15. K) i da preuzmem dva teretna vozila reg. 68-45 i 68-46 (bez oznaka grada) i da obezbijedim prolaz kroz punkt civilne policije Ličko Petrovo Selo, koji ide dalje za Bihać. K-dant 15. K puk. Sevo Stevo potencirao je da je akcija strogo zatvorenog karaktera, a da je roba zatrovana i da se mora obezbijediti prolaz, a sve u cilju nanošenja gubitaka stanovništvu i borcima prije otpočinjanja ofanzive. Zadatak sam ozbiljno shvatio i tokom dana isti realizovao. Međutim, umjesto dva, došla su tri velika šlepera kojima sam obezbijedio prolaz. Na punktu sam kasnije razgovarao sa NN licem u novom vozilu Reno Klio beogradske registracije, ali sam izgubio papirić sa njegovim imenom, tako da ne znam o kojim vozačima i vođi puta se radi, a nije me ni interesovalo, s obzirom na primljeni zadatak”, opisao je pukovnik.

Atif Dudaković

Akteri ove operacije upustili su se u svjesno trovanje građana Bihaća u nadi da će za to biti promaknuti i dobiti ordenje, pa su bez savjesti izvršavali naređenja, smatra bihaćki istoričar Mujo Begić.

Advertisement

– Taj događaj je dokaz da je Beograd želio da se Bihać otruje. Onda je nastao problem oko para, što je bio i povod pisanja tog izvještaja, tako da smo i saznali za cijelu priču, kazao nam je Begić.

Pukovnika Borića nazvali su kasnije tokom noći, jer jer prilikom povratka konvoja iz Bihaća nastao problem. Jedan policajac po nadimku Raćina pretresao je konvoj i kod osobe iz Beograda (vođe puta) pronašao je ogromne pare.

– U stanici milicije ispred Račine stajala je otvorena aktentašna puna deviza i pištolj u futroli, rekao je da ne dopušta prolaz vozilima nazad. Vođa puta je kazao da je za prodatu (otrovanu, op. a) robu dobio 607.000 DM deviznih sredstava.

Vođa puta iznosio je sljedeće: Milicioner Raćina tražio je pola deviznih sredstava da ih pusti, nije ih dobio. Tražio je jedan postotak deviznih sredstava oko kojeg se dogovorimo, vođa puta nije pristao. Tražio je da mu se pokloni pištolj i da prođu, ni na to nije pristao, opisuje pukovnik Borić, koji je komandiru milicije i ostalima morao objasniti svrhu prolaska ovih šlepera, te na koncu i sačiniti izvještaj koji je, nažalost kasno, pao u ruke Petog korpusa.

Advertisement

Pukovnik dalje navodi kako je 27. 5. 1995. godine, u Korenici, kod komandanta 15. korpusa, u prisustvu pukovnika Zimonje i potpukovnika Krković N, vođa puta ugovorio i drugu turu sa 3-4 šlepera zatrovane robe za Bihać, te da su dobili otrov da i oni pripreme brašno za transport i da ga otruju. Iz dokumenta ostaje nejasno da li je i drugi konvoj također stigao do Bihaća, jer se pukovnik Borić do kraja pravdao zbog optužbi koje su potekle od korumpiranih milicionera iz Ličkog Petrovog Sela, kako su se uključili u šverc te kako zarađuju silne pare. Da bi dokazao da nije u pitanju šverc, podnio je nekoliko krivičnih prijava, zadokumentovao akciju trovanja Bihaća, te na kraju i ugrozio tajnost cijele operacije.

KOPNI I ISTINA

Profesora Muju Begića pitali smo, s obzirom na to da je sve ovo dobro zadokumentovano, kako to da nisu progonjeni od sudskih organa zbog grubih povreda običaja ratovanja.

– Da je pravde, tako bi trebalo biti, međutim, niko nikad nije odgovarao niti mi je poznato da uopšte postoji ovaj predmet u istragama. Pa, mi smo (5. korpus) prilikom oslobađanja kasarne i logora u Račiću, koji je bio logor za likvidaciju zarobljenih Bišćana, pronašli dokumentaciju i dnevnike artiljerijskih gađanja, liste civilnih meta i tako dalje, pa niko nikad iz artiljerijskog puka niti Drugog krajiškog korpusa nije odgovarao, odgovorio nam je Begić.

Iako Tužilaštvo USK-a Bihać ima odličan učinak, pogotovo kada je u pitanju odjel za ratne zločine, oni nisu bili u stanju sve zločine u Bihaću procesuirati, naročito nakon što je šef ovog odjela Jasmin Mesić napustio Tužilaštvo, smatra profesor Begić.

