Connect with us

BiH

Probosanska snaga – okupljanje ili magla: Niste izabrani da prodate državu, nego da joj služite

Published

on

Nije više pitanje ko neće. Pitanje je zašto ključni politički lideri probosanskih i probošnjačkih snaga neće da se okupe. Ne znaju ili ne žele? Ili možda ne smiju? Kontinuirano pitanje odgovora na prije svega antigrađanski, antiljudski, a potom i anticivilizacijski Schmidtov namet nikako da iznađe barem jednog koji je spreman ući u borbu za državu pa makar to značilo staviti karijeru na kocku.

Piše: Rasim Belko, Patria

Nekoć su nam obećavali bitku za državu i njene interese, a danas se jedino međusobno tuku oko pozicija, gdje će ko biti vlast. Jer, fotelje su bitne, država valjda dođe kasnije. Ne pojedini, svi! I tu dolazimo do ključnog pitanja – POSTOJE LI PROBOSANSKE I PROBOŠNJAČKE SNAGE?

Ne u formi, već u suštini. Formalno su oni svi takvi, suštinski niko da izađe na megdan silama koje su se ponovo nakostriješile nad sudbinom Bosne i Hercegovine. Još su svježa sjećanja na briselski sastanak kod Charlesa Michela i tada smo ih sve vidjeli oko istog stola. Dalo je to nadu da bi se svijest o neophodnosti koncentrisane političke moći u odbrani države mogla konačno probuditi. Ali, netom nakon izbora svjesni smo da je to bila još jedna optička varka.

Krenut ćemo redom. Od vrha. Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, još nepotvrđeni, ali su im mjesta sigurna, Denis Bećirović Željko Komšić su oni koji bi trebali ili morali povesti tu priču. Ljevičari su, bunt je dio ideje koju nose, okupljanje također. Denis očito ne smije, vidljivo je to nakon njegovog jučerašnjeg intervjua, u kojem o svemu zna, ali nikako da reaguje. A najavljivao je. Komšić je reagovao, prema Ustavnom sudu. I to je na čekanju. Dalje nije išao, možda zbog napada pojedinih sektora sarajevske politike ili nečeg drugog. Iz DF-a stižu političke reakcije, ali to nije ono što narod i građani očekuju!

Bakir Izetbegović, lider stranke koja je dominantna po svim nivoima. Uslovni pobjednik izbora i najveća bošnjačka stranka. No, ni on se plaho ne sekira što kako vrijeme prolazi sve teže će biti odbiti zagrebački napad preko Schmidtove filijale u Sarajevu na ustavni poredak i civilizacijske vrijednosti. Izgubio izbore, pa šta. Smije li neko ko se koliko do jučer predstavljao liderom Bošnjaka dopustiti da ga to odvoji od obaveze okupljanja. Ne bi smio! Vidim okuplja na sijelima građane, ali vrijeme je za puno veće i teže sijelo!

Nermin Nikšić, lider čija stranka ima člana Predsjedništva BiH i parlamentarna je od glave do pete. Socijaldemokratska stanka, čija bit se uveliko i ogleda u pobuni protiv društvenih anomalija. U normalnim državama! No, SDP koji vodi Nikšić nema tu osobinu. Najavljivao je svitanje dana, a od kada se civilizacijski sumrak nadvio nad Bosnom i Hercegovinom njemu ni traga ni glasa. Ne računam priče o formiranju vlasti.

Ni onaj što se voli hvaliti kako lideriše procesima ne brine mnogo oko sudbine ove zemlje. Dapače, Elmedin Konaković više brine kako će eliminisati SDA iz svih struktura vlasti nego o činjenici da će Schmidtova odluka vrlo moguće eliminisati svaku mogućnost da ovo jednom bude normalna država, a narod kojem Konaković pripada potlačiti manjini. Po istupima Konakovića ne bi se reklo da ga to previše i zanima. A moralo bi, NIP je parlamentaran a mandat mu nije da štiti HDZ.

Jedan tvrdi da nije Bošnjak, da je ponosan na nešto drugo. Ali šta god da jeste, većina kadrova u stranci koju vodi su Bošnjaci, Bosanci i Hercegovci. Nije se Edin Forto izjasnio šta je, ali politika koju je nudio išla je u pravcu probosanske. Od te politike ni glasa ni traga. Ili je kanton bitan, a sa državom šta bude. Donedavno su se iz te Naše stranke hvalili kako su njihove posjete Washingtonu, Londonu… utjecale na neke poteze spram BiH. Gdje su danas posjete, gdje akcija na okupljanju fronta za prava građana. Ili su možda ta prava na donjem dijelu spiska prava koje zastupa Naša stranka.

Ima tu još poneki lider, ali ključni su pobrojani.

I kada ih sve sabereš i pogledaš poteze i reakcije na Schmidtov tuđmanovski pohod ka pretvaranju Bošnjaka u hrvatsko cvijeće jasno ti je – PROBOŠNJAČKA I PROBOSANSKA snaga je zapravo magla. Teška ko sarajevski smog. Ne da ti disati. Jer, ako razmišljaš i čitaš, svjestan si da će te uskoro ugušiti. Na tome neumorno rade, a ti izabrao one koji su se pred prvim većim problemom i izazovom sakrili.

Razbilo ih u paramparčad. I nikako da se sastave. Zbog države, djece, naroda, građana, kojima su sve i svašta obećali, a nije isključeno da im oduzmu i ono što su imali. Jer, država koju imamo, takva je kakva je, ali je ipak država. Nastave li se njihovi egomanijakalni i profoteljaški obračuni poginut će Bosna i Hercegovina. To je bez sumnje. Dodik je davno najavio da samo čeka geopolitičke prilike. I ode pola zemlje. Kad vidimo kako sada reaguju, teško je zdravom razumu povjerovati da će i u tom slučaju biti drugačije.

Čović hoće svoju paradržavicu. I on čeka, ali i kopa. Rudar bez premca. Uz veliko čelo iz Zagreba uspio je iskopati segregacijski i fašistički Izborni zakon s njemačkim pečatom i američko – britanskim potpisom.

Mi te rudare nemamo. Samo nam se prikazuju, obećavajući borbu bez povijanja kičme, a realna slika je zapravo da je Bosancima i Hercegovcima, Bošnjacima odavno slomljena kičma državotvornosti. Zato im je poruka, ne za..bavajte se!

Muharem Cero vam je još prije više od godinu dana pisao zašto je bitna organizacija svebosanskog sabora. Ona je danas urgentna, pacijent je na izdisaju. Jer ostanete li pri sadašnjem kursu nećete izgubiti samo karijere, zijanit ćete državu. A nismo vas za to birali. Svebosanski sabor ili ga zovite kako hoćete se mora desiti, da se prvenstveno odgovori Schmidtu, ali i da se definišu ključne tačke, od kojih niko neće smjeti odstupiti. Kada to uradite, onda se igrajte vlasti i računajte ko je izgubio a ko ne. I ako se već predstavljate kao patriote probosanske i probošnjačke orijentacije evo vam prijedlog. Neka u državnu vlast idu dvije najjače parlamentarne stranke, a ostale nek se rasporede u Federaciji.

U protivnom helać, zato upamet!

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije