Connect with us

BiH

( VIDEO) Ogrešević: Ne prihvatamo da je RS entitet samo jednog naroda, HNS guši ‘bosanstvo’

Published

on

“NES nije bio spreman prihvatiti elektorski model glasanja, s obzirom na to da bi se on primjenjivao samo u jednom bh. entitetu”, objasnio je Ogrešević.

Predsjednik Narodnog evropskog saveza Nermin Ogrešević izjavio je za televiziju Hayat da se oprezno mora pristupiti izmjenama Ustava Bosne i Hercegovine, pa tek onda izmjenama Izbornog zakona BiH

Ogrešević kaže da se izmjene Ustava se usvajaju dvotrećinskom većinom.

“Moramo oprezno pistupiti tome, obzirom da kada se jednom Ustav izmjeni, to će ostati generacijama nakon toga. Nije najbolji način da se pregovori svedu na bošnjačko – hrvatske odnosenego da se govori o cijeloj BiH i da budu uključini svi akteri. Na ovaj način smo skučeni. Ako već mijenjamo Ustav, onda moramo imati prijedloge koji su argumentirani i koji bi trebali doprinijeti napretku i demokratskom razvoju naše zemlje”, tvrdi Ogrešević.

Kazao je kako NES nije bio spreman prihvatiti elektorski model glasanja, s obzirom na to da bi se on primjenjivao samo u jednom bh. entitetu.

“Nismo za to da se treba birati na jedan način u RS-u a na drugi u Federaciji. U određenom trenutku sam iznio prijedlog o indirektnom biranju člana Predsjedništva i svi su se učesnici složili, ali su rekli da Dodik takvo nešto neće prihvatiti. U četvrtak je NES iznio svoj stav, a ja nisam od onih ko će prenositi ko je šta rekao. Čovićev cilj je bio da fokus stavi na SDA i Izetbegovića. Mi imamo svoj stav i jasno mišljenje. Smatram da bi imalo smisla da se pojednostave procesi donošenja zakona u Federaciji i da nema potrebe da sve ide na Dom naroda i tu treba tražiti rješenja, a ne da se predlažu dodatne regule koji će biti dodatni element kako bi se zakomplikovao taj proces”, naveo je predsjednik NES-a.

 

Što se tiče stava HDZ-a, oni nisu pokazivali spremnost za reduciranje ovlasti Doma naroda.

“Nije bilo s njihove strane značajnijih zahtjeva. HNS je nastupio sa tvrdim prijedlozima. Mnogi su odbijeni od Venecijanske komisije i međunarodnih medijatora. Mislim da se pokušava ugušiti element ‘bosanca i hercegovca’. U Hrvatskoj trebamo tražiti prijatelja i moramo vjerovati u njihov potencijal. Oni mnogo lobiraju. Bilo bi bolje da su lobirali za kvalitetna rješenja razumijevajući Bosnu i odnose na cjelovit način”, smatra Ogrešević.

Dodao je kako nije bilo govora o nastavku pregovora, te da za sad nema naznaka za tako nešto.

“Što se nas tiče, mi smo iznijeli svoje stavove. Za nas je asimetrija neprihvatljiva i mi ne bi pravili nikakve kompromise. Imamo Ustavno uređenje i dogovrene pravno – definisane odnose od Daytona. Zagovornik sam funkcionalne države. Ako bi se tražila rješenja da imamo bolju prohodnost zakona, zasigurno da bih to podržao. Mi ne možemo RS izdvojiti iz ovih procesa. Ne prihvatamo činjenicu da je to entitet samo jednog naroda. Tu ima mnogo kršenja prava na koja niko ne obraća pažnju, jer imamo ekstremne procese koji se vode od političara i onda vidimo da ti argumenti ne dolaze u prvi plan. Oni se ponašaju kao da je RS entitet isključivo srpskog naroda. Vijeće naroda nema svoju funkciju, marginalizirano je. Razgovarao sam sa ljudima koji su Hrvati, aktivni u politici iz Hercegovine, koji kažu da se treba baviti državom u cijelini. Ne treba sve svesti na bošnjačko hrvatske odnose. Imamo mnogo problema koji se tiču života građana, a to se zanemaruje godinama”, naglasio je Ogrešević.

 

BiH

Duraković o sinoćnjem incidentu u Potočarima: Napadnut pripadnik DKPT-a, muškarac prijetio “Pobiću vas sve”

Published

on

By

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, u razgovoru za Dan uživo komentirao je najave o navodnom okupljanju Bošnjaka kod Memorijalnog centra koje su plasirane kroz lokalne medija, ali je otkrio i informaciju o incidentu koji se protekle noći desio u blizini Memorijalnog centra, o kojem se još nisu oglasile zvanične institucije.

Kako je kazao protekle noći je u blizini Memorijalnog centra zaustavljeno vozilo beogradskih registracijskih oznaka u sklopu rutinske kontrole, a nedugo nakon toga došlo je i do incidenta nakon kojeg je osoba koja je upravljala vozilom privedena.

Prema riječima Durakovića, osoba koja je zaustavljena počela je galamiti što je izazvalo pažnju pripadnika za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, koji osiguravaju Memorijalni centar.