Advertisement

Nadalje, nije samo problem pitanje procesuiranja ratnih zločina. Proteklo je 30 godina, sve što se izdešavalo pada u zaborav, svjedoci su odavno već preselili na drugi svijet. Tačne i svježe informacije, dobro poznate neposredno krajem rata, zatrpane su mnoštvom dezinformacija, propagandom, nestručnim radom i zlonamjernim revizionizmom, čiji je cilj dalje zataškavanje istine o zločinima.

Tako polako kopni i prava istina o herojskom organizovanju i otporu Armije BiH, uz konstantno ponižavanje i progon oficirskog kadra u nastojanjima relativizacije zločina i izjednačavanja krivnje, smatra profesor Begić.

Čak ni algoritmi na internetu ne idu u prilog očuvanju istine o ratnim dešavanjima, dok su knjige, dokumenti i znanje sadržano u njima postali prevaziđena stvar. Kao i uostalom VHS kasete na kojima su snimljeni istorijski snimci, koji blijede i nestaju kao i stare fotografije. Samo pojedinci ponešto od toga čuvaju ili se samofinansiraju u svom radu, poput profesora Begića, koji kaže da mu nije poznato da u BiH postoje neki fondovi za pomoć naučnim radovima ili istraživačima objektivne istine o ratu u BiH.

Trideset godina je prošlo. Nakon rata bile su popularne teze kako je potrebno da protekne ozbiljna vremenska distanca da bi se ratna istorija objektivno razmatrala. Međutim, i to je bila samo još jedna obmana jer kad dokazi nestanu, nema se šta razmatrati, pogotovo kada nastupe generacije kojima do toga nije ni stalo.

Advertisement

S druge strane, ostrašćeni nacionalisti, stranački botovi ili patriote iz dijaspore nisu u deficitu. A njihov hiperbolični i neuki stav nimalo ne pomaže, naprotiv. Kao što paint ball oružje, od čije manije ih groznica trese, pomaže u slučaju novog rata.

A i kod ovog povećanja cijena goriva i hrane niko više nema iskustva kao građani bosanskohercegovačkih gradova koji su bili pod opsadom, jer oni znaju da cijena brašna može ići i do hiljadu maraka, pa čak i takvo da bude otrovano.

Niko ne provjerava, niko ne progoni, niko ne odgovara i niko ne preživljava dovoljno dugo.

oslobodjenje

Advertisement

USK

Razgovori o projektima i održivom povratku: Premijer USK ugostio predstavnike Bošnjaka iz RS

Published

on

By

Predsjednik Regionalnog odbora SDA Bosanska Krajina – Prijedor Edin Šupuković i odbornik u Skupštini opštine Bosanska Dubica (SDA) Jasmin Spahić boravili su u posjeti premijeru Unsko-sanskog kantona Nijazu Hušiću s kojim su razgovarali o životu bošnjačkih povratnika u bh. entitet RS.

Tokom sastanka bilo je govora o budućoj saradnji, realizaciji projekata te podršci održivom povratku Bošnjaka u dijelu Bosanske krajine koji se nalazi u entitetu Republika Srpska.

Premijer Hušić istakao je da Vlada Unsko-sanskog kantona podržava sve inicijative koje će doprinijeti razvoju i opstanku Bošnjaka u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, piše Raport.

Advertisement

Sastanak je ocijenjen kao konstruktivan, uz obostranu spremnost za dalju saradnju na jačanju povratničkih zajednica i unapređenju infrastrukture u područjima gdje žive Bošnjaci u manjem bh. entitetu.

Nastavi čitati

USK

Krajiški Herkules dobio tri decenije dugu bitku: Muju Hrnjicu napokon čekaju bolji dani

