Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, ne želimo se nikome dodvoriti (VIDEO)

Published

on

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije rekao je večeras da je Srbija privržena poštovanju međunarodnog prava kojim se garantuje pravo na nepovredivost granica Ukrajine, ali je dodao da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji vodeći se nacionalnim interesima.

Vučić je kazao da mora obavijestiti građane Srbije da su bili suočeni s ogromnim pritiscima te da su uprkos tome odluku donijeli trezveno.

“Hladne glave i u najboljem interesu Srbije. Jer za to smo birani i vjerujemo da poštovanje normi međunarodnog prava, ali i interesa Srbije znači dodatno snaženje naše pozicije u odbrani naših vitalnih, nacionalnih i državnih interesaBilo je toliko laži i dezinformacija, toliko nevjerovatnih stvari u medijima u Srbiji i regionu po pitanju stavova Srbije da sam se u jednom trenutku zapitao zašto neko toliko želi da gleda u srpsko dvorište i zašto neki žele da napakoste Srbiji”, rekao je Vučić.

Vijeće nacionalne sigurnosti Srbije je, kako je naveo Vučić, na današnjoj sjednici donijelo niz zaključaka.

“Srbija najiskrenije žali zbog svega onoga što se događa na istoku Evrope. Rusija i Ukrajina za Srbiju oduvijek predstavljaju prijateljske zemlje, a srpski narod Ruse i Ukrajince smatra bratskim narodima. Gubitak života svakog čovjeka u Ukrajini doživljavamo kao istinsku tragediju. Srbija je privržena poštovanju načela teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država kao jednog od osnovnih principa međunarodnog prava sadržanog u povelji UN-a”, naglasio je Vučić.

Dalje je naveo da je jedan od osnovnih principa vanjske politike Srbije dosljedno poštivanje nepovredivosti teritorijalnog integriteta suverenih država.

“Srbija je uvijek vodila odgovornu i principijelnu vanjsku politiku i skupo je platila svoju privrženost principima međunarodnog prava uključujući i očuvanje teritorijalnog integritet jer je zbog nastojanja da ga sačuva krajem 20. vijeka bila izložena ne samo restriktivnim mjerama već i agresiji od strane 19 NATO država. Srbija je u međunarodnim odnosima ostala politički i pravno besprijekorna”, dodao je.

Vučić je naglasio da nije nacionalni i vitalni interes Srbije da u ovom trenutku uvodi sankcije bilo kojoj državi pa ni njenim predstavnicima.

“Srbija će pružiti svaku vrstu humanitarne pomoći stanovništvu Ukrajine. Srbija poštuje norme međunarodnog prava, ali isto tako dobro razumije svoje potrebe i bez obzira na to što bi neko želio, Srbija ima svoje nacionalne i vitalne interese, poštuje tradicionalna prijateljstva i ono što se dešavalo 2015. ili 1999. godine niti u svim godinama koje su ovoj krizi prethodile. Mislim da je ovo ponašanje odgovorno, nismo žurili i mislim da smo na najbolji način odgovorili. Sve što kažemo neće se svima svidjeti, uvijek će neko nešto reći protiv, a mislimo da smo uradili najbolju moguću stvar za našu zemlju i donijeli najbolju moguću odluku. Srbija je učestvovala u brojnim ratovima, izgubili smo mnogo ljudi. Zato je za nas mir prijeko potreban”, naglasio je Vučić.

Pojasnio je i zbog čega Srbija ne želi uvesti sankcije Rusiji.

“Kako mislite da uvedemo tako jednostavno sankcije Rusiji preko noći da bismo se dodvorili nekome. Onima koji jedino nama nisu uvodile sankcije ‘90-tih. Onima koji ni danas nisu uveli sankcije Republici Srpskoj. Onima koji su nas sačuvali 2015. godine u Vijeću sigurnosti UN-a. Jedinima koji su garant poštivanja teritorijalnog integriteta Srbije u Vijeću sigurnosti UN-a Je li vi mislite da u državnim poslovima imate pravo zaboraviti takve stvari”, poručio je Vučić.