Da li u svjesnom ili pripitom stanju, osoba je počela psovati policajce MUP-a RS. Obzirom da Direkcija ima nadležnost da štiti objekat MC čuli su galamu. A kada čujete galamu navečer u 11-12 sati onda vam je nešto sumnjivo”, kazao je Duraković, dodavši kako su pripadnici Direkcije tada krenuli do kolega MUP-a RS, kako bi vidjeli šta se dešava.

Naglasio je kako se radi o dvojici Bošnjaka, koji su prišli pripadnicima MUP-a RS, a tada se desio i fizički nasrtaj na pripadnika Direkcije, od strane osobe čije je vozilo zaustavljeno.

Tek tad su MUP i Direkcija skupa priveli lice. Riječ je o osobi srpske nacionalnosti koja je iz Srebrenice a danas živi u Beogradu, koji je pored Memorijalnog centra prijetio: pobiću vas sve – to policija sve zna”, tvrdi Duraković.

Na kraju je kazao kako očekuje od MUP-a RS da oglasi se o ovom incidentu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Iz zdravstvenih razloga: Advokati traže hitno oslobađanje zločinca Ratka Mladića

Published

on

By

Advokati osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, koji služi doživotnu kaznu zatvora u Hagu, traže njegovo hitno oslobađanje iz zdravstvenih razloga.
Advokati traže od sudija da puste Mladića (82) na liječenje u Srbiju zbog zdravstvenog stanja koje je potencijalno opasno po život.

Poznato je da Mladić pati od kognitivnih oštećenja i da je najmanje dva puta ove godine bio hospitaliziran, podsjeća Reuters.

Mladić služi kaznu u pritvorskom centru UN u Hagu od pravosnažne presude nakon žalbe 2021. godine.

Prema riječima njegovih advokata, Mladić može dobiti poseban tretman u Srbiji zbog svoje bolesti, a preseljenje bi uklonilo i jezičke barijere koje predstavljaju poteškoće u komunikaciji.

Nije poznato kada će sudije MMKS-a, koji se bavi Mladićevim slučajem, odlučivati o ovom zahtjevu.

Ratko Mladić, komandant vojske bosanskih Srba, osuđen je na doživotnu robiju zbog najstrašnijih ratnih zločina koji su počinjeni pod njegovom komandom. Mladić, kao i ratni politički vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, osuđeni su na doživotni zatvor i zbog genocida u Srebrenici.

Nastavi čitati

BiH

Bećirović u Berlinu: BiH je zahvalna Njemačkoj za podršku rezoluciji o Srebrenici

Published

on

By

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović razgovarao je u Berlinu s predsjednikom Savezne Republike Njemačke Frank-Walterom Steinmeierom prvog dana zvanične posjete ovoj državi.

Bećirović je primljen u palati Bellevue u Berlinu, rezidenciji njemačkog predsjednika, uz najviše državne i vojne počasti.

Tokom sadržajnog i otvorenog razgovora dr. Bećirović je istakao da su odnosi Bosne i Hercegovine i Njemačke izuzetno dobri i prijateljski, te da je Njemačka mnogo puta dokazala da je veliki prijatelj i saveznik Bosne i Hercegovine.

Bećirović je ukazao na važnost usvajanja rezolucije o 11. julu kao međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici počinjenog 1995. godine. On se zahvalio predsjedniku Steinmeieru na podršci Njemačke aktivnostima i mjerama u borbi protiv negiranja genocida, govora mržnje i veličanja ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Također, istakao je važnu ulogu Njemačke koja pruža podršku Bosni i Hercegovini u procesu evropskih i euroatlantskih integracija. Istakao je da je Njemačka jedan od glavnih zagovornika evropskog puta Bosne i Hercegovine, što je mnogo puta i dokazala, između ostalog i prilikom donošenja odluke o otvaranju pregovora o članstvu Bosne i Hercegovine u EU.

Bećirović je rekao da je u tom kontekstu naročito važna proaktivna njemačka uloga.

Predsjednik Njemačke Frank-Walter Steinmeier potvrdio je neupitnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. On je podvukao da je neprihvatljivo bilo kakvo ugrožavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tokom razgovora istaknuta je važnost Njemačke kao aktivnog učesnika u procesu približavanja Zapadnog Balkana EU.

Sagovornici su se posebno dotakli pitanja sigurnosti Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana uopće. Istaknuto je da je stabilnost regiona od značaja za stabilnost cijele Evrope, te da je potrebno da Bosna i Hercegovina i SR Njemačka nastave blisku saradnju po ovim pitanjima.

Bosna i Hercegovina i Njemačka imaju tradicionalno dobre političke i ekonomske odnose. Pored ekonomske, značajna je i saradnja u oblasti kulture. Između dvije države postoji tradicija obilježavanja i promoviranja kulturnih događaja, razmjene znanja i iskustava u oblasti obrazovanja. Značajnu sponu između Njemačke i Bosne i Hercegovine predstavlja i brojna bh. dijaspora u Njemačkoj, istakao je Bećirović.

Izvor: Klix

Nastavi čitati

Najčitanije