Published

on

By

Spomenik narodnom heroju Muji Hrnjici (Mustafa Turcalović, op. a.) koji već 30 godina propada u staroj tvorničkoj hali na periferiji grada u Velikoj Kladuši, napokon će dočekati bolje dane.
Kako je za Faktor potvrdio kipar i autor ovog spomenika Zlatko Dizdarević, kantonalna vlada, odnosno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, i Općina Velika Kladuša dat će potrebna sredstva za njegov spas.
Uložit će u restauraciju i konzervaciju, ali mislim da će ipak glavni posao odraditi Općina Velika Kladuša jer je prije izbora načelnik Boris Horvat obećao i uvrstio u program njegovog četverogodišnjeg mandata da se završi spomenik Muje Hrnjice, kao i Centar za kulturu, odnosno da se završi zgrada. U njegovom programu što se tiče kulture posebna briga i pažnja bit će usmjerena na zaštitu spomenika Muje Hrnjice, kojeg će, kako je davno bilo planirano, premjestiti na lokalitet Starog grada. Radove sigurno nećemo početi dok ne dođu topliji dani, jer sada je jako hladno – kazao je Dizdarević.
Pojašnjava da će se na lokalitetu Starog grada izgraditi posebna prostorija za Muju.
– To će raditi firma Miral. Napravit će se prostor 10x12x15 metara koji će se obložiti staklom, ili plesiglasom da se postavi  Mujo Hrnjica i da bude dostupan ljudima. Jako puno turista dolazi, kako naših ljudi iz dijaspore, tako i iz susjednih zemalja.
Za koji vremenski period će se on odliti u bronzu je velika stavka. Imam prijedlog da prenesem autorsko pravo i sva ostala prava na općinu i da oni kao vlasnici Muje Hrnjice to onda rješavaju, da ja ne budem vlasnik, jer šta god pokušam, nalazim na razna nerazumijevanja, zidove preko kojih više ne mogu ići – iskreno govori Dizdarević.
A upravo zbog spomenika Muji Hrnjici završio je na sudu. Općinski sud u Velikoj Kladuši donio je presudu da se spomenik ukloni iz prostorija koje su pripale Javnom preduzeću Vodovod i kanalizacija (ViK), ali nova vlast je, na sreću, tu odluku stopirala.
– Sadašnja vlast i načelnik općine su to stopirali jer ja moram završiti prvo taj stručni kiparski dio, a onda će se Mujo preseliti na Stari grad i mislim da će se postepeno lijevati kako imamo novaca. On se više neće morati rezati i mislim da će biti dobar mamac za turiste – tvrdi Dizdarević.
Spomenik Muji tri decenije živio je sudbinu Bosne preko koje su se slamala razna koplja, ali na kraju, baš kao i u narodnoj priči, izlazi kao pobjednik.
– Glavni krivci za stanje Muje Hrnjice su Kladuščani. Za ovih 30 godina promijenilo se jako puno načelnika, trebali su podnijeti teret. Ako Mujo ostaje ovdje, onda su Kladuščani trebali zasukati rukave, pomesti ispred svoje avlije. Za mene je poražavajuće da u posljednjih 30 godina nijedan načelnik nije dao ni jednu KM za restauraciju i konzervaciju Muje, a puna su im usta njega.  Sada su se stvari promijenile. Imam obećanje od načelnika Horvata – govori Dizdarević.
Poručuje da će biti najsretniji kada se sve završi jer on više nema snage za borbu.
Podsjetimo, Mujo Hrnjica se istakao u odbrani Krajine u mnogim ratovima na tom području u 17. stoljeću. O njemu su ispjevane pjesme i ispričane brojne legende. Jedna od narodnih predaja Muju Hrnjicu i njegovog brata Halila dovodi u vezu sa gorskom vilom, koja je prvog zadojila svojim mlijekom, a drugog rosom pored rijeke Kladušnice. Mujo je od toga zadobio veliku snagu i junaštvo, a njegov brat Halil ljepotu. Ono što je Herkules bio za antički svijet, to je Mujo Hrnjica predstavljao Krajišnicima.
Nastavi čitati

USK

Nezavisni odbor razmatrao stanje sigurnosti u USK

Published

on

By

  • Na sjednici Nezavisnog odbora , koja je održana danas, usvojen  je Izvještaj o radu Uprave policije  MUP-a USK za 2024.godin, kao i Izvještaj  o radu za januar ove godine. Članovi odbora  usvojili su i Informaciju o stanju sigurnosti  na području USK za period januar-decembar  prošle godine.

 –  Prošlu godinu obilježila su dva slučaja koja su uznemirila javnost, a radilo se o trostrukom ubistvu u Sanskom Mostu i napadu na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi.

Detaljnije informacije u  Dnevniku RTV USK donosi Suad Begić 

Nastavi čitati

USK

Građani Bihaća u šoku: Komunalne usluge poskupile za skoro 50%

Published

on

By

Formirano radno tijelo za analizu poslovanja JKP Komrad

 

Na sjednici Gradskog vijeća Bihaća, održanoj nakon duge i napete rasprave, donesena je odluka kojom se odobrava novi cjenovnik usluga odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada.

Prema novim odredbama, građani će sada plaćati 17,55 KM umjesto dosadašnjih 11,95 KM, što predstavlja povećanje od 47%. Odluku su podržali vijećnici vladajuće koalicije, njih 17, dok su protiv glasali predstavnici SDA, NES-a i Možemo bolje. Prije samog glasanja, uslijedila je kratka pauza radi dodatnih konsultacija i usaglašavanja stavova unutar vijećničkih klubova.

Nakon pauze, Vildana Zulić, pomoćnica gradonačelnika za resor razvoja i komunalnih djelatnosti, obavijestila je prisutne da je usvojen zajednički prijedlog svih vijećničkih klubova o osnivanju radnog tijela.