N1

Svijet / Zanimljivosti

Vozač iz BiH pijan, drogiran i bez vozačke dozvole došao na GP Maljevac

Published

on

By

Vozač iz Bosne i Hercegovine je na Granični prijelaz Maljevac došao u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga i bez vozačke dozvole.

Uz optužni prijedlog je sudu priveden 37-godišnjak koji je u petak ujutro došao na Granični prijelaz Maljevac vozeći automobil bosansko-hercegovačkih s 1,03 promila i “pod utjecajem opojnih droga”, a k tome nema niti vozačku dozvolu, izvijestila je u subotu Policijska uprava karlovačka i napomenula da je riječ o višestrukom počinitelju prekršaja.

Policija je nastavila da se odbio podvrgnuti testiranju vađenjem krvi i urina.

“Nadležni sud izrekao mu je novčanu kaznu od 3.030 eura koja mu je zamijenjena kaznom zatvora u trajanju od šezdeset dana”, navela je PU karlovačka.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Sin jutros ubio majku, oglasila se policija

Published

on

By

Policija se oglasila kratkim saopćenjem

U Zagrebu se jutros dogodilo ubistvo, javljaju hrvatski mediji.

“Danas, 4. maja oko 10:15 na Črnomercu, u kući, muškarac je oštrim predmetom usmrtio 68-godišnju članicu porodice. Osumnjičeni koji se dovodi u svezu s ovim kaznenim djelom je pod nadzorom policije.

U toku je uviđaj i kriminalističko istraživanje”, objavila je policija.

Kako javlja Index, sin je ubio majku.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Titov unuk pisao državama Pokreta nesvrstanih: Odbijte Rezoluciju o Srebrenici

Published

on

By

Unuk predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, Joška Broz, je kazao kako je pisao zemljama članicama Pokreta nesvrstanih da glasaju protiv rezolucije o Srebrenici.

Danas se obilježava godišnjica smrti Josipa Broza Tita, a njegov unuk Joška je govoreći na tu temu spomenuo i rezoluciju o Srebrenici.

“Meni je čast što sam mogao u ovoj situaciji da pošalje molbu svim nesvrstanim zemljama da ne prihvate ovu rezoluciju o genocidu”, kazao je Broz dodavši da su se sve te zemlje oslobodile upravo zahvaljujući njegovom djedu i Jugoslaviji.

Pokret nesvrstanih danas broji 120 članica i 20 država posmatrača, a osnovan je 1961. godine na inicijativu jugoslovenskog vođe Josipa Broza Tita u Beogradu.

Bosna i Hercegovina ima status posmatrača, a sam Pokret je izgubio gotovo sav svoj značaja u odnosu na period Hladnog rata.

Podsjećamo, Rezolucija o Srebrenici naći će se u narednim sedmicama na dnevnom redu sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a iz dana u dan raste broj država koje su kosponzori ove rezolucije.

Ukupno, do danas, 32 države članice Ujedinjenih nacija odlučile su se na korak da budu kosponzori rezolucije, odnosno da učestvuju u njenoj izradi, uobličavanju te daljem lobiranju za njeno usvajanje.

Države članice UN-a koje se nalaze na ovom spisku su:

Albanija, Austrija, Bangladeš, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Čile, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Poljska, Ruanda, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Vanuatu.

Iako se o datumu još uvijek špekulira, ono što je za sada poznato jeste da sjednica na kojoj će biti raspravljano o rezoluciji u Srebrenici neće biti na dnevnom redu prije 15. maja, kada je zakazana sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na kojoj će se razmatrati situacija u Bosni i Hercegovini.

Kako je Klix.ba ranije pisao, sjednica Generalne skupštine neće biti posvećena isključivo spomenutoj rezoluciji kojom se želi postići da obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici zvanično bude međunarodnog karaktera, kao što je to obilježavanje holokausta i genocida u Ruandi.

Zapravo, rezolucija će se razmatrati u sklopu sjednice Generalne skupštine UN-a “Kultura mira” kao redovne sesije Generalne skupštine. Nakon što je Misija Bosne i Hercegovine u UN-u jučer zvanično uputila rezoluciju predsjedniku Generalne skupštine Dennisu Francisu, ova inicijativa će se razmatrati nakon pet radnih dana od njenog podnošenja.

Nastavi čitati

Najčitanije