Advertisement

Glavni zadatak ovog tijela biće temeljita analiza poslovanja JKP Komrad, uključujući finansijske tokove, strukturu prihoda i rashoda, kao i način raspodjele plata zaposlenika. Također, posebna pažnja biće posvećena broju zaposlenih, mjerama štednje, mogućnostima povećanja prihoda, te transparentnosti u prikazivanju finansijskih rezultata.

Osim toga, analizirat će se način upravljanja komunalnim otpadom, usporedba cijena sličnih usluga u Unsko-sanskom kantonu i Federaciji BiH, te kako ove promjene utiču na životni standard građana. Konačno, radno tijelo će predložiti novu metodologiju obračuna komunalnih naknada koja bi trebala biti pravednija i transparentnija.

Izvještaj i preporuke ovog tijela očekuju se u narednom periodu, a moguće je da će njihove zaključke Gradsko vijeće uzeti u obzir pri donošenju novih odluka o upravljanju komunalnim uslugama.

Advertisement
Nastavi čitati

USK

Formirano Općinsko vijeće Bosanskog Petrovca nakon višemjesečne blokade

Published

on

By

U Bosanskom Petrovcu danas je, nakon višemjesečne političke blokade, formirano Općinsko vijeće.
Na drugom nastavku konstituirajuće sjednice, vijećnici političke platforme “Za bolji Bosanski Petrovac” i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) postigli su dogovor i uspjeli osigurati potrebnu većinu za formiranje tog zakonodavnog tijela.
Od ukupno 17 vijećnika, sjednici je prisustvovalo 16, a devet ih je podržalo formiranje vlasti. Za predsjedavajućeg Općinskog vijeća izabran je Nemanja Davidović (SNSD), a za dopredsjedavajućeg Muhamed Dračić iz platforme “Za bolji Bosanski Petrovac”.
Ovim potezom trebali bi biti odblokirani ključni procesi za funkcionisanje Općine, uključujući usvajanje budžeta i drugih važnih dokumenata neophodnih za rad lokalne uprave.
Višemjesečni pokušaji Stranke demokratske akcije (SDA) da kroz pregovore formira većinu nisu dali rezultate, što je dovelo do političke neizvjesnosti u toj općini Unsko-sanskog kantona.
FENA
Nastavi čitati

USK

Unsko-sanske šume premašile plan proizvodnje i izvoza

Published

on

By

Plan proizvodnje drvnih sortimenata u Šumskoprivrednom društvu “Unsko-sanske šume” za januar 2025. godine uspješno je realiziran uz prebačaj u svim fazama rada – zaključak je prve sjednice Stručnog kolegija održane u Direkciji ŠPD-a u Bosanskoj Krupi.

“Sječa drvnih sortimenata na nivou preduzeća izvršena je sa 155 posto. Od planiranih 12.308 kubnih metara, usječeno je čak 19.046 kubnih metara svih drvnih sortimenata.

Plan sječe realiziran je s prebačajem u svim Šumarijama i Pogonu gospodarenja za općinu Bosansku Krupu”, istakli su u ŠPD Unsko-sanske šume.

Advertisement

Pored toga, izvoz drvnih sortimenata također je premašio planirane količine.

“Izvoz na nivou ŠPD-a izvršen je sa 137 posto, pri čemu je od planiranih 12.308 kubnih metara na međustovarišta izvezeno 16.898 kubnih metara svih drvnih sortimenata”, dodaju iz ŠPD Unsko-sanske šume.

Otprema drvnih sortimenata također je bila iznad plana, ostvarivši realizaciju od 111 posto.

“Od planiranih 12.308 kubnih metara, otpremljeno je 13.675 kubnih metara drvnih sortimenata, što je izuzetno dobar rezultat za ovaj period godine”, istaknuto je u ovom preduzeću.

Advertisement

Na sjednici je također odlučeno da će Uprava ŠPD-a nastaviti s ulaganjima u modernizaciju opreme i kapaciteta.

“Planirano je dodatno ulaganje u tešku mehanizaciju pri Podružnici ‘Građenje, mehanizacija i održavanje’ u Bosanskom Petrovcu, kao i u Podružnicu DI ‘Sanica’ Ključ, kako bismo osigurali još efikasniju i produktivniju proizvodnju u narednim mjesecima”, naglasili su u ŠPD Unsko-sanske šume.

S obzirom na štete koje su loše vremenske prilike prouzrokovale u određenim šumarijama, gdje je zabilježen značajan broj izvaljenih i prelomljenih stabala, Sektor pripreme proizvodnje i Sektor za zaštitu šuma dobili su zadatak da hitno izvrše doznaku stabala za sječu.

Advertisement

“Neophodno je brzo reagovati i sanirati štetu nastalu tokom zimskog perioda, kako bismo osigurali stabilnost i sigurnost u našim šumskim područjima”, zaključuju u ŠPD Unsko-sanske šume.

FENA

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije